Jakie powody nieobecności padają z ust gości?
Powodów, dla których goście nie mogą pojawić się na weselu, jest naprawdę wiele. Zapewne te, które tu przytoczymy, są tylko kroplą w morzu odpowiedzi.
Spis treści
Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny. Miej to na uwadze, szczególnie jeśli przytoczona tutaj odpowiedź wyda Ci się śmieszna lub absolutnie nielogiczna.
Żeby było jasne: wszystkie odpowiedzi zostały udzielone przez Was w ankiecie przeprowadzonej na Instagramie Wedding & Party Dream. To jak, gotowi?
1. Goście nie podali powodu. Powiedzieli nam po prostu „nie”.
Para młoda, słysząc taką odpowiedź, z pewnością jest rozczarowana i zapewne snuje domysły, dlaczego bliskie jej osoby nie mogą celebrować z nią tak radosnej chwili.
Czy musisz podawać powód, dla którego nie chcesz uczestniczyć w imprezie? Nie! Nie masz takiego obowiązku. Zwłaszcza jeżeli nie jesteś w zbyt zażyłych relacjach z parą młodą.
Wystarczy, że zawsze podziękujesz za zaproszenie. Następnie powiesz, że niestety musisz odmówić udziału w uroczystości. Jeżeli jednak druga strona będzie dopytywać, co dokładnie się dzieje, możesz asertywnie powiedzieć, że nie chcesz wchodzić w szczegóły. To powinno ostatecznie zamknąć dyskusję.
2. Powiedzieli nam, że nie mają pieniędzy, a w dniu ślubu wieczorem dodali na Facebooka zdjęcie ze spa.
3. Gość zadzwonił do nas z informacją o skręceniu kolana, a na Instagram dodał zdjęcia z Chorwacji. Zdrowy!
4. Rodzina poinformowała nas, że ich syn ma zawody judo. Wieczorem do internetu wszyscy wrzucili zdjęcia z innego wesela.
Kłamstwo ma krótkie nogi – któż z nas nie zna tego przysłowia lub – co gorsza – nie doświadczył go na własnej skórze?
Przede wszystkim przy odmawianiu nie posuwaj się do kłamstwa.
Nie wymyślaj historii o chorobie dziecka czy śmierci psa. W dzisiejszych czasach młodzi mogą się łatwo o tym dowiedzieć, co będzie naprawdę niezręczne. Pamiętaj, jeśli nie chcesz dokładnie wyjaśniać powodów swojej nieobecności, naprawdę nie musisz tego robić.
Jeśli zależy Ci, żeby nie urazić młodych, bo zdecydowaliście się na inne plany, zastanów się, czy tego dnia nie będzie lepiej po prostu nie chwalić się wypadem w social mediach.
5. Nie podali nam żadnego powodu. Po prostu nie pojawili się.
Im wcześniej odmówisz, tym mniejsza szansa, że będziesz musiał się tłumaczyć. Powiedz młodym, że bardzo żałujesz, ale nie możesz uczestniczyć w tym ważnym dla nich dniu.
Najgorszym pomysłem jest potwierdzenie przybycia, by tuż przed wydarzeniem zrezygnować, powołując się na nagłą sytuację. To bardzo niedojrzałe podejście, narażające zapraszających na niepotrzebne wydatki. Lepiej od razu grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, nawet jeśli jest cień szansy na przyjście.
Jeśli nie planujesz iść na wesele, w elegancki sposób odmów na tyle wcześnie, aby organizator nie poniósł niepotrzebnych kosztów. Kłamstwo wymyślone na poczekaniu i przekazane na dzień przed weselem to duże faux-pas.
O braku pojawienia się w dniu samego wesela nawet nie mówimy. Wiadomo, że życie pisze rozmaite scenariusze, ale zawsze trzeba o tym poinformować gospodarzy.
6. Skoro nie potwierdziliśmy przyjścia, to przecież znaczy, że nas nie będzie.
Na każde zaproszenie zawsze trzeba odpowiedzieć.
Jedną z największych gaf, jakie można popełnić, jest zignorowanie zaproszenia. Takie zachowanie jest wysoce niestosowne i świadczy o braku ogłady. Odpowiedzieć należy zawsze, niezależnie od tego, czy zaproszenie było werbalne, czy też złożone na piśmie.
Pamiętaj, że odpowiedzieć należy w takiej formie, w jakiej złożono zaproszenie, chyba że na kartoniku gospodarz umieścił numer telefonu lub adres e-mail, pod którym oczekuje informacji o przybyciu lub nieobecności. Z tych dwóch form wybierz rozmowę telefoniczną, jest dużo grzeczniejsza niż wiadomość elektroniczna lub SMS.
7. Gość powiedział, że go nie stać.
Życzymy każdej parze młodej, żeby nie dobierała zaproszonych według kryterium „chcemy, żeby organizacja wesela się nam zwróciła”. Z własnego doświadczenia i Waszych historii wiemy, że rzadko się to udaje.
Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia, celebracja prawdziwej miłości, tego, że już całe życie będziecie szli przez życie razem jako jedność. Najważniejsi jesteście Wy i Wasi goście, z którymi chcecie celebrować to wydarzenie.
Zdecydowanie ważniejsze są wspomnienia i spędzony razem czas niż zawartość koperty czy jakościowy prezent. Jeśli jednak jako gość naprawdę źle będziesz się czuł, nie dając parze młodej prezentu, pójdź przynajmniej na ślub i wręcz jej drobny upominek.
Najgorsze, co możesz zrobić, to umieścić pocięte gazety w kopertę. Tak, pisałyście nam już o podobnych historiach! Dużo lepiej nie dawać już nic lub wręczyć po prostu skromny upominek.
8. O nieobecności zadecydował konflikt polityczny. Padło hasło: masz inne zdanie niż my.
Jak często można usłyszeć, o polityce i kościele lepiej nie rozmawiać przy rodzinnym stole. Cóż, coś w tym jest. Tego typu tematy mogą w bardzo szybki sposób poróżnić – nawet bliskich sobie – ludzi.
Niemniej wydaje nam się to bardzo przykre, że poglądy tak ważnych dla siebie wzajemnie osób mogą stać się przyczyną do odmówienia udziału w weselu.
Zakładamy, że w trakcie tak ważnego wydarzenia nikt nie będzie urządzał wieców politycznych, a po prostu śpiewał, tańczył i celebrował to, co w życiu najważniejsze, czyli miłość.
9. Nie mamy z kim zostawić dziecka (zaproszenie rozdane 8 miesięcy wcześniej).
10. Zbyt późno dostarczyliście nam zaproszenie (save the date wysłane rok wcześniej).
Dlaczego pary młode wręczają zaproszenia na ślub nawet rok wcześniej? Albo przynajmniej wysyłają powiadomienie save the date?
Właśnie dlatego, żeby goście jak najszybciej mogli zarezerwować czas na ten dzień.
Te kilka miesięcy lub tygodni to czas na poszukanie niani dla dziecka, znalezienie hotelu dla psa, zaplanowanie urlopu w czasie innym niż ceremonia. Oczywiście, bywają i takie sytuacje, kiedy niania odmawia w ostatniej chwili, Wy czujecie się gorzej i naprawdę, mimo wcześniejszych zapewnień i najszczerszych chęci, nie jesteście w stanie przybyć.
Pamiętajcie, żeby poinformować o tym młodych!
11. Bo nie byliście u naszej córki na weselu.
Często w sezonie wesel musimy wybierać, na czyją imprezę pójdziemy. Można powołać się na to, że o terminie innego ślubu wiedzieliście wcześniej lub że inna para to Wasza bliższa rodzina.
Jeśli jednak dochodzi do odmowy w imię „wet za wet”… Cóż można powiedzieć?
Warto się zastanowić, czy w czasie, gdy wszyscy się weselą, my za wszelką cenę chcemy pokazywać naszą obrazę i wyciągać zażyłości z przeszłości.
12. Bez dzieci nie idę.
O kwestii zapraszania dzieci na wesele pisałyśmy już nie raz. Wniosek jest jeden.
Nie można wymuszać na parze młodej chęci przyjścia z dzieckiem.
To impreza organizowana przez państwo młodych i to do nich należy decyzja, kto ma na niej być, a kto nie.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
- Jak taktownie zaprosić gości na wesele bez dzieci?
- Dzieci na weselu: zapraszać czy nie? A może wesele dla dorosłych?
- Dzieci na weselu – jak je przygotować do udziału w uroczystości?
Lista ,,nietypowych” powodów odmowy podawanych przez gości
- Trwa sezon na groch, nie damy rady się urwać.
- Nie wiemy, czy dostaniemy urlop na sobotę.
- Mamy zepsuty samochód.
- Mamy inne plany.
- Nie lubimy wesel.
- Moja dziewczyna nie będzie czuła się komfortowo.
- Jesteśmy umówieni na grilla.
- Na weselu będzie ktoś, kogo nie lubię.
- Ślub nie jest przecież taki ważny.
- Nie jesteśmy chyba niezbędni, żeby wesele się odbyło.
- Nie opłaca nam się jechać.
- Nie idę, bo nie mam partnera, więc nie będę miała z kim tańczyć.
- Nasze dzieci będą wtedy chore.
- Mamy własny ślub za miesiąc.
- Nie mam garnituru.
- Muszę zrobić pranie, bo moje dzieci jadą na obóz.
- Moja żona będzie w ciąży (ale jeszcze nie jest – 3 tygodnie do wesela).
- Chcemy korzystać z życia.
- Kuzynka nie miała terminu na zrobienie rzęs, więc odmówiła.
- Kuzyn nie przyszedł, bo jego narzeczona mu zabroniła przyjść samemu.
- Znajomi pod pretekstem pandemii nie chcieli przyjść. W tym czasie kilkukrotnie byli na urlopie za granicą.
Co myślisz o tych argumentach? Może sama słyszałaś podobne? Daj nam znać w komentarzu!
Jak grzecznie odmówić młodej parze?
Odmowa przybycia na wesele nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Im bliższa Twemu sercu para, tym trudniej poinformować o swojej nieobecności w tak ważnym dla niej dniu.
Poinformuj parę młodą o swojej nieobecności przed wyznaczoną na zaproszeniu datą
Na zaproszeniu na pewno znajduje się informacja, do kiedy należy potwierdzić przybycie. Najważniejsze jest to, aby udzielić odpowiedzi przed wyznaczoną na zaproszeniu datą. Unikanie telefonów lub prób kontaktu ze strony pary młodej, która chce otrzymać Twoje RSVP (z francuskiego: repondez s’il vous plait, czyli prośbę o odpowiedź), jest w bardzo złym tonie.
Kiedy już wiesz, że nie pojawisz się na weselu, bez zbędnej zwłoki poinformuj o tym nowożeńców. Nie musisz oddzielnie dzwonić do każdego z nich − wystarczy, że informacji udzielisz jednej osobie, najlepiej tej, z którą masz bliższe relacje.
Im wcześniej para dowie się o Twojej odmowie – tym lepiej. Młodzi zyskują wtedy szansę na zaproszenie kogoś na Twoje miejsce.
Pamiętaj, fakt, że nie możesz pojawić się na czyimś ślubie, nie oznacza, że znajomość ma się nagle urwać.
Chcę świętować, ale tego dnia naprawdę nie mogę
Sytuacja, kiedy naprawdę chcesz być z parą młodą tego dnia, ale nie możesz z poważnego powodu, jest naprawdę trudna. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz zaproponować spotkanie, na którym osobiście złożysz życzenia i wręczysz upominek zapraszającym. Powinno się to odbyć przed uroczystością.
Już zwykłe wyjście na kawę lub obiad może podkreślić, że poważnie potraktowałaś zaproszenie i jest ono dla Ciebie ważne. To przy okazji dobra okazja do tego, by porozmawiać z bliskimi Ci osobami, wesprzeć je przed ważnym wydarzeniem i choć częściowo uczestniczyć w świętowaniu.
Jeśli nie możesz zaproponować spotkania, odezwij się po uroczystości, na którą byłaś zaproszona, i zapytaj o jej przebieg, emocje oraz wrażenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
W artykule omówiono najbardziej nietypowe powody odmowy udziału w weselu, jakie padały z ust zaproszonych gości. Zebrane odpowiedzi pochodzą z ankiety przeprowadzonej na Instagramie Wedding & Party Dream. Wśród wymówek znalazły się m.in. brak podania powodu, problemy finansowe, choroby, inne plany czy nawet różnice polityczne. Podkreślono, że sztuka grzecznej odmowy jest kluczowa, aby nie urazić młodej pary. Zamiast kłamstwa lepiej asertywnie odmówić, podziękować za zaproszenie i nie wchodzić w szczegóły. Autor zwraca uwagę na znaczenie odpowiedzi na zaproszenie i unikanie negatywnych konsekwencji wynikających z braku komunikacji. Istotne jest również, aby decyzję o nieobecności przekazać jak najwcześniej, co pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków i napięć. Artykuł zawiera także porady, jak z klasą odmówić oraz jak przygotować się na ewentualne trudności związane z przyjęciem zaproszenia.
- Powody odmowy uczestnictwa w weselu
- Znaczenie asertywnej odmowy
- Unikanie kłamstw w kontekście zaproszeń
- Znaczenie odpowiedzi na zaproszenie
- Jak grzecznie odmówić młodej parze
- Wartość wspomnień i wspólnie spędzonego czasu
Artykuł jest skierowany do osób, które przygotowują się do wesela i chcą wiedzieć, jak radzić sobie z odmowami gości. Ponadto, jest to wartościowy materiał dla tych, którzy sami mogą znaleźć się w sytuacji, gdzie muszą odmówić zaproszenia na ślub. Znajdziesz tu praktyczne porady, jak uprzedzić młodą parę o swojej nieobecności i jak to zrobić w sposób niekrzywdzący.