Jak taktownie zaprosić gości na wesele bez dzieci?

dziecko

Trzylatka w stroju aniołka sypiąca kwiatki na drodze pary młodej? Elegancki pięciolatek przynoszący obrączki? Zdjęcie z wesela z wszystkimi pokoleniami rodziny? Dla wielu par taka oprawa ślubu i wesela to spełnienie marzeń. Ale nie dla wszystkich. Coraz częściej pary młode decydują się zorganizować przyjęcie tylko dla dorosłych, mimo że jeszcze kilka lat temu uważało się obecność najmłodszych członków rodziny na weselu za normalną. Dziś podpowiadamy, jak zaprosić gości bez dzieci w odpowiedni sposób, aby zostać dobrze zrozumianym i nikogo nie urazić.

Dlaczego pary młode nie chcą dzieci na weselu?

Powodów, dlaczego narzeczeni chcą, by na ich weselu obecni byli tylko dorośli, może być wiele. I głównym z nich wcale nie są pieniądze, bo choć za posiłki i miejsce przy stole dla kilkulatków trzeba zapłacić, to najczęściej jest to mniej więcej 50% ceny “talerzyka” dla dorosłego, a wiele sal weselnych w ogóle nie pobiera opłaty za niemowlęta i dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3–4 lat.

janachowska.pl

W przypadku bardzo licznych rodzin, gdzie jest dużo dzieci, może pojawić się za to problem znalezienia dla nich kącika lub sali do zabawy oraz osoby, która będzie nad nimi czuwała przez cały czas. Wielu parom to nie odpowiada.

Brak przygotowania specjalnego miejsca dla dzieci może skutkować tym, że mali goście rozbiegną się po całym lokalu i trudno będzie nad nimi zapanować.

Jednak nawet przygotowanie atrakcyjnego kącika dla dzieci niesie za sobą ryzyko, że będą one hałasować i wymagać stałego nadzoru rodziców, którzy nie będą mogli w stu procentach skupić się na świętowaniu z młodą parą. Może to powodować pewien dyskomfort zarówno dla rodziców, dla młodej pary, jak i dla pozostałych gości. 

concept store
wesele bez dzieci

Jak zapewnić maluchom bezpieczeństwo?

Kolejny problem to obawy, że podczas przyjęcia małym gościom mogłoby się coś stać. Wesela są głośne, kelnerzy noszą gorące dania i szkło, wokół są obecne osoby nietrzeźwe, więc nie jest to bezpieczne miejsce dla dzieci.

Poza tym maluchy niekoniecznie powinny być świadkami spożywania alkoholu. 

Inne, problematyczne kwestie, to ryzyko, że kilkuletnie dzieci na weselu mogą wbiec parze młodej pod nogi podczas pierwszego tańca albo przypadkiem zrzucić na siebie dekoracje. Takie sytuacje nie tylko zagrażają ich bezpieczeństwu. Warto pamiętać, że dla młodej pary to niezwykle ważna oprawa wyjątkowego, wyczekanego dnia i wyrządzone straty byłyby dla nowożeńców nieodwracalne.

dzieci na weselu

“A kiedy Wy zostaniecie rodzicami?”

Trzeba też pamiętać, że obecność dzieci na weselu bezdzietnej pary niemal zawsze wywołuje wśród gości temat ich przyszłości jako rodziców, który może być bolesny. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, 10–18% par zmaga się z problemem niepłodności.

Być może panna młoda od dawna bezskutecznie próbuje zajść w ciążę? Lub odwrotnie, być może tak jak coraz więcej młodych małżeństw świadomie zdecydowała, że nie chce i nie będzie mieć dzieci. Mimo że wielu tradycjonalistów uważa, że każda para marzy o dziecku i powinna je mieć, to rzeczywistość wygląda inaczej i rozmowy na ten temat mogą wprawiać w zakłopotanie. 

Dlatego nie wypada pytać nowożeńców o ich plany związane z rodzicielstwem i nie powodować dyskomfortu w najważniejszym dla nich dniu. 

Niezależnie od tego, dlaczego wesele ma być imprezą bez dzieci, to zawsze decyzja należy do pary młodej, która ma do niej pełne prawo. Jak w takim razie przekazać gościom taką informację, żeby nikogo nie urazić?

wesele bez dzieci

“Zapraszamy bez dzieci”?

Kwestia napisania odpowiedniej treści zaproszenia to temat, który wzbudza dużo emocji na forach internetowych dla nowożeńców. Część par decyduje się na adnotację “zapraszamy bez dzieci” – plusem tego rozwiązania jest bardzo jasny przekaz i brak niedomówień. Z drugiej jednak strony wielu uważa, że taka adnotacja jest nieelegancka, a nawet obraźliwa.

Savoir vivre podpowiada, jak powinni zachować się goście, to znaczy na miejsce powinny przybyć jedynie osoby, których imiona i nazwiska znajdują się w zaproszeniu. Brak imion i nazwisk dzieci oznacza więc, że nie są one zaproszone.

Te zasady nie są jednak dla wszystkich oczywiste i zdarza się, że rodzice niezależnie od treści zaproszeń chcą zabrać swoje pociechy na wesele. 

Dlatego dobrym rozwiązaniem, które stosuje wiele par, jest szczera rozmowa z zaproszonymi gośćmi o swojej decyzji. Zasady ustala para młoda, która może chcieć wyjaśnić bliskim swoje powody, ale absolutnie nie musi. Najlepiej jeśli goście od razu dowiedzą się, że będzie to impreza bez dzieci.

Im wcześniej taka rozmowa będzie przeprowadzona, tym większe szanse, że rodzice zdążą zorganizować opiekę dla dzieci, a im samym oszczędzicie rozczarowania.

Rozmowa z rodzicami

Co można powiedzieć w takiej sytuacji? Oto kilka przykładów:

  • “Wiemy, że bycie rodzicem bywa trudne i nieczęsto macie okazję, żeby wyjść z domu sami, dlatego mamy nadzieję, że na naszym weselu rozerwiecie się, potańczycie i będziecie mogli wrócić do domu później niż zwykle, kiedy wychodzicie z dziećmi”.
  • „Postanowiliśmy zorganizować imprezę tylko dla dorosłych, nie chcemy narażać maluchów na hałas i stres, mamy nadzieję, że będziecie tego dnia z nami”.
  • “Uznaliśmy, że zapraszamy rodziców bez dzieci, mamy nadzieję, że nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem dla nich opieki”.
  • “Wręczamy zaproszenia z dużym wyprzedzeniem, abyście mieli wystarczający czas na znalezienie kogoś, kto przejmie opiekę i maluchy będą w dobrych rękach, kiedy Wy będziecie z nami świętować!”.

To bezpieczne teksty, które nie powinny nikogo obrazić. Są jednak rodziny, w których taka decyzja pary młodej może być przyczyną konfliktów. Popularny jest pogląd, że wesele to impreza rodzinna, więc powinna się na nim bawić cała rodzina, wraz z dziećmi, a takie wesele to pozbawianie dzieci ważnych przeżyć. 

dziecko na weselu

Jeśli zaproszeni rodzice próbują przekonać Was do zmiany zdania lub wpędzają w poczucie winy, mówiąc o smutku dzieci, pamiętajcie, to wasze wesele i Wasze zasady. Nie musicie z niczego się tłumaczyć ani ulegać presji. 

Być może w pewnym momencie zmienicie zdanie, jeśli okaże się, że ważni dla Was goście mogą przyjść jedynie z dziećmi lub uznacie, że zależy Wam na dobrej atmosferze wśród bliskich, którzy czuliby się urażeni, nie mogąc zabrać ze sobą pociech.

Oczywiście w każdej chwili możecie poinformować ich o zmianie zasad i dołączyć do zaproszenia dzieci. Macie do tego pełne prawo, ale pamiętajcie, żeby starać się nie robić tego tuż przed weselem, żeby nie psuć gościom planów w ostatniej chwili.

Najważniejsze, abyście dbali o swój komfort i nie działali wbrew sobie!

Jeżeli jednak zdecydujecie się zaprosić dzieci na Wasze wesele, może się Wam przydać animator. Sprawdzonych usługodawców znajdziecie w naszym katalogu firm.

Rekomendowane artykuły