Lubisz się bać i szukasz idealnego horroru na wieczór? Doskonale trafiłaś! Wśród naszych propozycji z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Spis treści
Jakie są najlepsze horrory? Co musi w sobie mieć najstraszniejszy horror na świecie?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego horrory sprzed kilkudziesięciu lat, dzisiaj bardziej bawią, niż straszą? Może to być oczywiście spowodowane przepaścią, która dzieli dzisiejsze efekty specjalne od tych sprzed kilku dekad.
Jednak jak się dobrze przyjrzysz, to z łatwością zauważysz, że filmy te były skierowane do innego typu widza. Tzw. jumpscare’y, lejąca się zewsząd krew, dużo brutalnych scen plus przerażająca muzyka – w latach 80. był to przepis na sukces. Z czasem nastąpił jednak przesyt, bo wiele filmów wykorzystywało te rozwiązania i widz zaczął wymagać więcej.
Obecnie dobre horrory powinny przede wszystkim oddziaływać na emocje. Nie tylko straszyć, ale i zaciekawić, pozwolić na utożsamienie się z bohaterami czy ich problemami. Powinny również posiadać ciekawą i kreatywną fabułę. Powoli podnosić napięcie, tworzyć atmosferę zagadki i niepewności, po to, aby skończyć się porywającym, ale i przerażającym punktem kulminacyjnym. Umiejętne zastosowanie kilku jumpscare’ów i niepokojących scen może też świetnie podnieść poziom emocji z oglądania filmu.
W kinematografii przez ostatnie dwie dekady pojawiło się wiele filmów, które z doskonałym skutkiem wykorzystały aspekt psychologiczny. The Blair Witch Project czy Paranormal Activity, to tytuły, które, mimo upływu lat, nadal potrafią wcisnąć widza w fotel.
Jeśli chodzi o najlepsze horrory, Netflix ma kilka propozycji, a wśród nich znajdziesz również kultowe, wciągające klasyki, takie jak Dziewiąte Wrota reżyserii Romana Polańskiego.
Najnowsze hity: Najlepsze horrory z ostatnich lat
Zastanawiasz się, co obejrzeć dziś wieczorem? Przyjaciele wytypowali Cię na organizatorkę wieczoru filmowego? A może nigdy nie miałaś szansy obejrzeć żadnego horroru i chciałabyś poznać ten gatunek? Na początek przygotowaliśmy dla Ciebie kilka nowszych propozycji. Przyjrzyj się paru najstraszniejszym produkcjom z ostatnich lat:
Hereditary (2018)
Wyreżyserowany przez Ari’ego Aster’a horror z elementami dramatu nie bez przyczyny znalazł się na naszej liście „najlepsze horrory”.
Fabuła filmu opowiada o rodzinie Grahamów (Toni Collette, Gabriel Byrne, Alex Wolff, Milly Shapiro), która boryka się z żałobą po śmierci seniorki rodu. Po pogrzebie w ich życiu zaczynają dziać się dziwne, nadprzyrodzone rzeczy. Nad głowami Grahamów kłębią się burzowe chmury, a za rogiem czai się przerażenie i śmierć.
Midsommar (2019)
Midsommar, to kolejny straszny film wyreżyserowany przez Aster’a. To przerażająca pozycja, łamiąca wszelkie stereotypy.
Jeśli wydaje Ci się, że tylko ciemność jest przerażająca, to się grubo mylisz. Doskonale przekonali się o tym Dani (w tej roli fenomenalna Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor), młoda para po przejściach, która, wraz z przyjaciółmi, wybrała się w podróż na Północ Szwecji. Raz na 90 lat odbywa się tam festiwal nawiązujący do pradawnego święta celebrującego letnie przesilenie. Wbrew pozorom, niewinna zabawa szybko zamienia się w koszmar.
Oculus (2013)
Kolejna pozycja z listy „najstraszniejsze horrory”, to wyreżyserowany przez Mike’a Flanagana „Oculus”.
Po 10 latach od tragedii, która rozegrała się w ich rodzinnym domu, rodzeństwo Kaylie (Karen Gillan) i Tim Russel (Brenton Thwaites) znowu się spotykają. Ich cel, to powrót do domu i rozprawa z… lustrem, które zakończyło w brutalny sposób ich rodzinną sielankę.
Sinister (2012)
W 2012 roku Scott Derrickson, który na swoim koncie miał już znane, mocne horrory jak „Egzorcyzmy Emily Rose” czy „Hellraiser: Inferno” powrócił z absolutnym hitem „Sinister”.
Pisarz śledczy Ellison Oswalt (Ethan Hawke) przeprowadza się do domu, w którym przed laty popełniono brutalne morderstwo. Gdy na strychu znajduje coś, co z pozoru wygląda jak niewinne filmy z życia rodziny, odkrywa przerażającą prawdę o byłych mieszkańcach. Odkrycie to może mieć straszne konsekwencje dla jego własnej rodziny…
Babadook (2014)
Wyreżyserowany przez Jennifer Kent „Babadook” jako jeden z niewielu zyskał przychylność zarówno wielbicieli starego, dobrego kina grozy, jak i współczesnych horrorów.
Wiele dzieci ma bogatą wyobraźnię. Wyjątkiem nie jest również lekko nadpobudliwy Samuel (świetna rola Noah Wiseman’a), syn owdowiałej przedwcześnie Amelii (Essie Davis). Od czasu gdy matka przeczytała Samuelowi bajkę o potworze Babadooku, zaczynają go dręczyć dziwne wizje. Czy potwór faktycznie istnieje, czy też chłopiec, a wraz z nim matka, popadają w psychozę wynikającą z życia w odosobnieniu?
Najlepsze horrory wszech czasów: Filmy, które zdefiniowały gatunek
Przedstawiliśmy już najstraszniejsze horrory z ostatnich lat. Czas przejść do tych, które miały niesamowity wpływ na definicje gatunku. Niektóre z nich, co prawda, są obecnie postrzegane jako fajne filmy warte obejrzenia, a nie straszne horrory, jednak to stanęło na przeszkodzie, by na zawsze mogły się wpisać do historii kina grozy.
Lśnienie (1980)
„Lśnienie” Stanleya Kubricka, to z pewnością najgłośniejszy i najbardziej kontrowersyjny horror. Powstał on na kanwie powieści Stephena Kinga o tym samym tytule.
Bohater filmu, Jack Torrance (w tej roli mistrz – Jack Nicholson) dostaje świetną propozycję pracy – posadę stróża w zabytkowym hotelu w górach, gdzie przeprowadza się wraz z żoną Wendy (Shelley Duvall) i synkiem Danny’m (Danny Lloyd). Obiekt ten przez całą zimę nie przyjmuje gości, więc zadaniem rodziny jest opieka nad hotelem w chłodnych miesiącach, przy jednoczesnej możliwości niemal nieograniczonego korzystania z dobrodziejstw kompleksu. Gdy śnieżyca odcina ich od świata, Jack jednak zaczyna popadać w psychozę. Czy to urojenia spowodowane samotnością, czy może faktycznie hotel Overlook skrywa jakąś tajemnicę?
Shutter (2004)
Jeśli chodzi o najlepsze horrory, to kino tajskie i japońskie nie mają sobie równych. „Shutter” reżyserii Banjong Pisanthanakun’a i Parkpoom Wongpoom’a, bez problemu mógłby stanąć do walki o tytuł „najstraszniejszy horror na świecie”.
Po zakrapianej imprezie Tun (Ananda Everingham) i jego dziewczyna, Jane (Natthaweeranuch Thongmee), wracają samochodem po domu. Niestety w trakcie jazdy potrącają przechodzącą przez ulicę kobietę. Przerażeni konsekwencjami swojego czynu uciekają z miejsca wypadku. Od tego momentu ich życie, a także ich przyjaciół zamienia się w koszmar.
Omen (1976)
Jeśli ktoś kiedyś spyta, jakie są najlepsze horrory, które miały największy wpływ na produkcje z motywem satanistycznym w tle, to bez wahania możesz wymienić „Dziecko Rosemary”, „Egzorcystę” i właśnie wyreżyserowany przez Richarda Donnera „Omen”.
6 czerwca, o godzinie 6.00 rano, w rzymskiej klinice, Katherine Thorn (Lee Remick), żona amerykańskiego dyplomaty, rodzi martwego syna. W tym samym czasie, w tej samej klinice inna kobieta umiera, rodząc zdrowe dziecko. Robert (Gregory Peck) w tajemnicy przed małżonką podmienia dzieci. Niczego nieświadoma Katherine nie wie, że przyjęli pod swój dach… antychrysta.
Blair Witch Project (1999)
Kiedy powstawał ten dokumentalizowany horror, reżyserzy – Daniel Myrick i Eduardo Sánchez – nie mieli chyba świadomości, że ich niskobudżetowy projekt zostanie okrzyknięty jednym z najbardziej dochodowych horrorów wszech czasów.
Kiedy trójka przyjaciół, studentów ze szkoły filmowej wyrusza do owianego złą sławą lasu, żeby nakręcić dokument o legendarnej Wiedźmie Blair, nie spodziewają się, że ich niewinna podróż zamieni się w koszmar.
Koszmar z Ulicy Wiązów (1984)
Freddiego Krugera, bohatera „Koszmaru z Ulicy Wiązów” w reżyserii Wes’a Craven’a przedstawiać chyba nikomu nie trzeba. Lata 80., to czas gdy fajne horrory, pojawiały się niczym grzyby po deszczu. Wiele z nich doczekało się swoich remake’ów.
Znany z dziecięcych wyliczanek Freddy Kruger (Robert Englund) zaczyna nękać w snach młodych mieszkańców miasteczka Springwood. Gdy podczas snu ginie jedna z dziewczyn – Tina (Amanda Wyss), wina spada na jej chłopaka. Jednak jej najbliższa przyjaciółka Nancy (Heather Langenkamp) jest przekonana, że to Freddy stoi za tym morderstwem!
Większość zaprezentowanych przez nas w tym akapicie tytułów to klasyki, które bez trudu znajdziesz na popularnych platformach streamingowych — wystarczy, że wyszukasz najlepsze horrory na Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Canal+!
Najstraszniejsze horrory na faktach — tytuły, o których nie da się zapomnieć
Wśród horrorów pojawiło się także wiele takich, które na długo pozostają w pamięci. Większość z nich to horrory na faktach, inspirowane historiami, które przydarzyły się naprawdę. Przedstawiamy najlepsze horrory, których nie da się zapomnieć!
Obecność (2013)
Obecność to horror typu ghost story wyreżyserowany przez Jamesa Wana, twórcę „Martwej ciszy” czy „Piły”. Film oparto na wydarzeniach, zrelacjonowanych przez Lorraine i Eda Warren — znanych, amerykańskich demonologów, którzy badali paranormalne zjawiska od połowy lat 50. XX wieku.
Rodzina Perron (Lili Taylor, Ron Livingston) przeprowadza się do domu na odludziu. Nie dane jest im jednak zaznać tam spokoju. Carolyn, Rogera i ich dzieci dręczą paranormalne zdarzenia, które z dnia na dzień coraz bardziej się nasilają. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc „łowców demonów” – Lorraine i Eda Warrenów.
Wzgórza mają oczy (1977)
W zestawieniu najlepsze horrory nie może zabraknąć klasyka, jakim jest wyreżyserowany przez Wesa Craven’a film „Wzgórza mają oczy”. Inspiracją do nakręcenia tego filmu była historia rodziny Beanów, którzy zamieszkiwali wybrzeża Galloway. Nocami członkowie rodziny napadali na podróżników, rabowali ich, zabijali, a ich ciała… zjadali.
Carterowie (Ted Levine, Kathleen Quinlan, Vinessa Shaw, Emilie de Ravin, Dan Byrd) wybrali się w podróż do Kalifornii. Niestety pośrodku pustkowia ich kamper ulega awarii. Niestety nie są świadomi tego, że teren zamieszkiwany jest przez rodzinę kanibali.
Veronica (2017)
Paco Plaza scenariusz do filmu oparł na autentycznych wydarzeniach z 1990 roku. Nastolatkę Estefanię Gutierrez Lazaro dręczyły paranormalne wydarzenia, po tym jak wraz z przyjaciółmi użyła planszy ouija.
Veronica (Sandra Escacena) wraz z dwiema przyjaciółkami urządza w piwnicy seans z planszą ouija. Jednak zabawa nie do końca przebiega po ich myśli. Niedługo po tym, dziewczyna zaczyna podejrzewać, że wraz z koleżankami sprowadziła na siebie i rodzinę niebezpieczeństwo z zaświatów.
Amityville (1979)
Wyreżyserowany przez Stuarta Rosenberga film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce o tym samym tytule, autorstwa Jay’a Ansona. W połowie lat 70, w jednym z domów w Amityville znaleziono ciała małżeństwa DeFeo oraz ich czwórki dzieci.
W filmie poznajemy Kathy (Margot Kidder) i George’a (James Brolin) Lutz, którzy z trójką dzieci wprowadzają się do nowego domu na przedmieściach Long Island. Nie mają pojęcia o tym, że rok wcześniej wydarzyła się w nim wielka tragedia, do której doprowadzić miały złe duchy zamieszkujące dom.
Tragedia na Przełęczy Diatłowa (2013)
Film wyreżyserowany przez Renny’ego Harlin’a został oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w 1959 roku, podczas studenckiej wyprawy w góry Uralu. Wyprawy, podczas której śmierć poniosło jej dziewięciu uczestników, a okoliczności wydarzenia do dziś pozostają tajemnicą.
Ponad 50 lat po tragicznych wydarzeniach w przełęczy, pięcioro przyjaciół wyrusza w góry Uralu, by rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci uczestników pamiętnej wyprawy, która miała miejsce w 1959 roku. Choć początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, niebawem sprawy mocno się komplikują.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeśli lubisz się bać i szukasz idealnego horroru na wieczór, ten artykuł jest dla Ciebie! Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego horrory sprzed kilkudziesięciu lat dziś bardziej bawią niż straszą? Dobre horrory powinny oddziaływać na emocje, mieć ciekawą fabułę, tworzyć napięcie i atmosferę zagadki. W artykule znajdziesz rekomendacje zarówno nowych produkcji jak „Hereditary” czy „Midsommar”, jak i klasyków gatunku, takich jak „Lśnienie” czy „Koszmar z Ulicy Wiązów”. Przyjrzymy się również horrorom na faktach, które pozostają w pamięci na długo, jak „Obecność” czy „Amityville”. Dzięki naszym propozycjom, niezależnie od preferencji, znajdziesz tu coś dla siebie, co dostarczy emocji i wciągnie Cię od pierwszych minut.
Najważniejsze informacje:
– Kluczowe cechy dobrego horroru: emocje, fabuła, napięcie.
– Rekomendacje nowoczesnych horrorów: „Hereditary”, „Midsommar”.
– Klasyki gatunku: „Lśnienie”, „Koszmar z Ulicy Wiązów”.
– Horrory na faktach: „Obecność”, „Amityville”.
Artykuł skierowany jest do miłośników horrorów, którzy szukają nowych rekomendacji filmowych. Idealny dla osób, które cenią sobie zarówno klasyczne, jak i współczesne produkcje. Przeznaczony dla fanów filmów grozy, poszukujących emocji i niezapomnianych przeżyć kinowych.
Cieszę się, że można teraz znaleźć tak różnorodne horrory, które potrafią zaskoczyć i wzbudzić wiele emocji. Fascynujące jest, jak filmy jak Hereditary czy Babadook mogą łączyć elementy dramatu z grozą, tworząc unikalne doświadczenia. Ważne jest, że współczesne horrory stawiają na psychologię i fabułę, co sprawia, że oglądanie ich jest nie tylko przerażające, ale i ciekawe. To świetny sposób, by zrozumieć, jak różne są nasze lęki i jak wiele można się nauczyć, wchodząc w świat tych historii. Może to być inspirujące i motywujące do odkrywania nowych gatunków filmowych.