Oczepiny – Czym są i jak je zastąpić? 6 pomysłów

oczepiny

Oczepiny to dzisiaj nie tylko zdjęcie welonu i rzucanie go pannom, ale często też zabawy, które im towarzyszą. No i tutaj pojawia się problem – co zrobić, jeżeli tych zabaw nie chcemy, jak również nie uśmiecha nam się zdejmowanie wianka czy rzucanie wiązanką?

  • Czym są oczepiny?
  • Skąd wzięła się ta tradycja?
  • Czy trzeba organizować oczepiny?

Sprawdźcie!

Oczepiny co to za tradycja?

Oczepiny wywodzą się ze staropolskiej tradycji. O północy świeżo upieczona żona podążała za zebranymi na weselu kobietami do bocznej izby.

Tam w otoczeniu przyśpiewek zdejmowano jej z głowy ślubny wianek oraz ścinano włosy. Młoda mężatka zgodnie z panującym zwyczajem nie mogła posiadać długich włosów. Następnie na jej głowę kobiety z dłuższym stażem małżeńskim  zakładały tzw. ślubny czepiec, błogosławiąc ją znakiem krzyża. 

Oczepiny wczoraj i dziś

Dawniej bez oczepin o północy nie obyło się prawie żadne wesele. Teraz jednak coraz więcej osób pragnie odejść od tego zwyczaju. Niektóre panny młode nie chcą zdejmować swojego welonu, ponieważ często grozi to m.in. zepsuciem fryzury.

Jednak chyba coraz więcej osób rezygnuje z tego, co odbywa się też po rzucaniu welonu, wiązanki, muchy, czyli oczepinowych zabaw. Niektóre z nich bywają – delikatnie mówiąc mało smaczne, a jeszcze inne potrafią się skończyć nawet urazami.

Spotkałam się z historiami, że w trakcie zabaw na oczepinach ktoś, np. złamał palec, a część osób teraz na samo hasło „oczepiny” po prostu wychodzi z sali weselnej.

Oczepiny – jak do nich podejść?

  • ulegamy tradycji,
  • jedynie rzucamy welonem/muchą bez zabaw;
  • rezygnujemy nawet z rzucania atrybutami młodej pary.

Drugie i trzecie rozwiązanie możemy jednak urozmaicić, aby goście tak bardzo nie odczuli braku zabaw oczepinowych. Mam dla was kilka pomysłów.

Oczepin na nowo: Puszczanie lampionów

To chyba moje ulubione rozwiązanie zamiast oczepin. O północy wszyscy goście mogą wyjść na zewnątrz lokalu. Tam najpierw młoda para, a potem pozostali goście puszczają swoje lampiony z życzeniami. Wygląda to bajecznie i każdy z gości jest zaangażowany.

oczepiny
Fot. iStock Photo

Pokaz fajerwerków zamiast oczepin

To niestety dodatkowy wydatek oraz kolejne sprawy organizacyjne, ponieważ pokaz fajerwerków musi przebiegać pod okiem eksperta.  Niezbędne są także odpowiednie pozwolenia, jednak ten widok zawsze zapiera dech w piersiach. To wystrzałowa alternatywa dla oczepin. Dosłownie

Oczepiny na nowo: Pokaz slajdów

O 24, zamiast oczepin można zrobić również pokaz zdjęć lub nawet krótkiego filmiku, który wcześniej przygotujecie. Warto na nim wspomnieć o swoich bliskich, którzy są wśród gości weselnych, ponieważ na pewno poczują się docenieni.

Występy nowożeńców zamiast oczepin

Jeżeli jesteście uzdolnieni w jakiejś dziedzinie, to nie bójcie się tego wykorzystać i przygotować dla siebie wzajemnie popisowego przedstawienia.

Niektórzy mężowie organizują dla swoich żon, np. pokazy taneczne, w które angażują też swoich przyjaciół i na odwrót. Wszystkie chwyty dozwolone:). Taka metoda będzie niezwykle ciekawym pomysłem na oczepiny. 

oczepiny
Fot. iStock Photo

Tradycyjne tańce

Zespół lub DJ mogą zaprosić wszystkich gości do tradycyjnych przyśpiewek weselnych, a następnie poprosić do udziału w znanych tańcach, jak:

  • kaczuchy,
  • kankan,
  • makarena,
  • pociąg.

Goście będą się świetnie bawić i mało kto zwróci uwagę, że zabrakło innych zabaw kojarzonych z oczepinami, a część osób na pewno Wam za to nawet podziękuje;)

Tort na oczepiny

Niektórzy od niego zaczynają wesele, inni podają go dopiero wieczorem, a inni… no właśnie – każda pora na tort jest dobra w zależności od scenariusza wesela, który sami stworzycie. Może on być także doskonałym zamiennikiem oczepinowych zabaw.

Oczywiście jeżeli chcecie, to wszystkie te atrakcje możecie ze sobą łączyć do woli. I pamiętajcie, że to Wasze wesele i przede wszystkim Wy macie czuć się komfortowo. Nikt nie może Was zmusić do zabaw, których nie chcecie.

oczepiny
Fot. iStock Photo

Jeśli jeszcze jesteście na etapie ślubnych przygotowań, koniecznie obejrzyjcie filmy z poradami Izabeli Janachowskiej!

New Drop

Rekomendowane artykuły