Pieniądze zamiast prezentów na urodziny: czy to dobry pomysł?

pieniądze zamiast prezentów na urodziny

Czy wypada podarować pieniądze w prezencie? Tym artykułem spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i rozważyć wszystkie za i przeciw dotyczące tego dylematu. Podpowiemy także jak oryginalnie zapakować prezent na urodziny!

Pieniądze jako prezent urodzinowy: zalety i wady

pieniądze zamiast prezentów na urodziny
Fot: Shutterstock

Podstawową zaletą takiego upominku jest to, że to najbardziej uniwersalny pomysł i pozwala obdarowanemu samemu zadecydować o tym, co jest mu na ten moment przydatne. Takie rozwiązanie też zmniejsza ryzyko dublowania prezentów. Dlaczego zatem pieniądze na prezent to zły pomysł?

Po pierwsze, jest najmniej oryginalny. Tymczasem dobry prezent to ten, w którym wartość emocjonalna przekracza wartość materialną — niezależnie od ceny.

Po drugie pieniądze szybko się „rozchodzą” i niekoniecznie na rzeczy, na które miały być przeznaczone. Po trzecie, dawanie pieniędzy zawsze związane jest z dylematem – „ile dać?”

A co za tym idzie, stanowi to niejako konkurencję i prześciganie się kto da więcej. Co począć wobec tego? Ocenić konkretną sytuację, rozważyć wszystkie plusy i minusy i zdecydować, czy w danym przypadku lepsze będzie jedno, czy drugie. Zwolenników tego typu prezentów jest równomiernie tylu ilu jego przeciwników.

Jak grzecznie poprosić o pieniądze zamiast prezentów na urodziny

pieniądze zamiast prezentów na urodziny
Fot: Shutterstock

Przygotowanie listy prezentów, a tym bardziej bezpośrednia prośba o pieniądze to dla wielu osób niewygodny temat. Bywa to postrzegane jako niekulturalne, a takie praktyki stosuje się głównie przy okazji wesel. W tym przypadku prośba ta nie będzie jednak niczym krępującym, gdy poprosi się o to w odpowiedni sposób, na przykład za pomocą wierszyka lub ilustracji. Jeśli chodzi natomiast o urodziny — nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wish lista może ułatwić gościom wybór prezentu i właściwie zależy od bohatera czy bohaterki imprezy, jakie rozwiązanie uzna za stosowne. Koniec końców zna najlepiej swoich gości, ich poglądy i nastawienie.

Przykładowe wierszyki z przekazem, by prezent na urodziny był określony w gotówce:

 • Wybór prezentu to duży kłopot,
  by nie skazywać Cię na udrękę,
  proszę o to, co ucieszy moją skarbonkę!
 • Jeśli chcesz mi coś podarować,
  nie kłopocz się z prezentami,
  będę się cieszyć kopertami!

Eleganckie sposoby na dawanie pieniędzy jako prezentu urodzinowego

pieniądze zamiast prezentów na urodziny
Fot: Shutterstock

Jeśli już zdecydowałaś się na podarowanie prezentu w formie gotówki, to powstaje pytanie – jak zapakować pieniądze na prezent?

Oczywiście najprostszym i mimo wszystko najlepszym sposobem jest zapakowanie w kopertę. Nie należy jednak sięgać w tym przypadku po pierwszą lepszą papeterię. Warto wybrać kopertę w ładnym kolorze, na przykład srebrną, złotą czy też kremową — wykonaną z wysokiej jakości materiału. Poza gotówką w środku oczywiście dobrze by było, gdyby znalazła się kartka urodzinowa z życzeniami, na której możesz napisać kilka słów od siebie, nawet gdy wydrukowane powinszowania są już same w sobie bardzo wyjątkowe. Pieniądze można uważać za podarunek nieco bezosobowy, ale napisane od serca życzenia z pewnością wzruszą i zrobią wrażenie.

Gdybyś jednak dysponowała tylko prostą klasyczną kopertą, zawsze możesz ją samodzielnie ozdobić. Potrzebne są do tego podstawowe zdolności manualne i różnego rodzaju akcesoria, na przykład koronki, kolorowe pisaki, brokat, wstążki itp. Dobrym pomysłem jest dopasowanie koperty do stylizacji, w której organizowana jest uroczystość. Tutaj trzeba by nieco podpytać bohatera imprezy, o ile nie było takiej informacji na zaproszeniu. 

A co z podpisem koperty? Na kopercie, do której wkłada się kartkę, wystarczy napisać, 

dla kogo jest przeznaczona zawartość. Podpis może być mniej lub bardziej oryginalny — sporo zależy od stopnia bliskości z daną osobą. W praktyce sprawa podpisywania koperty, do której wkłada się gotówkę na prezent, wzbudza kontrowersje od wielu już lat. Sporo osób zastanawia się, czy w ogóle taki upominek wypada podpisywać. Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli ktoś nie chce podpisywać takiej koperty, wcale nie ma takiego obowiązku. To zresztą rozwiązanie można uznać za bardzo ekologiczne, gdyż taką czystą kopertę można wykorzystać ponownie. Także koperta z kartką urodzinową, czy też z liścikiem z dedykacją to jak najbardziej sensowny pomysł na urodzinowy prezent. 

W dzisiejszych czasach nie jest to uważane już za pójście na łatwiznę — większość osób preferuje właśnie tego typu prezenty.

Jednak oprócz klasycznej koperty z cenną zawartością możemy polecić jeszcze inne sposoby wręczania gotówki jako prezentu na urodziny. 

Pomysłów jest co najmniej kilka, oto one:

 • Kreatywnym pomysłem na wręczenie pieniędzy z okazji urodzin będzie origami wykonane z banknotów. Takie banknoty mogą przyjąć kształt gwiazdki, serduszka, rybki, kotka, sukienki lub koszulki i wielu, wielu innych. Dobierz formę tak, aby pasowała do obdarowanej osoby, by przypominała jej o zabawnym wydarzeniu albo po prostu wywołała uśmiech na jej twarzy. Pieniądze jako origami z pewnością wpisują się w kategorię oryginalne i zabawne pomysły na prezent.
 • Drewniana szkatułka na pieniądze wraz ze spersonalizowaną grafiką to uniwersalny pomysł, który sprawdzi się niezależnie od wieku obdarowanej osoby.

Taka skarbonka to nie tylko ładny i praktyczny prezent, ale również uniwersalny pomysł na wręczenie komuś pieniędzy w ciekawy sposób.

 • Wykonaj drzewko z banknotów. Do jego przygotowania potrzebny będzie Ci patyczek jako pień drzewa, banknoty — najlepiej dużo pieniędzy, żeby drzewko było bujne oraz taśma dwustronna, gumka recepturka albo wstążeczka. Banknoty złóż tak, aby każdy z nich był coraz krótszy, a ułożenie ich na drewnianym  patyczku przypominało choinkę.

Do każdej z tych propozycji, jeśli również  dołączysz jeszcze życzenia urodzinowe, z pewnością obdarowana czy obdarowany będzie zachwycony.

Czy pieniądze to dobry prezent urodzinowy? 

pieniądze zamiast prezentów na urodziny
Fot: Shutterstock

Przekazywanie pieniędzy na prezent według zasad savoir-vivre powinno raczej się unikać. Wyjątek stanowi najbliższa rodzina, gdzie pieniądze wręczają głównie dziadkowie wnukom lub rodzice dzieciom. Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, jeśli zdecydujesz się na wręczenie pieniędzy jako prezentu urodzinowego:

 • nie ogłaszaj, jaką kwotę pieniędzy wręczasz,
 • rób to z klasą i dyskretnie,
 • zapakuj banknoty w odpowiedni sposób,
 • pieniądze, zamiast prezentów staraj się wręczać jak najrzadziej.

Już wiesz, jak sprezentować pieniądze, ale nie zapominaj, że to doświadczenia i prawdziwe emocje są najlepszym podarunkiem niezależnie od okazji.

Jak uczynić pieniądze osobistym i znaczącym prezentem urodzinowym

pieniądze zamiast prezentów na urodziny
Fot: Shutterstock

Nie da się ukryć, że dzisiaj to właśnie gotówka jest jednak najpopularniejszym prezentem wręczanym przy wielu okazjach. W zasadzie podarowanie komuś pieniędzy jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy wiadomo, że dana osoba zbiera właśnie na jakiś swój konkretny cel. Wówczas obdarowanie jej pewną sumą pieniędzy, jest nie jako osobistym dołożeniem tzw. cegiełki do spełnienia jej marzeń. Z pewnością jubilat czy jubilatka doceni taki prezent i uzna go za wielce znaczący.

Podsumowując, rzec można — pieniądze to mało oryginalny podarunek. Jednak jako pomysł na prezent to propozycja, która pozwoli bliskiej Ci osobie wybrać i kupić sobie to, na co ma ochotę, czego potrzebuje lub o czym akurat marzy. To jednocześnie podarowanie wyboru i swobody!

Rekomendowane artykuły