Pierce Brosnan filmy: przegląd kariery legendarnego aktora

pierce brosnan filmy

Pierce Brosnan jest irlandzkim producentem filmowym i aktorem znanym przede wszystkim z roli agenta 007 – Jamesa Bonda. Oprócz tego wystąpił też w licznych komediach romantycznych, thrillerach i filmach akcji. Przedstawiamy przegląd kariery legendarnego aktora!

Pierce Brosnan: ikona kina w swoich najbardziej pamiętnych rolach

pierce brosnan filmy
Fot: Kadr z filmu „Mamma Mia”

Pierce Brendan Brosnan urodził się w 1953 roku w irlandzkim miasteczku Drogheda. Niedługo po urodzinach wraz z matką przeprowadził się do Londynu, gdzie wychowywany był przez dziadków. Po ich śmierci, zajęło się nim wujostwo, a później trafił do szkoły z internatem. Jego pasja do aktorstwa miała zacząć się od filmów z agentem 007 z Seanem Connerym, które pokazał mu jego ojczym. Już w wieku 15 lat rozpoczął pracę w cyrku, a rok później rzucił szkołę i postanowił uczyć się sztuki ilustracji. Kilka lat później rozpoczął studia aktorskie w Londynie.

W 1976 roku zadebiutował na scenie, grając w sztuce Fredericka Knotta pt. „Doczekać zmroku”. Około pół roku później został wybrany do roli McCabe’a w „Czerwonej rocie diabła” na londyńskiej scenie Roundhouse Theatre w 1977 roku, czym zwrócił na siebie uwagę jako obiecujący aktor. Wkrótce po tym można było zobaczyć go na ekranie w filmie telewizyjnym „Skok Murphy’ego”. Kolejnym ważnym momentem w karierze aktora był miniserial z 1981 roku, „Irlandczycy”, w którym zagrał Rory’ego O’Maniona – irlandzkiego emigranta starającego się ułożyć sobie życie w XIX-wiecznej Ameryce.

Agenta 007 miał zagrać już w 1986 roku, musiał jednak zrezygnować ze względu na zobowiązania wobec stacji NBC. Kolejna okazja do spełnienia marzenia pojawiła się w 1995 roku – wtedy to Brosnan po raz pierwszy zagrał Jamesa Bonda w filmie „Goldeneye”, a sukces filmu sprawił, że wcielił się w niego jeszcze trzy razy. Później angażował się nie tylko w filmy akcji, lecz także komedie oraz… musicale – wystąpił w filmie„Mamma Mia”. Szereg pochwał zdobył między innymi za filmy „Autor Widmo” oraz „Afera Thomasa Crowna”. W swojej karierze dwukrotnie był nominowany do Złotych Globów. 

W branży znany jest jako człowiek wierzący i bardzo rodzinny. W 1980 ożenił się z aktorką Cassandrą Harris i miał z nią syna – aktora Seana Williama Waltera Brosnana. Oprócz tego zaadoptował też dzieci swojej żony z pierwszego małżeństwa. Ukochana zmarła jednak w 1991 roku z powodu raka jajnika. Ta sama choroba dotknęła jej córkę, Charlotte, która zmarła w 2013 roku. W 1994 poznał dziennikarkę Keely Shaye Smith i para od 2001 pozostaje w związku małżeńskim. Mimo30 lat razem, Brosnan wciąż nazywa ją „swoją brązowooką dziewczyną”, czym chętnie dzieli się w social mediach, szczególnie na swoim oficjalnym profilu na Instagramie. Pierce i Keely mają dwóch synów: Dylana i Parisa, którzy także rozpoczęli już swoją karierę aktorską.

Brosnan jest nie tylko aktorem, ale i działaczem na rzecz ochrony środowiska, w ramach czego podejmuje liczne inicjatywy. Jest irlandzkim ambasadorem UNICEF, okazywał wsparcie organizacjom zajmującym się zdrowiem psychicznym, a po przegranej walce pierwszej żony z rakiem, zaangażował się w działalność charytatywną związaną z badaniami nad rakiem jajników i wsparciem osób dotkniętych tą chorobą. Zbiera też fundusze dla różnych organizacji poprzez sprzedaż swoich obrazów.

Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpił Pierce Brosnan – filmy, w których zagrał swoje najlepsze role!

Pani Doubtfire (1993)

„Pani Doubtfire” (ang. „Mrs. Doubtfire”) to amerykańska komedia z 1993 roku w reżyserii Chrisa Columbisa. Na ekranie pojawili się Robin Williams, Sally Field oraz Pierce Brosnan.

Film opowiada o ojcu (Robin Williams), który po rozwodzie znajduje nietypowy sposób na to, aby spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi – postanawia przebrać się za starszą kobietę, tytułową panią Doubtfire, i ubiegać się o pracę niani. Pierce Brosnan wcielił się w postać nowego partnera byłej żony, bogatego i przystojnego chirurga. Bohater stanowił kontrast dla chaotycznej i pełnej humoru postaci granej przez Williamsa. Produkcja odebrała Oscara w kategorii „Najlepsza charakteryzacja” oraz dwa Złote Globy.

GoldenEye (1995)

„GoldenEye” to film sensacyjny z 1995 roku w reżyserii Martina Cambella, należący do serii o agencie 007 – Jamesie Bondzie. W rolach głównych wystąpili Pierce Brosnan, Sean Bean oraz Isabella Scorupco.

New Drop

Fabuła filmu skupia się na Jamesie Bondzie, który musi powstrzymać złowrogie plany dotyczące satelity o nazwie GoldenEye. Satelita ten został skradziony przez organizację przestępczą, a jego moc może być wykorzystana do uszkodzenia elektroniki na Ziemi, generując zniszczenia na ogromną skalę. Brosnan zyskał ogromne uznanie za swoją rolę, a film do dziś uchodzi za jeden z najlepszych z serii.

Mamma Mia! (2008)

„Mamma Mia!” to musical z 2008 roku wykorzystujący piosenki zespołu ABBA. Film został wyreżyserowany przez Phyllidę Lloyd, a w rolach głównych wystąpili Meryl Streep, Amanda Seyfried oraz Colin Firth, Stellan Skarsgård i Pierce Brosnan.

Fabuła przedstawia wydarzenia poprzedzające ślub Sophie. Dziewczyna pragnie dowiedzieć się, kto jest jej ojcem, aby ten mógł poprowadzić ją do ołtarza. W tym celu zaprasza na grecką wyspę trzech potencjalnych kandydatów, o których przeczytała w pamiętniku swojej matki, wywołując tym niemałe zamieszanie. Brosnan, grający jednego z potencjalnych ojców, zaskoczył widzów swoimi umiejętnościami wokalnymi – mimo że oceny dotyczące jego śpiewu były mieszane, to zaprezentował kreację pełną humoru i niezwyklej charyzmy. Za swój performance otrzymał jednak Złotą Malinę w kategorii „Najgorszy aktor drugoplanowy”.

Autor Widmo (2010)

„Autor Widmo” (ang. „Ghost Writer”) to thriller z 2010 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Na ekranie pojawili się między innymi Pierce Brosnan, Ewan McGregor, Kim Cattrall oraz Tom Wilkinson.

Film opowiada o ghostwriterze, który zajmuje się pisaniem za pieniądze dla innych. Zostaje on zatrudniony, aby napisać autobiografię byłego premiera Wielkiej Brytanii, w którego wciela się Pierce Brosnan. Podczas pisania na jaw wychodzą sekrety związane z kontrowersyjnymi decyzjami polityka, które sprowadzają śmiertelne zagrożenie na pisarza. Brosnan zyskał uznanie za odegranie skomplikowanego, charyzmatycznego polityka, a jego kreacja przyczyniła się do pozytywnego odbioru filmu.

Black Adam (2022)

„Black Adam” to film z gatunku sci-fi, osadzony w uniwersum DC. Za reżyserię odpowiedzialny był Jaume Collet-Serra, a w bohaterów wcielili się między innymi Dwayne Johnson, Aldis Hodge, Pierce Brosnan oraz Noah Centineo.

Black Adam obdarzony mocami egipskich bogów po tysiącach lat uwięzienia wreszcie odzyskuje wolność. Nie wiadomo jednak, czy ta potężna istota przyniesie światu ocalenie, czy też stanowi zagrożenie, które wkrótce przyniesie mu zgubę. Film otrzymał mieszane recenzje – najlepiej oceniona została kreacja aktorska Brosnana, który wcielił się w Doktora Fate’a. 

Pierce Brosnan: filmografia pełna różnorodności

pierce brosnan filmy
Fot: Kadr z filmu „Autor widmo”

W karierze aktorskiej Pierca Brosnana można znaleźć kilkadziesiąt filmów: od kina akcji, przez komedie romantyczne, musicale i thrillery. Oprócz tego warto pamiętać, że aktor występował też w wielu serialach. Oto pełna lista produkcji filmowych, w których zagrał:

 • Murphy’s Stroke (Skok Murphy’ego,1979) – jako Donnelly / Edward O’Grady
 • The Long Good Friday (Długi Wielki Piątek, 1980) – jako Irlandczyk
 • The Mirror Crack’d (Pęknięte zwierciadło, 1980) – jako Jamie
 • Nomads (1986) – jako Jean Charles Pommier
 • Taffin (1987) – jako Mark Taffin
 • The Fourth Protocol (Czwarty protokół, 1987) – jako Major Walerij Piotrowski / James Edward Ross
 • The Deceivers (Mordercza sekta, 1988) – jako William Savage
 • The Heist (Skok, 1989) – jako Neil Skinner
 • Around the World in 80 Days (W 80 dni dookoła świata, 1989) – jako Phileas Fogg
 • Mister Johnson (Pan Johnson, 1990) – jako Harry Rudbeck
 • Murder 101 (Kolejne morderstwo, 1991) – jako Charles Lattimore
 • Victim of Love (Ofiara miłości, 1991) – jako Paul Tomlinson
 • The Lawnmower Man (Kosiarz umysłów, 1992) – jako Dr. Lawrence Angelo
 • Live Wire (Żywy zapalnik, 1992) – jako Danny O’Neill (reż. Christian Duguay)
 • Mrs. Doubtfire (Pani Doubtfire, 1993) – jako Stuart „Stu” Dunmire
 • Death Train (Pociąg śmierci,1993) – jako Michael „Mike” Graham
 • Entangled (Uwikłany, 1993) – jako Garavan
 • The Broken Chain (Zerwany łańcuch, 1993) – jako Sir William Johnson
 • Love Affair (Przygoda miłosna, 1994) – jako Ken Allen
 • Don’t Talk to Strangers (Nie rozmawiaj z nieznajomymi, 1994) – jako Douglas Patrick Brody
 • Night Watch (Nocna straż, 1995) – jako Michael ‘Mike’ Graham
 • GoldenEye (1995) – jako James Bond
 • Mars Attacks! (Marsjanie atakują!, 1996) – jako Prof. Donald Kessler
 • The Mirror Has Two Faces (Miłość ma dwie twarze, 1996) – jako Alex
 • Robinson Crusoe (1997) – jako Robinson Crusoe
 • Tomorrow Never Dies (Jutro nie umiera nigdy, 1997) – jako James Bond
 • Dante’s Peak (Góra Dantego, 1997) – jako Harry Dalton
 • The Magic Sword: Quest for Camelot (Magiczny miecz – Legenda Camelotu, 1998) – jako Król Artur (głos)
 • The Nephew (Siostrzeniec, 1998) – jako Joe Brady
 • Grey Owl (Szara Sowa, 1999) – jako Szara Sowa / Archibald S. Belaney
 • The World Is Not Enough (Świat to za mało, 1999) – jako James Bond
 • The Match (Mecz, 1999) – jako John MacGhee
 • The Thomas Crown Affair (Afera Thomasa Crowna, 1999) – jako Thomas Crown
 • The Tailor of Panama (Krawiec z Panamy, 2001) – jako Andrew ‘Andy’ Osnard
 • Die Another Day (Śmierć nadejdzie jutro,  2002) – jako James Bond
 • Evelyn (2002) – jako Desmond Doyle
 • After the Sunset (Po zachodzie słońca, 2004) – jako Max Burdett
 • Laws of Attraction (Pozew o miłość, 2004) – jako Daniel Rafferty
 • The Matador (Kumple na zabój, 2005) – jako Julian Noble
 • Seraphim Falls (Krew za krew, 2006) – jako Gideon (reż. David Von Ancken)
 • Butterfly on a Wheel (Godziny strachu, 2007) – jako Tom Ryan
 • Married Life (Życie małżeńskie, 2007) – jako Richard Langley
 • Mamma Mia! (2008) – jako Sam Carmichael
 • The Greatest (Najlepszy, 2009) – jako Allen Brewer
 • The Ghost Write (Autor widmo, 2010) – jako Adam Lang
 • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna, 2010) – jako Centaur Chiron
 • Remember Me (Twój na zawsze, 2010) – jako Charles Hawkins
 • Océans (Oceany, 2010) – jako narrator
 • Salvation Boulevard (Bulwar odkupienia, 2011) – jako Dan Day
 • I Don’t Know How She Does It (Jak ona to robi?, 2011) – jako Jack Abelhammer
 • Bag of Bones (Worek kości, 2011) – jako Mike Noonan
 • Den Skaldede frisør (Wesele w Sorrento, 2013) – jako Phillip
 • The World’s End (To już jest koniec, 2013) – jako Guy Shephard
 • The Love Punch (Riwiera dla dwojga, 2014) – jako Richard Jones
 • A Long Way Down (Nauka spadania, 2014) – jako Martin Sharp
 • The November Man (November Man, 2014) – jako Peter Devereaux
 • Some Kind of Beautiful (Anglik, który mnie kochał, 2015) – jako Richard Haig
 • Survivor (Ocalona, 2015) – jako Nash / Zegarmistrz
 • No Escape (2015) – jako Hammond
 • The Moon and the Sun (Księżyc i Słońce, 2016) – jako Król Ludwik XIV
 • Urge (Impuls, 2016) – jako Daemon Sloane
 • I. T. (2016) – jako Mike Ryan
 • Cudzoziemiec (The Foreigner, 2017) – jako Liam Hennessy
 • The King’s Daughter (Córka króla, 2017) – jako Ludwik XIV
 • The Only Living Boy in New York (2017) – jako Ethan Webb
 • Mamma Mia: Here We Go Again! (2018) – jako Sam Carmichael
 • Spinning Man (Sieć podejrzeń, 2018) – jako Detektyw Robert Malloy
 • Final Score (Ostateczna rozgrywka, 2018) – jako Dimitrij Bieław
 • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga, 2020) – jako Erick Erickssong
 • Cinderella (Kopciuszek, 2021) – jako Król Rowan
 • False Positive (2021) – jako Dr. John Hindle
 • The Misfits (Wyklęci, 2021) – jako Richard Pace, mistrz architekt
 • Black Adam (2022) – jako Kent Nelson / Doctor Fate

Od agenta 007 do romantycznych komedii: portret aktora o wielu twarzach

pierce brosnan filmy
Kadr z filmu „Black Adam”

Nie da się nie zauważyć, że Brosnan zdobył uznanie szczególnie ze względu na swoją wszechstronność. Aktor do dziś z powodzeniem przedstawia różnorodne kreacje aktorskie. W jego dorobku filmowym znajdują się nie tylko filmy o Bondzie – popis swoich umiejętności dał również w komediach romantycznych, dramatach, thrillerach oraz filmowych adaptacjach bestsellerów książkowych. Pierce Brosnan prezentuje różne oblicza w swoich rolach, od eleganckiego szpiega po postacie bardziej komiczne czy dramatyczne. Przez lata kariery nie raz zaskakiwał swoich fanów, jak wtedy, gdy wystąpił w musicalu „Mamma Mia”, prezentując swoje umiejętności wokalne. 

Mimo że niedawno aktor skończył 70 lat, wydaje się, że nie zamierza przechodzić na emeryturę. Już wkrótce będzie można zobaczyć go w filmie wojennym „The Last Rifleman”, w którym aktor pokaże się w zaskakującej charakteryzacji 90-letniego weterana!

Rekomendowane artykuły