Podwiązka na studniówkę – tradycja pod lupą! Po co jest podwiązka na studniówkę

podwiązka na studniówkę

Jaka podwiązka na studniówkę będzie najlepsza? Czerwona czy czarna? Na którą nogę ją założyć, skąd w wywodzi się ta tradycja i co oznacza? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule! 

Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczne ozdoby na nogę, które zakładają dziewczyny na bal maturalny. Jest to jeden z wielu przesądów, jakie warto znać. Oprócz tego doskonale prezentują się one na imprezie i są na niej zdecydowanie charakterystycznym akcentem.

Jak dobrze dobrać tę ozdobę? Po co jest podwiązka na studniówkę? Gdzie kupić to akcesorium i czy osoba towarzysząca też musi ją mieć? Przekonaj się!

Podwiązka na studniówkę – czerwona czy czarna?

podwiązka na studniówkę
Fot: Shutterstock

Czy podwiązka na studniówkę musi być czerwona? To pytanie zadaje sobie wiele młodych dziewcząt, które wybierają się na bal maturalny. Tradycyjnie, to jaka podwiązka na studniówkę jest odpowiednia, wskazuje, że barwa czerwona to jedyna akceptowalna.

Czarna podwiązka na studniówkę lepiej prezentowałaby się z Twoim strojem? Niestety, nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Wszystkie dziewczyny zgodnie z obyczajem są zobowiązane, by mieć na nodze czerwoną ozdobę.

Oprócz tego podwiązka traktowana jest jako element bielizny. Powinna ona być cały czas ukryta pod sukienką, z wyjątkiem zdjęć, które tegoroczne maturzystki z pewnością ochoczo będą robić.

Czerwona podwiązka na studniówkę

Dlaczego czerwona podwiązka na studniówkę jest tak ważna? Przede wszystkim to kwestia tradycji, o której opowiemy Ci poniżej. Warto natomiast ją mieć, by zdjęcia grupowe były spójne i aby jedno spojrzenie na nie od razu upewniało nas, że to właśnie fotografia z balu maturalnego.

Dobór odpowiedniej podwiązki nie jest łatwy. Warto by wszystkie z dziewcząt miały taką samą, dzięki czemu po imprezie każda z Was mogła zachować to akcesorium i kto wie – może po latach ponownie założyć ją na sentymentalny bal absolwentów? 

Jak sprawić, by na nodze każdej z dziewczyn pojawiła się taka sama podwiązka na studniówkę? Kto kupuje te ozdoby? Najlepiej, jeśli wybierzecie wspólnie to, jak ma ona wyglądać. Niektóre dziewczyny, które zdecydują się na bardzo przylegające sukienki, nie będą mogły pozwolić sobie na założenie koronkowej ozdoby, która będzie nieestetycznie się prezentować pod materiałem.

Po co podwiązka na studniówkę?

podwiązka na studniówkę
Fot: Shutterstock

Wiele osób zastanawia się, w jakim celu zakładana jest podwiązka na studniówkę. Po co to robić? Czemu właściwie musi być w czerwonym kolorze? Spieszymy z odpowiedzią.

Zadaniem podwiązki jest podtrzymywanie pończochy. Podejrzewamy, że na studniówkę raczej postawisz na rajstopy, a akcesorium będzie pełniło jedynie funkcję dekoracyjną.

Według tradycji ta część bielizny właśnie o czerwonej barwie ma przynieść przyszłym maturzystkom szczęście. Chodzi zwłaszcza o dobry wynik na egzaminie maturalnym. Obyczaj również sugeruje to, by czerwone były również inne elementy bielizny.

Jak długo powinna znajdować się na naszej nodze podwiązka na studniówkę? Tradycją jest, by założyć ją przed balem, a ściągnąć dopiero po jego zakończeniu. Niektóre dziewczęta decydują się także, by włożyć ją także na egzamin maturalny, by nie zabrakło im pewności siebie.

Podwiązka na studniówkę – gdzie kupić?

podwiązka na studniówkę
Fot: Shutterstock

Podwiązka na studniówkę 2024 o takim wyglądzie, jaki tylko Ci się marzy, dostępna jest na pewno w internecie. W zależności od tego, czy postawisz na elastyczną opcję z koronką, czy delikatniejszą alternatywę z kokardką – sklepy online zapewnią to, czego potrzebujesz.

Podwiązki na studniówkę dostępne są w internecie za bezcen. Często jednak jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Drapiące materiały, nierozciągliwe gumki czy słabe mocowanie dodatkowych ozdób może zniszczyć nastrój niejednej osobie, której na tej tradycji zależy. Przed zakupem zawsze posprawdzaj komentarze i oceny, które zostawili inni kupujący, dzięki czemu oszczędzisz sobie kłopotu. 

Jeśli natomiast chcesz kupić je lokalnie – nie ma problemu. Zwłaszcza w okresie przed sezonem studniówkowym, sklepy z bielizną mają na stanie mnóstwo opcji do wyboru. Tu jednak należy liczyć się z tym, że ceny mogą być znacznie wyższe. Za nimi stoi także lepsza jakość wykonania, dlatego w zależności od tego, czego poszukujesz – wybierz odpowiednią opcję.

Na którą nogę podwiązka na studniówkę?

podwiązka na studniówkę
Fot: Shutterstock

Tradycja studniówkowa równie jasno wskazuje to, jak powinna być noszona podwiązka na studniówkę. Na którą nogę ją założyć? Lewą! Dzięki temu z pewnością będziesz postępować zgodnie z tym, co mówi obyczaj.

Lewa noga jest bliższa sercu, dlatego ten kolor symbolizujący życie i władzę powinien tam się znaleźć. Dzięki temu przyniesie Ci szczęście oraz doda pewności siebie wtedy, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować!

A na której części nogi należy mieć założoną podwiązkę? Powinna się ona znaleźć na wysokości połowy uda. Jeżeli Twoja sukienka ma wycięcie aż do tego momentu – podciągnij ją nieco wyżej. Akcesoria z elastyczną gumką bez kłopotu mogą być dopasowywane, bez nadmiernego rozciągnięcia, dlatego wybierz idealną wysokość na spokojnie. Ważne by było Ci wygodnie, a także, by podwiązka była pod sukienką.

Czy osoba towarzysząca musi mieć podwiązkę?

Fot: Shutterstock

Zapraszając na nasz bal maturalny dziewczynę z innej szkoły, często pojawia się zagwozdka, czy na jej nodze powinna pojawić się podwiązka na studniówkę. Osoba towarzysząca nie musi jej mieć, ale może.

Jako że czerwona podwiązka to znak rozpoznawczy zwłaszcza tegorocznych maturzystek, osoba towarzysząca ma wolność wyboru. Założenie jej sprawi, że możecie zrobić sobie fajne zdjęcie, w maturalnym stylu, ale również nie czeka Cię żadne nieszczęście, jeśli jej nie założysz.

Mamy nadzieję, że podwiązki na studniówkę nie kryją przed Tobą żadnych tajemnic, a jej wybór nie sprawi Ci najmniejszych kłopotów. Jaka podwiązka na studniówkę 2024 znajdzie się w Twojej szafie? Czy piszesz maturę w tym roku, a może idziesz na bal maturalny jako osoba towarzysząca? Koniecznie podziel się odpowiedziami w sekcji komentarzy! My i inni czytelnicy jesteśmy bardzo ciekawi, co myślisz o tej tradycji, a także co planujesz na tegoroczną studniówkę!

Rekomendowane artykuły