Siedząc przy stole, młoda para powinna być doskonale widoczna dla wszystkich gości. W tym celu należy stworzyć stół prezydialny, który będzie centralnym punktem części jadalnianej. Z pewnością spotkaliście się z różnymi sposobami usadzenia państwa młodych.
Spis treści
Czasami ich stół wyróżnia wyjątkowa dekoracja, a innym razem odmienny kształt.
Ile par młodych tyle pomysłów! W tym artykule znajdziecie najpopularniejsze wybierane opcje.
Im bliżej, tym… „bliżej”
Aby jednak kompleksowo podejść do tematu, zacznijmy od pewnych zasad. Goszcząc na swoim weselu kilkadziesiąt osób, nie będziecie w stanie usiąść w równej odległości od wszystkich. Zawsze ktoś będzie Was widział z krótszego dystansu niż ktoś inny. Okazuje się jednak, że ten dystans wcale nie jest bez znaczenia.
Najbliżej Was powinny siedzieć osoby szczególnie Wam bliskie, godne wyjątkowego szacunku. Mogą to być m.in. Wasi rodzice, rodzeństwo, czy dziadkowie.
W dalszej odległości usadza się dalszych członków rodziny oraz znajomych. Oczywiście te zasady nie oznaczają, że nagle przy stole prezydialnym zasiądzie kilkanaście najbliższych Wam osób. Zbyt duża grupa gości zasiadająca z Wami przy jednym stole może sprawić, że później wiele osób będzie się czuło urażonych, że w tym miejscu się nie znalazły. Dlatego też im mniej gości przy stole prezydialnym, tym mniej zastanawiania się.
Zobacz także: Stół dla singli na weselu
Wyłącznie państwo młodzi
Ta propozycja przewiduje, że młoda para siedzi przy stole tylko we dwoje. Taki stół powinien być udekorowany obficiej, aby nie stwarzał wrażenia niezagospodarowanej pustki. Jako dodatkowa dekoracja mogą służyć wyjątkowe krzesła, na których zasiądą świeżo poślubieni małżonkowie lub nawet jedno wspólne siedzisko.
Warto zadbać o to, by dekoracja znalazła się również za takim stołem, dzięki czemu miejsca, gdzie się znajdujecie, nie będzie się dało przeoczyć.
Państwo młodzi + świadkowie
Jest to bardzo często wybierana przez Was opcja. W tym przypadku razem z Wami przy stole zasiadają świadkowie. Liczba osób w dalszym ciągu jest stosunkowo niewielka, więc i stół nie powinien być zbyt duży. Przy wyborze takiego usadzenia, nie może Wam jednak umknąć jedna, bardzo ważna kwestia.
Jeśli Wasi świadkowie przychodzą na wesele z osobą towarzyszącą, partnerem lub nawet całą rodziną, nie za bardzo wypada ich rozsadzać.
Musicie więc liczyć się z tym, że jeśli np. świadek pana młodego przyprowadzi na wesele swoją partnerkę, to mimo iż może nie jesteście ze sobą blisko, dobrze byłoby aby mogła usiąść z Wami przy stole. Jeśli drugi ze świadków przyjdzie bez osoby towarzyszącej, to ten sposób usadzenia może być problematyczny. Dlatego też, decydując się na to rozwiązanie, powinniście mieć świadomość relacji i związków, w jakich pozostają Wasi świadkowie.
Zobacz także: Jakie są obowiązki świadkowej?
Państwo młodzi + świadkowie + najbliższa rodzina
W tym przypadku stół prezydialny znacząco się rozrasta, gdyż oprócz Was zasiadają przy nim najbliższe osoby z Waszej rodziny. No właśnie – sami musicie zdecydować, czy będą to rodzice i rodzeństwo, czy może także dziadkowie, czy chrzestni. Dobrze, jeśli byłaby zachowana równowaga pomiędzy stroną pana młodego a pani młodej.
Zbyt duża liczba osób przy takim stole może sprawić, że „zgubicie się” w otaczającej Was grupie.
Widoczność przede wszystkim
Jeśli przy Waszym stole będzie zasiadać więcej osób, zadbajcie o to, aby naprzeciwko Waszych miejsc nie było już krzeseł. W innym razie stół prezydialny naprawdę niczym nie będzie się różnił od pozostałych, a dodatkowo utrudnicie pracę fotografowi, który z pewnością będzie chciał uchwycić najważniejsze toasty!
Zobacz także: Tych rzeczy nie rób na swoim weselu
Zima zbliża się wielkimi krokami… Dlaczego więc nie wykorzystać tej pory roku jako motywu przewodniego Waszego wesela? Zobacz, jak zorganizować wesele w stylu zimowym!
Z tego artykułu dowiesz się:
Planowanie odpowiedniego usadzenia młodej pary na weselu jest kluczowe dla harmonii ceremonii. Stół prezydialny powinien być centralnym punktem, zapewniając widoczność młodej pary dla wszystkich gości. W artykule omawiamy różne koncepcje usadzenia, zaczynając od samej młodej pary, przez młodych z świadkami, aż po młodych z najbliższą rodziną. Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Na przykład, siedzenie tylko we dwoje wymaga bogatszej dekoracji, by uniknąć pustki. Z kolei stół z najbliższą rodziną może być trudny do zorganizowania, aby nikt nie czuł się pominięty. Kluczowe jest, aby najbliżej młodej pary siedziały osoby im najbliższe, a liczba osób przy stole była proporcjonalna. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednią dekorację i brak krzeseł naprzeciwko, co zapewni lepszą widoczność oraz ułatwi pracę fotografowi.
Najważniejsze informacje:
– Stół prezydialny powinien być centralnym punktem.
– Różne opcje usadzenia młodej pary: sami młodzi, z świadkami, z najbliższą rodziną.
– Najbliżej młodej pary powinny siedzieć osoby im najbliższe.
– Dekoracja stołu powinna być przemyślana, aby uniknąć wrażenia pustki.
– Brak krzeseł naprzeciwko młodej pary dla lepszej widoczności i zdjęć.
Dla kogo jest skierowany artykuł:
Artykuł jest skierowany do par planujących swoje wesele oraz osób odpowiedzialnych za organizację i dekorację wesel. Przyszli nowożeńcy oraz konsultanci ślubni znajdą tutaj praktyczne porady dotyczące usadzenia i dekoracji stołu prezydialnego, co pomoże im w stworzeniu harmonijnej i dobrze zaplanowanej ceremonii.