Świadkowa – jakie są jej obowiązki i przywileje?

świadkowa

Co robi świadkowa na ślubie cywilnym lub kościelnym? Odgrywa kluczową rolę zarówno podczas ceremonii ślubnej,  jak i w przygotowaniach do niej. Jej zadania są zróżnicowane i obejmują wsparcie panny młodej w wielu aspektach — od pomocy w organizacji ślubu po obecność w najważniejszych momentach uroczystości. 

Świadkowa musi być osobą godną zaufania, która potrafi zapanować nad stresem i wesprzeć parę młodą w tym wyjątkowym dniu.

Jako świadkowa zaoferuj pomoc

Świadkowa na ślubie to bardzo ważna rola. Zapewne wiesz, że w dniu ślubu swojej siostry lub przyjaciółki będziesz dla niej bardzo ważną osobą. Pojawisz się na wielu zdjęciach z uroczystości, a przy odrobinie szczęścia będziesz miała też swój własny bukiet! Niezmiennie będziemy jednak powtarzać, że bycie świadkową to o wiele więcej niż tylko funkcja reprezentacyjna podczas tego jednego dnia. Sprawdź również obowiązki świadkowej

  • Jak prosić o świadkowanie?
  • Jakie są obowiązki druhny?
  • Jak zorganizować wieczór panieński?
  • Jak powinna ubrać się druhna?
  • Jak podziękować świadkowej?

Druhna podczas ślubu i wesela ma do wykonania pewne zadania. Ich lista nie jest długa, ale niezwykle istotna. To właśnie świadkowa jest obarczona odpowiedzialnością za stres i w dużej części za dobrą zabawę panny młodej. Zobacz, o co powinnaś zadbać – nawet jeśli panna młoda nie zakomunikuje Ci tego wprost.

Organizacja ślubu to duże wyzwanie logistyczne – szczególnie, jeśli państwo młodzi chcą zrobić wiele rzeczy samodzielnie, by w ten sposób oszczędzić na niektórych usługach.

Daj pannie młodej wyraźny sygnał, że może na Ciebie liczyć. Oczywiście, że masz swoje osobiste sprawy! Jednak na tyle, na ile możesz (i jeśli panna młoda wyraża taką chęć), zaangażuj się w przygotowania.

Żadna przyszła żona nie chciałaby raczej zostać na kilka dni przed ślubem sama choćby z przyozdabianiem upominków dla gości. To też świetny czas do wspólnej dobrej zabawy.   Przygotowania do wesela w wykonaniu świadkowej i panny młodej brzmią jak okazja do plotek przy lampce wina. Może zdarzyć się, że panna młoda poprosi Cię o pomoc przy wyborze sukni ślubnej, będzie wysyłała Ci masę linków i inspiracji, a także często będzie wspominać o zbliżającym się dniu ślubu.

Wspomóż ją w tym, na ile możesz. Pomyśl, jak sama bardzo chciałabyś mieć takie wsparcie na swoim własnym weselu (a być może właśnie takie otrzymałaś).

Czasami panny młode są na tyle zorganizowane, że same dają listę zadań. Nie licz jednak, że każda wyjdzie z taką inicjatywą. Jako świadkowa zapytaj o to pierwsza. Pokażesz, jak cenisz sobie poproszenie Cię na świadkową. Odpowiedz sobie również dużo wcześniej na pytanie co kupuje świadkowa na wesele  – by mieć czas na wybór odpowiedniego prezentu ślubnego, który swoją wyjątkowością zachwyci nie tylko Pannę Młodą, ale i jej wybranka.

Świadkowa powinna być blisko

Nie da się ukryć, że świadkowa powinna być dla panny młodej wsparciem. Nie tylko w załatwianiu spraw, ale też uspokajaniu podczas przedślubnej gorączki.

Dla wielu kobiet stres związany z wielkim dniem jest wręcz paraliżujący. Jeśli dojdzie do niespodziewanej zmiany planów, atmosfera będzie jeszcze gorsza. Zainteresuj się odczuciami panny młodej i postaraj się dbać o jej samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To niezastąpione wsparcie!

Bądź więc blisko, pokaż jej, że może na Ciebie liczyć przed ślubem, jak i w jego trakcie.

Nie pozwól, żeby podczas wesela musiała szukać Cię wielokrotnie na sali i pilnować powierzonych Ci zadań. Nie narzucaj się jednak. To pan młody ma być u jej boku.

Zorganizuj wieczór panieński

Przyjęło się, że to świadkowa jest odpowiedzialna za organizację wieczoru panieńskiego. To również ona i zaproszeni przez nią goście porywają koszty imprezy lub wydarzenia.

Zanim jednak zabierzesz się za planowanie, koniecznie poznaj preferencje głównej bohaterki tej imprezy. Może od dawna marzy o wypadzie do klubu lub weekendzie w SPA… albo po prostu chciałaby pobawić się na kameralnej domówce. Nawet jeśli będzie wiedziała lub podejrzewała, co dla niej planujesz, to wiele elementów takiej imprezy okaże się dla niej niespodzianką.

Jako świadkowa zorientuj się też, z kim chciałaby spędzić ten czas i wyłącznie na tej podstawie stwórz listę gości.

Pamiętaj – to nie jest chwila na spełnianie Twoich zachcianek. To, że darzysz kogoś mniejszą bądź większą sympatią, nie ma związku z zaproszeniem danej osoby na wieczór panieński. Decyzja o tym, kogo zaprosić na wieczór panieński, zawsze należy do panny młodej. Razem z pozostałymi dziewczynami zaplanujcie atrakcje na ten wieczór (lub weekend!). Ta noc ma być wyjątkowa. To przecież symbol ostatniego dnia w roli panny!

Jako świadkowa bądź na bieżąco

W dniu ślubu nie będzie czasu na dogadywanie szczegółów, dlatego bardzo ważne jest, abyś interesowała się kwestiami organizacyjnymi, w które możesz być „zamieszana”.

Poznaj godziny, w których panna młoda będzie miała wykonywaną fryzurę i makijaż oraz miejsca, gdzie to się odbywa. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie potrzebowała nagle Twojej pomocy.

Zadbaj o to, by dotarł do Ciebie plan dnia ślubu, a jeśli będzie taka potrzeba – dopytaj państwa młodych o szczegóły i obowiązki, jakie będą na Tobie – świadkowej na weselu – spoczywać. Oczywiście niektóre ustalenia mogą ulegać zmianom do ostatniej chwili, jednak im więcej wiesz, tym mniejsze ryzyko, że coś Cię zaskoczy.

Przygotuj sobie też mniej więcej — śmieszne zadania dla gości weselnych — to wprowadzi troszkę luzu w tym stresującym dniu, a także śmieszne pytania o parze młodej. Te zabawne elementy wprowadzą na pewno wiele uśmiechu wśród zaproszonych gości.

Wszystko zapisuj. W dniu ślubu coś może wypaść Ci z głowy, przez co posypie się nie tylko Twój harmonogram, ale też plan przyszłych państwa młodych. Im mniejszy poślizg czasowy, tym mniejszy stres przed ślubem i w jego trakcie.

Zorganizowana świadkowa

Ślub i wesele przynoszą wiele niespodziewanych sytuacji. Zdarza się, że podczas przygotowań nie przewidzimy np. pęknięcia sukni ślubnej czy zagubienia się głównych gości weselnych.

Jako świadkowa przed przyjęciem zbierz numery telefonów do najważniejszych gości, czyli rodziców państwa młodych. Po weselu możesz śmiało je skasować, choć nigdy nie wiesz, kiedy mogą Ci się przydać. Miej też w pogotowiu telefon do zespołu, który zatrudniła para młoda, kierowcy wiozącego nowożeńców na salę weselną i… świadka! Komunikacja w tym dniu jest najważniejsza.

Dodatkowo pamiętaj, by jako pomoc panny młodej mieć ze sobą igłę i nitkę, agrafkę czy zwykły plaster. Świadkowa powinna zaopatrzyć się w „magiczną torebkę”, która pomieści wszystko to, co może uratować wieczór panny młodej.

Świadoma postawa świadkowej

Podczas ślubu, na którym jesteś świadkową, możesz mieć wokół najbliższych przyjaciół, wyglądać najlepiej w swoim życiu i bawić się jak nigdy. Pamiętaj jednak, że jeśli nie będziesz zdawać sobie sprawy, po co właściwie tam jesteś, wszystko przestaje mieć sens.

New Drop

Będąc świadkową, nie tylko podpisujesz się na dokumentach. Nie jesteś też zwykłym gościem. Stajesz się istotną uczestniczką ślubnych wydarzeń. Panna młoda nie bez powodu wybrała Cię do pomocy.

Musisz wiedzieć, że nie tylko powinnaś kontrolować, czy Twoja przyjaciółka lub siostra niczego nie potrzebuje, ale też starać się jak najbardziej odciążyć ją psychicznie w tym ważnym dniu.

Jeśli możesz, spróbuj rozwiązać problemy pojawiające się na weselu bez jej udziału. Staraj się też nie angażować w nie jej nowego męża. To ich dzień. Tobie powierzyli nad nim opiekę.

Świadkowa nie może grać pierwszych skrzypiec

Jako świadkowa jesteś bardzo ważną częścią ślubu i wesela. Pamiętaj jednak, że nie możesz przyćmić panny młodej. Swoją kreację na ten wielki dzień skonsultuj ze swoją przyjaciółką.

Nie decyduj się na biały kolor. Nie chcesz wyglądać na zdjęciach jak druga panna młoda – to jedna z podstawowych zasad ubioru na wesele. Problem znika, kiedy panna młoda życzy sobie konkretnego stroju lub koloru, ale też kiedy otacza Was grono druhen.

Pamiętaj też, żeby nie ubierać się wyzywająco. Siedzisz przy stole pary młodej.

To nie ta okazja i nie ten charakter imprezy. Nawet jeśli na co dzień masz taki styl, postaraj się wybrać coś bardziej stonowanego. Dobrze, jeśli pokażesz swoją kreację pannie młodej. Jej aprobata to problem z głowy. Nie chcesz przecież, żeby wypomniała Ci strój po weselu.

Chcesz wiedzieć więcej o obowiązkach świadków na ślubie i weselu? Posłuchaj, co na ten temat mówi nasza Redaktor Naczelna Izabela Janachowska!

Rekomendowane artykuły