Prezent na chrzest: co podarować dziecku z tej wyjątkowej okazji?

chrzest

Tradycyjny prezent na chrzest

Tak jak z większością uroczystości, tak i z chrzcinami dziecka wiążą się pewne tradycje. Przyjęło się, że rodzice chrzestni kupują pewne akcesoria związane z samą ceremonią.

I tak matka chrzestna powinna podarować dziecku szatkę (najczęściej jest to materiał przypominający chusteczkę, ozdobiony haftem z imieniem dziecka i datą chrztu), natomiast zadaniem ojca chrzestnego jest zakup świecy, którą odpali od paschału w trakcie uroczystości.

Często zdarza się też, że poza tymi tradycyjnymi podarunkami rodzice chrzestni decydują się na upominki, które zostaną z maluszkiem na lata. Tu dobrze sprawdzają się dewocjonalia: medaliki, krzyżyki czy obrazki z wizerunkami świętych. Z pewnością dobrym pomysłem na symboliczny prezent będzie pamiątkowe wydanie Biblii.

Personalizowane prezenty na chrzest

chrzest wedding dream shop

Tak jak w ślubach, tak i w innych dziedzinach personalizacja jest absolutnym trendem, z którego nie warto rezygnować.

Jeśli więc decydujecie się na upominek, szczególnie ten, który ma na lata pozostać w rodzinnym archiwum, warto zadbać o to, żeby pojawił się na nim grawer lub haft, który będzie dodatkowo przypominał rodzicom i dziecku o tym wyjątkowym dniu, w którym wszyscy razem mogliście świętować chrzest.

Częstym prezentem jest wykonana ze szlachetnego metalu łyżeczka czy grzechotka z wygrawerowaną datą i godziną chrztu – zaklęte w kruszcach dziecięce akcesoria mają swój wyjątkowy, wzruszający klimat i z pewnością będą niesamowitą pamiątką na pokolenia.

New Drop

Możesz też umieścić na upominku specjalną dedykację. Jeśli nie masz na nią pomysłu, albo szukasz inspiracji, pomocne mogą się okazać cytaty o dzieciach.

Prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki

prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki

Oczywiście, w trakcie wyboru prezentu na chrzest nie trzeba kierować się płcią dziecka, szczególnie, że wiele podarunków to uniwersalne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Jeśli jednak chcecie dopasować swój upominek, to wskazówką może być klasyczna paleta barw przypisana do poszczególnych płci: poszukaj przedmiotów, które wyróżniają się np. różową lub niebieską kolorystyką.

Ciekawym pomysłem na miły drobiazg dla chłopca są zestawy upominków. Znajduje się w nich wszystko, co może przydać się maluszkowi w pierwszych miesiącach życia. Zapakowane w urocze pudełka akcesoria z pewnością zachwycą obdarowanych i staną się miłą pamiątką.

To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze, to zdecydowanie jakość produktów, które w takim zestawie się znajdą – upewnij się, że wszystkie materiały mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a kosmetyki mają w składzie tylko produkty, które nie podrażnią skóry maluszka (najlepiej, gdyby były ekologiczne).

Marlu_baner

Prezenty na chrzest: czy kwiaty to dobry pomysł?

kwiaty jako prezent na chrzest

Kwiatowe kompozycje to zwyczajowy dodatek do prezentu wśród dorosłych, ale czy równie dobrze sprawdzą się na uroczystościach dla dzieci?

Zdecydowanie tak, szczególnie że na rynku dostępnych jest teraz wiele bukietów stworzonych z żywych roślin specjalnie personalizowanych w taki sposób, że przez długi czas (nawet do 2 lat) będą zdobiły dziecięcy pokoik i przypominały o tym wyjątkowym dniu.

Fantastycznym rozwiązaniem jest to, że można dobrać kolorystykę kompozycji tak, aby pasowała do wnętrza. Taki nieszablonowy dodatek do prezentu z pewnością zachwyci rodziców.

Ubranka: miły upominek na chrzest

ubranka na chrzest

Jeśli szukacie drobiazgu, który możecie podarować Waszym bliskim z okazji chrztu ich dziecka, takim podarunkiem mogą być ubranka.

Oczywiście wśród takich upominków królują sukieneczki czy malutkie garniturki, ale ciekawym pomysłem są też tekstylia – gadżety, które rodzice będą mogli wykorzystać, na przykład, podczas sesji zdjęciowych – przykładem takiego upominku mogą być urocze skarpetki ze skrzydełkami. Uwaga, produkują je także w rozmiarach dla dorosłych, może to być więc prezent nie tylko dla dziecka, ale też dla mamy. 🙂

Niestandardowe prezenty na chrzest

Materialne upominki to, oczywiście, zawsze dobre rozwiązanie, ja jednak zachęcam, żeby oprócz nich rozważyć propozycje, które nie tyle będą namacalną pamiątką, co wspomnieniami.

Świetnym pomysłem może być na przykład podarowanie rodzicom vouchera na sesję zdjęciową. Profesjonalne zdjęcia od fotografa na lata zostaną w rodzinnym albumie, a jestem w stanie się założyć, że udekorują też wnętrza niejednego mieszkania (dziadkowie, ciocie i wujkowie z pewnością będą chcieli mieć odbitki u siebie). To fajne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcecie uniknąć powtórzenia standardowych upominków.

Rekomendowane artykuły