Świętowanie rocznic ślubu jest pięknym zwyczajem, który ma swoje korzenie w dawnych czasach. Ale dlaczego rgody małżeńskie nazywane są, dajmy na to, „papierową”, „drewnianą” czy „szafirową”? To zasługa tradycji, która nazewnictwo rocznic ślubu wzbogaciła o symbolikę pokazującą, jak związek małżeński rozwija się z biegiem lat – od czegoś delikatnego i kruchego do silnego i wytrzymałego. Z tej historii wzięły się nazwy, które znamy dzisiaj. Każda rocznica ma swoją unikalną nazwę, i co ciekawe, nawiązuje do coraz trwalszych materiałów, symbolizując dojrzewanie i wzmocnienie związku. Pierwsza rocznica ślubu, czyli rocznica papierowa, mówi o początkowej, jeszcze nieco kruchej relacji – jak kartka papieru, która z jednej strony jest łatwa do zagięcia, ale z drugiej można na niej zapisać wspólne pierwsze wspomnienia.
Spis treści
Od tamtej pory każda kolejna rocznica oznacza nowe, symboliczne etapy miłości, a nazwy rocznic ślubu zaczynają przypominać swoisty kalendarz materiałowy – od papieru, przez miedź, aż po diament. Te nazwy godów ślubnych, czyli kolejnych rocznic małżeńskich, to swoisty podręcznik miłości – i choć jedenaście lat świętuje się stalą, to na dwudziestą piątą rocznicę warto wyjąć srebro, a na pięćdziesiątą złoto.
Rocznice ślubu i ich symbolika
Zakłada się, że im dłużej trwa małżeństwo, tym jest ono dojrzalsze, a zakochani są połączeni silniejszym uczuciem. Przyjęło się, że każdą okrągłą rocznicę ślubu nazywa się potocznie godami. Dodatkowo wszystkie określa się konkretnym przymiotnikiem, na podstawie którego możemy, np. oprzeć prezent czy wybrać motyw, który uszlachetni Wasze świętowanie.
Pierwsza rocznica nazywana jest „papierową”. Może nie brzmi to zbyt dumnie, jednak istota tych nazw polega na tym, że każda, kolejna data określana jest w coraz to szlachetniejszy sposób. Tym sposobem osiemdziesiąta rocznica ślubu nazywana jest „dębową”. Pomysłodawcom chodzi z pewnością o to, aby nazewnictwo rocznic ślubu i ich znaczenie nawiązywało do trwałości materiału, który określa kolejne lata i symbolizuje coraz mocniejszą relację między małżonkami.
Jedną z najpopularniejszych nazw, którą z pewnością kojarzy każda z Was, są „złote gody”, czyli 50 rocznica ślubu. Zdarza się, że w mniejszych miejscowościach małżonkowie zapraszani są do urzędu gminu na uroczyste wręczenie listu gratulacyjnego, który zawiera życzenia na rocznicę ślubu.
Nazwy rocznic ślubu
Chcecie wiedzieć, jakie nazwy mają poszczególne rocznice ślubu i co symbolizują? Nazewnictwo rocznic ślubu wzięło się stąd, że różne materiały przyporządkowano różnym latom, by podkreślić, jak silny staje się związek małżeński z upływem czasu. Zobaczcie, jak nazywają się rocznice ślubu i jakie prezenty można podarować na tę wyjątkową okazję.
Pierwsza rocznica ślubu – papierowa (delikatna jak kartka papieru, a zarazem otwarta na nowe rozdziały w historii małżeństwa).
Druga rocznica ślubu – bawełniana (przytulna i miękka jak bawełna, symbolizuje ciepło i komfort w związku).
Trzecia rocznica ślubu – skórzana (wzmacniająca się jak mocna skóra).
Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa (kwitnie jak miłość – piękna i odżywcza).
Piąta rocznica ślubu – drewniana (zakorzeniona, trwała jak drzewo).
Szósta rocznica ślubu – cukrowa (słodka, jak wspólne życie, pełna czułości).
Siódma rocznica ślubu – wełniana (ciepła i przytulna, jak wspólne życie pełne ciepła).
Ósma rocznica ślubu – spiżowa (solidna jak spiż, symbol trwałości).
Dziewiąta rocznica ślubu – blaszana (prosta, ale niezawodna – jak mocny związek).
Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa (niezawodna i wytrzymała jak cynowy przedmiot).
Jedenasta rocznica ślubu – stalowa (odporna, symbol niezłomności).
Dwunasta rocznica ślubu – płócienna (delikatna i trwała, symbol życia codziennego).
Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa (misterna i piękna).
Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej (symbol elegancji i niezwykłości).
Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa (błyszcząca i wyjątkowa, jak każda chwila razem).
Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa (elegancka i delikatna, symbol wartości).
Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna (to słynne srebrne gody!).
Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa (symbolizująca czystość i unikalność związku).
Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa (jak cenny skarb).
Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa (jak głęboka czerwień rubinu – symbol mocy miłości).
Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa (szlachetna jak szafir, pełna wdzięku).
Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złote gody (złota, nieśmiertelna jak symbol trwałości).
Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa (świeża i intensywna jak szmaragd).
Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa (symbolizująca siłę, jak diament).
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna (twarda jak żelazo).
Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna (mocna i wieczna).
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa (unikalna i pełna blasku).
Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa (solidna i potężna jak dąb).
Jak świętować rocznice ślubu?
Każde, kochające się małżeństwo pragnie, w jak najlepszy sposób spędzić ten, szczególny dzień. Sposobów na udaną rocznicę ślubu jest mnóstwo. Planując ten dzień, warto przede wszystkim pomyśleć o własnych pragnieniach, wybrać to, co sprawia przyjemność Wam obojgu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze pomysły na uczczenie Waszych, kolejnych godów:
- Romantyczna kolacja – być może macie ulubioną restaurację, do której często wracacie? A może wolicie przygotować uroczystą kolację w zaciszu własnego domu? Bez względu na to, co wybierzecie udana rocznica gwarantowana.
- Miejsce pierwszej randki – pamiętacie jeszcze, gdzie spotkaliście się po raz pierwszy? Może warto odwiedzić takie miejsce i obudzić wspomnienia?
- Ekstremalne emocje – jeśli jesteście fanami rozrywki z dreszczykiem, być może idealnym sposobem na Waszą rocznicę będzie, np. skok ze spadochronem? Niezapomniane wrażenia na długi czas.
- Weekendowy wyjazd – kto powiedział, że rocznica ślubu musi trwać jeden dzień? Możecie z powodzeniem przedłużyć ją na weekend lub…tydzień. Wspólne, nawet krótkie wakacje będą niezwykle odżywcze dla Waszego związku.
- Kurs tańca – z okazji następnej rocznicy ślubu możecie zafundować sobie coś, o czym od dawna marzyliście, jak np. wybrany kurs. Taniec, sport, a może szachy? Wybór jest ogromny.
Pamiętajcie, że możecie świętować nie tylko własne rocznice ślubu, ale też te, które dotyczą Waszych bliskich. Prezent na rocznicę ślubu dla rodziców z pewnością sprawi im radość – nie musi to być wielki gest, wystarczy mały upominek.
Jakie prezenty wręczać z okazji kolejnych rocznic?
Pierwsza rocznica ślubu: Papierowa
Pierwsza rocznica ślubu jest papierowa, co symbolizuje delikatność i świeżość młodego małżeństwa. Papier jest łatwy do zniszczenia, tak jak początkowy etap małżeństwa może być wrażliwy na różne „eksperymenty” i testy. Na papierową rocznicę można podarować coś tak symbolicznego, jak:
- Pięknie oprawiony album na wspólne zdjęcia.
- Spersonalizowane notatki miłosne.
- Bilet na koncert lub do teatru – rzecz ulotna, ale pełna emocji.
Piąta rocznica ślubu: Drewniana
Piąta rocznica ślubu nazywana jest „drewnianą”. Drewno symbolizuje już pewną solidność i trwałość, bo po pięciu latach małżeństwo zaczyna być „ugruntowane”. Na rocznicę możemy podarować:
- Elegancki, drewniany zegar ścienny.
- Skrzynię na wspólne pamiątki.
- Mały drzewko, które wspólnie posadzicie – i które będzie rosnąć razem z waszym małżeństwem.
Dziesiąta rocznica ślubu: Cynowa
Dziesiąta rocznica ślubu, zwana cynową, oznacza elastyczność i wytrzymałość, które są niezbędne w małżeństwie o dziesięcioletnim stażu. Na rocznicę cynową możemy podarować:
- Zestaw filiżanek z cynowym wykończeniem.
- Ręcznie robioną świecę zapachową w metalowej obudowie.
- Spersonalizowaną butelkę ulubionego trunku w metalowej oprawie.
Dwudziesta piąta rocznica ślubu: Srebrne Gody
Dwudziesta piąta rocznica ślubu określana jest mianem srebrnych godów. Srebro symbolizuje blask, elegancję i szlachetność, które rozwijają się w miarę upływu lat. Na rocznicę srebrnych godów warto podarować coś symbolicznie srebrnego, np.:
- Biżuterię – srebrną bransoletkę lub zegarek.
- Elegancki srebrny dodatek do domu.
- Spersonalizowaną ramkę na zdjęcia ze srebrnym wykończeniem.
Trzydziesta piąta rocznica ślubu: Koralowa
Trzydziesta piąta rocznica ślubu symbolizuje piękno i wyjątkowość, które przypisuje się szlachetnemu koralowi. Na tę okazję możemy podarować:
- Biżuterię z koralem.
- Dekorację do domu z koralowcem.
- Wspólną podróż nad morze, gdzie korale naturalnie występują.
Czterdziesta piąta rocznica ślubu: Szafirowa
Czterdziesta piąta rocznica ślubu, zwana również szafirową, symbolizuje lojalność i oddanie, jakie przejawia się po tylu latach związku małżeńskiego. Prezenty na tę rocznicę mogą obejmować:
- Biżuterię z szafirem.
- Spersonalizowane szklane dekoracje w odcieniach niebieskiego.
- Wspólny rejs statkiem – niech będzie woda, szafir i wspólna przygoda!
Pięćdziesiąta rocznica ślubu: Złote Gody
Pięćdziesiąta rocznica ślubu, znana jako złote gody, jest jednym z najważniejszych momentów w małżeńskim życiu. Złoto symbolizuje wartość, rzadkość i niezniszczalność. Złote gody można świętować, obdarowując się:
- Złotymi obrączkami z dodatkowym grawerem.
- Biżuterią ze złota.
- Pamiątkowym zdjęciem lub portretem – w złotej oprawie.
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu: Diamentowa
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu to prawdziwa rzadkość, dlatego nazywana jest diamentową. Diamenty są niezniszczalne, tak jak małżeński związek, który przetrwał 75 lat. Na diamentową rocznicę można podarować:
- Diamentową biżuterię – pierścionek lub naszyjnik.
- Kryształową dekorację lub wazę.
- Wyjątkowy wieczór w eleganckiej restauracji, która swoim blaskiem dorówna diamentom.
Rada!
Bez względu na to, w jaki sposób uczcicie rocznicę Waszego ślubu, może być ona niezapomniana i wyjątkowa. Ważny jest czas, który spędzicie wspólnie. To z pewnością umocni Wasz związek.