Ryan Gosling filmy: przewodnik po jego karierze aktorskiej

ryan gosling filmy

Ryan Gosling to amerykański aktor filmowy, reżyser, scenarzysta oraz muzyk, dwukrotnie nominowany do nagród Akademii Filmowej. Znany jest nie tylko z kreacji aktorskich w najpopularniejszych romansach w historii, lecz także z filmów akcji. Poznajmy jego najlepsze filmy!

Ryan Gosling na ekranie: od romantycznych ról po intensywne dramaty

ryan gosling filmy
Fot: Kadr z filmu „Pamiętnik”

Ryan Thomas Gosling urodził się w 1980 roku w London, w Kanadzie, w rodzinie mormonów. Jego rodzina często się przeprowadzała, co miało być związane z pracą ojca. Gdy Gosling miał 13 lat jego rodzice się rozwiedli, a on zamieszkał z matką i siostrą. Do zostania aktorem zainspirowały go filmy akcji takie jak „Dick Tracy” oraz „Rambo – Pierwsza Krew”. 

Gosling od dziecka najlepiej czuł się na scenie – występował razem z siostrą na weselach, był też związany z lokalnym zespołem baletowym. Karierę aktorską rozpoczął w 1993 roku, gdy dołączył do obsady „Klubu Myszki Miki”. Po zakończeniu programu zagrał w jeszcze kilku serialach jako aktor dziecięcy, a gdy skończył 18 lat, wyjechał do Nowej Zelandii, aby pracować nad rolą w serialu „Młody Herkules”. Doświadczenie to pomogło mu podjąć decyzję, by na dobre powiązać swoją przyszłość z kinem.

Mimo że początkowo nie było łatwo mu przejść z telewizji dziecięcej do filmu, to wkrótce udało mu się zagrać drugoplanową rolę w dramacie piłkarskim „Tytani”. Przełomowy okazał się jednak dopiero występ Goslinga w filmie „Fanatyk” z 2001 roku, w którym zagrał głównego bohatera, Danny’ego Balinta, Żyda i aktywnego neonazistę. Za kreację tę został doceniony przez krytyków na Sundance Film Festival. Rok później wraz z Sandrą Bullock i Michaelem Pittem wystąpił w thrillerze psychologicznym pt. „Śmiertelna wyliczanka”.

Rolą, którą bez wątpienia zwrócił na siebie uwagę szerszej publiczności, było wcielenie się w Noaha Calhouna w adaptacji powieści Nicolasa Sparksa pt. „Pamiętnik” w 2004 roku. Mimo że Gosling miał nie dogadywać się na planie ze swoją partnerką filmową, Rachel McAdams, to parze udało się odtworzyć jedną z najbardziej chwytających za serce historii miłosnych wszech czasów oraz jeden z najlepszych pocałunków. W 2014 roku zadebiutował jako reżyser z filmem „Lost River”, jednak recenzje krytyków były nieprzychylne. 

Powszechne uznanie dla Goslinga przyniosły dopiero kolejne lata. Od 2015 roku zaczął sięgać po coraz bardziej ambitne produkcje: zagrał m.in. w nominowanym do Oscara „The Big Short” oraz w musicalu Damiena Chazelle „La La Land”, a także wystąpił w filmie „Blade runner 2049”. Na jakiś czas zrobił sobie przerwę od aktorstwa i powrócił w 2022 roku, gdy zagrał obok Any de Armas i Chrisa Evansa w filmie „The Grey Man” dystrybuowanym przez Netflix. 

O Goslingu ponownie zrobiło się głośno w 2023 roku wraz z premierą filmu Grety Gerwig „Barbie”, w którym aktor zagrał Kena. Obecnie typowany jest jako jeden z nominowanych do Oscara w kategorii „Najlepszego aktora drugoplanowego”. Wielu twierdzi, że to właśnie on wróci do domu ze statuetką.

Oprócz kariery aktorskiej, Gosling próbował też sił w muzyce. W 2007 roku założył zespół indierockowy wraz ze swoim przyjacielem – Zachiem Schieldsem. Dead Man’s Bones, jak brzmi nazwa kapeli, miało nawet swoją trzydniową rezydencję w Los Angeles i odbyło krótką trasę koncertową po Ameryce Północnej. Oprócz tego Gosling jest również właścicielem restauracji w Beverly Hills, którą podobno kupił pod wpływem impulsu, a następnie samodzielnie wyremontował. 

W życiu prywatnym aktora nie dzieje się zbyt wiele ciekawego z perspektywy prasy i mediów. W początkowych latach kariery związany był między innymi z Sandrą Bullock oraz Rachel McAdams. W 2011 wziął ślub z aktorką Evą Mendes. Wciąż są razem i wychowują dwie córki: Esmeraldę Amadę i Amadę Lee. 

Przegląd najlepszych filmów z udziałem Ryana Goslinga

ryan gosling filmy
Fot: Kadr z filmu „La la land”

Przedstawiamy najważniejsze produkcje, w których wystąpił Ryan Gosling – filmy, w których zagrał swoje najlepsze role!

Kocha, lubi, szanuje (2011)

„Kocha, lubi, szanuje” (ang. „Crazy, Stupid, Love”) to komedia romantyczna w reżyserii Glena Ficarra i Johna Requa. W rolach głównych, obok Ryana Goslinga, wystąpili Steve Carell, Julienne Moore oraz Emma Stone.

Film przedstawia losy Carla Weavera i jego rodziny. Po wielu latach związku, mężczyzna zostaje zdradzony przez swoją żonę, która żąda rozwodu. Carl nie potrafi odnaleźć się w świecie współczesnego randkowania i, spędzając wieczory w barze, wpada na Jacoba – przystojnego podrywacza, granego przez Goslinga, który proponuje, że wszystkiego go nauczy.  Młody aktor, w roli eksperta od podrywu, natychmiastowo zdobył serca widzów, ale i krytyków – swoją charyzmą i humorem.

Big Short (2015)

„The Big Short” to oparty na faktach dramat w reżyserii Adama McKaya.Na ekranie można zobaczyć aktorów takich jak Christian Bale, Steve Carell, Brad Pitt oraz Ryan Gosling. Film zdobył Oscara za „Najlepszy scenariusz adaptowany”.

Film przybliża wydarzenia, które poprzedzały kryzys finansowy na świecie w latach 2007-2008. Fabuła przedstawia losy kilku inwestorów – mężczyźni przewidzieli nadchodzące w Stanach Zjednoczonych załamanie i postanowili na tym zyskać. Rola Goslinga, który wcielił się w brokera giełdowego, została pozytywnie oceniona i przyczyniła się do powszechnego uznania go jako wszechstronnego aktora.

Blue Valentine (2010)

„Blue Valentine” to melodramat w reżyserii Dereka Cianfrance. W rolach głównych wystąpiła para aktorów – Ryan Gosling oraz Michelle Williams.

Film pokazuje historię rozpadającego się małżeństwa: Deana i Cindy. Fabuła rozwija się nielinearnie – z jednej strony widzowie mogą zobaczyć, jak para zakochiwała się w sobie, natomiast z drugiej pokazane zostały momenty, w których ich związek zaczął się rozpadać. Goslinga doceniono przede wszystkim za ukazanie emocjonalnej głębi swojego bohatera w autentyczny i subtelny sposób.

Idy marcowe (2011)

„Idy marcowe” (ang. „The Ides of March”) to film w reżyserii George’a Clooneya, w którym aktor, wraz z Ryanem Goslingiem, zagrał główną rolą.

Dramat polityczny został oparty na sztuce teatralnej „Farragut North” autorstwa Beau Willimona. Przedstawia historię prezydenckiej kampanii wyborczej w USA. Grany przez Goslinga doradca polityczny zostaje wplątany w intrygi i manipulacje związane z wyborami. Film pokazuje kulisy kampanii i przybliża świat, w którym lojalność, zdrada i ambicje zderzają się ze sobą. Ryanowi Goslingowi udało się sportretować postać walczącą z dylematami moralnymi, próbującą odnaleźć swoją drogę i zrobić karierę w świecie polityki, igrając z jej brudnymi zasadami.

La La land (2017)

„La La Land” to oscarowy musical w reżyserii Damiena Chazelle. W rolach głównych wystąpili Emma Stone i Ryan Gosling, natomiast za muzykę odpowiedzialny był Justin Hurwitz.

New Drop

Film pokazuje historię dwóch marzycieli: Mii i Sebastiana. Ona jest początkującą aktorką, która pracuje jako kelnerka, natomiast on marzy o otwarciu własnego klubu jazzowego, ale póki co gra „do kotleta”. Ich relacja staje się motorem, który napędza ich do realizowania pragnień. Gosling zdobył serca widzów i krytyków filmowych, wykazując się nie tylko umiejętnościami aktorskimi, ale i wokalnymi oraz tanecznymi. Kreacja ta pozwoliła mu zdobyć nominację do Osacra dla „Najlepszego aktora pierwszoplanowego”.

Barbie (2023)

„Barbie” to głośna komedia fantasy, w reżyserii Grety Gerwig. Na ekranie można zobaczyć między innymi Margot Robbie jako Barbie oraz Ryan Goslinga w roli Kena.

Film jest powieścią o losach lalki żyjącej w swoim bajkowym świecie. Niespodziewanie cudowna Barbie zaczyna jednak przechodzić kryzys egzystencjalny. Aby przerwać ten stan, konieczna jest podróż do realnego świata i odnalezienie swojej właścicielki (czyli dziewczynki, która się nią bawi). Barbie, do której dołącza grany przez Goslinga Ken, spotyka się z nową rzeczywistością, która daleka jest od tego, co znała dotychczas. 

Już teraz mówi się o tym, że aktor swoją genialną kreacją przyćmił Margot Robbie i wkrótce zbierze najważniejsze statuetki podczas rozdań nagród filmowych.

Ryan Gosling: filmografia gwiazdora, którego warto znać

ryan gosling filmy
Fot: Kadr z filmu „Barbie”

W karierze aktorskiej Ryana Goslinga można znaleźć ponad 20 filmów: od kina akcji, przez komedie romantyczne, aż po thrillery. Oprócz tego na początku swojej kariery aktor pojawił się również w kilku serialach. Oto pełna lista produkcji, w których zagrał:

 • Frankenstein and Me (Frankenstein i ja, 1996) – jako Kenny
 • Nothing Too Good for a Cowboy, (Nic dobrego dla kowboja, 1998) – jako Tommy
 • The Unbelievables (1999) –  jako Josh
 • Remember the Titans (Tytani, 2000) – jako Alan Bosley
 • The Believer (Fanatyk, 2001) – jako Danny Balint
 • Murder by Numbers (Śmiertelna wyliczanka, 2002) – jako Richard Haywood
 • The Slaughter Rule (2002) – jako Roy Chutney
 • The United States of Leland (Odmienne stany moralności, 2003) jako Leland P. Fitzgerald
 • The Notebook (Pamiętnik, 2004) – jako Noah Calhoun
 • Stay (Zostań, 2005) – jako Henry Letham
 • Half Nelson (Szkolny chwyt, 2006) – jako Dan, nauczyciel
 • Fracture (Słaby punkt, 2007) – jako Willy Beachum
 • Lars and the Real Girl (Miłość Larsa, 2007) – jako Lars Lindstrom
 • All Good Things (Wszystko, co dobre, 2010) – jako David Marks
 • Blue Valentine (2010) – jako Dean Periera
 • Crazy, Stupid, Love (Kocha, lubi, szanuje, 2011) – jako Jacob Palmer
 • Drive, 2011 – jako Driver
 • The Ides of March (Idy marcowe, 2011) – jako Stephen Meyers
 • Gangster Squad (Gangster Squad. Pogromcy mafii, 2012) – jako Jerry Wooters
 • The Place Beyond the Pines (Drugie oblicze, 2012) – jako Luke
 • Only God Forgives (Tylko Bóg wybacza, 2013) jako Julian
 • Big Short (2015) –  jako Jared Vennett
 • La La Land (2016) jako Sebastian Wilder
 • Nice Guys (Nice Guys. Równi goście, 2016) – jako Holland March
 • Song to Song (2017) – jako BV
 • Blade Runner 2049 (2017) – jako K
 • Pierwszy człowiek (First Man, 2018) – jako Neil Armstrong
 • The Gray Man (2022) – jako Six
 • Barbie (2023) – jako Ken

Filmowa podróż przez różne gatunki i role Ryana Goslinga

ryan gosling filmy
Fot: Kadr z filmu „La la land”

Od momentu, gdy Gosling zdecydował się zostać aktorem filmowym, nieustannie udowadniał, że posiada wszechstronny talent i może świetnie sprawdzić się właściwie w każdej roli i w każdym gatunku. 

Już we wczesnych latach 2000. wystąpił zarówno jako sportowiec w „Tytanach”, jak i skomplikowany antybohater w „Fanatyku”. Chętnie wcielał się w złożone postacie w thrillerach takich jak „Śmiertelna wyliczanka” oraz „Słaby punkt”. Następnie pokazał widzom, że może nie tylko wzbudzać niepokój, ale i rozpalać ogień w sercach kobiet, gdy zagrał w „Pamiętniku” tworząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych par wszech czasów razem z Rachel McAdams. W „Szkolnym Chwycie” zagrał nauczyciela, a rola ta przyniosła mu pierwszą nominację do jednej z najbardziej prestiżowych nagród filmowych, czyli Oscara. Po tym występie zagrał kolejną złożoną postać, Deana w „Blue Valentine” komponując w ten sposób bardzo intymny obraz małżeństwa na skraju rozpadu. 

W 2016 premierę miał kolejny oscarowy film, „La La Land”, musical, w którym Gosling wcielił się w jednego z głównych bohaterów, marzyciela i miłośnika muzyki jazzowej, Sebastiana. Następnie można go było zobaczyć w roli androida poszukującego własnej tożsamości w thrillerze science-fiction „Blade Runner 2049”. Do dziś Gosling nie zwalnia tempa, co pokazuje jego fenomenalna, jak określają krytycy, kreacja Kena w komediodramacie fantasy „Barbie”. 

Co przyniesie przyszłość? Już wkrótce aktora będzie można zobaczyć w kolejnym filmie akcji – tym razem u boku Emily Blunt, w produkcji pod tytułem „The Fall Guy”. Czego możemy spodziewać się po tym filmie? Z całą pewnością fenomenalnej roli Ryana!

Rekomendowane artykuły