Seriale HBO: Przewodnik po najlepszych i najwyżej ocenianych serialach HBO

seriale hbo

HBO, czyli Home Box Office to jedna z amerykańskich sieci płatnych kanałów telewizyjnych, należąca do Warner Bros. Kanał został uruchomiony w 1972, a w 1996 trafił również do Polski. 

HBO zasłynęło dzięki emisjom dobrych filmów kinowych i produkcji własnych, autorskich seriali, które, w większości, cieszą się mianem kultowych. Chciałabyś wiedzieć jakie to seriale HBO? Co obejrzeć na HBO Max? Zapraszamy do lektury!

janachowska.pl

HBO: Kultowe seriale, które zmieniły telewizję

seriale hbo
Fot: Kadr z serialu „Rodzina Soprano”

Jak wcześniej wspomnieliśmy, HBO zasłynęło dlatego, że poza świetnymi nowościami kinowymi, oferowało najlepsze seriale. Pierwszym z nich był miniserial „The Seekers” wydany 1979 roku. Na początku jednak stacja oferowała znikomą ilość autorskich produkcji, wszystko zmieniło się jednak w latach 90.

Według badaczy, produkcje HBO z lat 90 i początku 2000 zrewolucjonizowały standardy telewizyjne, oferując wysokiej jakości, artystyczne i świetnie zrealizowane seriale m.in. z „Rodziną Soprano” oraz „Prawem ulicy” na czele. Oto najlepsze seriale HBO, które zrewolucjonizowały telewizję i które… po prostu trzeba zobaczyć:

concept store

Rodzina Soprano (1999-2007)

Czyli w oryginale „The Sopranos” to serial stworzony na podstawie pomysłu 

Davida Chase’a. Przez lata został on wielokrotnie nagrodzony, m.in. pięcioma(!) Złotymi Globami. Jest on połączeniem dramatu i kina gangsterskiego 

Serial ten opowiada o losach tytułowej rodziny Soprano, na której czele stoi Anthony (James Gandolfini). Mąż Carmeli (Edie Falco) i ojciec dwójki nastolatków. Rodzina wiedzie z pozoru normalne życie na przedmieściach, gdyby nie fakt, że Tony jest jednocześnie szefem mafii z New Jersey. 

Pewnego dnia pan Sporano, przytłoczony problemami w domu i „pracy” dostaje niespodziewanego ataku paniki. Z polecenia lekarza udaje się na terapię do pani psycholog (Lorraine Bracco), która nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, z kim ma do czynienia.

Kompania Braci (2001)

Czyli „Band of Brothers” Phil’a Alden’a Robinson’a to liczący zaledwie 10 odcinków miniserial, będący laureatem m.in. Złotego Globu. Jest on dramatem wojennym osadzonym w czasach II Wojny Światowej.

W tytule tym śledzimy losy żołnierzy Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej. Na początku poznajemy w obozie Toccoa kilku ochotników, którym później towarzyszymy podczas morderczych treningów, podróży do Europy, a następnie m.in. możemy być świadkami ich poczynań podczas walki w Normandii czy operacji Overlord. 

Serial ten opowiada nie tylko o historycznych wydarzeniach, ale również o tworzeniu się między mężczyznami braterskiej, nierozerwalnej więzi.

Prawo Ulicy (2002–2008)

Czyli wybitny „The Wire” David’a  Simon’a. Serial doczekał się aż pięciu sezonów, które od samego początku do końca trzymały w napięciu. Serial ten jest laureatem m.in. nagrody Eddie i statuetki Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.

W tytule tym śledzimy losy kilku detektywów oraz osób niekoniecznie stojących po stronie prawa. Policja z Baltimore od lat zmaga się z lokalnym, kryminalnym półświatkiem. Kiedy jeden z dilerów narkotykowych zostaje oczyszczony z zarzutów o morderstwo, para detektywów – Jimmy McNulty i Shakima Greggs (Dominic West, Sonja Sohn) – wypowiada narkotykowym bossom prywatną wojnę. Zrobią wszystko, żeby kryminaliści wreszcie odpowiedzieli za swoje czyny.

Rzym (2005-2007)

„Rome” to liczący zaledwie dwa sezony serial autorstwa William’a J. MacDonald’a i John’a Milius’a, który również doczekał się ogromnego uznania widzów, z niecierpliwością czekających na kolejne odcinki. Serial również jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Emmy.

Akcja serialu toczy się w 52 roku p.n.e., kiedy to Gajusz Juliusz Cezar (Ciarán Hinds) po podboju Galii, wraca wraz z tysiącami żołnierzy do Rzymu. Arystokracja, w obawie przed nadchodzącymi zmianami w mieście, planuje oskarżyć Cezara o zbrodnie wojenne, a jego przyjaciel i mentor – Pompejusz Wielki, stara się wzniecić bunt. 

Dwaj żołnierze – Lucjusz Vorenus (Kevin McKidd) i Tytus Pullo (w tej roli zmarły niedawno, nieodżałowany Ray Stevenson), krzyżują plany Pompejusza, tym samym zdobywając przychylność samego Cezara.

Najpopularniejsze seriale HBO: Co warto obejrzeć

seriale hbo
Fot: Kadr z serialu „Gra o tron”

Wyżej wymieniliśmy kilka kultowych seriali z przełomu mileniów, które przyczyniły się do spopularyzowania stacji i jej wielkiego sukcesu komercyjnego. Kiedy jednak padnie hasło „seriale HBO” większość osób bez namysłu wymieni m.in. Grę o Tron czy Czernobyl, czyli jedne z najpopularniejsze, stworzone przez HBO produkcje z ostatnich lat. 

Czy popularne, oznacza warte obejrzenia? Jak najbardziej! HBO Max – jakie seriale, spośród tych najbardziej znanych, trzeba zobaczyć?

Gra o Tron (2011-2019)

Czyli „Game of Thrones” stworzone przez David’a Benioff’a i D.B. Weiss’a i oparte na serii powieści George’a R.R. Martina, to ośmiosezonowy serial, który dekadę temu stał się hitem na światową skalę. 

Widzowie na całym globie (nawet ci, którzy doskonale znali książki amerykańskiego pisarza) z niecierpliwością czekali na kolejne odcinki. Serial jest laureatem Złotego Globu i 127 innych nagród. Gra o Tron to pełen intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji serial fantasy, który wciągnie każdego!

Historia opowiada o losach kilku rodzin szlacheckich z Westeros, którzy od lat tworzą między sobą sojusze i spory o panowanie nad kontynentem. Po śmierci Szalonego Króla Aerysa II Targaryena, walka o Żelazny Tron jeszcze bardziej się jednak zaostrzyła. Żeby tego było mało, zbliża się Zima – panujący za Wielkim Lodowym Murem, Nocny Król, władający armią nieumarłych, szykuje się do ataku na osłabione wewnętrznymi walkami Westeros.

Sukcesja (2018-2023)

„Succession” to stworzony przez Jesse’go Armstrong’a czterosezonowy serial, który szybko zbudował swoją mocną markę i przyciągnął do siebie rzesze fanów. Jest to pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji dramat, który doczekał się 5 Złotych Globów i 46 innych nagród.

Serial ten opowiada o losach rodziny Roy – do przesady bogatej i wpływowej familii, władającej międzynarodową korporacją mediową. Senior rodu Logan Roy (Brian Cox) prowadzi firmę twardą ręką i z taką samą wykalkulowaną oschłością traktuje członków swojej rodziny, za wyjątkiem swojej trzeciej żony i niezainteresowanego biznesem, najstarszego syna Connora (Alan Ruck). 

Pozostałe dzieci Logana (Jeremy Strong, Kieran Culkin i Sarah Snook) za wszelką cenę starają się dorównać ojcu, żeby po jego emeryturze lub śmierci przejąć dochodową firmę. Na rodzinnym przyjęciu dochodzi do kłótni na tym tle, która rozpoczyna całą falę różnych intryg i tarć wśród najbliższych sobie osób.

Czarnobyl (2019)

Czyli „Chernobyl” Craiga Mazina to miniserial opowiadający o wydarzeniu, które wszyscy doskonale znamy – wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku. Ten historyczny dramat, choć krótki, przyciągnął masę widzów i doczekał się aż 2 Złotych Globów i 35 innych nagród oraz szeregu nominacji.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, „Czarnobyl” przenosi nas na Ukrainę, w okolice miast Czarnobyl oraz Prypeć, w pobliżu których znajdowała się niegdyś elektrownia jądrowa. W miejscu tym doszło do potężnej awarii reaktora, która doprowadziła do śmierci kilkunastu pracowników i kilku tysięcy postronnych ofiar, w tym ratowników i strażaków. W serialu śledzimy losy kilku osób – między innymi fizyków, próbujących zrozumieć przyczyny katastrofy, a także zwykłych osób, będących świadkami niezrozumiałej dla nich wówczas tragedii.

Pacyfik (2010)

Czyli „The Pacific” to dramat wojenny reżyserii Tim’a Van Patten’a, który jest laureatem 8 nagród Emmy. Serial ten liczy zaledwie 10 odcinków, ale również należy do listy najchętniej oglądanych seriali HBO.

Show opowiada o losach kilku żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, podczas ich walki z Japończykami na wyspach Pacyfiku. Serial oczywiście nawiązuje do prawdziwych wydarzeń historycznych mających miejsce podczas II Wojny Światowej.

Najlepsze seriale dostępne na HBO Max

seriale hbo
Fot: Kadr z serialu „The last of us”

Chociaż serwisy streamingowe popularność zyskały dopiero w ostatnich latach, ten system dystrybucji treści filmowych nie jest zupełnie nowym wynalazkiem. Już w 2001 roku HBO świadczyło usługę On Demnad, która pozwalała oglądać filmy na życzenie, za pośrednictwem dekodera. Później system ten został zastąpiony przez HBO Go w 2008 roku, którego można było używać poprzez stronę internetową, a także aplikacje na Smart TV czy smartfony; a następnie przez HBO Now.

Od 2020 roku dostawca świadczy usługę streamingową o nazwie HBO Max, która zastąpiła wcześniejsze, wygaszone już platformy. Można oglądać na HBO Max seriale, filmy, programy rozrywkowe i wiele innych treści. Oto lista kilku najlepszych, wartych obejrzenia seriali z tej platformy!

The Last of Us (2023-)

Czyli serial stworzony na podstawie wybitnej gry wideo o tym samym tytule, z 2010 roku. Za stworzenie tego show odpowiedzialny jest duet reżyserów: Craig Mazin i Neil Druckmann, którzy przyłożyli wszelkich starań, aby przełożyć epicki scenariusz gry na nowe medium. Udało im się to doskonale! 

Zaledwie w kilka miesięcy po premierze, serial doczekał się 3 nagród Złoty Popcorn, 40 nominacji i wysokich pozycji na liście najlepszych seriali. Co ciekawe, główne role grają w nim aktorzy, których widzieliśmy już w innym serialu HBO – Grze o Tron.

Tytuł ten osadzony jest w postapokaliptycznej wersji świata, zniszczonego na początku millenium przez pandemię kordycepsu – zmutowanego grzyba, przemieniającego ludzi w agresywne zombie. Serial opowiada o losach Joel’a (Pedro Pascal), który na samym początku epidemii stracił jedyną, ukochaną córkę.

Po 20 latach jego życie niemal pozbawione jest sensu. W pewnym momencie, jako jeden z najlepszych przemytników, dostaje zlecenie eskortowania poza bramy miasta bardzo ważnej dla organizacji „Świetliki” nastolatki (Bella Ramsey).W pewnym momencie odkrywa, że dziewczynka zaczyna być dla niego kimś więcej, niż tylko „zleceniem” i coraz bardziej przypomina mu utraconą przed laty córkę.

Detektyw (2014-)

Czyli „True Detective” autorstwa Nic’a Pizzolatto, to kolejny, wielokrotnie nagradzany serial, który jest laureatem m.in. Emmy z 2014 roku. Serial ten jest antologią ze świetną obsadą w każdym z sezonów – w produkcji możemy zobaczyć m.in. Matthew McConaughey’a, Woody’ego Harrelson’a, Colin’a Farrel’a, czy Mahershala’e Ali’ego.

Każdy z sezonów przedstawia innych bohaterów i historię, jednak wszystkie skupiają się na wątkach kryminalnych i poruszają takie kwestie, jak skorumpowanie władzy oraz problemy psychiczne stróżów prawa. 

Deadwood (2004-2006)

To serial w klimacie westernu, za którego stworzenie odpowiada David Milch. Show to zdobyło Złoty Glob i 13 innych nagród, a po latach doczekało się również filmowej kontynuacji, wieńczącej losy bohaterów. Co ciekawe, u boku takich gwiazd jak Timothy Olyphant czy Ian McShane, możemy w tym serialu zobaczyć również polską aktorkę – Izabellę Miko.

Historia osadzona jest w roku 1876, w amerykańskim miasteczku Deadwood. Czasy te były dość burzliwe – budowa linii telegrafu, gorączka złota, sporadyczne walki z zamieszkującą Amerykę rdzenną ludnością, spory pomiędzy osadnikami i chińskimi imigrantami – wszystko to sprawiało, że mieszkańcy nie mieli lekkiego życia, a miasteczkiem rządził chaos. W pewnym momencie do Deadwood przybywają obcy, którzy chcą rozpocząć tu nowe życie.

Serial w przewrotny sposób bawi się konwencją dzieła historycznego, dramatu, gorzkiej komedii i westernu, wplatając pomiędzy historyczne wątki i postacie, motywy, które dotykają nas nawet dziś.

HBO Max oferta i cena

seriale hbo

Jak z pewnością zauważyłaś, w HBO Max oferta jest bardzo rozległa. Poza świetnymi, wymienionymi wyżej serialami, których nie możesz pominąć, platforma ta oferuje również klasyki, takie jak „Sex w Wielkim Mieście”, „Przyjaciół” czy „Teorię Wielkiego Podrywu”. 

Nie brakuje tutaj również wybitnych, wielokrotnie nagradzanych filmów, takich jak choćby seria „Harry Potter”, „Władca Pierścieni”, „Lśnienie” czy „Helikopter w Ogniu”. Najmłodsi mogą tutaj z kolei znaleźć niemal całą ramówkę bajek i seriali z oferty Cartoon Network. Co ciekawe, już wkrótce na platformie dostępny będzie nowy, niezwykle popularny i wart zobaczenia film „Barbie”.

Ile to kosztuje i jak zacząć korzystać z oferty HBO Max? Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację – na smartfona, tablet, komputer lub Smart TV, a następnie wykupić subskrypcję dostępną w dwóch opcjach:

  • abonament miesięczny – jego koszt to zaledwie 29,99 zł miesięcznie, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą, biorąc pod uwagę ofertę platformy. Dodatkowo można z tej subskrypcji w dowolnym momencie zrezygnować.
  • abonament roczny – dostęp do HBO Max na 365 dni kosztuje 234,99 zł. Opcja ta jest zdecydowanie bardziej opłacalna, ponieważ możesz oszczędzić wówczas aż 34%. To tak, jakby 4 z 12 miesięcy były za darmo!

Co więcej, HBO Max pozwala na założenie aż 4 profili i korzystanie z platformy na 4 urządzeniach na raz!

Rekomendowane artykuły