Sesja ślubna w górach: kiedy i gdzie ją wykonać? Zapytaliśmy specjalistów!

Sesja ślubna w górach: kiedy i gdzie ją wykonać? Zapytaliśmy specjalistów! 41137

Para trzymająca się za ręce na tle najpiękniejszych widoków, jakie można sobie wyobrazić…, czyli sesja ślubna w górach. Obraz ten warto zatrzymać w pamięci na zawsze, a takie fotografie będą najbardziej stylową ozdobą mieszkania.

Dlatego warto zdecydować się na sesję ślubną w Tatrach.  Jak wygląda praca nad takimi zdjęciami i co zrobić, żeby wyszły najlepiej na świecie?

janachowska.pl

Sekrety zdradzą Wam prawdziwi czarodzieje kadrów, którzy naprawdę kochają to, co robią, czego efekty widać na każdym zdjęciu – Monika i Łukasz Nodzyńscy z TATRAFOTO. 

Mówi się, że w życiu nic dwa razy się nie zdarza, ale dzięki swojej pracy możemy uwieczniać na fotografiach ulotne i zarazem najważniejsze oraz najpiękniejsze momenty z życia, które będą przywoływać wspomnienia i staną się niezapomnianą pamiątką na całe życie.

Najcenniejszym, co posiadamy jest czas i wspomnienia, które chętnie zatrzymujemy dla naszych Par kadrach – opowiadają Monika i Łukasz z TATRAFOTO.

concept store

Prosimy, by zdradzili nam kilka sekretów takich zdjęć i odpowiedzieli na pytania, które najczęściej zadają młode pary.

Sesja ślubna w górach- O jakiej porze dnia najlepiej wychodzą zdjęcia?

Czy lepszy jest poranek, południe, czy zachodzące słońce?

Podczas organizacji sesji ślubnej w Tatrach, decydującą rolę odgrywa miejsce, w które Para Młoda decyduje się wybrać oraz pora roku. Największy wpływ na to, jaką porę dnia wybrać ma „światło”,  czyli to jak wysoko jest słońce.

Golden hour vs. blue hour- który moment jest lepszy na sesję ślubną w górach?

Najpiękniejsze zdjęcia ślubne oczywiście wychodzą przy wschodzie oraz przy zachodzie słońca. Sformułowanie, które z pewnością obiło się Wam o uszy to tak zwana „złota godzina”- golden hour- to wtedy, tuż po wschodzie światło ma najcieplejszy odcień i nadaje fotografiom przyjemny klimat. Mało kto wie, że jej przeciwieństwem jest „blue hour”, czyli moment, kiedy słońce jest już za horyzontem, a otoczenie nabiera delikatnie niebieskiej poświaty. Któr

 Ze względu na popularność Tatr zdecydowanie częściej wybieramy wschód słońca,  ponieważ  podczas sesji ślubnej chcemy być z Parą Młodą sami pośród tatrzańskich szczytów.

Poranek zdecydowanie nam to umożliwia. A co z południem?  W fotografii,  co do zasady przyjmuje się,  że nie powinno się robić zdjęć o tej porze dnia, ze względu „niekorzystne światło”.

Staramy się omijać godziny południowe, bo choć może udać się trafić na ciekawe warunki – to na puste szlaki, raczej nie ma szans. Czyli wczesny poranek to najlepszy czas na sesję ślubną!

Ile trwa taka sesja ślubna w górach? 

Jak już wiecie fajne warunki na sesję panują o określonej porze dnia. Więc czas fotografowania też nie może się zbyt przedłużać. Słońce dosyć szybko wędruję w górę, a szlaki zapełniają się turystami.

Samą sesję staramy się ograniczyć właśnie do poranka lub do późnego popołudnia (w przypadku,  gdy zdecydujemy się na sesję ślubną podczas zachodu słońca).

Czas potrzebny na realizację sesji zdjęciowej często wydłuża się o pieszą wycieczkę. Czasami trzeba przejść kilka – kilkanaście kilometrów. W zależności od miejsca sesji, trzeba sobie zarezerwować od 2 do nawet 8 godzin!

sesja ślubna

Sesja ślubna w górach- Jaka pora roku jest najpiękniejsza do robienia zdjęć? 

To chyba najtrudniejsze pytanie. Tatry są piękne o każdej porze roku! Wiosną, kiedy szczyty są jeszcze toną w śniegu, a w dolinach kwitną już krokusy.

Latem, kiedy dominuje zieleń i piękne kolory tatrzańskich jezior. Jesienią przy eksplozji kolorów. Czy bajkową zimą, choć najbardziej trudną porą roku ze względu na niskie temperatury – wiele zależy od preferencji Pary Młodej. Sesja ślubna w Tatrach zawsze wychodzi przepięknie.

sesja ślubna w górach

Sesja ślubna w górach – Jak trzeba się przygotować?

Polecamy zrobić sobie listę rzeczy,  które trzeba ze sobą zabrać. Czasem Parze Młodej zdarza się „coś” zapomnieć z domu na wyjazd w Tatry. Pewnego razu były to spinki do mankietów, kiedy indziej koszula….

Ratujemy wówczas jak możemy, choćby spinkami z naszego ślubu. Ale lepiej dobrze się przygotować. Dzień przed samą sesją ślubną dobrze zadbać o romantyczny wieczór, zapomnieć o świecie – aby podczas sesji można było skupić się na sobie, na własnych uczuciach.

A w samych górach bardzo ważne są buty i ciepłe ubrania. Najchętniej widziane są buty górskie, które też często fajnie potrafią “zapozować” na zdjęciach. A u Pani Młodej buty sprytnie chowają się pod suknią, co nie psuje efektu sesji ślubnej. 

sesja ślubna nad jeziorem

Czy zdjęcia robione w górach wymagają męczącej wędrówki? Co wtedy z makijażem i fryzurą?

Sesje ślubną staramy się organizować w ten sposób, aby ta wędrówka przed zdjęciami była jak najkrótsza i jak najmniej męcząca. Lubimy dotrzeć na miejsce – np. Kolejką, tak jest w przypadku sesji na Kasprowym Wierchu. A wędrować możemy w trakcie fotografowania i już po nim. 

Co zrobić, by zdjęcia ślubne wyszły naturalne, nie były zbyt sztywne?

Bardzo lubimy naturalne zdjęcia, takie niepozowane. Wystarczy być sobą, pokazać miłość i uczucie, jakim się obdarzyło swoją drugą połówkę. Już po chwili sesji pary przekonują się, że to wcale nie jest trudne – przecież nie trzeba nic udawać – wystarczy to pokazać. 

Często na sesjach ślubnych słyszymy od Naszych Par, że nie umieją pozować. Wówczas odpowiadamy, że to się świetnie składa, bo na sesji wręcz pozować nie wolno!

sesja ślubna tatry

Sesja ślubna w górach – Jak pozbyć się tremy przed aparatem?

Czy mają Państwo jakieś swoje sztuczki, by rozruszać modeli?

Staramy się, aby sesja ślubna była taką romantyczną wycieczką w góry. Jako że sami jesteśmy małżeństwem i lubimy zdjęcia – staramy się zamienić taką sesją w „fajny wypad„ podczas którego przy okazji robi się zdjęcia.

Dużo rozmawiamy i żartujemy – a Pary zazwyczaj zapominają, że są na sesji. Lubimy, kiedy atmosfera na takich zdjęciach jest luźna, wręcz przyjacielska.

Bardzo często już po sesji ślubnej, pozostajemy z naszymi Parami w kontakcie. Przy pozbyciu się tremy przed aparatem bardzo pomocna jest muzyka  – ulubiony utwór puszczony podczas sesji potrafi naprawdę zdziałać cuda ☺. 

Czy warto wcześniej zrobić sesję narzeczeńską?

Zdecydowanie tak! Sesja narzeczeńska ma wiele plusów. Bardzo chętnie je wykonujemy, a wręcz namawiamy do nich nasze Pary. Podczas sesji narzeczeńskiej się poznajemy.

Para uczy się jak zachowywać się przed obiektywem – który później podczas ślubu nie wydaje się już „taki straszny”. Takie cenne rady od nas naprawdę bardzo przydają się już w dniu ślubu. Para może skupić się na tym, co ważne.

Sesja narzeczeńska ma też zupełnie inny charakter niż sesja po ślubna – dlatego jest niezwykłą pamiątką.

Ostatnio bardzo modne stały się oświadczyny w Tatrach – i wcale się nie dziwimy – ta wyjątkowa okazja uwieczniona na tle gór jest magicznym wydarzeniem… no i te emocje – udzielają się nawet nam.

Oczywiście, to Panowie muszą tutaj stanąć na wysokości zadania i zorganizować wszystko tak, aby Panie niczego się nie domyśliły – wierzcie nam, to nie jest takie proste. Oczywiście staramy się  w tej „całej konspiracji” jak najbardziej pomóc. Ale emocje są naprawdę duże.

sesja narzeczeńska

Sesja ślubna – Co zrobić, by wyjść dobrze na zdjęciach?

Zachęcamy do oglądania zdjęć innych par choćby na naszej stronie, czy na portalach społecznościowych – jest to źródło inspiracji, które można później wykorzystać podczas swojej sesji.

My również podczas robienia zdjęć, w zależności od sytuacji i miejsca, chętnie podpowiadamy, co zrobić, by na zdjęciach wyjść korzystnie. 

I na koniec pytanie trochę kłopotliwe? Często na zdjęciach dość słabo wychodzi pocałunek… Czy to prawda, że jest trudny do sfotografowania? Co zrobić, by wyszedł pięknie? 🙂

Często fotografowie wręcz mówią, aby na sesji raczej się nie całować. My absolutnie nie zabraniamy pocałunków. Po pierwsze budują one odpowiedni nastrój. A po drugie, może sam pocałunek nie wychodzi na zdjęciach najładniej, ale moment przed pocałunkiem…  to już zupełnie coś innego.

Kiedy usta już prawie się stykają, kiedy czuć to napięcie – wtedy dzieje się magia, wtedy czuć tę iskrę. To jest właśnie ta chwila, kiedy pocałunek wychodzi na zdjęciu pięknie, a magia miłości robi swoje.

Jeśli stresujecie się, że nie jesteście najlepszymi modelami, a Wasze zdjęcia ślubne nie będą tak piękne, jak byście tego chcieli, obejrzyjcie film, z którego dowiecie się co możecie zrobić, aby wypaść jak najlepiej przed aparatem!

Gdzie wykonać sesję ślubną w górach?

Oczywiście odpowiedzi na to pytanie jest pewnie tyle, ile fotografów zajmujących się sesjami ślubnymi w górach. Jeśli decydujecie się na firmę, która tak jak TATRAFOTO to oni z pewnością mają swoje upatrzone (nie mylić z opatrzone!) miejscówki, z dala od najpopularniejszych, turystycznych szlaków. My przygotowaliśmy naszą, subiektywną listę miejsc, które będą stanowiły piękne tło dla Waszych ślubnych zdjęć!

Tatry- miejsca na sesję ślubną w górach

Wielki Kopieniec i Polana Kopieniec

Wielki Kopieniec to świetne miejsce na sesję fotograficzną w górach szczególnie, jeśli nie jesteście bardzo zaprawieni w górskich wędrówkach. Szczyt mierzy zaledwie 1328 m. n.p.m., a dotarcie na samą górę nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny. Z wierzchołka widać najważniejsze tarzańskie szczyty: Giewont, Świnicę i Kasprowy Wierch, a wprawne oko dostrzeże nawet wzniesienia z sąsiedniego pasma górskiego- Beskidów.

sesja ślubna w górach wielki kopieniec
fot. Instagram/marzenafigiel

U podnóża Wielkiego Kopieńca leży Polana Kopieniec, która będzie nie mniej malowniczym plenerem do zdjęć. Wchodziła kiedyś w skład Hali Kopieniec i jest jednym z nielicznych miejsc w Tatrach, gdzie wciąż wypasa się owce w ramach wypasu kulturowego.

 • polana kopieniec sesja zdjęciowa w górach
  fot. Instagram/anka_zw
 • ślubna sesja w górach polana kopieniec
  fot. Instagram/mogielnicki_fotografia

Rzepiska

Ci z Was, którzy nie są fanami górskich wędrówek (lub z wielu powodów nie mogą się tej przyjemności oddać), a jednak marzą o zdjęciach w otoczeniu tatrzańskich szczytów mogą rozważyć sesję w Rzepiskach- malowniczej miejscowości niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej.

fot. Anna Michałek

Urokliwych zakątków tam nie brakuje, a panoramiczne zdjęcia z widokiem na Tatry z pewnością będą ozdobą ślubnego albumu.

fot. Anna Michałek

Rusinowa Polana

Dosyć popularne wśród turystów miejsce, dlatego zdecydowanie lepiej nastawiać się na poranną sesję. Spokojnie, na miejsce dotrzecie po 40 minutach spokojnego spaceru, nie będzie się więc trzeba zrywać w środku nocy. Rusinowa Polana to wymarzony plener na sesję ślubną w górach.

 • sesja ślubna w górach rusinowa polana
  fot. Instagram/piotrjaminskifotografia
 • sesja ślubna w tatrach para młoda na rusinowej polanie
  fot. Instagram/filipskrabacz

Znajdziecie tu wszystko: widok na Tatry Wysokie, malowaniczą polanę (a jakże 😉 ), szerokie drewniane ławy i charakterystyczny szałas (podobno w sezonie wypasu można tu nabyć produkty z owczego mleka.

 • sesja ślubna w tatrach rusinowa polana
  fot. Instagram/fotokompozytor.pl
 • sesja ślubna w górach rusinowa polana
  fot. Instagram/martunia.96

Dolina Kościeliska

Jeśli kompletnie nie macie ochoty na górskie wędrówki, to Dolina Kościeliska będzie najlepszym wyborem. Nie ma tu mowy o godzinie wędrówki po tatrzańskich szlakach- zaledwie kilkaset metrów od parkingu czekają na Was olśniewające widoki.

fot. Tatrafoto

Morskie Oko

Mimo, że pomysł ślubnej sesji zdjęciowej nad Morskim okiem wydać się Wam może oklepany warto to jednak rozważyć. Wprawne oko fotografa dostrzeże miejsca, które staną się bajkowym, niesztampowym tłem. Szczególnie o poranku, kiedy nad jeziorem unosi się mgła, a przez górskie szczyty przedzierają się pierwsze promienie słońca. Magic!

fot. Tatrafoto

Kasprowy Wierch

Kolejne, obok Morskiego Oka, miejsce, które może się kojarzyć ze sztampą. Nie dajcie się zwieść temu złudzeniu! Kasprowy Wierch to szczyt, który równie mocno zachwyca o poranku, jak o zachodzie słońca- wiosną, latem, jesienią i zimą.

sesja ślubna w górach kasprowy wierch
fot. Tatrafoto

Dajcie się oczarować temu mistycznemu pięknu. Szczególnie jeśli Wasz fotograf ma oko lub po prostu zna Tatry i Kasprowy Wierch… Wtedy Wasza sesja zdjęciowa będzie naprawdę magiczna!

 • sesja ślubna w górach kasprowy wierch
  fot. Instagram/annakuleszafotograf
 • sesja zdjęciowa w górach młoda para kasprowy wierch
  fot. Instagram/pawelgaj.pl

Dolina Strążyska i górskie wodospady

Kolejna propozycja jeśli nie macie zbyt wiele czasu (lub ochoty!) na długie górskie wędrówki. Do Doliny Strążyskiej dotrzecie z spacerem z centrum Zakopanego (!) w dosłownie 40 minut. Już sama Polana Strążyska, z imponującym widokiem na chyba najbardziej rozpoznawalny tatrzański szczyt- Giewont pozwala na wykonanie zapierających dech w piersiach zdjęć, ale dosłownie kawałek dalej czeka na Was jeszcze większa atrakcja- Wodospad Siklawica.

sesja ślubna w tatrach dolina strążyska
fot. Tatrafoto

Uwaga na opłaty!

Jakiś czas temu w Tatrzański Park Narodowy zaczął pobierać opłaty za możliwość wykonania na ich terenie sesji zdjęciowej (bez znaczenia, czy będzie to sesja komercyjna, czy na przykład ślubna). Gdybyście chcieli sami uiścić należność, to za zdjęcia na terenie parku zapłacić trzeba 150 zł. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami- we wniosku trzeba podać konkretną datę, a sam dokument złożyć przynajmniej dwa dni przed planowaną sesją. Rodzi to pewne problemy, powiedzmy, organizacyjne. Bo co jeśli zepsuje się pogoda? Uruchamiać całą procedurę od nowa? Czekać kolejne dwa dni? Bez sensu. Upewnijcie się, że Wasz fotograf wykupił abonament, który pozwala mu na robienie zdjęć przez cały rok. To zdecydowanie ułatwi sprawę.

Zastanawiacie się co zrobić, żeby dobrze wyjść na ślubnych zdjęciach? Czasami wymaga to pewnego treningu i przygotowania. Nasza Redaktor Naczelna, Izabela Janachowska, przygotowała dla Was materiał, w którym razem z ekspertem- fotografem, udzielają Wam kilku bezcennych naszym zdaniem porad.

Rekomendowane artykuły