Ślub cywilny – zmiana daty. Ile to kosztuje?

Ślub cywilny - zmiana daty. Ile to kosztuje? 48785

Ślub cywilny to uroczystość, która wymaga wielu przygotowań. Zdaję sobie sprawę, że decyzja o zmianie daty ślubu nie należy do najłatwiejszych.

Oprócz targających Wami emocji, zmiana daty ślubu wiąże się także z mnóstwem spraw do załatwienia. Wśród wielu kwestii do ponownego ustalenia, jedną z istotniejszych, o której obowiązkowo trzeba pamiętać są… formalności. 

Zastanawiacie się pewnie:

New Drop

Czy raz złożone dokumenty do ślubu cywilnego będą ważne przy zmianie daty uroczystości?

Zmiana daty ślubu cywilnego – to częsty temat, który poruszacie. Moje Ślubne Pogotowie działa już pełną parą. I bardzo się cieszę, że ja i mój team możemy służyć Wam pomocą.

Dostaję wiele zapytań, które dotyczą wszelkich formalności związanych ze ślubem. Dużo z Was pisze do mnie w sprawie dokumentów, potrzebnych przy ślubie cywilnym.

Aby rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości, po odpowiedzi na nurtujące Was pytanie zwróciliśmy się do USC w Krakowie i Gdańsku. 

Ślub cywilny – zmiana daty: Czy dokumenty złożone w USC będą ważne, jeśli przełożymy ślub?

„Ślub mamy zaplanowany na 23 maja. Chcemy go przełożyć na koniec sierpnia, tym bardziej, że mamy gości z zagranicy. Czy wszystkie formalności związane ze ślubem będziemy musieli załatwiać na nowo i opłacić ponownie?” Patrycja 

Zacznijmy od samego początku – pary, które zamierzają się pobrać mają obowiązek złożyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Przy tym dokonują opłaty skarbowej w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa.

Termin ważności powyższego zapewnienia został określony w przepisach i wynosi 6 miesięcy od daty jego podpisania i przekazania kierownikowi USC.

W momencie złożenia przez narzeczonych owego dokumentu, wybierana jest data ślubu – przy czym musi upłynąć co najmniej miesiąc od momentu złożenia zapewnienia do dnia zawarcia małżeństwa.

Jeżeli zatem zapewnienie złożone przed kierownikiem USC nie straci ważności, będzie można zmienić datę i ustalić nowy termin ślubu.

W przypadku zmiany daty ślubu i nie udzielenia go w pierwotnym terminie, można zwrócić się z wnioskiem o zwrot opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa. 

Ślub cywilny – zmiana daty: Czy należy na nowo opłacać wszelkie formalności?

Przy zmianie daty ślubu cywilnego nie ma takiej potrzeby. Jest jednak jeden warunek – nowa data musi mieścić się w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

Jeśli nowo ustalony termin spełnia te warunki, formalności te załatwia się bez dodatkowych opłat.

Jeżeli jednak nowa data ślubu cywilnego jest zaplanowana na czas, który przekracza przepisowy termin ważności dokumentu (6 miesięcy), należy ponownie złożyć pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz uiścić nową opłatę skarbową.

Masz do mnie pytanie? Jeżeli trapi Cię jakiś problem napisz do nas, a my pomożemy Ci go rozwiązać. Opisz swój problem w formularzu w aplikacji WeddingDreamApp – zrobię wszystko, aby Ci pomóc.

Na najważniejsze pytania dotyczące ślubu w czasie pandemii koronawirusa odpowiedziałam w moim specjalnym odcinku na kanale YouTube Wedding Dream. Koniecznie sprawdź, czy nie znajdziesz w nim rozwiązania swojego problemu.

Rekomendowane artykuły