Ślub kościelny – koszty i formalności, o których musisz wiedzieć!

Ślub kościelny - koszty i formalności, o których musisz wiedzieć! 98744

„I ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci.” Słowa przysięgi, które para zakochanych wypowiada zawierając ślub kościelny, niejednokrotnie wzruszają do łez. Dodatkowo trzeba przyznać, że cała oprawa tej uroczystości potrafi skruszyć najbardziej zatwardziałe serce.

Jednak, aby stanąć z ukochaną osobą na ślubnym kobiercu i powiedzieć sakramentalne „tak”, musisz zadbać o pewne formalności, jak i pokryć konieczne koszty.

janachowska.pl

W artykule dowiesz się:

 • kiedy warto zdecydować się na ślub kościelny?
 • jakie formalności trzeba spełnić, by otrzymać ślub kościelny?
 • jakie są koszty ślubu kościelnego?

Całe mnóstwo par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Jedni biorą go z uwagi na ich wiarę, inni na tradycję, jeszcze inni ze względu na piękną oprawę. Motywacje ku temu mogą być różne, ale kiedy rzeczywiście warto zdecydować się na ślub kościelny?

concept store

Kiedy warto wziąć ślub kościelny?

ślub kościelny
Para młoda zmierzająca do ołtarza

Pytanie może wydawać się błahe i banalne, ale coraz częściej zdarzają się sytuacje, że dwoje ludzi decyduje się na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego bynajmniej nie ze względu na prawdziwą wiarę.

Motywacją często jest dokuczająca rodzina, obawa o opinię społeczną, specjalny charakter uroczystości i inne.

Na pewno istnieje wiele czynników środowiskowych i zewnętrznych, które mogą komplikować wolny wybór. Niemniej, warto przemyśleć, czy rzeczywiście robisz to dla siebie i czy robisz to ze względu na swoją wiarę.

Nie rób nic na siłę lub „bo tak wypada”. Jeśli nie jesteś przekonana do tej formy uroczystości ślubnej, po prostu zdecyduj się na ślub cywilny.

A gdy jesteś osobą wierzącą i chcesz, by w gronie bliskich przed Bogiem złożyć przysięgę małżeńską, to za chwilę podpowiemy Ci, jak to zrobić.

7 kroków do zawarcia ślubu kościelnego

obrączki

Aby cała procedura załatwiania ślubu kościelnego poszła sprawnie, warto zadbać o kilka kluczowych elementów.

1. Wybór parafii na ślub kościelny

Co do zasady do udzielenia sakramentu małżeństwa uprawnione są parafie obojga narzeczonych. Czasem jednak zdarza się, że macie upatrzone miejsce, które szczególnie Was urzekło lub jest bliskie Waszemu sercu, wówczas potrzebna jest zgoda z parafii uprawnionej.

Istnieją dwa główne sposoby, aby uzyskać zgodę na ślub kościelny w innej parafii:

 • pismo księdza z parafii uprawnionej, w którym upoważnia inną parafię do udzielenia sakramentu małżeństwa i dopilnowania wszelkich formalności,
 • skompletowanie niezbędnej dokumentacji przez parafię uprawnioną i poinformowanie wybranej parafii o tym fakcie wraz z prośbą o pobłogosławienie małżeństwa.

2. Ustalenie terminu ślubu ślubu kościelnego

Od daty ślubu jest zależne wiele kwestii, jak choćby wybór wymarzonej sali weselnej czy usługodawców ślubnych. Warto przy tym pamiętać, że koszty rosną w miesiącach letnich i najbardziej oblegane są weekendy, więc istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na Twój wybór.

Niemniej, na pewno łatwiej będzie Ci zarezerwować termin ślubu w kościele aniżeli popularny dworek w Twojej okolicy, więc w pierwszej kolejności pomyśl o tym. Następnie określ swoje priorytety i wybierz datę ślubu zgodnie z nimi.

3. Spisanie protokołu ślubnego

Jednym z elementów wymaganych do zawarcia ślubu kościelnego jest rozmowa z narzeczonymi i spisanie protokołu. Wizyta trwa około kilkudziesięciu minut (ok. 30-50 minut) i zawiera szereg pytań odnośnie Waszego związku i przyszłości.

W niektórych parafiach na taką rozmowę należy przynieść świadectwo chrztu świętego i bierzmowania, ponadto dowody osobiste i świadectwa wraz z oceną z religii z ostatniej klasy. Natomiast jeśli wybierasz swoją parafię i kościół, do którego regularnie uczęszczać być może ksiądz nie będzie wymagał powyższe dokumentacji ze względu na znajomość.

Warto dopytać księdza przed spisaniem protokołu o potrzebne dokumenty, bo różne parafie mogą mieć swoje odrębne procedury.

4. Zapowiedzi przedślubne w kościele

Gdy jesteście już po rozmowie i spisaniu protokołu przychodzi czas na zapowiedzi. Wówczas ksiądz przygotowuje prośbę o ich wygłoszenie w Waszych parafiach, którą będziecie musieli tam dostarczyć.

Po wygłoszeniu zapowiedzi odbieracie zaświadczenie, że zostały wygłoszone i dostarczacie do parafii, w której będziecie brali ślub. Najczęściej w przypadku ślubów kościelnych pary decydują się na uroczystość w parafii panny młodej w związku z czym dokument dotyczący wygłoszenia zapowiedzi wystarczy wziąć jedynie z parfii pana młodego.

5. Nauki przedmałżeńskie, na które trzeba zarezerwować sporo czasu

Kolejnym krokiem w drodze do zorganizowania ceremonii ślubu kościelnego są nauki przedmałżeńskie. Obecnie możecie wybrać standardowy kurs w parafii, do której należycie lub zdecydować się na kurs weekendowy, a nawet kurs online.

Czasy pandemiczne mocno zweryfikowały takie nauki, a zdecydowana większość przyszłych małżeństw mogła wykonać je przez internet. Natomiast w okresach malejących restrykcji wielu księży z parafii nie akceptuje kursów online i prosi o osobiste uczestnictwo w takich wykładach.

6. Dopięcie formalności przed ślubem kościelnym zróbcie już na kilka dni przed ceremonią

Często tydzień przed zawarciem małżeństwa (termin może być różny w zależności od parafii) ustalany jest przebieg uroczystości ślubnej. Oprócz tego potwierdzane są dane świadków i dopinane na ostatni guzik wszelkie formalności związane z późniejszym uzyskaniem aktu ślubu.

Najczęściej parafia oferuje również na kilka dni przed właściwych wydarzeniem tzw. próbę generalną. To na niej można zobaczyć ile zajmie ci czas przejścia od drzwi głównych pod sam ołtarz ewentualnie jak będzie brzmieć oprawa muzyczna w kościele jeśli się na taką zdecydujesz. Być może taka próba wpłynie na to, że na właściwej uroczystości będziesz stresować się odrobinkę mniej.

7. Nabożeństwo ślubne

Do kościoła warto przybyć odrobinę wcześniej, zawsze daje to bezpieczny zapas czasowy i komfort w razie nieprzewidzianych sytuacji. Później zostaje już tylko czekać na kapłana, który wprowadzi Was pod ołtarz, gdzie podczas liturgii zostanie Wam udzielony sakrament małżeństwa.

Skoro wiesz już, jak będzie wyglądać kwestia dopinania formalności, pewnie zastanawiasz się ile to wszystko kosztuje… Już wyjaśniamy!

Ślub kościelny: Co łaska czy konkretna kwota?

para młoda

Ślub kościelny może okazać się sporym wydatkiem, wszystko jednak zależy od parafii, w której go bierzemy.

Niektóre kościoły od razu podają konkretne kwoty, już podczas umawiania terminu ceremonii. W innych zaś koszty dostosowane są do możliwości finansowych narzeczonych.

W każdej parafii koszt ślubu może być zupełnie inny, a rozpiętości cenowe między kościołami są naprawdę spore.

Niezależne jednak od miejsca, decydując się na ślub kościelny, musicie wziąć pod uwagę nie tylko opłaty za konkretne usługi, (np. księdza, organisty, kościelnego), ale i koszt załatwiania różnych formalności (dokumentów, odpisów), bo one też nie są za darmo. Za co więc trzeba zapłacić?

Ile naprawdę kosztuje ślub kościelny?

Opłat związanych ze ślubem kościelnym jest niestety sporo. Dzielą się one na kwotę główną tzw. „co łaska”, (która jest opłatą za usługę księdza i udzielenie ślubu) oraz pozostałe usługi związane z uroczystością. Tak naprawdę poszczególne kwoty nie są ogromne, jednak dodając je wszystkie, powstaje pokaźna sumka. 

W koszty ślubu kościelnego musicie wliczyć: 

 • opłatę za ślub tzw. „co łaska” – 200 – 800 zł
 • organistę – ok. 200 zł 
 • kościelnego – ok. 50 zł
 • zapowiedzi przedślubne – 0 – 250 zł
 • sprzątanie po ceremonii – 0 – 200 zł

Rada!

Jeżeli nie chcecie, aby podczas mszy ministrant chodził z tacą, poinformujcie o tym wcześniej księdza. W takim przypadku zwyczajowo dokłada się do koperty kwotę, która zrekompensuje sumę, którą można by zebrać na tacy podczas Waszej uroczystości.

Ślub kościelny – pozostałe wydatki

Jeżeli chcecie przyozdobić kościół według własnego pomysłu lub wynająć kwartet smyczkowy czy śpiewaczkę – dodajcie do listy kolejne wydatki.

Warto zapytać się także o kwestie związane ze sprzątaniem kwiatów lub ryżu sprzed kościoła – okazać się bowiem może, że ksiądz nie wyrazi na to zgody albo zażyczy sobie dodatkowych opłat.

Ślub kościelny – koszty formalności

Z ceremonią kościelną wiąże się także szereg formalności, które musicie załatwić. Stają się one kolejnymi punktami na długiej liście wydatków: 

 • jeżeli zdecydujecie się na najpopularniejszą formę zaślubin, czyli – ślub konkordatowy, załatwienie dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego to koszt – 84 zł;
 • odpisy aktów urodzenia – ok. 22 zł za jeden skrócony odpis;
 • odpisy aktów chrztu – „co łaska”, ale może być nawet 50 zł za jeden odpis;
 • kurs przedmałżeński – zwykle jest darmowy, ale pary składają najczęściej ofiarę w wysokości ok. 50 zł lub decydują się na kursy weekendowe, które kosztują ok. 150 zł od osoby;
 • licencja na ślub poza parafiami narzeczonych – zazwyczaj narzeczeni wkładają do koperty ok. 50 zł, ale w niektórych parafiach może być nawet 200 zł;

Przed załatwieniem wszelkich formalności najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie się z księdzem, aby dokładnie omówić wszystkie „techniczne” kwestie. Musicie jednak pamiętać, że ślub kościelny często okazuje się dużo droższy i trudniejszy do zorganizowania niż… cywilny.

Nie zapomnij także pobrać naszej aplikacji Wedding Dream App, z którą w prosty sposób zaplanujesz swoje wesele! Czekają na Ciebie praktyczne checklisty, darmowe materiały i mnóstwo fantastycznych ślubnych inspiracji!

Rekomendowane artykuły