Ślub w Boże Narodzenie – czy warto wybierać taką datę [za i przeciw]

ślub w święta

Trwa czas odliczania do Bożego Narodzenia, ubierania choinki, niezliczonych spotkań rodzinnych, a także świątecznych ślubów. No właśnie! Ślub w Boże Narodzenie! Ma wiele zalet, jednak jak to w przyrodzie bywa, nie są też wolne od wad. Postanowiłam zrobić mały bilans. Jesteście ciekawi, co przeważy?

Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie magiczny czas, który wiele osób uważa za najlepszy okres w ciągu roku. Zimowa aura w połączeniu z pięknymi, migoczącymi ozdobami, kolędami oraz świątecznymi piosenkami w tle, a co najważniejsze w towarzystwie rodziny, co roku przyspiesza bicie wielu serc i wywołuje uśmiechy na twarzach. Czy może być idealną porą, aby zawrzeć związek małżeński? Ślub w Boże Narodzenie to dobry pomysł z perspektywy pary młodej, ale… no właśnie, jakie są jego minusy?

Ślub w Boże Narodzenie – plusy ślubu 24 grudnia

Wyobraźcie to sobie puszysty śnieg, iskrzące w słońcu kryształki lodu, białą suknię… Od razu mam przed oczami scenę wyciągniętą z pięknej baśni. Zimowy krajobraz jest w końcu jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny, a także wyjątkowo romantyczny. Nie sądzicie? Boże Narodzenie dodatkowo potęguje ten nastrój. Jakie są zalety ślubu w Boże Narodzenie?

+ Gwarancja szczęścia

Wiele razy słyszałam, że świąteczny termin gwarantuje szczęście i choć z natury nie jestem zbytnio przesądna, jestem w stanie uwierzyć, że dobry początek gwarantuje cudowną resztę życia. A kiedy ludzie są dla siebie bardziej życzliwi, jeśli nie w czasie świąt? Poza tym, jeśli już mowa o przesądach – grudzień ma w swojej nazwie literę „r”, która dla wielu jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru miesiąca ślubu.

Ślub w Boże Narodzenie

+ Ślub w Boże Narodzenie to dzień, który się pamięta

Niewiele osób z zaproszonych gości przywiązuje uwagę do daty ślubu, tę z pewnością zapamiętają. Mogę na palcach jednej ręki policzyć znajomych, którzy mieli szansę uczestniczyć w przyjęciu tego typu właśnie w dniu 24 grudnia. Pewnie macie podobnie. Nie da się również ukryć, że przyjęcia weselne są do siebie zbliżone – większość ma ten sam schemat i korzysta z podobnych tradycji weselnych. Dodając do tego atrakcje i motywy świąteczne z pewnością sprawicie, że ten dzień utkwi w pamięci gości na dłużej i wyróżni się na tle innych wesel, na które zostali dotąd zaproszeni. Jeśli lubicie się wyróżniać – to data dla Was.

+ Goście mają wolne

Dodatkowo można liczyć, że w Święta na Waszą uroczystość wszyscy otrzymają wolne od pracy. Takie świąteczne wolne przydaje się także w dzień po weselu, w który często potrzebujemy odpocząć – zarówno od tańców, jak i bąbelków, które dzień wcześniej uderzyły nam do głowy.

+ Świąteczne menu

I co jeszcze? W przeciwieństwie do miesięcy letnich, w grudniu nie musicie się obawiać, że krem w torcie się rozpłynie, a śmietana będzie kwaśna i niezjadliwa. Nie musicie martwić się również o sałatki z dodatkiem sosu na bazie majonezu oraz o świeżość mięsa. Dodatkowym plusem jest to, że goście nie będą narzekać na zbyt ciepły alkohol, bo nawet w przypadku zajętej lodówki łatwo można go schłodzić – na zewnątrz.

Pozostając przy jedzeniu, warto wykorzystać czas świąt i wpleść do weselnego menu świąteczne potrawy i ciasta. Starsi goście na pewno ucieszą się również z grzanego wina czy aromatycznego baru herbacianego, a dzieciaki z rozgrzewającej gorącej czekolady. Zamiast klasycznego rosołu możecie podać barszcz z uszkami i serwować więcej ryb.

Ślub w Boże Narodzenie

+ Ślub w Boże Narodzenie to Wigilia w gronie rodziny

Jeśli zdecydujecie się na tę datę, to możecie przeżyć jedne z najbardziej rodzinnych Świąt. Mało kiedy uda się Wam zgromadzić przy stołach w tym czasie tylu bliskich. Wiedząc, że Boże Narodzenie to niezwykle rodzinny czas, możecie zadbać również o to, żeby rozsadzić swoich najbliższych w takich kombinacjach, żeby poczuli się jakby siedzieli przy wigilijnym stole we własnym domu. Co więcej, Boże Narodzenie to miłość i ciepło domowego ogniska – gdzie poczujemy tych emocji więcej?

New Drop

+ Więcej atrakcji

Choć na weselu możemy zapewnić gościom niezliczoną ilość atrakcji, to ślub w Boże Narodzenie daje nam tę możliwość, by wykorzystać również świąteczne tradycje. Które? Decyzja należy do was – możecie np. poprosić zespół, żeby wraz z wami odśpiewał ulubioną kolędę!

+ Bogactwo dekoracji

Boże Narodzenie gwarantuje pewne ułatwienie w kwestiach dekoracyjnych oraz dostępność różnego typu ozdób świątecznych, idealnie wpisujących się w panującą atmosferę. Co więcej, samo postawienie choinki może dodać przyjęciu magii. Ponadto poszerza się zakres upominków, które można podarować gościom. Do standardowych można dopisać chociażby pierniczki, bombki, przyprawy korzenne, gorącą czekoladę na patyku czy rękawiczki.

+ Suknia ślubna i dodatki

Zima to idealny czas, aby ubrać rozłożystą suknię z wieloma halkami. Przynajmniej macie pewność, że nie będzie za gorąco. Ponadto jest możliwość zaprezentowania większej liczby stylizacji dzięki urozmaiceniu, jakim mogą być różne okrycia wierzchnie. Warto zwrócić uwagę również na wspaniałe warunki do sesji ślubnej. Fakt – może być zimno, ale czy nie warto się poświęcić dla niesamowitego efektu?

+ Pogoda

Tym, co zimą może pracować na wyjątkowo romantyczną atmosferę jest aura za oknem. Na to, czy tego dnia akurat spadnie śnieg nie mamy jednak wpływu. Atutem są natomiast z pewnością obecne wszędzie ozdoby świąteczne.

Dodatkowo – miła wiadomość dla alergików – jeśli latem waszym największym wrogiem były trawy i niezliczone ilości pyłków unoszących się w powietrzu, które powodowały kręcenie w nosie i dyskomfort, zimą nie macie się czego obawiać. Odpowiednio wcześniej, na wszelki wypadek, warto zadbać jednak o odporność, aby kataru siennego nie zamienić na przeziębienie.

I na koniec – z przymrużeniem oka – zimą noce są o wiele dłuższe niż latem, co gwarantuje zdecydowanie dłuższą zabawę. I… noc poślubną 😉

Ślub w Boże Narodzenie – minusy takiego rozwiązania

Tak samo jak wiele plusów, ślub w Boże Narodzenie może nieść za sobą pewne ryzyko. Do minusów wyboru tego typu daty należą po części te same punkty. Zapytacie – jak to? Już wyjaśniam.

– Pogoda

Wróćmy zatem do pierwszego zdania, które napisałam w plusach: śnieg, lekki mróz, piękna zimowa pogoda niewątpliwie kojarzą się pozytywnie, ale nie oszukujmy się – nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że tak właśnie będzie i pogoda nie zaskoczy nas deszczem i szarym niebem, na którym nie będzie widać ani pierwszej, ani kolejnej gwiazdki. Jeśli pojawi się plucha, to panna młoda będzie miała też problem z utrzymaniem sukni ślubnej w czystości.

W małych miejscowościach problemem może być również sytuacja odwrotna. Zbyt duża ilość śniegu i śliska nawierzchnia, szczególnie w terenach pagórkowatych i górzystych, może utrudniać dotarcie na uroczystość niektórym osobom. Dodatkowo sam okres Bożego Narodzenia sprawia, że środków transportu jest wyraźnie mniej i osoby bez samochodu będą miały większy problem z pojawieniem się na miejscu. Warto w takim przypadku zadbać o środek transportu, który zabierze gości przynajmniej z kościoła/USC na salę weselną.

– Plany świąteczne gości weselnych

Pisałam wyżej, że w okresie świątecznym rodzina zazwyczaj gromadzi się w jednym miejscu i bywa bardziej dostępna – z drugiej jednak strony może być kłopot z oderwaniem Waszych gości od ich innych obowiązków i planów rodzinnych, które w tym okresie zazwyczaj po prostu pączkują.

Co więcej, nie każdy z gości weselnych będzie należał do twojej bliskiej rodziny. Dla wielu to wyjątkowy czas w roku, którego nie wyobrażają sobie spędzić z dala od rodziców, babci czy rodzeństwa, którego Wy możecie po prostu nie chcieć zaprosić lub po prostu nie znać. Lista gości, którzy potwierdzą obecność w przypadku kiedy zdecydujecie się na ślub w Boże Narodzenie może się więc kurczyć.

Ślub w Boże Narodzenie

– Wygląd panny młodej

Mimo dobrego makijażu, podczas dużego mrozu zaczerwienienia na nosie mogą być widoczne. Warto aby wizażystka zadbała o to i zneutralizowała zaczerwienienia zielonym korektorem lub bazą w tym odcieniu. No ale z drugiej strony – przynajmniej nie ma niebezpieczeństwa, że makijaż spłynie.

Dodatkowe okrycia wierzchnie, w które trzeba zaopatrzyć się, biorąc ślub zimą, mogą być nie lada problemem i choć poprzednio wpisałam ten argument do plusów, muszę być sprawiedliwa i wspomnieć o tym również tutaj. Płaszcze, sweterki czy żakiety to kolejny wydatek i kolejne godziny spędzone na szukaniu odpowiednich strojów. Mogę poradzić tylko tyle, aby wybierać takie modele, które będziecie mogły wykorzystać także po uroczystości.

– Dostępność terminów

No i oczywiście rezerwacja. Święta nie trwają miesiąc, więc jeśli zdecydujecie się pobrać w tym właśnie terminie, koniecznie od razu zarezerwujcie tę datę. Im wcześniej, tym lepiej. Chętnych może być więcej, zwłaszcza jeśli zależy wam na konkretnej lokalizacji. Plus mała wskazówka odnośnie przygotowań – Święta rządzą się swoimi prawami, choćby tym, że sklepy są w tym czasie pozamykane na cztery spusty. Warto więc upewnić się wcześniej, że wszystko jest kupione i z góry przewidzieć możliwe kryzysy, aby nic nie było w stanie Was zaskoczyć.

A Wy – co myślicie o ślubie w bożonarodzeniowej scenerii?

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły