Ślubna paleta barw – jak łączyć kolory?

Kolor przewodni wesela

Ślubna paleta barw, w jakiej będzie utrzymane Wasze wesele powinna oddawać nastrój, który pragniecie utożsamiać i kojarzyć z Waszym przyjęciem. Wybieranie kolorystyki nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Jak łączyć barwy, a jakich zestawień unikać? Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej niezwykle ważnej, kolorystycznej decyzji? Sprawdzamy!

Ślubna paleta barw - motyw przewodni wesela

Oczekiwania a rzeczywistość

Panny Młode podczas przygotowań do ślubu mają zazwyczaj mnóstwo pomysłów na dekoracje sali. Niestety bardzo często okazuje się, że ich koncepcje są całkowicie sprzeczne.

janachowska.pl

Podstawą dla wyboru motywu, a tym samym dominujących barw, jest zdecydowanie sala. I to w tym punkcie najczęściej pojawia się problem. Dlaczego?

Otóż wybór miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie jest najczęściej pierwszym krokiem w przedślubnych przygotowaniach, kiedy koncepcja wesela jeszcze nie została dopracowana.

Ślubna paleta barw na sali weselnej

Narzeczeni myślą wtedy przede wszystkim o terminie, kosztach, wielkości, a nie o kwiatach, ozdobach czy obrusach. W ten sposób często okazuje się, że wymarzony przez Pannę Młodą granatowo-złoty elegancki styl nie do końca pasuje do pastelowego wnętrza.

concept store

Jeżeli nie korzystacie z usług profesjonalisty, wybierając salę, a następnie kolor przewodni, pamiętajcie o tym, aby wszystko tworzyło jedną całość.

Nawet jeżeli od dawna postawiliście na konkretną paletę barw, być może warto zastąpić ją inną. Sprawcie aby Wasze wesele było spójne i wyglądało wspaniale.

Kolorystyka wesela – ślubna paleta barw

Najczęściej wybór dominującej kolorystki na weselu determinują… kwiaty! To właśnie one stanowią podstawę dekoracji i należy pamiętać o tym, że ich barwa odegra główną rolę w wystroju sali.

Dylemat, z którym zmagają się młodzi na późniejszym etapie to łączenie kolorów, np. kwiatów z przygotowanymi ozdobami. Często wydaje nam się, że niektóre barwy pasują do siebie bardziej, a inne mniej.

Tak naprawdę estetyka różnych kolorystycznych kombinacji zależy od ich odcieni. Róż i czerwień? Pomarańcz i kobalt? Czemu nie! Jeżeli wybierzecie odpowiednie nasycenie, tonację i proporcje, takie połączenie może okazać się strzałem w dziesiątkę! Czasem warto także poprosić o poradę specjalistę lub po prostu bliską osobę.

dekoracje ślubne w różnych kolorach

Magiczne barwy — złoto, biel i zieleń

Te trzy kolory bardzo często spotkamy na salach, ponieważ ich wykorzystanie całkowicie odmienia motyw wesela. Nie wiecie jak to działa? Wyobraźcie sobie zdominowane przez pastelowy róż wnętrze i dodajcie do niego mnóstwo złotych elementów. Styl dziewczęcy z miejsca zmienia się w glamour.

Podobnie gdy do sali w stylu pałacowym wypełnionej złotymi dodatkami dodacie mnóstwo zielonych roślin oraz drewna — styl elegancki staje się tak modnym w tym sezonie rustic glam.

dekoracje weselne w kolorze bieli złota i zieleni

Jeżeli więc nie do końca wiecie, jakim kolorem uzupełnić Waszą monobarwną przestrzeń, postawcie właśnie na jeden z tych trzech najbardziej sprawdzonych. Uważajcie jednak, aby nie przesadzić ze złotem!

Nie zapominajcie o tym, że to właśnie dominujące barwy tworzą charakter i nastrój Waszego wesela. Wasz wybór koloru przewodniego powinien być więc dokładnie przemyślany i dostosowany nie tylko do Waszych upodobań, ale także do Waszego budżetu i potencjału wybranej sali. A ryzykowne pomysły zdecydowanie należy skonsultować!

baner Concept store

Ślubna paleta barw a pora roku

Nie możesz zdecydować się na jeden kolor? Nie ma prostszej drogi eliminacji, jak zdanie się na sezonowe palety barw. Ślub bierzesz latem? Postaw na ciepłe słoneczne barwy. Nie bój się również złota!

Impreza odbędzie się zimą? Srebro jest zdecydowanie zarezerwowane dla Ciebie! Zestawienie go z czerwienią nada całości świątecznego klimatu.

bogato udekorowany stół weselny
czerwone dekoracje wesela
czerwone dekoracje wesela

Wiosna to pora roku, która od razu na myśl przywodzi nam przyrodę, budzącą się do życia, a wraz z nią masę zieleni. Brązy oraz pomarańczowe odcienie to z całą pewnością kolory jesieni. Nadaj im efektu „wow” i zestaw je z różowym złotem. 

stół weselny w biało zielonych kolorach

Psychologia koloru – ślubna paleta barw

Zastanawialiście się kiedyś, jak kolor oddziałuje na naszą psychikę? Wiedząc, jak wpływają na nas poszczególne barwy, łatwiej będzie zdecydować się na odpowiednią. 

Jak na gości wpływa kolor przewodni wesela?

  • Niebieski – działa uspokajająco
  • Zielony – odpręża i relaksuje
  • Żółty – odzwierciedla energię
  • Pomarańcz – symbolizuje optymizm
  • Czarny – stanowi wyznacznik elegancji (w połączeniu ze złotem lub srebrem tworzy prawdziwy glamour)
  • Biel – symbolizuje czystość i niewinność
  • Czerwień – kolor miłości (pamiętaj jednak aby nie przesadzić z jego ilością, bowiem to właśnie czerwień działa najbardziej stymulująco na psychikę ludzką i po czasie może zacząć drażnić gości weselnych)
kolorowe bukiety weselne

Rekomendowane artykuły