Ślubne błędy: tort weselny

tort ślubny

Jaki jest obowiązkowy punkt każdego wesela? Pierwszy taniec, oczepiny… Niekoniecznie! Coraz więcej par młodych decyduje się na rezygnację z tych tradycyjnych elementów i zastąpienie ich czymś innym.  Jest jednak taki moment, o którym każdy pamięta i nie może się go doczekać: tort weselny! Fotografowany przez wszystkich, główny deser wieczoru, nie należy do najtańszych wydatków, dlatego przyłóżcie do niego szczególną uwagę. Zapoznajcie się z tymi punktami!

Zobacz także: Stół weselny. 6 elementów, które koniecznie muszą się na nim znaleźć

janachowska.pl

1. Rezygnacja z degustacji tortu weselnego

Zanim postanowicie zatrudnić kogokolwiek do współorganizowania Waszego wesela, musicie go dokładnie sprawdzić. Fotografa jesteście w stanie sprawdzić po wcześniejszych realizacjach, florystę/dekoratora również. Jednak w przypadku cukierni czy cukiernika same fotografie nie wystarczą, bowiem oprócz wyglądu liczy się smak! Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretnego cukiernika, koniecznie wybierzcie się na kilka degustacji.

tort degustacja

2. Zbyt skomplikowany smak

Najbardziej klasyczne smaki tortu? Śmietankowy i czekoladowy. Oczywiście nie musicie decydować się na najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak jeśli Wasz tort ma kilka pięter nie wybierajcie dla każdego z nich innego smaku.

concept store

Po pierwsze może to zwiększyć koszt produkcji, po drugie goście mogą okazać się wybredni (a niektórzy poczuć się pokrzywdzeni, bo nie dostali takiego jaki by chcieli). W takim przypadku zdecydujcie się na maksymalnie dwa smaki. Podajemy listę najbardziej lubianych smaków tortów przez Polaków:

  • Czekoladowy,
  • śmietankowy,
  • mieszany czekoladowo-owocowy.
tort z borówkami

Zobacz także: Gustowne i smaczne przekąski na wesele

3. Brak miejsca na przechowywanie tortu weselnego

Jeśli tort zamawiacie w innym miejscu, niż w tym, w którym organizujecie wesele koniecznie upewnijcie się czy sala dysponuje wystarczająco dużą lodówkę lub chłodnią, tak, żeby mieć gdzie schować Wasz tort.

Niekiedy zdarza się, że w salach weselnych lub popularnych ostatnio stodołach nie ma zaplecza restauracyjnego, przez co później może dojść do niemałych problemów.

Przechowywanie tortu weselnego

4. Smak tortu, który zabarwi język

Wymarzył Wam się tort w kolorze dekoracji, a na kolor przewodni wesela wybraliście np. turkus. Może to nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ niektóre barwniki mogą pozostawiać ślady na zębach czy językach.

Zastanówcie się czy nie byłoby lepszym pomysłem poproszenie o tort w neutralnych, bezpiecznych kolorach. Jeśli jednak bardzo zależy Wam, aby kolor przewodni pojawił się także na torcie, poproście o przystrojenie zewnętrznej części tortu.

Miętowy tort weselny

Zobacz także: Ślubne błędy: Panna Młoda

5. Stolik na tort i dodatki

Upewnijcie się, że obiekt, w którym organizujecie wesele dysponuje takimi elementami jak stolik na tort, który można również udekorować i duży nóż do ciasta. Wbrew pozorom nie wszędzie są to takie oczywiste rzeczy. Czasem nawet za krojenie tortu przez kelnerów trzeba dodatkowo zapłacić.

Duży tort weselny

Zobacz także: Tort weselny z motywem przewodnim. Znajdź pomysł dla siebie!

6. Brak budżetu na tort weselny

Wiele par nie jest świadomych kosztu tortu weselnego. Wydawać by się mogło, że tort jak to tort kosztuje nie więcej niż zwykły. Pamiętajcie, że w przypadku tego rodzaju słodyczy koszty są liczone inaczej.

Ile zapłacisz za tort weselny? Otóż ceny wahają się od 30 do ponad 300 zł za kilogram. W zależności od wielkości, rodzaju jak i użytych dekoracji. Jeśli więc zależy Wam na widowiskowym torcie, musicie przygotować się na nie małą kwotę.

Koszt tortu weselnego
baner tort

7. Nie znasz się na typach tortów weselnych

Oczami wyobraźni widzisz już swój wymarzony tort weselny, aż tu nagle w dniu ślubu widzisz, zupełnie inny niż chciałaś? Aby uniknąć nieporozumień, upewnij się, czy na pewno wiesz, o jaki typ słodkości prosisz. Poznajcie najpopularniejsze typy tortów weselnych: 

Tort weselny angielski

Najpopularniejszy typ tortu, który od lat króluje na polskich weselach. Może być okrągły jak i kwadratowy. Pary zazwyczaj decydują się na 2 bądź 3 piętra w zależności od liczby zaproszonych gości.

Weselny tort angielski

Tort weselny muffinkowy

Ten typ tortu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nie tylko ze względu na nowoczesne rozwiązanie, ale i łatwość w sposobie nakładania. Ciężko jest pokroić ciasto, w taki sposób, aby wszystkim nałożyć równej wielkości kawałki. W tym przypadku porcje są odgórnie jak i sprawiedliwie wydzielone. Dodatkowo unikniemy zbędnego bałaganu! 

Weselny tort muffinkowy

Tort weselny na stelażu

Jeśli zależy nam na objętości, ale nie chcemy przepłacać, możemy zdecydować się na ułożenie tortu na stelażu. Rozwiązanie to z pewnością wygląda widowiskowo. Będzie świetnym rozwiązaniem jeśli nie możecie zdecydować się na jeden smak tortu. W końcu każde piętro może mieć inny, wyjątkowy smak!

Tort weselny amerykański

Jest to jednopoziomowa słodycz, która częściej niż na wesela wybierana jest na komunie jak i urodziny. Tort nie jest tak widowiskowy jak poprzednie propozycje, jednak dzięki swej minimalistycznej formie dostaniemy go również w najniższej cenie.

Tort amerykański

Zobacz także: Kiedy podać tort na weselu?

Zaraz po zaręczynach, kiedy już cała rodzina i znajomi dostali zdjęcie dłoni z dumnie połyskującym na serdecznym palcu pierścionkiem, większość Par Młodych siada do planowania ślubu i wesela. Chciałabym Wam w tym pomóc, dlatego przygotowałam poradnik- od czego zacząć i jak krok po kroku zaplanować całą uroczystość. Poznajcie mój planer ślubny.

planer

Rekomendowane artykuły