Sophie Turner – wszystko, co musisz wiedzieć o gwieździe „Gry o tron”

sophie turner

Sophie Turner to brytyjska aktorka filmowa i serialowa, która zdobyła światową popularność dzięki roli Sansy Stark w „Grze o tron”. Jej dorobek aktorski to jednak znacznie więcej niż rola Królowej Północy. Pokazujemy, jak kultowy serial wpłynął na karierę i filmografię Sophie Turner!

Przełomowa rola Sansy Stark w „Grze o tron” – jak zmieniła jej życie

sophie turner
Fot: Kadr z filmu „Dark Phoenix”

Sophie Belinda Turner urodziła się w 1996 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii. Często wspomina o tym, że miała beztroskie dzieciństwo – wychowywała się w spokojnej okolicy wraz z dwoma starszymi braćmi. Jej mama pracowała jako przedszkolanka, a ojciec był częścią firmy zajmującej się dystrybucją palet.  Sophie chodziła do prywatnej dziewczęcej szkoły The King’s High School w Warwick. Już od najmłodszych lat była częścią grupy teatralnej.

janachowska.pl

W 2009 roku, gdy miała zaledwie trzynaście lat, za namową nauczycielki aktorstwa przefarbowała włosy na kasztanowe i wzięła udział w przesłuchaniu do nowego serialu HBO „Gra o tron”. Została obsadzona jako Sansa Stark i już rok później jej życie przeniosło się na plan, na którym spędziła blisko osiem lat. Od szesnastego roku życia towarzyszył jej prywatny korepetytor, który pomógł jej w skończeniu szkoły i zdaniu egzaminów końcowych.

Rola Sansy pozwoliła jej zdobyć doświadczenie, ale też rozpoznawalność oraz pierwsze wyróżnienia. Przez lata zdobyła aż 14 nominacji do najróżniejszych statuetek, w tym w 2019 roku do nagrody Emmy dla „Najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym”. Mimo sukcesów Turner wspomina, że nie zawsze było łatwo. Przez pierwsze lata na planie musiała regularnie farbować swoje blond włosy, kazano jej również schudnąć. Wskazuje, że przez to jako nastolatka zmagała się z problemami psychicznymi.

concept store

Na wielkim ekranie debiutowała w 2013 roku, gdy pojawiła się jako Fay w filmie „Another Me”. Przez długi czas angażowała się jedynie w niewielkie projekty, które nie kolidowały z pracą na planie „Gry o tron”. W 2016 roku dołączyła do uniwersum X-Manów i wcieliła się w Jean Grey w „X-Men: Apocalypse”, dzięki czemu mogła pokazać swoje umiejętności w filmach akcji. Pojawiła się również w kontynuacji – „X-Men: Mroczna Phoenix”, która ukazała się w 2019 roku. 

W 2022 roku zagrała Ericę w filmie dla nastolatków „Zróbmy zemstę” dla platformy Netflix. Jej pełna przesadzonych emocji scena, w której zostaje oskarżona o posiadanie narkotyków, stała się viralem. Mimo że film nie zdobył zbyt dobrych recenzji, to Sophie została doceniona za to, że potrafi świetnie bawić się aktorstwem.

Gra o tron (2011-2019)

„Gra o tron” (org. „Game of Thrones”) to serial fantasy dystrybuowany przez platformę HBO, który powstał na podstawie powieści George’a R. R. Martina. Ukazywał się w latach 2011-2019. W rolach głównych pojawili się Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Maisie Williams oraz Sophie Turner.

Akcja serialu osadzona została w fantastycznym świecie Westeros, gdzie kilka rodów toczy walkę o władzę nad królestwem, której symbolem jest zasiadanie na  Żelaznym Tronie. Rywalizacja nie jest wolna od intryg, sojuszy oraz zdrad i brutalnych konfliktów. Sophie Turner wcieliła się w rolę Sansy Stark, jednej z głównych postaci. Jej historia obejmuje wiele dramatycznych wydarzeń, w tym ucieczki, małżeństwa ze względów politycznych, a także utratę bliskich.

X-Men: Apocalypse (2016)

„X-Men: Apocalypse” to film science-fiction z 2016 roku, który należy do uniwersum Marvela. Reżyserią zajął się Bryan Singer, a w głównych rolach wystąpili m.in. James McAvoy, Jennifer Lawrence, Oscar Isaac oraz Nicholas Hoult i Sophie Turner.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XX wieku. Główny bohater znany jako Apocalypse (Issac) to najstarszy i najpotężniejszy mutant, który budzi się po tysiącach lat snu. Postanawia oczyścić świat i sprawić, że zostaną na nim jedynie najmocniejsi. W trakcie przebudzenia tworzy grupę mutantów, którzy stają się „Jeźdźcami Apokalipsy”. Jednym z nich jest Jean Grey (Turner), która ma potężne zdolności telepatyczne i telekinetyczne.

Trzynasta opowieść (2013)

„Trzynasta opowieść” (org. „The Thirtheen Tale”) to film telewizyjny z 2013 roku w reżyserii Jamesa Kenta. Dramat oparty został na powieści Diane Setterfield o tym samym tytule. W rolach głównych pojawiły się Sophie Turner, Vanessa Redgrave oraz Olivia Coleman.

Fabuła skupia się na pisarce Vidi Winter (Redgrave). Zatrudnia ona biografkę (Coleman), która ma spisać historię jej życia. W trakcie pracy kobieta odkrywa liczne tajemnice związane z przeszłością autorki oraz historią jej rodziny – a zwłaszcza z domem, który spłonął przed laty.

Sophie Turner filmografia — co poza „Grą o tron”

sophie turner
Fot: Kadr z filmu „Josie”

Mimo że większość swojej kariery aktorskiej Tuner spędziła na planie „Gry o tron”, to pojawiła się także w wielu innych ciekawych produkcjach, których lista bez wątpienia już wkrótce się wydłuży.

Oto pełna filmografia Sophie Turner!

Filmy

 • The Thirteenth Tale (Trzynasta opowieść, 2013) – jako Adelina March (TV)
 • Another Me (2013) – jako Fay
 • Barely Lethal (Zabójcza, 2015) – jako Heather
 • Marry Shelley’s Monster (2016) – jako Mary Shelley
 • X-Men: Apocalypse (2016) – jako Jean Grey 
 • Josie (2017) – jako Josie
 • Time Freak (Zakochany geniusz, 2018) – jako Debbie
 • Heavy (2019) – jako Maddie
 • Dark Phoenix (X-Men: Mroczna Phoenix, 2019) – jako Jean Grey
 • Broken Soldier (2020) – jako Penelope
 • Survive (2022) – jako Jane
 • Do Revenge (Zróbmy zemstę, 2022) – jako Erica

Seriale

 • Game of Thrones (Gra o tron, 2011-2019) – jako Sansa Stark
 • Home Movie: The Princess Bride (2020) – jako Westley 
 • Survive (2020) – jako Jane
 • The Prince (2021) – jako księżniczka Charlotte (głos)
 • The Staircase (Schody, 2022) – jako Margaret Ratliff 

Życie prywatne Sophie Turner – miłość, małżeństwo i macierzyństwo

sophie turner
Fot: Kadr z serialu „Gra o tron”

W 2016 roku Turner zaczęła spotykać się z amerykańskim piosenkarzem Joe Jonasem, członkiem zespołu Jonas Brothers. Miał on być dla niej ogromnym wsparciem, gdy jako młoda dziewczyna zmagała się z depresją i niską samooceną. Były one odpowiedzią na internetową krytykę i samotność wynikającą z nieustannej pracy na planie. Z początku Sophie i Joe nie obnosili się ze swoim związkiem, później jednak aktywnie dzielili się szczęściem w mediach społecznościowych. Rok później para zaręczyła się, a w 2019 roku wzięli swój słynny podwójny ślub – najpierw w Las Vegas, a później we Francji.

Sophie nie tylko pojawiła się w teledyskach Jonasów do piosenek „Sucker” oraz „What a Man Gotta Do”, lecz także towarzyszyła mężowi podczas tras koncertowych. Joe wspominał też o tym, że jego żona była inspiracją do powstania jednej z ballad zespołu „Hesitate”. W 2020 roku na świat przyszła pierwsza córka Joe’go i Sophie – Willa, natomiast w 2022 druga, której imię do dziś nie jest znane. Razem z Jonasem wielokrotnie pojawiali się na galach oraz hollywoodzkich przyjęciach. 

Spokojne i szczęśliwe życie prywatne Sophie Turner trwało blisko osiem lat. Jesienią 2023 roku Joe Jonas złożył pozew rozwodowy, mimo że para jeszcze niedawno była widywana na koncertach i wspólnych spacerach z dziećmi. Decyzja o rozwodzie miała paść nagle, w wyniku kłótni pomiędzy małżonkami. Jak donoszą media, kilka dni po awanturze Joe zobaczył nagranie, które utwierdziło go w przekonaniu, że małżeństwo zostało zakończone. Przez długi czas spierali się o prawa do opieki nad dziećmi, które Turner chciała zabrać ze sobą do Anglii. Obecnie rozmawiają ze sobą tylko poprzez prawników.

Co dalej dla Sophie Turner? Gdzie jeszcze ją zobaczymy?

sophie turner
Fot: Kadr z filmu „Josie”

Zakończyła się produkcja „Gry o Tron”, a córki Sophie Turner stają się coraz starsze, dlatego aktorka może korzystać z coraz większej oferty ról filmowych i serialowych. Głośno zrobiło się szczególnie o dwóch produkcjach. 

Na początku 2024 roku pojawiła się informacja, że Turner wraz ze swoim znajomym z planu „Gry o tron”, Kitem Haringtonem, pojawią się w nadchodzącym horrorze „The Dreadful” w reżyserii Natashy Kermani. 

Oprócz tego aktorka ma zagrać w „Trust”. Będzie to thriller psychologiczny, w którym Turner wcieli się w główną rolę. Na etapie produkcji jest także serial kryminalny „Joan”, gdzie Sophie pojawi się jako tytułowa Joan Hannington. Produkcja ma skupiać się na bohaterce, która z gospodyni domowej staje się przestępczynią i wkrótce zdobywa sławę jako kryminalny geniusz.

Rekomendowane artykuły