The Crown sezon 6.: premiera, obsada i fabuła — wszystko, co musisz wiedzieć o The Crown

the crown sezon 6

Szósty sezon „The Crown” będzie finałową serią tego biograficznego serialu, opowiadającego o losach królowej Elżbiety II, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem w naszym kraju. Nie możesz doczekać się jego premiery? Oto najważniejsze informacje.

Serial „The Crown” Netfliksa zaczyna swoją opowieść od początku panowania Królowej Elżbiety II, przy każdym sezonie tej popularnej serii wywołując emocje dzięki odważnemu poruszaniu kontrowersyjnych tematów z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Premiera piątego sezonu miała miejsce w 2022 roku i przedstawiała wydarzenia z lat 1991-1997, koncentrując się głównie na burzliwym związku księcia Karola i księżnej Diany. Chociaż serial opiera się na rzeczywistych wydarzeniach i postaciach, to niektóre z przedstawionych scen są wytworem fikcji.

Śmierć królowej Elżbiety II, która nastąpiła 8 września 2022 roku, wpłynęła na przebieg prac nad szóstym sezonem „The Crown”, prowadząc do ich tymczasowego wstrzymania. Początkowo przewidziano sześć sezonów serialu, ale po tej smutnej wiadomości Netflix i twórcy rozważali zakończenie serii na piątym sezonie, który miał swoją premierę w listopadzie 2022. Ostatecznie jednak zdecydowano się kontynuować prace i obecnie zbliżamy się do premiery szóstego sezonu „The Crown”. Co warto o nim wiedzieć?”

New Drop

Kiedy 6. sezon The Crown — data premiery 

the crown sezon 6
Fot: Shutterstock

Netflix już wcześniej zdradził, że szósta część serialu opowiadającego o życiu brytyjskiej monarchini będzie już finałową. Miłośnicy „The Crown” muszą przygotować się na nadchodzące odcinki, których debiut jest tuż za rogiem. Netflix zdecydował się podzielić ostatnią serię na dwie części, co stało się trendem wśród najważniejszych produkcji giganta VOD.

Pierwsza część szóstego sezonu ukaże się jeszcze w tym miesiącu, z premierą zaplanowaną na 16 listopada, i obejmie cztery epizody. Natomiast na drugą porcję, składającą się z sześciu odcinków, fani będą musieli poczekać do 14 grudnia 2023 roku.

W sumie w szóstym sezonie pojawi się 10 odcinków, co jest zgodne z formatem poprzednich serii. Zarówno wszystkie odcinki pierwszej, jak i drugiej części sezonu zostaną opublikowane w dniu ich oficjalnej premiery, a zatem nie będziemy musieli czekać cały tydzień na kolejny epizod.

The Crown sezon 6. — obsada

the crown sezon 6
Fot: Shutterstock

Imelda Staunton znowu zagra Królową Elżbietę II, a jej młodsze lata zostaną ukazane w retrospekcjach, w których postać sportretowana będzie przez Violę Prettejohn. Nadchodzący sezon przyniesie również spojrzenie na rozwijające się relacje pomiędzy Dianą a Karolem po ich kryzysie, co oznacza powrót Dominica Westa jako księcia Karola oraz Elizabeth Debicki, wcielającej się w postać tragicznie zmarłej księżnej Diany.

Szósty sezon będzie kontynuował temat nowej miłości księcia Karola. W związku z tym Olivia Williams powróci w roli Camilli Parker Bowles. W serialu wraca także księżniczka Małgorzata, którą od piątego sezonu gra Lesley Manville. W jej historii pojawią się elementy retrospekcyjne, co oznacza, że Vanessa Kirby również pojawi się w nowych odcinkach.

Elizabeth Debicki ponownie wciela się w postać Diany, Księżnej Walii. Zadebiutowała w tej roli w piątym sezonie serialu, zdobywając za nią nominacje do nagród Emmy i Złotego Globu.

W roli Dodi Fayeda występuje Khalid Abdalla. Aktor kontynuuje swoją rolę w szóstym sezonie „The Crown”, grając syna egipskiego magnata Mohammeda Al-Fayeda. Fayed, będący w związku z rozwiedzioną księżną Dianą, zginął razem z nią w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku.

Jonathan Pryce ponownie występuje jako Książę Edynburga, Filip. Znany z poprzedniego sezonu „The Crown”, Pryce zdobył nominację do Złotego Globu za tę rolę i jest rozpoznawalny z takich produkcji jak „Piraci z Karaibów” oraz „Dwóch papieży”.

Meg Bellamy zadebiutuje jako Kate Middleton, czyli ówczesna dziewczyna księcia Williama. To jej pierwsza profesjonalna rola, zdobyta dzięki udziałowi w otwartym castingu do serialu „The Crown”.

W roli księcia Williama pojawi się Ed McVey, świeżo upieczony absolwent szkoły teatralnej z doświadczeniem na scenach londyńskich. Wcześniejsze sezony ukazywały w tej roli Rufusa Kampa.

Luther Ford, reżyser i producent, debiutuje jako aktor, wcielając się w postać dorosłego księcia Harry’ego, zastępując Fflyna Edwardsa z poprzedniego sezonu.

O czym będzie 6. sezon The Crown?

the crown sezon 6
Fot: Shutterstock

Piąta odsłona popularnego serialu ukazała wydarzenia do połowy lat 90. ubiegłego wieku. Ostatnie odcinki mają przedstawić okres od końca lat 90. do wczesnych lat 2000.

W przeciwieństwie do piątego sezonu, który skupiał się głównie na rozpadzie małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany, finałowa część będzie poświęcała więcej uwagi życiu Williama i Harry’ego.

Zdjęcia paparazzi z planu serialu, ukazujące Elizabeth Debicki w stroju przypominającym ten, w którym księżna Diana została ostatnio widziana przed swoją śmiercią w 1997 roku, sugerują, że nowe odcinki przedstawią ostatnie dni życia Lady Di, w tym narodową żałobę po jej śmierci. Wiadomo już, że serial z szacunkiem przedstawi tragiczny wypadek samochodowy w Paryżu, w którym księżna Diana zginęła.

Według zapowiedzi serial nie będzie ukazywał związku młodszego syna Diany i Karola, Harry’ego, z Meghan Markle. Natomiast na pewno widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak zaczęła się historia miłosna Williama i Kate. 

W drugiej, sześcioodcinkowej części serialu, widzowie będą świadkami, jak książę William stara się wrócić do normalnego życia w szkole w Eton po stracie matki, podczas gdy monarchia zmaga się z reakcją opinii publicznej. W tym samym czasie królowa, obchodząca swój złoty jubileusz, rozważa przyszłość monarchii i kraju. Serial nie ominie także tematu drugiego ślubu księcia Karola z Camillą, który odbył się w 2005 roku, oraz wczesnych etapów romantycznej relacji między Williamem a Kate.

Rekomendowane artykuły