Tom Cruise — filmy od początków kariery do dzisiaj: najlepsze filmy z Tomem Cruisem

tom cruise filmy

Tom Cruise to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood, który zaimponował widzom na całym świecie swoim wszechstronnym talentem aktorskim, ikoniczną charyzmą i niezapomnianymi rolami. W niniejszym artykule przyjrzymy się sylwetce Toma Cruise’a, eksplorując jego karierę od pierwszych kroków w przemyśle filmowym aż do najnowszych i dopiero planowanych produkcji z udziałem gwiazdora.

Rozpoczynając swoją karierę w Hollywood w początkach lat 80., Tom Cruise szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów swojego pokolenia. Już jedne z jego pierwszych ról, w filmach takich jak Ryzykowny interes, Legenda i Top Gun, zapewniły mu status bohatera i ikony popkultury. Jednak jego bogate umiejętności, niezwykły zapał i aktorska zdolność do wcielania się w różnorodne postacie sprawiły, że pozostał on na szczycie Hollywood przez kolejne dekady.

Przez lata repertuar filmów z Tomem Cruisem ewoluował, prezentując widzom coraz większą różnorodność gatunków i tematów. Od intensywnych dramatów, przez kino akcji, aż po science fiction – Cruise nieustannie udowadniał swoją wszechstronność. Filmy takie jak Mission: Impossible, Jerry Maguire czy Wojna światów ukazywały jego zdolność do dostarczania widzom zarówno rozrywki pełnej wartkiej akcji, jak i również kompleksowych ról, pełnych psychologicznej głębi i aktorskiego kunsztu.

W tym artykule wymieniamy wszystkie filmy z Tomem Cruisem, począwszy od tych najwcześniejszych aż po najnowsze oraz dopiero planowane. Skupimy się na kluczowych momentach jego kariery, analizując, jak ewoluowały jego role i jakie wyzwania przyniosły mu poszczególne projekty. Od kultowego już Top Gun po serię Mission: Impossible, przyjrzymy się, co czyni filmy z udziałem Toma Cruise’a tak niezwykłymi i pozostającymi na długo w pamięci widzów na całym świecie.

Tom Cruise: Przegląd najbardziej pamiętnych filmów gwiazdora

tom cruise filmy
Fot: Kadr z filmu „Top Gun”

Tom Cruise jest jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood, znaną z udziału w licznych filmach, które stały się klasykami kina. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej pamiętnym produkcjom z jego udziałem, wspominając przy tym także o innych gwiazdach filmowych i nagrodach, jakie filmy te zdobyły.

Top Gun (1986)

W Top Gun Tom Cruise wcielił się w postać Pete’a 'Mavericka’ Mitchella – brawurowego pilota myśliwca marynarki wojennej USA. Film, w którym wystąpili także Kelly McGillis, Val Kilmer i Tom Skerritt, stał się kultowym dziełem i ikoną kina lat 80, łączącym wartką akcję podniebnych pojedynków z silnie rozwiniętym wątkiem romantycznym. Dzieło zdobyło liczne nagrody i nominacje za oprawę muzyczną oraz kultową już piosenkę Take My Breath Away.

Rain Man (1988)

Kameralny i podnoszący na duchu dramat obyczajowy, opowiadający o skomplikowanych perypetiach dwójki braci – podupadającego biznesmena (Cruise) oraz autystycznego geniusza matematycznego (w tej roli Dustin Hoffman, za którą otrzymał statuetkę Oscara). Film zdobył jeszcze trzy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: najlepszy film rok, najlepszy scenariusz oryginalny oraz reżyserię.

Ostatni samuraj (2003)

W tym epickim widowisku, Cruise wciela się w amerykańskiego oficera, który zostaje wplątany w dziewiętnastowieczny konflikt w Japonii, a w efekcie którego to dojdzie u niego do diametralnej zmiany poglądów na rozgrywające się w opowieści wydarzenia. U boku Cruise’a pamiętną rolę w filmie zaliczył Ken Watanabe. Film otrzymał kilka nominacji do Oscarów (między innymi za najlepsze kostiumy i dźwięk), nie zdobywając ostatecznie żadnej statuetki.

Mission: Impossible (seria siedmiu filmów, od 1996)

W serii Mission: Impossible Tom Cruise wciela się w rolę przebojowego agenta Ethana Hunta, niesłusznie oskarżonego w pierwszej części cyklu o zdradę. W filma tych u boku omawianego gwiazdora wystąpiło wielu popularnych aktorów Hollywood, jak chociażby Ving Rhames, Jeremy Renner i Simon Pegg. Seria stała się wizytówką Toma Cruise’a w gatunku filmów akcji, zaś jej kolejne części podnosiły poprzeczkę dla produkcji typu kina akcji.

Oczy szeroko zamknięte (1999)

W tym psychologicznym thrillerze reżyserowanym przez legendarnego Stanleya Kubricka, Cruise grał u boku swojej ówczesnej żony, Nicole Kidman. Film eksplorował mroczne aspekty pożądania i zazdrości w małżeństwie. Dzieło spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem krytyków, jednakże nie miało to przełożenia na nominacje do najważniejszych nagród filmowych za rok 1999.

Vanilla Sky (2001)

Vanilla Sky, będący adaptacją hiszpańskiego filmu Otwórz oczy, przedstawia Cruise’a w roli mężczyzny, którego życie zmienia się diametralnie w wyniku bardzo niefortunnego romansu. W filmie wystąpili także Penélope Cruz, Cameron Diaz oraz Kurt Russell. Cruise’a za swoją intrygującą rolę w tym filmie otrzymał nagrodę Saturn. 

Wszystkie filmy z Tomem Cruisem: pełna filmografia

tom cruise filmy
Fot: Kadr z filmu „Mission Impossible”

Tom Cruise to już prawdziwa ikona filmowa, którego dorobek obejmuje kilka dekad i najróżniejsze gatunki filmowe. Poniżej prezentujemy pełną listę filmów z udziałem amerykańskiego gwiazdora (na liście nie uwzględniono występów typu cameo).

Lista wszystkich filmów z udziałem Toma Cruise’a:

 1. Niekończąca się miłość (Endless Love) – 1981
 2. Szkoła kadetów (Taps) – 1981
 3. Wyrzutki (The Outsiders) – 1983
 4. Tracąc to (Losin’ It) – 1983
 5. Ryzykowny interes (Risky Business) – 1983
 6. Wszystkie właściwe posunięcia (All the Right Moves) – 1983
 7. Legenda (Legend) – 1985
 8. Top Gun – 1986
 9. Kolor pieniędzy (The Color of Money) – 1986
 10. Koktajl (Cocktail) – 1988
 11. Rain Man – 1988
 12. Urodzony 4 lipca (Born on the Fourth of July) – 1989
 13. Szybki jak błyskawica (Days of Thunder) – 1990
 14. Za horyzontem (Far and Away) – 1992
 15. Ludzie honoru (A Few Good Men) – 1992
 16. Firma (The Firm) – 1993
 17. Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire) – 1994
 18. Mission: Impossible – 1996
 19. Jerry Maguire – 1996
 20. Oczy szeroko zamknięte (Eyes Wide Shut) – 1999
 21. Magnolia – 1999
 22. Mission: Impossible II – 2000
 23. Vanilla Sky – 2001
 24. Raport mniejszości (Minority Report) – 2002
 25. Ostatni samuraj (The Last Samurai) – 2003
 26. Zakładnik (Collateral) – 2004
 27. Wojna światów (War of the Worlds) – 2005
 28. Mission: Impossible III – 2006
 29. Ukryta strategia (Lions and Lambs) – 2007
 30. Jaja w tropikach (Tropic Thunder) – 2008
 31. Walkiria (Valkyrie) – 2008
 32. Wybuchowa para (Knight and Day) – 2010
 33. Mission: Impossible – Ghost Protocol – 2011
 34. Rock of Ages – 2012
 35. Jack Reacher: Jednym Strzałem (Jack Reacher) – 2012
 36. Niepamięć (Oblivion) – 2013
 37. Na skraju jutra (Edge of Tomorrow) – 2014
 38. Mission: Impossible – Rogue Nation – 2015
 39. Jack Reacher: Nigdy nie wracaj (Jack Reacher: Never Go Back) – 2016
 40. Mumia (The Mummy) – 2017
 41. Barry Seal: Król przemytu (American Made) – 2017
 42. Mission: Impossible – Fallout – 2018
 43. Top Gun: Maverick – 2022
 44. Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One – 2023

Tom Cruise w kinie: od kaskaderskich wyczynów do głębokich ról

tom cruise filmy
Fot: Kadr z filmu „Ostatni Samuraj”

Tom Cruise jest jednym z najbardziej wszechstronnych aktorów w historii kina. Jego kariera, obejmująca cztery dekady, charakteryzuje się zarówno kaskaderskimi wyczynami, jak i głębokimi rolami dramatycznymi. W tym artykule przyjrzymy się, jak Cruise ewoluował od młodego gwiazdora kina akcji, po doświadczonego aktora, który potrafi poruszyć najbardziej skomplikowane emocje, a na kaskaderskich wyczynach w późniejszym wieku kończąc.

Od komedii do kina akcji

Tom Cruise znany jest z wykonania wielu niebezpiecznych scen kaskaderskich w swoich filmach, zwłaszcza w serii Mission: Impossible. Jego zdolność do wykonywania ekstremalnych wyczynów, takich jak wspinaczka na Burj Khalifa czy loty w myśliwcach w Top Gun: Maverick. Jednak Cruise to nie tylko kaskader, ale również wyrafinowany aktor, który potrafi oddać złożoność postaci, bez względu na wyzwania, jakie narzucają mu coraz wymyślniejsze scenariusze. Nie wszyscy również wiedzą, że pierwszą rolą, którą gwiazdor zwrócił na siebie uwagę także krytyków filmowych (i doceniona nominacją do Złotego Globu), była rola w filmie komediowym Ryzykowny interes z roku 1983.

Głębokie role dramatyczne

Cruise w późniejszym czasie zaimponował krytykom i publiczności swoimi dramatycznymi rolami w filmach, takich jak chociażby Rain Man  z roku 1988. Rola aroganckiego młodszego brata, który wraz z biegiem wydarzeń przechodzi znaczącą metamorfozę, ukazały zupełnie nowe pokłady talentu aktora. Ten zaskakująco dobry, dramatyczny występ pozwolił Cruise’owi stworzyć jeden z najlepszych filmowych duetów (wraz Dustinem Hoffmanem) w historii kina, a który do dzisiaj chwyta za serce kolejne pokolenia widzów.

New Drop

Ewolucja kariery i powrót do korzeni

Cruise rozpoczął swoją karierę w filmach akcji, takich jak Szybki jak błyskawica i Top Gun, ale z biegiem czasu zaczął tworzyć bardziej złożone role, jak chociażby w Oczy szeroko zamknięte czy też Ostatni samuraj. Jego umiejętność dostosowania się do różnych gatunków i charakterów bohaterów sprawiła, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych aktorów w branży. W ostatnich latach aktor ponownie zyskał w oczach widzów i specjalistów z branży filmowej, zaliczając kolejne spektakularne wyczyny kaskaderskie, zwłaszcza w najnowszych odsłonach serii Mission: Impossible.

Nadchodzące filmy z Tomem Cruisem: co nas czeka w kinach

tom cruise filmy
Fot: Kadr z filmu „Rain Man”

Tom Cruise dał się poznać na przestrzeni lat jako niezwykle aktywny, jeżeli nie najaktywniejszy, gwiazdor współczesnego kina typu blockbuster. Nie powinno więc nikogo dziwić, że już teraz dochodzą nas liczne pogłoski o kolejnych wysokobudżetowych widowiskach z udziałem amerykańskiego aktora. 

Na chwilę tworzenia tego artykułu, największą ilością szczegółów dysponujemy odnośnie kolejnej, już ósmej części przygód agenta Ethana Hunta, głównego bohatera serii Mission: Impossible, która najprawdopodobniej otrzyma podtytuł Dead Reckoning Part Two. Film będzie stanowił bezpośrednią kontynuację wydarzeń znanych z poprzedniej części cyklu – Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One. W związku z tym w obsadzie filmu poza samym Tomem Cruise’em będziemy mogli ponownie zobaczyć chociażby Vinga Rhamesa i Simona Pegga. Premiera Mission: Impossible 8 planowana jest na 23 maja 2025 i prawdopodobnie będzie to ostatni część przygód agenta Ethana Hunta.

Kolejną nadchodzącą produkcją filmową z udziałem Toma Cruise’a jest wciąż jeszcze niezapowiedziany projekt “kosmiczny” z udziałem Dougia Limana w roli reżysera filmu. Produkcja ma stanowić kolejny popis w życiorysie amerykańskiego gwiazdora kina akcji, który tym razem wziąłby udział w pierwszym w historii filmie fabularnym kręconym w kosmosie. Według plotek akcja częściowo ma się toczyć na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zaś do produkcji tego pionierskiego dzieła wytwórnia Universal Pictures miała zaangażować zarówno agencję rządową NASA, jak i prywatną firmę SpaceX. Żadne inne szczegóły ani data premiery w chwili powstawania tego artykułu nie były znane.
Ostatnim filmem z udziałem Toma Cruise’a, o którego powstaniu plotkowano w ostatnich latach, była ewentualna kontynuacja przygód asa przestworzy Pete’a Mitchella, znanej na razie potocznie jako Top Gun 3. Brak jednak jakichkolwiek szczegółów dotyczących dalszych losów tego projektu.

Rekomendowane artykuły