Tom Holland — filmy, w których grał Tom Holland i które warto zobaczyć

tom holland filmy

Tom Holland to jedno z najgłośniejszych nazwisk ostatniej dekady. Młody, brytyjski aktor jest bez wątpienia charyzmatyczną i utalentowaną postacią, która ma już na koncie kilka wielkich ról. Przedstawiamy najciekawsze filmy, w których grał Tom Holland!

Tom Holland: przegląd najważniejszych filmów młodego aktora

tom holland filmy
Fot: Kadr z filmu „Niemożliwe”

Thomas Stanley Holland, jak brzmi jego pełne imię i nazwisko, urodził się w 1996 roku. Pochodzi z Kingston upon Thames, gdzie dorastał wraz z trzema młodszymi braćmi. Już od najmłodszych lat uczył się tańca i świetnie czuł się na scenie. Wkrótce został zauważony i zagrał swoją pierwszą większą rolę w musicalu „Billy Elliot the Musical”. Większy rozgłos przyniósł mu film „Niemożliwe” z 2012 roku, w którym zagrał rolę Lucasa. Występ ten zwrócił uwagę krytyków, a Holland został okrzyknięty jednym z najbardziej obiecujących aktorów nowego pokolenia. 

Największą popularność i rozpoznawalność na całym świecie przyniósł mu jednak angaż w filmach z uniwersum Marvela – w 2016 w filmie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” po raz pierwszy pojawił się jako Peter Parker, zapowiadając w ten sposób dołączenie do franczyzy jako Spider-Man.

Holland chętnie bierze udział w promocji i wywiadach z dziennikarzami, nieczęsto dzieli się jednak swoim życiem prywatnym. Wiemy jednak, że od 2022 roku pozostaje w związku z aktorką i przyjaciółką z planu, Zendayą Coleman. 

Oto najważniejsze produkcje, w których wystąpił Tom Holland – filmy, które warto obejrzeć!

Niemożliwe (2012)

„Niemożliwe” (org. „The Impossible”) to film dramatyczny w reżyserii Juana Antionio Bayona, którego fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. 

Przedstawia historię rodziny, która przeżyła tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Tom Holland wciela się w jednego z synów – Lucasa, najstarszego z rodzeństwa. Była to pierwsza poważna rola aktora, a sposób, w jaki wykreował postać młodego chłopaka walczącego o przetrwanie w obliczu katastrofy naturalnej, zwrócił uwagę nie tylko widzów, ale i krytyków filmowych. 

Filmy z serii Spider-Man (2016-)

Wydaje się, że przełomowym momentem w karierze Toma Hollanda było zaangażowanie aktora do roli Petera Parkera – nowego Spider-Mana w filmach z serii Marvel Cinematic Universe (MCU).

Jego postać szybko stała się jedną z najbardziej lubianych w całym uniwersum. Aktor wcielił się w Spider-Mana sześć razy; można go było zobaczyć w trylogii skupionej na losach Petera Parkera („Spider-Man: Homecoming”, „Spider-Man: Daleko od domu” i „Spider-Man: Bez drogi do domu”), a także w jednej części „Kapitana Ameryki” oraz dwóch ostatnich częściach z serii Avengers („Avengers: Wojna bez granic” oraz „Avengers: Koniec Gry”), gdzie jego postać odegrała ważną rolę w walce przeciwko potężnemu złoczyńcy Thanosowi, zdobywając serca widzów swoim młodzieńczym humorem i odwagą. Pojawiał się więc i solo, i w zespole. 

Spider-man – kto grał obok Hollanda? Na przestrzeni lat w filmach pojawili się między innymi Zendaya, Jake Gyllenhall oraz Robert Downey Jr. Nie można też zapomnieć o tym, że w trzeciej części trylogii – „Spider-Man: Bez drogi do domu” zobaczyliśmy… więcej niż jednego Spider-Mana! Aktorzy, wcielający się w tę postać wcześniej (Andrew Garfield oraz Toby Maguire), dołączyli do obsady filmu, czym zaskoczyli fanów superbohatera na całym świecie.

Warto zaznaczyć, że prawa do postaci Spider-Mana należą do Sony Pictures, ale współpraca między Sony a Marvel Studios umożliwiła integrację postaci Spider-Mana w Marvel Cinematic Universe. 

Diabeł wcielony (2021)

W filmie „Diabeł wcielony” w reżyserii Antonio Compasa, Holland zagrał główną rolę, wcielając się w Arvina Russella – młodego chłopaka, który próbuje chronić siebie i swoją rodzinę przed siłami zła.

New Drop

Produkcja dystrybuowana przez Netflix pozwoliła aktorowi na odejście na chwilę od kina superbohaterskiego i pokazanie w dramatycznej, skomplikowanej roli. Przedstawił on postać targaną emocjami, stającą przed ciężkimi wyborami moralnymi. Młody Arvin, z jednej strony wiedziony potrzebą zemsty, z drugiej przepełniony strachem, podejmuje decyzje będące doskonałym tematem do przemyśleń i dyskusji.

Uncharted (2022)

Rola Nathana Drake’a w filmie Uncharted, wyreżyserowanym przez Rubena Fleishera, była jedną z najbardziej wyczekiwanych przez fanów kina przygodowego oraz serii gier o tej samej nazwie. Obok Hollanda na ekranie pojawili się także Mark Wahlberg i Antonio Banderas.

„Uncharted” to historia młodego, utalentowanego złodzieja, który zostaje zwerbowany przez łowcę skarbów to wzięcia udziału w jednym z najważniejszych projektów: odnalezieniu złota Ferdynanda Magellana. W tym celu bohaterowie muszą jednak nie tylko wykazać się sprytem, lecz także liczyć na dużo szczęścia.

Filmografia Toma Hollanda: przewodnik po jego karierze filmowej

tom holland filmy
Fot: Kadr z filmu „Spider-Man”

Filmy, w których grał Tom Holland:

 • The Impossible  (Niemożliwe, 2012) – jako Lucas Bennett            
 • How I Live Now (Jeśli nadejdzie jutro, 2013) – jako Isaac              
 • Moments (2013) – jako młody chłopak     
 • In the Heart of the Sea (W samym sercu morza, 2015) – jako młody Thomas Nickerson     
 • Tweet (2015) – jako on sam (cameo), również jako reżyser      
 • Captain America: Civil War (Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, 2016) – jako Peter Parker / Spider-Man                
 • Edge of Winter (U progu zimy, 2016) – jako Bradley Baker
 • The Lost City of Z (Zaginione Miasto Z, 2016) – jako Jack Fawcett  
 • Pilgrimage (2017) – jako nowicjusz              
 • Spider-Man: Homecoming (2017) – jako Peter Parker / Spider-Man                
 • The Current War (Wojna o prąd, 2017) – jako Samuel Insull             
 • Avengers: Infinity War (Avengers: Wojna bez granic, 2018) – jako Peter Parker / Spider-Man                
 • Avengers: Endgame (Anevgers: Koniec gry, 2019) – jako Peter Parker / Spider-Man             
 • Spider-Man: Far From Home (Spider-Man: Daleko od domu, 2019) – jako Peter Parker / Spider-Man
 • The Devil All the Time (Diabeł wcielony, 2020) – jako Arvin Russell
 • Cherry (Niewinność utracona, 2021) – jako Świeży
 • Chaos Walking (Ruchomy chaos, 2021) – jako Todd Hewitt   
 • Venom: Let There Be Carnage (Venom: Carnage, 2021) – jako Peter Parker / Spider-Man (w scenie po napisach)
 • Spider-Man: No Way Home (Spider-Man: Bez drogi do domu, 2022) – jako Peter Parker / Spider-Man
 • Uncharted (2022) – jako Nathan Drake   
 • Last Call (2023) – jako Charlie

Dubbing:

 • Arietty (Tajemniczy świat Arietty, 2010) – jako Shō
 • Locke (2014) – jako Eddie
 • Spies in Disguise (Tajni i Fajni, 2019) – jako Walter Beckett
 • Dolittle (Doktor Dolittle, 2020) – jako Jip
 • Onward (Naprzód, 2020) – jako Ian Lightfoot

Tom Holland w kinie: od superbohaterów po emocjonalne dramaty

tom holland filmy
Fot: Kadr z filmu „Diabeł wcielony”

Filmy, w których wystąpił Tom Holland, pokazują dużą wszechstronność młodego aktora. Przez zaledwie 10 lat jego pracy na wielkim ekranie można było zobaczyć go zarówno w emocjonalnych dramatach, takich jak „Niemożliwe”, czy „W samym sercu morza”, jak i filmach stawiających głównie na rozrywkę. Nie bez echa przeszła też jego rola głównego bohatera w thrillerze psychologicznym „Diabeł wcielony”, gdzie zagrał wyjątkowo złożoną postać postawioną przed trudnymi wyborami moralnymi.

Największą sławę przyniosło mu jednak kino superbohaterskie. Swoją interpretacją Petera Parkera jako naturalnego, pełnego humoru i lekkości nastolatka, Holland wniósł do MCU świeżość i młodzieńczy entuzjazm, którego wielu fanom brakowało we wcześniejszych produkcjach. W ten sposób „Spider-Man” mógł też dotrzeć do większej publiki – od fanów Marvela, po dzieciaki, dla których superbohater stał się wzorem do naśladowania!

Nadchodzące projekty Toma Hollanda w kinie

tom holland filmy
Fot: Kadr z filmu „Last call”

Tom Holland nie zwalnia tempa i już wkrótce będzie można zobaczyć go w kolejnych produkcjach. Do tej pory wiadomo, że ma ponownie pojawić się na ekranach kin jako Spider-Man. Oprócz tego wcieli się również w rolę amerykańskiego tancerza i wokalisty Freda Astaire w nadchodzącym filmie biograficznym poświęconym jego osobie. 

Zapowiedziano też, że Holland ma zagrać w filmie o tematyce II wojny światowej na podstawie książki Marka Sullivana „Beneath the Scarlet Sky”. Fani aktora czekają też na kolejną porcję przygód Nate’a Drake’a w drugiej części „Uncharted”. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy będzie można zobaczyć ją w kinach.

Rekomendowane artykuły