Trawa pampasowa: jak ją wykorzystać w dekoracjach ślubnych?

altana z trawy pampasowej

Choć w dekoracjach trawa pampasowa pojawia się już od kilku sezonów, to nadal zachwyca pary młode na całym świecie. Pozwala na stworzenie spektakularnych, ślubnych scenografii, które na długo pozostają w pamięci nie tylko nowożeńców, ale także ich bliskich. Świetnie sprawdza się także jako element bukietu ślubnego, nadając mu niebanalnego charakteru.

Jeśli chcecie wiedzieć:

janachowska.pl
 • Co to jest i jak wygląda trawa pampasowa?
 • Jakie dekoracje ślubne można z niej przygotować?

 To koniecznie zobaczcie nasze pomysły na wykorzystanie tego dodatku w weselnej aranżacji.

Trawa pampasowa – co to?

Trawą pampasową nazywa się niezwykle piękną i oryginalną bylinę ogrodową. Jest to doskonały przykład trawy dekoracyjnej. Jej naturalnym środowiskiem są stepy południowoamerykańskie.

concept store

Roślina ta nie jest przystosowana do niskich temperatur, dlatego też bez specjalnej opieki ogrodniczej – nie przetrwa w Polsce podczas zimy.

Jak wygląda trawa pampasowa?

Trawa pampasowa to roślina rosnąca w kępach, posiadająca ogromne łodygi o długości do dwóch metrów. Jej wyrafinowany charakter podkreślają gęste pędy o łukowatym kształcie, przypominające żywą fontannę oraz pokaźnych rozmiarów kwiaty w kolorze:

 • bieli,
 • beżu,
 • fioletu,
 • różu.

Trawa pampasowa – powiew świeżości

To, co z pewnością wyróżnia tą dekoracyjną trawę spośród innych roślin, używanych do dekoracji weselnych przyjęć, to lekkość, delikatność i zwiewność.

Pozwoli ona stworzyć obfite instalacje pokaźnych rozmiarów o romantycznych charakterze. Dzięki swojej niewielkiej wadze może także bezpiecznie zawisnąć ponad głowami gości.

Trawa pampasowa jest też bardzo elastyczna, dynamiczna – każdy ruch powietrza sprawi, że jej gałązki będą delikatnie falować.

Trawa pampasowa, czyli romans z kolorami

Mimo, że opisywana trawa w naturze występuje w odcieniach różu i beżu, w dekoracjach i kompozycjach można wykorzystać jej farbowane na różne kolory wersje…

Mnogość odcieni znacznie zwiększy możliwości aranżacyjne i ułatwi dopasowanie przygotowanych z niej elementów do różnych weselnych stylów.

Trawa pampasowa sprawdza się także w kompozycjach, których jest jedynym elementem. Ich dostojność tkwi w surowości takiej dekoracji. Są one zazwyczaj spektakularne i okazałe, dzięki czemu gwarantują uzyskanie efektu wow. Czasami mniej znaczy więcej!

Trawa pampasowa, czyli różnorodność w stylach

Zastanawiacie się, w jaki styl najlepiej wpisuje się trawa pampasowa? Pierwsza myśl – boho. Owszem, skojarzenie to jest jak najbardziej trafione! Jednak nie jest to jedyny styl przyjęcia, w którym możecie skorzystać z uroku trawy pampasowej.

Postawcie na nową jakość, używając tej rośliny do dekoracji wesel minimalistycznych, o surowym klimacie. Trawę tą można włączyć także w koncepcje romantyczne, vintage czy nowoczesne!

Trawę pampasową możecie zestawić z kwiatami (również tymi suszonymi) lub pięknymi, charakterystycznymi dla danego stylu dodatkami. Byliny te świetnie dogadują się z drewnem, kamieniem i naturalnymi tkaninami. W końcu wywodzą się z trawiastych stepów Ameryki Południowej!

Trawa pampasowa. Z czym ją łączyć?

Z trawy pampasowej można stworzyć niezliczoną ilość dekoracji ślubnych. Niezwykle efektownie wygląda pojedynczo, ale… wykonane z niej aranżacje w łatwy sposób można urozmaicić.

Rośliny pasujące do trawy pampasowej to:

 • Gałęzie bawełny – niezwykle nowoczesne zestawienie uzyskacie, łącząc beż trawy z bielą bawełny.
 • Gałązki oliwne – wyjątkowe połączenie na zasadzie kontrastu kolorystycznego.
 • Protea – jeżeli zależy Wam na trwałości bukietu, protea będzie idealnym dodatkiem do trawy pampasowej.
 • Liście eukaliptusa – stworzą wraz z trawą nieoczywiste, stylowe połączenie.
 • Storczyk – zestawienie o wytwornym i eleganckim charakterze zaskoczy wszystkich gości.

Jak wykorzystać trawę pampasową?

Trawę pampasową uwielbiają dekoratorzy ślubni z całego świata, głównie za mnogość pomysłów na jej użycie. Z rośliny tej można zrobić nie tylko efektowne rusztowania, szpalery czy stelaże, ale także spektakularne bukiety osadzone w masywnych wazonach, misach lub innych naczyniach.

1. Trawa pampasowa: stroik

Najbardziej standardowym pomysłem na wykorzystanie trawy pampasowej w dekoracjach ślubnych są oczywiście wazony z pięknym suszem w środku. Świetne w tym pomyśle jest to, że… możesz się zdecydować zarówno na małe stroiki, jak i te naprawdę pokaźnych rozmiarów – nawet wielkości człowieka. Wystarczy dobrać odpowiedni wazon, a następnie ustawić go na przykład wokół parkietu, zasłaniając nieelegancki sprzęt DJ-a lub przy wejściu, żeby w ten sposób stworzyć uroczą alejkę.

Takie wazony z trawą pampasową – samą lub w połączeniu z kwiatami – sprawdzą się także jako prosta do przygotowania ozdoba kościoła.

stoły prostokątne

2. Trawa pampasowa: bukiety

I nie chodzi tylko o wspomniane wyżej wazony, z tym rodzajem trawy można stworzyć o wiele więcej! Odpowiednio przygotowaną i przyciętą trawę pampasową można chociażby wykorzystać w bukiecie ślubnym lub bukietach dla druhen. W wersji minimalistycznej możesz zdecydować się jedynie na bukiet z takiego suszu. Ale w wersji maksi – cóż Cię może ogranicza, poza wyobraźnią?

Porozmawiaj z florystką i wspólnymi siłami stwórzcie coś wyjątkowego.

Dodatkową zaletą jest niewątpliwie fakt, że sucha trawa pampasowa… nie zwiędnie! Nie tylko więc będzie się pięknie prezentować przez cały wieczór, ale i później posłuży Ci jako dekoracja w domu. Takie dwa w jednym.

3. Trawa pampasowa: ozdoba stołu

Szukasz efektownego sposobu na numeracje stołów? A może potrzebujesz inspiracji na ich udekorowanie? Wysokie wazony ze stroikiem z trawy pampasowej i przymocowanym w nich numerem powinny załatwić sprawę.

Trawa pampasowa w takiej formie na pewno zrobi wrażenie! I… zostanie w trendach weselnych – czy można chcieć czegoś więcej? Zwłaszcza, że trawa występuje w kilku różnych kolorach, więc komponowanie z niej stroików i bukietów będzie czystą przyjemnością.

stoły okrągłe

4. Trawa pampasowa: ścianka lub brama

Ścianka do zdjęć w stylu boho czy zdobny łuk przed wejściem do kościoła lub podczas ślubu cywilnego? To świetne pomysły na stworzenie niebanalnej aranżacji, którą każdy gość będzie chciał uwiecznić na zdjęciu. Wasz fotograf również bardzo doceni to, że podczas fotografowania będzie miał wdzięczne tło i w rezultacie spójną galerię zdjęć ślubnych.

trawa pampasowa brama

5. Trawa pampasowa: wianek

Trawę możecie wykorzystać również jako ozdobę ściany za Wami lub – w wysokich stodołach lub salach – jako dekoracje zwisające z sufitu. Także w połączeniu z na przykład łapaczami snów (do których trawa pampasowa pasuje jak ulał!).

Dekoracje w tym stylu z pewnością robią wrażenie i zapełniają przestrzeń, nie przytłaczając jej, a jedynie mile otulając i ocieplając każdą salę weselną.

Rekomendowane artykuły