Ułożenie sztućców — sprawdź, jak poprawnie ułożyć sztućce

ułożenie sztućców

Kompletując nakrycie stołu, nie możesz oczywiście zapomnieć o sztućcach. 

Są niezbędne do spożywania potraw oraz do ich eleganckiego serwowania. Najpopularniejsze to te ze stali nierdzewnej, zawierające w swym zestawie: łyżki, widelce, noże, widelczyki do ciasta, łyżeczki do kawy i herbaty. To produkty nie tylko spełniające swoją funkcję, ale również ekskluzywna ozdoba stołu.

Pewnie zastanawiasz się teraz jak ułożyć sztućce na stole, aby wyglądały estetycznie i efektownie, a przyjęcie, które organizujesz, zachwyciło wszystkich przybyłych gości.

Poniżej przedstawimy Ci mały poradnik jak to zrobić!

Ułożenie sztućców ma znaczenie! Dlaczego ważne jest poprawne ułożenie sztućców

ułożenie sztućców

Podczas przygotowywania domowej uroczystości, każdy szczegół ma niewątpliwie znaczenie, aby wszystko razem współgrało i tworzyło niepowtarzalny klimat. 

Nakrywanie do stołu jest zazwyczaj tą czynnością, która wykonujemy zaraz przed pojawieniem się gości i tutaj powstaje pytanie: jak prawidłowo ułożyć sztućce?

Nie musisz się martwić, że popełnisz błędy — my pomożemy Ci ich uniknąć, abyś przeszła przez całe przyjęcie, które organizujesz bezbłędnie!

Czy to będzie organizowane dla Twoich gości śniadanie, obiad czy kolacja — krok po kroku przygotowanie tych posiłków, stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością, a Twój stół będzie wyglądał wykwintnie i elegancko.

Jakie ogólne zasady obowiązują przy ustawianiu sztućców?

ułożenie sztućców

Ważne jest przede wszystkim, by sztućce pochodziły z jednego kompletu. Warto je też wcześniej wypolerować, będą idealnie lśniły i doskonale wkomponują się w starannie zastawiony stół. 

Marlu_baner

W podstawowym schemacie ułożenie sztućców zakłada, że widelec powinien znajdować się po lewej stronie talerza. Z kolei nóż i łyżka do zupy po stronie prawej. Sztućce deserowe powinny znajdować się nad talerzem. Istotne również jest, aby łyżeczka znajdowała się nad widelczykiem. Estetyka ułożenia wszystkich elementów, wchodzących w skład zestawu sztućców jak i zastawy stołowej jest czymś niewątpliwie bardzo ważnym. Przybyli goście na pewno zwrócą uwagę na tak wyjątkowo ustrojony stół, czyli główne miejsce każdej uroczystości.

Jak ustawić sztućce na stole do obiadu, śniadania i kolacji?

ułożenie sztućców

Teraz praktycznie przeprowadzimy Cię przez zawiłości ułożenia sztućców w zależności od serwowanego posiłku.

Zaczynamy od obiadu: jak ułożyć sztućce do obiadu?

 • po prawej stronie musi znaleźć się nóż do przystawek,
 • później stopniowo coraz bliżej talerza — łyżka do zupy,
 • nóż do ryby,
 • i nóż do dania głównego,
 • po lewej stronie talerza należy umieścić widelce:
 • widelec do przystawek po zewnętrznej,
 • następnie widelec do ryby
 • i widelec do dania głównego po stronie wewnętrznej

Śniadanie to przeważnie płatki śniadaniowe z mlekiem, muesli itp., dlatego na stole  należy ustawić głęboką miseczkę, a przy niej po prawej stronie łyżkę.

Napoje takie jak kawa czy herbata powinny być ustawione na spodku również po prawej stronie wraz z łyżeczką deserową do mieszania.

Estetycznie i elegancko będzie  również, gdy na talerzyku śniadaniowym położymy drugi talerzyk — mniejszy. Pośrodku możesz położyć efektownie złożoną serwetkę. Po prawej stronie talerzyków, warto  podać filiżankę z kawą lub kieliszek na jajko, a z lewej strony na podstawce małą łyżeczkę. Szklanka na sok powinna znaleźć się z lewej strony filiżanki, ponad talerzykiem,  widelec również  po lewej stronie, a nóż i łyżka na ewentualną zupę mleczną, jak już wspominaliśmy, należy położyć po prawej stronie talerzyka lub miseczki.

Teraz czas na kolację, przy której podobnie jak i przy innych posiłkach należy pamiętać o zasadach savoir- vivre’u. Właściwe umiejscowienie noży, łyżek, talerzy i innych naczyń to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody, stąd częste pytania:

 • jak ułożyć sztućce na serwetce?

Odpowiadając na to  pytanie, należy na rozłożonej serwetce ułożyć ukośnie sztućce, na przykład widelec, nóż i łyżkę stołową — tak, aby skierowane były w kierunku narożnika stołu i znajdowały się blisko niego.

 • jak ułożyć sztućce po jednej stronie?

Po lewej stronie talerze należy ułożyć kolejno — widelec do dania głównego, widelec do ryb, widelec do przystawki, serwetka. Natomiast po prawej stronie talerza należy położyć nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy, nóż do przystawki.

 • jak ułożyć sztućce na stole w serwetce?

Tego typu rozwiązanie sprawdza się głównie w czasie świąt, gdy dekoracyjnie złożone serwetki upiększają świąteczny stół, a w nich jak w kieszonkach znajdują się sztućce — co wygląda bardzo efektownie. Dzięki powyższym  podpowiedziom  gospodyni i goście dowiedzą się, jakich sztućców należy używać, a także, do czego i w jakiej kolejności. 

Najważniejsza a prosta podstawowa zasada, by nie popełnić gafy, podając gościom śniadanie, obiad czy kolację to:

układaj sztućce według kolejności, w której będą używane!

Wobec tego najdalej od talerza powinny znajdować się te, po które goście sięgają najpierw. Trzeba także pamiętać, że nawet jeśli podasz wiele różnych dań, to nie powinno układać się więcej niż trzy pary sztućców, jeśli okaże się, że to za mało,  można wówczas dołożyć je podczas posiłku.

Układanie sztućców do kawy i ciasta — jak ułożyć sztućce tylko do deseru

ułożenie sztućców

Deser to słodkie zakończenie posiłku, które bywa bardzo wyczekiwanym wydarzeniem. Istnieje wiele rodzajów słodkich przekąsek, a do każdego z nich przypisany jest określony sposób podawania i konsumowania, stąd też  od razu nasuwa się pytanie:

New Drop
 • jak ułożyć sztućce do kawy i ciast?

Zastawę do deseru i sztućce deserowe podaje się dopiero wtedy, gdy sprzątniemy ze stołu wszystkie naczynia po daniu głównym. To, jak układamy sztućce deserowe, zależy od rodzaju deseru. Zazwyczaj łyżkę kładzie się po prawej stronie, a widelec z lewej strony talerzyka deserowego. Podobnie nakrywa się do deseru, gdy jest on samodzielnym daniem. Jeżeli masz w domu wystarczającą liczbę sztućców, podstawowe sztućce deserowe, czyli łyżeczkę i widelec, można podać z nakryciem obiadowym. Rodzaj i wielkość naczynia oraz dobór sztućców zależą od rodzaju deseru i wielkości porcji. Pamiętaj jednak, że do deserów nigdy nie podaje się noża. Przy nakryciach zawsze należy położyć serwetki. 

Torty podajemy w całości na paterze z wysoką nóżką i kroimy przy gościach. Kawałki tortu nakłada się na talerzyki za pomocą noża i łopatki. Głównie konsumujemy go widelczykiem.

Desery lodowe serwujemy w miseczkach, salaterkach, kieliszkach koktajlowych, pucharkach do lodów albo wydrążonych owocach, które stawia się na dopasowanych wielkością talerzach. Do lodów podaje się łyżeczkę i widelczyk, do przytrzymania lodowej gałki. Łyżeczkę kladzie się z prawej strony, a widelczyk z lewej strony talerzyka lub pucharka.

Ułożenie sztućców na specjalnie okazje — jak ułożyć sztućce na wigilie

ułożenie sztućców

Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku, kiedy zdobimy choinkę, przygotowujemy wiele pysznych dań i ciast, dekorujemy stół, zapraszamy najbliższych i innych gości.

Pewnie Ty też chciałabyś, by wszystko w ten jedyny magiczny grudniowy wieczór było dopięte na ostatni guzik, a wigilijny stół zrobił, na wszystkich przybyłych na wigilijną wieczerzę, ogromne wrażenie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim wybierz najładniejszą, jaką masz w  domu zastawę stołową, piękne szkło i wypolerowane sztućce. Połóż na stół śnieżnobiały obrus wraz z serwetkami w świątecznych wzorach, a następnie poukładaj odpowiednio  talerze i sztućce.

Sztućce na wigilijnym stole układamy po obu stronach talerza, najdalej od talerza, umieszczając te, z których goście będą korzystać w pierwszej kolejności. Nóż do obiadu i deserów, łyżkę do zupy i nóż stołowy połóż po prawej stronie, natomiast widelec obiadowo-deserowy oraz widelec do dania głównego po stronie lewej. Ostrza noży powinny być ułożone w kierunku talerza, nigdy na zewnątrz.

Podczas tej wyjątkowej kolacji nie powinno zabraknąć na stole również sztućców do ryby, a przy okazji taka ciekawostka: nóż do ryb nie służy do krojenia, ale do oddzielania skóry i ości od mięsa. Nad talerzem układamy przeciwstawnie łyżeczkę i widelczyk do deseru. 

Świąteczne ciasta serwujemy na paterze.

Wigilijny stół ma w sobie magiczną moc, przy nim najbliżsi dzielą się opłatkiem i zapominają o urazach. Dlatego właśnie powinien być odpowiednio nakryty, wyjątkowy i przygotowany z ogromną dbałością o każdy szczegół.

Jak ułożyć sztućce po jedzeniu — etykieta w domu i restauracji

ułożenie sztućców

Po skończonym posiłku sztućce należy ułożyć równolegle do siebie na talerzu, będzie to sygnał dla gospodyni lub kelnera, że może już zabrać brudną zastawę i podać kolejne danie. 

Sztućce nie mogą zostać ułożone przypadkowo, ponieważ inna kombinacja może oznaczać chwilową przerwę. Stosowanie się do zgodnych z etykietą, jest bardzo istotne, ale warto uwzględnić charakter spotkania, aby poczuć się na nim pewnie, a przy niektórych okazjach zachować większą swobodę.

Większość z nas częściej zaprasza swoich bliskich czy znajomych na kawę niż na obiad, jednak najważniejsze, by każdy posiłek był podany w eleganckiej zastawie stołowej wraz z jednolitymi sztućcami, w przyjemnej atmosferze.

Rekomendowane artykuły