Obydwoje jesteście wegetarianami? A może jedno z Was nie je mięsa? Pewnie zakiełkowała Wam w głowie myśl o tym, aby zorganizować wegetariańskie wesele. Czy to dobry pomysł? Sprawdźcie argumenty za i przeciw.
Spis treści
Pamiętacie czasy, gdy na weselach stoły uginały się od mięsnych potraw, a o daniu wege można było tylko pomarzyć? Mało kto interesował się osobami niejedzącymi wędlin, kotletów czy ryb. I nikt nie miał złych zamiarów. Po prostu rzadko kto był wegetarianinem, a jeżeli już to wzbudzał ogromne zainteresowanie.
W dzisiejszych czasach trend niejedzenia mięsa ciągle się rozwija. Mało tego – coraz więcej osób ogranicza również inne produkty odzwierzęce w swojej diecie (nabiał, jajka, miód), albo całkowicie z nich rezygnuje. Nie można o takich gościach zapominać podczas wesela. Obecnie nowożeńcy pytają zapraszane osoby o preferencje w diecie. W większości firm cateringowych czy restauracji nie ma najmniejszego problemu z zamówieniem menu wegetariańskiego, a nawet wegańskiego.
Okazuje się, że coraz więcej par młodych bierze pod uwagę zorganizowanie wesela tylko z bezmięsnym menu. Wychodzą z założenia, że to ich wielki dzień, który powinien wyglądać tak, jak oni sobie wymarzyli. Bliscy często krytykują takie podejście, twierdząc, że to zwykły egoizm nowożeńców. Pamiętacie dyskusje o weselu bez alkoholu? Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie.
Poniżej wady i zalety wegetariańskiego wesela 🙂
Wegetariańskie wesele – argumenty za
Poddawanie się presji rodziny w kwestii organizacji wesela odchodzi do lamusa. Młodzi chcą, by ich wielki dzień wyglądał tak, jak oni sobie wymarzyli. Coraz więcej ślubów odbywa się za granicą, w nietypowych domach weselnych (np. pod namiotami na zewnątrz) czy z oryginalnym menu. O ile menu wegetariańskie czy wegańskie możemy nazywać oryginalnym (ale o tym słów kilka niżej).
Jeżeli dieta bezmięsna jest dla Was ważna, bo np. to wyznacznik Waszego stylu życia, to nie wahajcie się. Macie prawo zrobić to po swojemu. I to jest jak najbardziej w porządku.
Coraz więcej osób przekonuje się do wege jedzenia
W dzisiejszych czasach wegetariańskie czy wegańskie jedzenie jest bardzo modne. Nawet w mniejszych niż Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań miastach powstają wege knajpki.
Ludzie ograniczają mięso w diecie ze względów zdrowotnych. Również świadomość na temat produkcji wieprzowiny, drobiu czy wołowiny jest coraz większa. Często szersza wiedza na ten temat idzie w parze z ograniczeniem jedzenia mięsa, a nawet rezygnacją z niego.
Dlatego, wbrew pozorom, wegetariańskie wesele może nie być wielkim zaskoczeniem, a jeśli już to często pozytywnym. Potrawy bez mięsa nie będą dla wielu osób nowością.
Potrawy wegetariańskie i wegańskie wzbudzają ciekawość
Na pewno znajdą się goście weselni, którzy nie mieli do czynienia z modnymi daniami diety wegetariańskiej. Nie mają pojęcia, że jest coś takiego jak seitan (“wegańskie mięso”), że z selera można zrobić “selerybę”, albo że odpowiednio przyrządzone tofu może być przepyszne.
Wasze wegetariańskie wesele może być dla nich doskonałą okazją do tego, aby spróbować czegoś nowego. Z tego powodu na pewno zapamiętają Waszą uroczystość na zawsze. Oby pozytywnie 🙂
Wege misja?
Szerzycie ideę niejedzenia mięsa? Wasze wesele może być do tego świetną okazją. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby stosować “wege terror” i wszystkich na siłę przekonywać do tego, że Wasz styl życia jest tym jedynym poprawnym.
Pyszne menu wegetariańskie może udowodnić wielu osobom, że istnieje inny świat i on także może być pyszny. Kto wie, może to właśnie Wasza wielka impreza będzie dla nich początkiem zmian?
Szacunek do Pary Młodej
Wyobraźcie sobie, że Wasi weselni goście są na hinduskim weselu. Czy wymagaliby od pary młodej, aby podała im kotleta schabowego, ponieważ oni jedzą go zawsze w sobotę i w niedzielę? Oczywiście, że nie.
Przyjście na wesele to oddanie szacunku nowożeńcom. Przejawem tego jest pozytywne podejście do wegetariańskiego menu, gdyż niejedzenia mięsa jest dla młodych bardzo ważne.
Nowożeńcy robią to ze względów zdrowotnych i etycznych. Dlaczego goście na jeden dzień nie mieliby się do tego dostosować? Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami 🙂
Tradycyjne potrawy w wege wydaniu
Dobra firma cateringowa zapewni przepyszne wege menu, również to tradycyjne. Czy wiecie, że wegański rosół smakuje niemal identycznie jak ten tradycyjny? Wszystkie tradycyjne dania mogą mieć swoje zamienniki wegetariańskie czy wegańskie. Tak samo bez problemu można przyrządzić lokalne potrawy w bezmięsnej wersji. Kuchnia kaszubska albo góralska bez mięsa? Tak, da się zrobić 🙂
Wegetariańskie wesele – argumenty przeciw
Wesele jest też dla gości
Dla wielu osób wesele bez potraw mięsnych jest przejawem dyskryminacji osób, które nie są wegetarianami. Dlaczego młodzi narzucają im to, co mają jeść? Wiadomo, że to ich wesele, ale przecież ten dzień chcą dzielić z bliskimi osobami, dlatego zapraszają gości. O nich powinni pomyśleć w pierwszej kolejności. Przecież to ich obowiązek jako zapraszających nowożeńców. Rzeczywiście jest sporo prawdy w takim podejściu.
Złe opinie o wegetariańskim weselu
Prawda jest taka, że sporo osób może skrytykować Wasze wegetariańskie wesele. Niektórzy goście użyją argumentów przedstawionych w punkcie wyżej rozsiewając je wszem i wobec. To nic miłego dla pary młodej, która bardzo się stara podczas organizacji wesela i wkłada w to mnóstwo czasu, zaangażowania oraz pieniędzy.
Z drugiej strony musicie sami przed sobą przyznać, na ile interesują Was opinie innych. Prawda jest też taka, że zawsze mogą znaleźć się goście weselni, którzy coś skrytykują. Może nie podobać im się muzyka, dekoracje, alkohol, atrakcje i wiele innych. W końcu wiele zależy od gustu oraz upodobań.
Niechęć do wege jedzenia (złe doświadczenia)
Niestety wiele osób ma złe doświadczenia z wege jedzeniem. Trudno się dziwić – nieodpowiednio przyrządzone tofu czy kotlety sojowe są naprawdę niedobre. Ludzie wciąż uczą się wegetariańsko czy wegańsko gotować.
Mimo to sporo osób jest przekonanych, że potrawy bezmięsne nie są smaczne. W wielu przypadkach będzie bardzo trudno zmienić to nastawienie. Nie zrobi tego nawet najpyszniejsze wege menu na świecie. Niestety.
Poza tym sporo “mięsożernych” jest uprzedzonych do wegetariańskiej diety z innych powodów. Są np. przekonani, że daniem bez mięsa nie można się najeść, albo że tylko mięso stanowi doskonałą “podkładkę” pod alkohol.
Rozwiązanie “pośrodku”
Jak widać bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto zorganizować wegetariańskie wesele, czy lepiej trzymać się tradycji z elementami nowoczesności. To drugie to po prostu tradycyjne menu z zamiennikami bezmięsnymi dla osób wege.
To bardzo racjonalne rozwiązanie, które stosowane jest w dzisiejszych czasach niemal na każdym weselu.
Jak dowiedzieć się, czy dany gość weselny jest mięso czy też nie? Oczywiście możecie o to pytać podczas zapraszania.
Jednak najpewniejszym sposobem będzie umieszczenie na zaproszeniu adnotacji RSVP (fr. répondez s’il vous plaît, czyli: proszę odpowiedzieć) z zaznaczeniem opcji wege/vegan – tak lub nie.
Organizując przyjęcie weselne koniecznie zapytaj swoich gości o preferencje co do menu. Jeśli wśród zaproszonych są wegetarianie i weganie warto wiedzieć to wcześniej i taką informację przekazać szefowi kuchni. Często zdarza się, że propozycje wegetariańskie przypadną do gustu także innym gościom. Jak przygotować się na taką sytuację podpowiada szef kuchni z Pałacu Mała Wieś.
Pół na pół, czyli dania mięsne i wegetariańskie
“Mieszane” wesele to zazwyczaj menu tradycyjne z wege lub wegańskimi zamiennikami dla gości, którzy zgłosili parze młodej preferencje kulinarne.
Takie rozwiązanie jest dzisiaj stosowane najczęściej. Wydaje się też największym kompromisem. I wilk syty i owca cała. Warto też dodać, że rzadko kiedy oznacza dopłatę – zazwyczaj dania wege wliczone są w cenę cateringu. Oczywiście wiele zależy od konkretnej firmy. Pamiętajcie jednak, że zawsze warto negocjować!
Sporo nowożeńców układa też z szefem kuchni osobne menu wegetariańskie. Taka opcja wydaje się rozsądna w przypadku sporej liczby wege gości. Często jednak nie ma takiej potrzeby. Ważne, by zagwarantować ciepłe dania w wydaniu bezmięsnym. Sporo przekąsek czy słodkości jest przecież wege. Podobnie jak niektóre potrawy, np. pierogi z kapustą i grzybami czy krokiety bez wkładki mięsnej.
Wszystko można zgrabnie pogodzić. Najlepiej dograć szczegóły z szefem kuchni i/lub managerem sali. Specjaliści tego typu nie raz już mieli do czynienia z gośćmi niejedzącymi mięsa, więc na pewno sporo podpowiedzą.
Wege bufet i wege oznaczenia
Od jakiegoś czasu bardzo modne są tzw. tematyczne stoły kulinarne na weselach. Stół wiejski zastawiony boczkiem, swojską kiełbasą i smalcem, albo stół słodki pełen pysznych babeczek i tortów – to atrakcje, które na stałe wpisały się w krajobraz polskich imprez weselnych.
Jeżeli na Waszym weselu będzie sporo wegetarian, to koniecznie pomyślcie o wege bufecie.
Szwedzki stół z hummusami, sałatkami, szaszłykami warzywnymi i owocowymi itd. Opcji jest mnóstwo. Na pewno mięsożerne osoby też chętnie będą udawać się w ten kulinarny zakątek. Jeszcze większa atrakcją będzie bufet stricte wegański.
Pamiętajcie także o oznaczeniach przy przekąskach. Warto by były w zgrabny sposób podpisane, by każdy wiedział po jaki smakołyk konkretnie sięga. To przydatne nie tylko dla wegetarian.
Zgłoszenie liczby wegetarian, wegan i alergii pokarmowych to must do na liście przygotowań weselnych. Pominięcie tego punktu – w przypadku alergików – może doprowadzić nawet do tragedii. O takich przypadkach opowiada szef kuchni z Pałacu Mała Wieś.
Przykładowe menu wegetariańskie
Posiłki bezmięsne mogą być bardzo smaczne i różnorodne – to oczywiste. Jakie dania wege są podawane na weselach najczęściej? Oto małe zestawienie.
Wege zupy na wesele
- zupa z czerwonej soczewicy z pomidorami,
- zupa krem z białych warzyw,
- barszcz czerwony na wywarze z warzyw,
- zupa krem z pieczarek z grzankami.
Wege drugie dania na wesele
Ze standardowymi dodatkami tj. ziemniakami, frytkami, kluskami albo ryżem oraz surówką/sałatką:
- papryka nadziewana warzywami,
- kotlety/burgery warzywne,
- kotlety z soczewicy,
- szaszłyki warzywno-grzybowe,
- nadziewana cukinia,
- makaron z sosem śmietanowym.
Wege przekąski na wesele
- carpaccio z buraka z fetą i orzechami,
- kruche babeczki z farszem serowo-warzywnym,
- roladki z cukinii,
- koreczki z sera i warzyw,
- sałatki jarzynowe,
- zapiekany serek z żurawiną.
Przykładowe menu wegańskie
Menu wegetariańskie zazwyczaj uwzględnia sporo nabiału, przede wszystkim sera. Weganizm zakłada odstawienie wszystkich produktów odzwierzęcych. Jak może zatem wyglądać przykładowe menu wegańskie? Sprawdźcie poniżej pamiętając, że wiele wyżej zaprezentowanych dań również jest wegańska 🙂
Wegańskie zupy na wesele
- zupa krem z zielonych szparagów z kleksem wegańskiej śmietanki
- wegański rosół z dodatkiem oliwy i sosu sojowego,
- wegański barszcz ukraiński,
- dal z soczewicy na mleczku kokosowym.
Wegańskie drugie dania na wesele
Ze standardowymi dodatkami tj. ziemniakami, frytkami, kluskami albo ryżem
- burgery z buraka z dodatkiem papryki wędzonej,
- falafle (kotleciki z ciecierzycy),
- kotlety z tofu,
- spaghetti z pulpetami z tofu z sosem pomidorowym,
- kotlet “schabowy” z kalafiora,
- “stek” z białej kapusty z sosem pomidorowym,
- gulasz warzywny.
Wegańskie dodatki warzywne do drugiego dania
- surówka z marchwi i jabłka,
- surówka z selera, kokosu i rodzynek z jogurtem kokosowym,
- frytki z batatów, marchwi i korzenia pietruszki,
- tarte buraczki,
- “spaghetti” z surowej cukinii z pesto z jarmużu.
Wegańskie przekąski na wesele
- paszteciki z farszem z soczewicy,
- pierożki z farszem z ciecierzycy,
- sałatka z białkowym makaronem (z groszku, soczewicy itd.),
- koreczki z tofu i warzyw,
- “nuggetsy” z selera,
- “skrzydełka” z boczniaków,
- sałatki z dressingiem musztardowym.
Wesele wegetariańskie – tak czy nie?
Jeżeli na poważnie bierzecie pod uwagę wesele wegetariańskie, to bądźcie do tego pomysłu naprawdę przekonani. Wówczas cała idea się obroni 🙂 Gorzej, gdy wymyślicie sobie taką opcję ot tak – np. po to by zaimponować gościom. Wówczas może się to obrócić przeciwko Wam.
Pamiętajcie również, aby wybrać dobrą firmę cateringową/restaurację, w której kucharze są obyci z kuchnią wege. Co prawda w dzisiejszych czasach rzadko się zdarza, aby osoby profesjonalnie zajmujące się kulinariami nie były w stanie wyczarować nic bezmięsnego do jedzenia, to jednak warto się upewnić. Najlepiej wybierać tych, którzy specjalizują się w wegetariańskim menu – wbrew pozorom sporo takich firm i specjalistów na rynku.
Wesela wege to nadal rzadkość. Dlatego jeżeli obawiacie się tego pomysłu, to wybierzcie opcję mieszaną – dania dla wszystkich – mięsnych i bezmięsnych gości. Powodzenia!
Z tego artykułu dowiesz się:
Organizacja wegetariańskiego wesela staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla par młodych. Współczesne trendy gastronomiczne oraz rosnąca świadomość ekologiczna i zdrowotna sprzyjają takim decyzjom. Wegetariańskie menu na weselu nie jest już nowością, a firmy cateringowe często oferują zarówno opcje wegetariańskie, jak i wegańskie. Mimo tego, temat budzi kontrowersje. Krytycy wskazują, że takie decyzje mogą być postrzegane jako egoistyczne, nie uwzględniające preferencji mięsożernych gości. Z drugiej strony, wesele jest wyjątkowym dniem dla nowożeńców, którzy mają prawo celebrować go w zgodzie z własnymi wartościami. Warto rozważyć oferowanie zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie, by zadowolić różnorodne gusta gości. Ostatecznie, kluczem do sukcesu jest komunikacja – zapytanie gości o ich preferencje kulinarne oraz współpraca z doświadczonymi szefami kuchni. Dzięki temu można stworzyć smaczne i satysfakcjonujące dla wszystkich menu.
Najważniejsze informacje:
– Wegetariańskie wesele staje się coraz bardziej popularne.
– Rosnąca świadomość zdrowotna i ekologiczna wpływa na wybór bezmięsnych dań.
– Firmy cateringowe oferują zarówno wegetariańskie, jak i wegańskie opcje.
– Krytycy mogą postrzegać wegetariańskie wesele jako egoistyczne.
– Ważna jest komunikacja z gośćmi i dostosowanie menu do ich preferencji.
Artykuł jest skierowany do par planujących ślub, które rozważają organizację wesela z wegetariańskim lub mieszanym menu. Przydatny będzie również dla osób szukających inspiracji i pomysłów na kulinarną stronę uroczystości.
Zastanawiam się, na ile takie „wege” wesele faktycznie zadowoli zaproszonych gości. Rozumiem, że dla niektórych dieta wegetariańska jest priorytetem, ale wesele to przecież wydarzenie dla wszystkich, nie tylko dla pary młodej. Czy nie jest to zbyt egoistyczne podejście, by narzucać wszystkim swoje nawyki żywieniowe? Może lepszym rozwiązaniem byłoby mieszane menu, które usatysfakcjonuje zarówno wegetarian, jak i miłośników tradycyjnych dań mięsnych? Takie podejście pokazałoby, że para młoda szanuje różne preferencje swoich gości i chce, aby każdy czuł się komfortowo. W końcu wesele powinno łączyć, a nie dzielić. Konstruktywna uwaga: przemyślcie, jak zadowolić szersze grono osób, nie rezygnując przy tym z własnych wartości.