Wigilia klasowa – pomysły na organizację wigilii w szkole. Co na wigilię klasową?

wigilia klasowa pomysły

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełen ciepła i radości. Dlatego też warto zatroszczyć się o to, aby i w szkolnych murach uczniowie mogli poczuć niepowtarzalny klimat nadchodzących świąt. Organizacja klasowej Wigilii może być doskonałym pomysłem na stworzenie między uczniami rodzinnej atmosfery. Jak przygotować bożonarodzeniowe spotkanie w szkole, które zostanie w pamięci uczniów na długo?

Wigilia klasowa — pomysły na niezapomnianą uroczystość

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Barszczyk, uszka i mandarynki to chyba te elementy, które nam wszystkim w pierwszej kolejności kojarzą się z klasową wigilią. Pomysłów na tę wyjątkową uroczystość może być jednak dużo więcej. Po pierwsze, warto zadbać o dekoracje. Choinka, girlandy, bombki i świecące światełka – to wszystko sprawi, że klasa zyska prawdziwie świąteczny klimat. Dobrym pomysłem będzie zaangażowanie uczniów do wykonania własnoręcznych ozdób bożonarodzeniowych (np. w ramach plastyki), którymi później udekorują swoją klasę na wspólną wigilię. Nie można zapomnieć też o muzyce. Kolędy wprowadzają chyba każdego w magiczny nastrój. Podobnie jak w przypadku dekoracji i tym razem warto zorganizować wspólne śpiewanie kolęd. Wigilia to także czas dzielenia się opłatkiem. Zorganizujcie symboliczne dzielenie się opłatkiem wśród uczniów i nauczycieli. To piękny gest, który podkreśli ducha wspólnoty i życzliwości. Jeśli chcecie, aby spotkanie było także edukacyjne, możecie zorganizować konkurs wiedzy świątecznej. Pytania dotyczące tradycji, zwyczajów i historii związanej z Bożym Narodzeniem dostarczą uczestnikom zarówno rozrywki, jak i wiedzy. Ważnym elementem Wigilii w klasie jest także poczucie solidarności. Zachęćcie uczniów do przynoszenia drobnych upominków dla swoich kolegów i koleżanek, które sprawią, że każdy poczuje się doceniony.

Planowanie wigilii klasowej krok po kroku

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Jak zaplanować klasowe spotkanie wigilijne krok po kroku? 

 • Krok 1: Określenie daty i godziny wydarzenia
  Z reguły wigilia klasowa jest organizowana na ostatniej godzinie wychowawczej przed świętami. Coraz częściej jednak wiele szkół decyduje się wyznaczyć na wigilijne spotkania w klasach konkretny dzień. 
 • Krok 2: Zebranie pomysłów i podział obowiązków
  Warto zachęcić uczniów do dzielenia się swoimi pomysłami na dekoracje, jedzenie, zabawy i inne atrakcje. Propozycje zbierzcie w formie głosowania lub ankiety. Następnie podzielcie obowiązki związane z przygotowaniem wigilii (zakupy, dekoracje, przygotowanie potraw) tak, aby każdy mógł być zaangażowany w przygotowanie wydarzenia.
 • Krok 3: Przygotowanie jedzenia
  Zdecydujcie, jakie dania świąteczne chcecie podać. Możecie wybrać tradycyjne polskie dania wigilijne lub inne, np. charakterystyczne dla różnych krajów świata. Podzielcie obowiązki związane z przygotowaniem potraw. 
 • Krok 4: Zabawy i Rozrywka
  Zorganizujcie program artystyczny, w którym uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty. Pomyślcie o konkursach, prezentacjach czy wspólnym śpiewaniu kolęd. 
 • Krok 5: Prezenty
  Jeśli budżet klasowy na to pozwala, rozważcie przygotowanie małych pamiątek dla uczestników wigilii. Jeśli planujecie wymianę prezentów, ustalcie zasady i wyznaczcie moment na ich wręczenie.

Poniżej znajdziecie pomysły Izabeli Janachowskiej na świąteczne prezenty dla najmłodszych!

Menu wigilijne — potrawy wigilijne dla dzieci

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Wigilia klasowa to namiastka prawdziwej przedświątecznej, rodzinnej kolacji. Nie sposób więc aby odbyła się bez jedzenia. Jakie proste dania na wigilię można przygotować, aby zadowolić najmłodszych? W tym przypadku mogą się nie sprawdzić tradycyjne wigilijne potrawy. Możemy spędzić godziny w kuchni, przygotowując rozmaite posiłki, jednak często nie będą one docenione przez dzieci. Co więcej, w szkole nie zawsze znajdziemy mikrofalówkę – a kto by miał ochotę jeść zimną rybę? Postawmy więc na przekąski i proste potrawy wigilijne takie jak pierniczki, mandarynki, czy barszcz z uszkami, który można przynieść w termosie. Jeśli nie możecie obejść się bez pierogów, uwielbianych często przez dzieci to możecie je przetransportować w trzymających ciepło pojemnikach. Na wigilię klasową możemy upiec różnego rodzaju domowe ciasta, jak makowiec i piernik. Jakie przekąski na wigilię sprawdzą się najlepiej? Zdecydowanie postaw na paluszki, owoce i małe kanapeczki. Do picia z kolei najlepiej jest kupić dobrej jakości soki lub postawić na herbatę. Typowo świąteczny kompot z suszu nie jest zbyt lubiany przez dzieci. Jeśli już o jedzeniu mowa – nie zapominajmy o jednorazowej zastawie. Na takie wydarzenie na pewno należy zaopatrzyć się w papierowe talerze i kubki oraz ekologiczne sztućce. 

Prezenty i wymiana upominków: Inspiracje na wigilię z klasą

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Wymiana prezentów w klasie podczas wigilii to doskonały sposób na budowanie więzi między uczniami i tworzenie świątecznej, rodzinnej atmosfery. Często dzieci losują kolegę lub koleżankę z klasy, którą obdarują upominkiem. Jest to doskonała okazja do tego, aby się bliżej poznać i przekonać się o tym, jakie druga osoba ma zainteresowania, aby wybrać dla niej odpowiedni prezent. Jeśli jednak nie mamy w ogóle pomysłu na podarunek dla drugiej osoby, bądź nie chcemy organizować losowania, poniżej podpowiadamy jakie upominki będą uniwersalne na to wydarzenie!

 • Upominki DIY:

Zachęćcie uczniów do samodzielnego przygotowania upominków. To mogą być ręcznie robione ozdoby, kartki świąteczne, czy pierniczki w ozdobnych pudełkach.

 • Wymiana Kartek Świątecznych:

Zorganizujcie wymianę kartek świątecznych, podczas której każdy uczeń losuje innego i przygotowuje dla niego kartkę ze świątecznymi życzeniami.

 • Wspólne prezenty dla klasy:

Zorganizujcie zbiórkę na wspólny prezent dla klasy. To może być coś praktycznego, jak np. gra planszowa, czy nowy sprzęt, który uatrakcyjni lekcje.

 • Prezenty związane z Zabawą i Rozrywką:

Prezenty związane z zabawą i rozrywką, takie jak gry planszowe, puzzle, zestawy modeliny czy książki będą w większości przypadków uniwersalnym i sprawdzonym pomysłem.

 • Skarpety i rękawiczki: 

Kolorowe, ciepłe skarpety czy rękawiczki zawsze są mile widziane, zwłaszcza w okresie zimowym.

 • Drobiazgi:

Wielu dzieciom uśmiech na twarzy sprawią drobiazgi takie jak kubki z zabawnym nadrukiem, breloczki do kluczy, czy zestawy czekoladek, która będą zawsze uniwersalnym pomysłem na prezent.

Świąteczne tradycje — jak przyciągnąć klasę do wigilijnej uroczystości

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Święta Bożego Narodzenia obfitują w wiele tradycji. Jakie świąteczne tradycje mogą przyciągnąć klasę do wigilijnej uroczystości? Rozpocznijcie świąteczne przygotowania od udekorowania sali lekcyjnej i ubrania choinki. Zachęć uczniów do wspólnego tworzenia ozdób. Doskonałym pomysłem będzie także organizacja wymiany prezentów w klasie. Możecie ustalić maksymalną kwotę, jaką uczniowie mogą przeznaczyć na upominek, a następnie przeprowadzić losowanie. Do wigilijnej uroczystości uczniów mogą przyciągnąć także świąteczne smakołyki. Na klasowe spotkanie każdy może przygotować coś do jedzenia. Niech to będzie okazja do dzielenia się przepisami rodzinnych wigilijnych dań. Dobrym pomysłem będzie także wprowadzenie tradycji wspólnego przygotowywania stołu wigilijnego. Niech każdy uczestnik przyczyni się do stworzenia tego wyjątkowego miejsca, dzięki czemu poczuje się jeszcze bardziej zaangażowany w uroczystość. Na klasowej wigilii nie może zabraknąć również muzyki i kolęd. Kolędowanie to wspaniała tradycja i doskonały sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju do wydarzenia. 

Podsumowanie — jak wspólna wigilia klasowa tworzy wspomnienia

wigilia klasowa pomysły
Fot: Shutterstock

Wigilijna uroczystość integruje klasę w wyjątkowy sposób. Dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, czy obdarowywanie się prezentami sprzyjają budowaniu więzi między uczniami. Wspólne świętowanie tworzy radosną atmosferę, która różni się od standardowych zajęć lekcyjnych. Uczniowie mają szansę zrelaksować się i cieszyć się świątecznym nastrojem w towarzystwie swoich kolegów i nauczycieli. Dokumentowanie wydarzenia za pomocą zdjęć czy nagrań video to doskonały sposób na zachowanie wspomnień. Uczniowie będą mogli później po latach wracać do tych beztroskich chwil.

Rekomendowane artykuły