Zabawy na Halloween — gry i zabawy na Halloween dla dzieci, młodzieży i dorosłych

zabawy na halloween

Zabawy na Halloween to gry, które będą odpowiednie dla osób z każdej grupy wiekowej. Sprawdź, na które z nich się zdecydować w zależności od imprezy, jaką organizujesz!

Zabawy na Halloween to nieodłączny element świętowania, który z pewnością zadowoli zarówno małych, jak i dużych. Oczywiście jest to tak ważne, jak dobra muzyka, świetne towarzystwo oraz doskonałe stroje. Przekonaj się, na które gry i zabawy na Halloween zdecydować się w tym roku!

Zabawy na Halloween – kiedy je zorganizować?

zabawy na halloween
Fot: Shutterstock

Jak wiadomo – noc Halloweenowa to okoliczność pełna strachu, przebieranek i mrocznego klimatu. Wywodzi się ono od celtyckiego święta Samhain, które to było zakończeniem żniw i wskazywało na początek zimy. Według wierzeń właśnie wtedy zacierała się granica między światem ludzi żywych a zaświatami.

Kiedy Halloween? W tym roku, czyli 2023, to święto wypada jak zawsze 31 października. Jest to wtorek, dlatego zwłaszcza dorośli powinni przygotować się, na to, by zarezerwować sobie weekend wcześniej lub później, by bawić się do białego rana.

Znacznie wcześniej natomiast warto rozpocząć przygotowania. Odpowiednie przebranie na Halloween zawsze wymaga zamówienia go kilka tygodni przed imprezą, by móc je dopasować lub dokupić idealne dodatki. Podobnie jest z dekoracjami i całym planem, jak udekorować mieszkanie lub wynajętą salę.

Niektóre zabawy na Halloween w domu lub wynajętym lokalu także wymagają przygotowania z wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeśli nie są to gry, do których stworzenia przyda się jedynie nasza wyobraźnia. W zależności od tego, jakie zajęcia dla swoich gości wybierzesz, musisz odpowiednio wcześniej stworzyć lub zakupić niezbędne przedmioty.

Jakie zabawy na Halloween dla dzieci najlepiej się sprawdzą?

zabawy na halloween
Fot: Shutterstock

Skoro wiesz już, kiedy jest Halloween 2023, czas byś poznał najlepsze gry i zabawy, które zachęcą najmłodszych do kreatywności. Od czego jednak zacząć? Świetnym rozpoczęciem zabawy, które ucieszą każde dziecko, jest wspólnie wybrany strój na Halloween. Dzięki niemu nasza pociecha będzie bawiła się doskonale od samego początku!

Jeżeli myślisz, że kalambury to nie najlepszy pomysł – bardzo się mylisz! Można je przygotować na dwa sposoby, a każdy z nich pobudza zdolności manualne najmłodszych, uczy śmiałości i rozwija kreatywność.

Aby odpowiednio przygotować Halloweenowe kalambury, musisz spisać na karteczkach postacie lub elementy dekoracyjne. Dla najmłodszych dzieci wystarczą rysunki lub wydruki konkretnych opcji do przedstawienia.

Kalambury można przeprowadzić na dwa sposoby – z wykorzystaniem tablicy lub w formie pokazywania i naśladowania, oczywiście bez mówienia albo podpowiadania. Świetnym pomysłem jest dodanie nagród za każdą poprawną odpowiedź. Zmotywuje to najmłodszych do rywalizacji, a także zachęci do przedstawiania haseł w mniej standardowy sposób.

Bajka na Halloween

Wspaniałym pomysłem na zabawy na Halloween w domu są historie. Jednak nie byle jakie! Możesz wraz z dziećmi stworzyć całą opowieść o wróżkach, czarownicach lub potworach. W zależności od tego, jakie postaci są najciekawsze dla Twoich pociech – obierzcie ich przygody na cel!

W jaki sposób podejść do tego kreatywnie? Wystarczy, że usiądziesz z dziećmi i zasugerujesz dodawanie zdania od każdej osoby, by w efekcie powstała bajka taka, która wszystkim odpowiada. 

Ze starszymi dziećmi możecie ustawić główny temat i zapisywać na zmianę po zdaniu na kartce, uprzednio robiąc zakładkę na napisanym tekście. W tym przypadku warto przygotować zestaw pytań, na które dopisywane zdania będą odpowiedziami. Po wypełnieniu wszystkich pól wystarczy rozwinąć papier i przeczytać, w jaką stronę potoczyła się historia.

Dekoracje na Halloween na ślepo

Zabawy na Halloween dla dzieci w przedszkolu to także nieskomplikowane gry, które nie wymagają żadnych umiejętności. Do ich stworzenia potrzeba tylko niewielkich zakupów, a wszystko później zależy od losu.

W tym przypadku dowolność jest dosyć duża. Możecie na ślepo udekorować potworny obrys na kartonie, ramki do zdjęć czy stworzyć ogromny plakat, w którego tworzeniu udział weźmie każde dziecko. Niezależnie jaka opcja zostanie przez Ciebie wybrana – musisz przygotować elementy twarzy (oczy, usta, nos, uszy, brwi, a nawet wąs) i opaskę na oczy. 

Tworzenie samodzielnie potwora polega na zasłonięciu oczu dziecka, skierowanie go na miejsce, gdzie mają zostać przyklejone elementy i wręczanie mu ich bez mówienia, co właśnie trzyma w dłoni. W ten sposób powstaną prawdziwe monstra z ustami na czole i oczami na policzkach! Podobnie można zrobić z ozdabianiem plakatów lub innych przedmiotów.

Najlepsze zabawy na Halloween dla młodzieży!

zabawy na halloween
Fot: Shutterstock

Jakie zabawy na Halloween dla nastolatków będą dobrym rozwiązaniem? Dzieci w nieco starszym wieku mogą nie być zainteresowane, jeśli zaproponujemy im którąś z powyższych zabaw, dlatego warto zastanowić się, co wpasuje się w ich gust.

Lampiony na Halloween

Świetnym pomysłem na zabawy na Halloween dla nieco starszych dzieci jest stworzenie samodzielnie lampionów. Te niezwykle kreatywne zajęcie sprawi, że nastolatki przygotują ozdoby, które będą doskonałą dekoracją przez lata!

Do przygotowania lampionów trzeba przygotować przede wszystkim puste słoiki. Ich wielkość będzie zależała od tego, jaką świeczkę planujemy w niej umieścić. Dodatkowo należy zadbać o sznurki, karton lub kartki z bloku technicznego, a także brokat, farby lub cekiny.

Najprościej będzie naszkicować dynie lub inne charakterystyczne wzory na kartonie albo kartce, wyciąć je i przykleić z zewnątrz słoja. Można także pokryć słój klejem na gorąco, tworząc pożądane kształty, a następnie przytwierdzić do nich sznurki. Na koniec wystarczy włożyć do środka świecę i lampion gotowy!

Wyławianie jabłek

Zabawa na Halloween, która cieszy się chyba największą popularnością to wyławianie jabłek. Nie robi się tego jednak w sposób standardowy, ręką – a ustami. Do przygotowania gry potrzebujesz miski z wodą, o wielkości wystarczającej, by komfortowo umieścić w niej głowę.

Jabłka pływające po powierzchni nie są łatwe do wyłowienia, a w tej zabawie można również mierzyć czas każdego uczestnika! Wymyśl nagrodę dla zwycięzcy i bawcie się dobrze!

Cukierek albo psikus!

Mając pod nadzorem niewielką grupę nastolatków, możecie wybrać się na polowanie na cukierki! Zabawa, która ogromną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, również u nas zyskuje uznanie.

W noc Halloweenową wybierzcie się do kilku miejsc i zapukajcie do różnych osób w przebraniach. Najlepiej zahaczyć o domy, które ozdobione w stylu Halloween, ponieważ zwłaszcza starsze osoby mogą nie do końca zrozumieć hasło „cukierek albo psikus”. 

Jakie zabawy na Halloween dla dorosłych wybrać?

zabawy na halloween
Fot: Shutterstock

Niektóre z powyższych zabaw mogą także się sprawdzić wśród dorosłych – zakrapiane kalambury czy stworzenie jak najstraszniejszej historii zapewni wiele emocji. Jednak na tym nie poprzestajemy! Oto trzy pomysły, które z pewnością okażą się doskonałym wyborem!

Halloweenowe słodkości na sznurku

Kobiety mające na swoich twarzach pełny makijaż z pewnością niechętnie wzięłyby udział w konkursie na wyławianie jabłek z wody. Groziłoby to uszkodzeniem sztuki, nad którą spędziły kilka godzin. 

Idealnym zamiennikiem tej zabawy jest chwytanie smakołyków powieszonych na sznurku. W tym celu można wykorzystać owoce, słodkości lub słone przekąski. Cały trud polega ponownie na tym, że nie można pomagać sobie rękami, a jedynie skorzystać można z ust i zębów.

New Drop

Rzeźbienie dyń, czyli najlepsze ozdoby na Halloween!

Zabawy na Halloween, które wymagają większych zdolności manualnych i korzystania z ostrych narzędzi to właśnie przygotowywanie charakterystycznych dyń. Nie są one polecane dla dzieci z oczywistych względów – dobre wyczucie noża jest kluczowe.

Marlu_baner

Wraz z grupą znajomych możecie sięgnąć po dynie, wydrążyć je (choćby na czas) i po namalowaniu strasznych twarzy, wyciąć je. Następnie warto przeprowadzić głosowanie i odpowiednio nagrodzić zwycięzcę.

Truth or Drink

Nieco mniej skomplikowana wersja gry „prawda czy wyzwanie” polegająca na zadawaniu osobie pytań, jednak tym razem ich zakres sięga tylko tematyki Halloween. Osoba, która nie potrafi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, musi wypić shota, a osoby niespożywające alkoholu przynajmniej łyka bezalkoholowego koktajlu. 

Tego typu zabawy na Halloween pobudzają kreatywność osób zadających pytania, a mogą wprowadzić odpowiadających w drobne zmieszanie. Przyznanie się do strachu przed klaunami lub apokalipsą zombie mogą być nieco żenujące! Otwiera to także duże możliwości, by poprowadzić ciekawe rozmowy lub lepiej poznać swoich przyjaciół.

Oczywiście w zamian za brak odpowiedzi można umówić się na wyzwania, jednak w niektórych sytuacjach lub kręgach znajomych nie jest to aż tak proste. Wymyślcie własne zasady, które najbardziej do Was pasują!

Mamy nadzieję, że znasz już najciekawsze zabawy na Halloween, a Twoja impreza okaże się sukcesem! Koniecznie podziel się innymi pomysłami na miłe spędzenie czasu z dziećmi lub na świętowanie wśród dorosłych. Z pewnością inni czytelnicy docenią ten gest!

Rekomendowane artykuły