Zakaz robienia zdjęć na ślubie? Tak postanawiają niektóre pary młode

ślub w social mediach

Social media stały się nieodłączną częścią naszego życia, a strefy online i offline coraz częściej wzajemnie się przenikają. Dotyczy to również wydarzeń, które wcześniej zarezerwowane były dla najbliższych, takich jak zaręczyny, czy ślub. Ślubna etykieta w social mediach to wciąż świeży temat, który Młodym, ale i gościom, przysparza wielu problemów. Jak to rozwiązać? Co wolno, a czego nie wolno wrzucać do mediów społecznościowych? Czy weselny live stream jest w porządku? Przygotowałam dla Was 10 złotych zasad ślubnej etykiety w social mediach dla Pary Młodej i gości weselnych.

1. Wasz ślub – Wasza decyzja

To pierwszy i najważniejszy punkt, bo to od niego wychodzi cała reszta. To Państwo Młodzi decydują, czy chcą, żeby urywki z tego dnia trafiły do mediów społecznościowych. Coraz częściej bowiem, pary decydują się na prywatne przyjęcie, bez telefonów i aparatów. To Wasz ślub i Wasza decyzja. Jak powiadomić o niej gości?

Jeśli stawiacie na całkowitą prywatność i nie chcecie, żeby w czasie Waszego ślubu i wesela goście używali telefonów i publikowali cokolwiek w mediach społecznościowych, możecie:

  • Zaznaczyć to już na zaproszeniach ślubnych – wystarczy krótka notatka na końcu.
  • Napisać o tym w harmonogramie ślubnym, który podarujecie gościom.
  • Umieścić informację przed wejściem na salę weselną.
  • Ogłosić to przed rozpoczęciem przyjęcia weselnego – możecie zrobić to sami lub poprosić o to osobę prowadzącą przyjęcie.

Jeśli jednak nie macie nic przeciwko temu, by goście dzielili się w swoich social mediach szczegółami uroczystości, warto ich o tym poinformować: przedstawcie hashtag, jakim mają być oznaczone zdjęcia, a jeśli macie jeszcze inne życzenia – możecie umieścić je w formie dodatku do zaproszenia lub w ślubnym harmonogramie.

2. Ślubny hashtag

To świetne rozwiązanie, które już od kilku lat stosują Pary Młode na całym świecie. Ślubny hashatg to nic innego, jak spersonalizowany hashtag, którym goście weselni oznaczają wszystkie opublikowane zdjęcia z Waszego przyjęcia – dzięki temu łatwiej jest je później znaleźć – wystarczy wpisać dedykowany hashtag i gotowe! Mogą stosować go zarówno goście, jak i Młodzi.

Jak stworzyć taki hashtag? Tutaj wystarczy po prostu trochę wyobraźni. To może być kombinacja Waszych inicjałów i daty ślubu, zabawne hasło, lub najprostsze: #ślub(wasze imiona) – najważniejsze, by wszyscy goście weselni znali i stosowali ten znacznik. Możecie poprosić ich o to na zaproszeniach lub ustawić przypominajkę z wybranym hashtagiem, w widocznym miejscu na przyjęciu.

ślubny hashtag

3. Fotograf ma zawsze pierwszeństwo

O ile poprzednie dwa punkty skupiały się na zadaniach Młodych, kolejne kieruję już do gości. A ten punkt jest naprawdę istotny. Ślubny fotograf to osoba, którą Młodzi zatrudnili i opłacili właśnie po to, by uwiecznił najpiękniejsze momenty ich wielkiego dnia. I to fotograf ma pierwszeństwo przy robieniu wszystkich zdjęć. Dlatego pod żadnym pozorem nie zachodź mu drogi, nie psuj ujęć i nie przeszkadzaj w pracy – nawet jeśli wirująca suknia Panny Młodej idealnie prezentowałaby się na Twoim Insta-Stories.

fotograf na ślub

4. Nie publikuj zdjęć, zanim zrobi to Para Młoda

To jedna z głównych zasad ślubnej etykiety w social mediach. To do Młodych należy pierwszeństwo w informowaniu o ślubie. Dlatego zanim opublikujesz zdjęcie szczęśliwej Pary Młodej, upewnij się, że oni zdążyli już podzielić się tą nowiną w swoich mediach społecznościowych lub zapytaj, czy możesz to zrobić – to ich dzień i ich zasady. A nikt nie lubi spojlerów, prawda?

5. Łap chwile warte zapamiętania

W czasie przyjęcia weselnego Młoda Para ma naprawdę sporo na głowie, przez co wiele rzeczy im po prostu umyka. Mogą nie zauważyć wzruszających momentów, czy zabawnych zdarzeń, a przecież nikt nie chciałby żeby ich to ominęło. Dlatego Twoją rolą jako gościa, jest również łapanie tych momentów, które oni mogli przeoczyć – kiedy odetchną i spokojnie będą mogli obejrzeć zdjęcia, będą Ci za to naprawdę wdzięczni!

6. Tylko dobre zdjęcia

I działa to w dwie strony. Para Młoda nie powinna publikować zdjęć, na których ich goście wyglądają niekorzystnie, a goście nie powinni publikować ujęć na których Młoda Para wygląda źle – to zasada, którą zawsze należy mieć w pamięci. Nie ma nic gorszego niż niezbyt udane zdjęcia z najważniejszego dnia życia, prawda? Dlatego jeśli zrobiliście sobie zdjęcie z Młodymi, na którym wyglądacie wspaniale, jednak oni niekoniecznie – przykro mi. To zdjęcie może trafić tylko do kosza.

New Drop
ślubna etykieta

7. Weselne dramaty zostają tam, gdzie ich miejsce – w przeszłości

Chociaż każdy z nas chce, by jego wesele było idealne, przyjęcia rządzą się swoimi prawami. Zdarza się, że w tym wyjątkowym dniu ogólnej radości towarzyszą również małe i większe dramaty. Tutaj zasady są dwie, każda tak samo ważna: robimy wszystko, by nie docierały do Młodych i pod żadnym pozorem nie pokazujemy ich w sieci. Wpadki, kłótnie, problemy i pomyłki – zdarzają się naprawdę często, nawet jeśli wcześniej dokładnie zaplanowano każdy detal imprezy. I nawet jeśli wydają się być zabawne, a Młodzi sami potrafią z nich żartować, wyniesienie ich poza salę weselną, a szczególnie wrzucanie ich do mediów społecznościowych, to po prostu poważne faux-pas.

8. Zachowaj umiar

Nawet jeśli Młodzi nie mają nic przeciwko publikowaniu zdjęć i relacji z dnia ich ślubu, warto pamiętać o umiarze. Ślub i wesele to zdecydowanie coś więcej niż tylko impreza. To dzień, w którym dwoje zakochanych ludzi obiecuje sobie być ze sobą na zawsze – dwoje ludzi ofiaruje sobie nawzajem swoje życie, razem z codziennością, troskami i radościami. Goście weselni są świadkami tego wydarzenia. Na ich oczach rozgrywa się najpiękniejszy rozdział czyjejś historii. Są tam dlatego, że Para Młoda chciała, by towarzyszyli im w tym szczególnym dniu. To zaszczyt. Dlatego nawet jeśli masz ochotę dzielić się każdym, nawet najmniejszym detalem z tego wydarzenia – powstrzymaj się. To normalne, że chcesz pokazać światu miłość, wspaniałe dekoracje i świetną zabawę, ale to czas, w którym musisz przede wszystkim skupić się na przeżywaniu. Nie warto spędzać całego wieczoru z telefonem w ręce.

9. Zasady są po to, by ich przestrzegać

Jak wspominałam wcześniej: NAJWAŻNIEJSZA JEST PARA MŁODA. To oni ustalają reguły tego dnia, również te dotyczące mediów społecznościowych. Za każdym razem, to Para Młoda tworzy własną ślubną etykietę w social mediach. Dlatego zanim zaczniesz publikować, upewnij się, że nie popełniasz żadnej gafy i nie robisz czegoś wbrew ich woli. Jeśli Młodzi zdecydowali się na prywatną uroczystość – wyłącz telefon i uszanuj ich zdanie. Jeśli wskazali dedykowany hashtag – używaj go i oznaczaj zdjęcia. Jeśli chcą żeby publikować zdjęcia tylko z wybranego momentu przyjęcia – nie publikuj innych. To proste, a może zaoszczędzić i Tobie, i Młodym naprawdę sporo stresu!

10. Przekaż Instagram w dobre ręce

Tę zasadę zostawiłam na koniec i dedykuję ją każdej Pannie Młodej. Jeżeli Instagram jest częścią Twojej codzienności, tworzysz tam zaangażowaną społeczność lub po prostu, chcesz podzielić się tym wyjątkowym dniem z innymi – na tą jedną noc przekaż swój Instagram w dobre ręce. Siostra, przyjaciółka, ktoś bliski: to oni będą relacjonować uroczystość, podczas gdy Ty, będziesz mogła po prostu świetnie się bawić i przeżywać ten dzień dokładnie tak, jak tego chcesz – z osobą, z którą chcesz spędzić resztę życia.  

Zaobserwuj nasz profil na Instagramie

Rekomendowane artykuły