Zamiast kwiatów na ślub – prezenty charytatywne. Sprawdź szczegóły!

prezenty na ślub

Nie chcecie otrzymać od swoich gości weselnych kwiatów? Możecie poprosić ich o kupony totolotka, książki, butelki wina, albo… o prezenty charytatywne. Sami zdecydujcie, komu chcecie pomóc. Pamiętajcie jednak o kilku istotnych szczegółach. Moim zdaniem to wspaniała inicjatywa i warto przyjrzeć się temu bliżej!

Gdy jedna z moich koleżanek wychodziła za mąż 10 lat temu, poprosiła swoich gości weselnych o maskotki zamiast kwiatów. Pamiętam, że pięknego misia kupił mój ówczesny partner (ja dawałam prezent główny). Zabawki miały powędrować do lokalnego domu dziecka.

janachowska.pl

Koleżanka jednak nie spytała w placówce, czy oni rzeczywiście tych maskotek potrzebują. Gdy po weselu zadowolona zawoziła górę misiów, została odesłana z kwitkiem. Okazało się, że dyrekcja nie zgodziła się na datki, gdyż dzieciaki miały aż nadto zabawek. Poza tym obawiali się, że będą musieli zapłacić podatek od tych prezentów. 

prezenty charytatywne na ślubie

Pomyślicie, że moja koleżanka postąpiła bardzo nierozsądnie? Niby tak, ale z drugiej strony – wpadlibyście na to, że dom dziecka nie przyjmie maskotek? Mimo to lepiej podejść do tego tematu w bardziej przemyślany sposób. Nie warto rezygnować z prezentów charytatywnych. Mogą komuś bardzo pomóc i sprawić ogromną radość. Zatem jak się za to zabrać? Opcji jest kilka.

concept store

Charytatywne prezenty ślubne – zrzutki

W internecie działa dzisiaj masa różnego rodzaju zrzutek. Zbiórkę może zorganizować każdy, również Wy jako Państwo Młodzi. To bardzo ciekawa opcja, jeżeli działacie na co dzień jako wolontariusze, np. w hospicjum czy w schronisku dla zwierząt.

Możecie zebrać pieniądze na swój cel, np. na leczenie konkretnego zwierzaka. Wówczas zakładacie zbiórkę na jednym z serwisów świadczących takie usługi i link do niej przekazujecie gościom na zaproszeniu i online, np. na grupie dedykowanej Waszej imprezie (link warto skrócić np. na bit.ly, aby był łatwy do przepisania – przecież nikt nie kliknie w hiperłącza z papierowego zaproszenia;)).

Komunikujecie, że zrzutka jest zamiast kwiatów i że zachęcacie do wpłat (możecie dopisać, że najlepiej pod imieniem i nazwiskiem, chociaż to może wydawać się nieeleganckie, bo wygląda jakbyście nie ufali swoim gościom). Warto w opisie zrzutki wyjaśnić dokładny cel zbiórki, tak aby każdy miał pewność, że przeznacza pieniądze na wiarygodny cel. 

Możecie też dołączyć do innej zrzutki. Łatwo to zrobić bez porozumienia z właścicielem, ale musicie mieć pewność, że zbiórka będzie trwać do samego wesela (niektórzy będą czekać z wpłatą). 

prezenty charytatywne zamiast kwiatów

Charytatywne prezenty zamiast kwiatów na ślub – prezent fizyczny

Zasadność wpłat na zrzutki internetowe może wydawać się w kontekście prezentów ślubnych wątpliwa. Przecież chodzi o to, aby przyjść z podarunkiem (jak z kwiatami) na wydarzenie. Rzeczywiście, ma to sens, szczególnie gdy sporą część gości stanowią osoby nie do końca obyte z internetową rzeczywistością.

Co wtedy? Przede wszystkim warto znaleźć fundację/placówkę, którą chcemy wesprzeć. To konieczne! Wybieranie w ciemno może skończyć się fiaskiem (pamiętasz historię z początku artykułu?). Opcji jest wiele. Możesz skontaktować się z fundacją, która pomaga dzieciom z ubogich rodzin. Może zbierają akcesoria papiernicze?

Wówczas o to właśnie poprosisz swoich gości, tłumacząc im, np. na zaproszeniu genezę tego pomysłu. Bardzo wiele Par Młodych dokonuje zbiórki karm do wybranego schroniska (w tym przypadku warto jednak zaznaczyć gościom konkretne marki produktów, niestety te łatwo dostępne są niskiej jakości i mogą zaszkodzić zwierzakom).

Ciekawym pomysłem, niejako połączeniem tych dwóch wyżej opisanych opcji, są też specjalne puszki od organizacji charytatywnych tworzone specjalnie na wesele. Wówczas goście na imprezie wrzucają do nich pieniądze. 

Działania charytatywne – Komu warto pomóc?

Oczywiście warto byście sami wybrali organizację, której chcecie pomóc. Skontaktujcie się z jej przedstawicielem i uzgodnijcie swój pomysł. Dostaniecie informację, czego potrzeba i jak to najefektywniej zebrać, aby i organizacji, Wam i przede wszystkim gościom weselnym było wygodnie.

Możecie też skorzystać z moich podpowiedzi. Wraz ze swoją redakcją przygotowałam dla Was propozycje świetnie działających organizacji, które na pewno chętnie skorzystają z Waszej pomocy. Nie zapomnijcie się z nimi skontaktować przed ostateczną decyzją!

Prezenty charytatywne dla Cztery kroki do szczęścia by AMS

Kwiaty więdną szybko,
a uśmiech dziecka zmienia świat!
Dołączcie do nas!
W dniu zaślubin podzielcie się swoim szczęściem!

4krokiszczescia.pl

 prezenty charytatywne dla szkoły muzycznej w Afryce
4krokiszczescia.pl

Chcecie dorzucić swoją cegiełkę do budowy szkoły muzycznej w Republice Centralnej Afryki? Macie okazję! Dołączcie do projektu 4krokiszczescia.pl. RCA to kraj, w którym od 25 lat trwa wojna. Walczą nawet dzieci! Brat Benedykt Pączka wierzy w siłę edukacji. Dlatego buduje w Afryce szkoły muzyczne, które są szansą na lepszą przyszłość dla małych, bardzo umuzykalnionych przecież mieszkańców RCA.

Poza tym w kraju nie ma ani jednej szkoły muzycznej. Edukacja muzyczna jest szansą na zdobycie umiejętności, które mogą stać trampoliną do nowych możliwości. Dodatkowo muzyka, tak uwielbiana przez Afrykańczyków, łagodzi traumę i zapewnia nutkę radości w tej jakże trudnej, wojennej rzeczywistości. 

Jak dołączyć do akcji? Wystarczy wejść na 4krokiszczescia.pl i wypełnić deklarację. Organizatorzy wyślą Wam puszkę oraz potrzebne materiały. Waszym zadaniem będzie tylko poinformowanie gości o zbiórce i jej szczytnym celu.

Puszkę najlepiej oddać podczas wesela w ręce świadka, który będzie zbierał do niej pieniądze podczas składania życzeń. Organizatorzy wspaniale podziękują Wam za ten wyjątkowy gest! Przekażą Wam płytę nagraną przez dzieci ze szkoły muzycznej oraz zdjęcie z serca afryki jako pamiątkę do albumu ślubnego. 

Szykujecie ślub? Moja aplikacja ułatwi Wam przygotowania. Sprawdźcie już dziś!

Ślub Pełen Miłości – Prezenty charytatywne

Dołączcie do Ślubu Pełnego Miłości – wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji ślubnej! Podzielcie się Waszą miłością nie tylko z gośćmi i znajomymi, ale też z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Dzięki temu Wasza miłość będzie promieniowała na innych!

Narzeczeni, dołączcie już dziś!

slubpelenmilosci.pl
Ślub Pełen Miłości
slubpelenmilosci.pl

Tak czytamy na stronie internetowej slubpelenmilosci.pl. To wyjątkowa akcja znanych w Polsce projektów tj. Akademii Przyszłości i Szlachetnej Paczki. Możecie wesprzeć jeden z nich, dając wsparcie zdolnym dzieciom z ubogich rodzin lub przekazując datki na żywność i inne potrzebne artykuły dla potrzebujących rodzin.

Do akcji dołączyło już ponad 100 Par Młodych. Jak to działa? Wystarczy wysłać zgłoszenie na stronie slubpelenmilosci.pl. Dostaniecie wówczas od organizatorów stylową puszkę na zbiórki oraz bileciki do wysłania z zaproszeniem dla gości. Zbiórka odbędzie się w czasie ślubu do specjalnej puszki. 

Prezenty bez pudła

Prezenty bez Pudła to produkty humanitarne dostarczane przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione przez gości weselnych produkty są wysyłane tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Na strone internetowej https://unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla można wybrać konkretny prezent. To Wasi goście zdecydują jaki rodzaj pomocy jest im najbliższy. Jeżeli nie będą widzieli, na co się zdecydować, mogą wybrać rekomendowany zestaw np. pojemnik na wodę, albo apteczkę pierwszej pomocy.

Po dokonaniu płatności goście otrzymają e-mail z wybranym certyfikatem. Mogą go spersonalizować i przekazać Wam zamiast kwiatów na ślub. Unicef dostarczy prezenty dzieciom, które ich potrzebują.

By Wasi goście weselni kupili Prezenty bez Pudła, musicie poinstruować ich, jak to zrobić (wystarczy dołączyć krótką instrukcję do zaproszenia). Poproście by zamiast kwiatów dostarczyli Wam certyfikat. 

prezenty charytatywne bez pudła
unicef.pl

Podatek od prezentów charytatywnych

Czy od darowizny na rzecz, np. jakiejś fundacji będziecie musieli zapłacić podatek? Jeżeli od jednej osoby nie otrzymacie większej kwoty niż 4902 zł to nie będziecie musieli tego robić. 

Pomysłów na prezenty charytatywne jest cała masa. A Wy jaką fundację lub jaki projekt byście polecili? 

Czy gości należy uprzedzić telefonicznie o wysłaniu zaproszenia? Czy można zaprosić gościa bez osoby towarzyszącej? Czy tworzenie listy gości to nietakt? – to tylko niektóre z pytań, które zadałam doktor Irenie Kamińskiej Radomskiej. Zapraszam do oglądania!

Rekomendowane artykuły