Zaproszenia na studniówkę 2024 – jak zrobić? Gdzie kupić?

zaproszenia na studniówkę

Zaproszenia na studniówkę to nieodłączny element, który zawsze trzeba przygotować przed balem maturalnym. Zobacz, jak zorganizować ten element i komu wręczyć zaproszenie na studniówkę.

Wtedy, kiedy nadchodzi czas studniówki, przewodniczący klasy wraz ze skarbnikiem mają na swoich barkach wiele zadań. Przygotowanie zaproszeń na studniówkę to jedno z nich. W takim przypadku warto dogadać się z innymi przewodniczącymi ostatnich klas, by wspólnie ustalić, jakie zaproszenia na studniówkę wybrać oraz w jaki sposób je przygotować. Zaangażować do tego można także trójkę klasową, czyli rodziców odpowiadających za sprawy organizacyjne między uczniami a wszystkimi ich rodzicami. 

Połączenie sił sprawi, że będzie to o wiele łatwiejsze w przygotowaniu. Wspólne zamówienie lub zorganizowanie zaproszeń zajmie o wiele mniej czasu, a także może okazać się znacznie tańsze. Unikniecie wtedy powielonych zaproszeń dla konkretnych nauczycieli. 

Zaproszenia na studniówkę – jak powinny wyglądać?

zaproszenia na studniówkę
Fot: Shutterstock

Przeglądając w internecie inspiracje na zaproszenia studniówkowe, natkniemy się na mnóstwo propozycji. W przeważającej większości są to kartki wykonane z papieru o gramaturze co najmniej 250 g i to jest zupełne minimum, na które powinniśmy się zdecydować.

Kolorystyka zaproszeń na studniówkę to również ważna sprawa. Nie sprawdzą się tu wielokolorowe opcje, a stonowane, eleganckie barwy. Szczególnie chętnie wybierane połączenia kolorystyczne to:

  • beż lub biel z ciemnym niebieskim,
  • biel z czernią,
  • biel z ciemnym zielonym,
  • beż lub biel z bordowym,
  • biel ze złotem.

Doskonale prezentują się również kombinacje, w których skład wchodzi biel, złoto i ciemny niebieski lub biel, czerń i złoto. Możecie również zamówić zaproszenia w jednej kolorystyce dla nauczycieli, a w innej dla osób towarzyszących. Warto w takim przypadku również nieco zmienić tekst, który będzie znajdować się w środku kartki.

Mogą one być przyozdobione kokardką lub innymi aplikacjami. Najważniejsze, by prezentowały się spójnie i szykownie. Wybór najtańszych kartek może okazać się katastrofą, ponieważ będą nie tylko łatwo gniotące się, ale również pozbawione klasy i dobrego gustu.  

Komu wręczyć zaproszenia na bal maturalny?

zaproszenia na studniówkę
Fot: Shutterstock

Zdecydowanie pożądane jest postawienie na zaproszenia na studniówkę dla nauczycieli. To właśnie im przede wszystkim będziemy dziękować za kilka lat przekazywania nam wiedzy, dbania o nasz rozwój i wsparcie w dążeniu do wymarzonych studiów lub zawodu.

Koniecznością również jest zaproszenie innych pracowników szkoły. W ten skład wchodzi przede wszystkim dyrekcja. Fajnie, jeśli w Waszej szkolnej przygodzie dużą rolę odegrała pani pedagog – wtedy warto ją również zaprosić.  

Komu jeszcze należy się zaproszenie? Studniówka to taka uroczystość, na którą w końcu możemy zaprosić partnera lub partnerkę z innej szkoły. Na tę okazję można przygotować i dla nich specjalne kartki, które samodzielnie uzupełnimy. 

Treść zaproszenia na studniówkę

zaproszenia na studniówkę
Fot: Shutterstock

Tekst zaproszenia na studniówkę dla nauczycieli powinien być nieco inny niż w przypadku osób towarzyszących. Powinny mieć one charakter, który momentalnie wskazuje na wdzięczność, poprzez cytat w nim zamieszczony.

Zaproszenia na studniówkę dla osoby towarzyszącej z kolei mogą być jedynie wypełnione tekstem, wskazującym kogo, kiedy i na co zapraszamy. W tym przypadku nie trzeba zamieszczać specjalnego cytatu, a jeśli już – może mieć on nieco zabawniejszy charakter.

Cytaty do zaproszenia na studniówkę

Poszukując cytatów do zaproszeń na studniówkę, warto zwrócić uwagę na te, które wskazują na młodość, bale i zabawę. Jednym z najczęściej pojawiających się cytatów, pochodzi spod pióra Leopolda Staffa:

„Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”

Dobrze sprawdzi się także znany tekst piosenki Marka Grechuty:

„Ważne są tylko te dni,
których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil,
tych, na które czekamy.”

Warto również zorientować się, czy przypadkiem nasza polonistka lub wychowawczyni nie ma ulubionych twórców. Wśród dobytku niemal każdego piosenkarza lub poety znajdziemy idealne cytaty, które dodatkowo narysują piękny uśmiech na twarzy osoby, która posłużyła nam za inspirację. 

Zaproszenie na studniówkę – lepiej kupić czy zrobić?

zaproszenia na studniówkę
Fot: Shutterstock

Zaproszenia na studniówkę ręcznie robione są możliwe do stworzenia. Naszym zdaniem jednak obecne czasy pozwalają na to, by bez kłopotu zlecić taką pracę specjalistom w swoim fachu.

Przygotowanie setek zaproszeń odręcznie może być naprawdę czasochłonne, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się, by przygotować je zarówno dla uczniów oraz ich partnerek lub partnerów, jak i kadry nauczycielskiej, dyrekcji. Jeżeli ustalicie budżet i zorientujecie się wśród cen, szybko dojdziecie do wniosku, że jeśli każda z osób, która będzie brać udział w wydarzeniu, zapłaci za ten element – to nie będzie droższe niż 10-15 złotych od ucznia. 

Zakup specjalnego papieru, doprowadzanie go do ideału, setki wypisanych kartek – to wszystko może okazać się znacznie droższe. Zdecydowanie warto postawić na kupne zaproszenia na studniówkę, a ofert tego typu jest całe mnóstwo.

Jak zrobić zaproszenia na studniówkę?

zaproszenia na studniówkę
Fot: Shutterstock

Aby w pełni samodzielnie zrobić zaproszenia na studniówkę, będziesz potrzebować:

  • papieru o minimalnej gramaturze 250 g,
  • ozdobnych pisaków, aplikacji lub kokardek,
  • wydruków z tekstem dotyczących lokalizacji, kogo dotyczy zaproszenie itd. albo dużych umiejętności w kaligrafii,
  • mnóstwa wolnego czasu.

Większość z powyższych punktów jest niemal niemożliwa do zrealizowania, zwłaszcza jeśli mamy do przygotowania setki zaproszeń. Gdzie kupić zaproszenia na studniówkę? Zdecydowanie należałoby w tej sytuacji przejrzeć ogłoszenia pracowni drukarskich, o czym dokładnie opowiemy Ci w kolejnych akapitach.

Zaproszenia na studniówkę powinny prezentować się naprawdę szykownie, by być znakomitą pamiątką na długie lata. Warto poświęcić chwilę czasu na dobry research, by wybrać takie opcje, które wpisują się w ten klimat, a także będą przystępne cenowo.

Wybierz wzór zaproszeń na studniówkę

Sklepy specjalizujące się w przygotowaniu nawet kilkuset zaproszeń na raz mają dość bogatą ofertę. W zależności od tego, jaka strona przykuła Twoją uwagę – będziesz mieć różne opcje do wyboru. 

W każdym sklepie internetowym znajdziesz propozycje, których ceny wahają się od koło 3 do około 13 złotych od sztuki. Wśród nich odnajdziesz różne opcje kolorystyczne, mnóstwo wzorów oraz rozłożenie tekstu. Tylko od Ciebie i od Twoich kolegów oraz koleżanek z klasy zależy, na którą opcję się zdecydujecie.

Jak wybrać wzory zaproszeń na studniówkę? Najlepiej, jeśli przygotujecie ankietę, w której pozwolicie zagłosować na najciekawsze pomysły, a także wspólnie określicie, na jakie koszty przygotowany jest każdy uczeń. 

Wypełnij dane

Tworząc ankietę dotyczącą tego, jak ma wyglądać zaproszenie na studniówkę – warto także dodać możliwości rozłożenia tekstu. Nie można pominąć także cytatów. Fajnie, jeśli wspólnie wybierzecie taki, który będzie odpowiedni.

W tym przypadku miło, jeśli pozostawicie również puste pole, by każda osoba z klasy mogła zaproponować swój pomysł. Wybranie tego odpowiedniego na pewno zadowoli wszystkich, a przynajmniej większość, która zagłosuje za danym cytatem.

Zdecydowanie zaleca się, by nie personalizować każdej kartki osobno. Jest to zwykle dopłata w wysokości około 1 złotego, jednak przedtem należy przygotować całą długą listę, na której znajdą się wszyscy nauczyciele i osoby towarzyszące. Pozostawienie wykropkowanych pól, które każdy z Was będzie mógł uzupełnić samodzielnie, jest o wiele lepszym wyjściem.

Umieść zaproszenia na studniówkę w kopertach

Niektóre zaproszenia na studniówkę przygotowane są tak, że już samodzielnie wyglądają, jak pięknie opakowana kartka. Większość jednak wymaga, by dokupić do nich kopertę i to najlepiej taką, która będzie się różnić od tych najtańszych z punktów pocztowych.

Ile kosztuje kolorowa koperta? Jest to wydatek od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, w zależności od jakości ich wykonania, koloru i wielkości. Je również można kupić hurtowo w sklepach internetowych, dzięki czemu z pewnością nieco zaoszczędzimy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przygotować zaproszenia na studniówkę, a ich stworzenie nie sprawi Ci najmniejszego kłopotu. Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, na jaki cytat oraz kolor zaproszeń zdecydowaliście się na studniówkę 2024!

Rekomendowane artykuły