10 pytań do cukiernika, czyli ciasta i słodkości na wesele

10 pytań do cukiernika

Jaki powinien być idealny tort? Ważne, by współgrał z innymi słodkościami, które zagoszczą na naszych stołach. By był nowoczesny lub tradycyjny – w zależności od naszych oczekiwań. No i, przede wszystkim, tort weselny, podobnie jak ciasta, babeczki i inne kruche przysmaki – musi być po prostu… smaczny.

Jakie pytania powinnaś zadać cukiernikowi, aby mieć pewność, że wybrałaś odpowiednią osobę lub firmę do tego odpowiedzialnego zadania?

janachowska.pl

Zanim przystąpisz do poszukiwania idealnej cukierni, która zrealizuje Waszą wizję wymarzonego tortu weselnego, koniecznie sprawdź poradnik wideo, który przygotowała nasza redaktor naczelna, Izabela Janachowska. Dowiesz się z niego nie tylko, na co zwrócić uwagę wybierając tort, ale także jakie smaki i dekoracje będą modne w nadchodzącym sezonie.

Jakie doświadczenie ma wybrany cukiernik?

Wiadomo, że większe doświadczenie to zarazem większa pewność, że wypieki ślubne będą wyśmienite, tort nienagannie udekorowany i doskonały w smaku.

concept store

Dobry cukiernik dysponuje portfolio zdjęć – przykładów wykonanych przez siebie słodkości wraz ze szczegółowym opisem smaków, dodatków oraz wykazem cen.

Warto także poprosić o adres strony internetowej pracowni cukierniczej, w której chcecie zamówić ciasta na wesele. Przeglądając ją, nie tylko poznacie styl wybranego usługodawcy (choćby z fotografii), ale także będziecie mogli przeczytać opinię o wykonanych przez niego słodkościach.

  • cukiernik - tort weselny

Czy oprócz weselnego tortu istnieje możliwość zamówienia innych słodkości?

Tort weselny to nie wszystko. Warto pomyśleć o ciastach, ciasteczkach, babeczkach czy pralinkach i cukierkach, które znajdą się na Waszym słodkim stole.

Szczególnie te ostatnie, jeśli są wykonane zgodnie z indywidualnymi preferencjami zamawiającego, bywają bardzo wykwintne. Warto ustalić, czy cukiernik może je dla nas upiec.

Jeśli tak być może uda Wam się wynegocjować zniżkę. W wielu pracowniach cukierniczych duże zamówienie oznacza korzystniejsze ceny.

10 pytań do cukiernika słodki stół

Zapytaj cukiernika o możliwość degustacji ciast na wesele

W krajach zachodnich taka opcja jest już standardem, jednak w Polsce różnie z tym bywa. Dlatego warto to ustalić zaraz na początku współpracy z cukiernikiem – no i wybrać tego, który daje nam taką możliwość.

Renomowany zakład cukierniczy z pewnością umożliwi Wam nie tylko poznanie smaków tortu weselnego, ale i pozostałych wyrobów, którymi chcecie zastawić słodki stół.

10 pytań do cukiernika degustacja tortu weselnego

Zapytaliśmy o tę możliwość również cukiernie, których ofertę możecie znaleźć w Katalogu Firm na naszej stronie

Oczywiście, od samego początku dajemy Młodym Parom możliwość degustacji zarówno tortu weselnego, jak i słodyczy z candy baru. Przed pandemią odbywało się to w formie spotkań z narzeczonymi. W tej chwili organizujemy to w formie boxów degustacyjnych. Degustacje odbywają się 3-4 razy w roku. Pary degustują 3 smaki tortów, które w poprzednich latach były najczęściej wybierane na przyjęcia weselne. 

Marta Charzewska, Słodkie Studio

Oferta cukiernia a wasze pomysły?

To tak naprawdę pytanie o to, czy cukiernik jest twórczy i elastyczny. Być może zależy ci na umieszczeniu na torcie weselnym niestandardowych dekoracji albo marzysz o jakimś wyjątkowym smaku weselnych wypieków, którym chciałabyś zaskoczyć swoich gości.

Albo – pragniesz odejść od tradycyjnych pomysłów i zafundować swoim bliskim paterę z wykwintnymi babeczkami, które mają zastąpić tort. Dowiedz się, czy wybrany przez ciebie cukiernik jest w stanie sprostać twoim niekonwencjonalnym oczekiwaniom.

10 pytań do cukiernika autorskie torty weselne

Realizujemy nie tylko gotowe rozwiązania z katalogu ale również indywidualne projekty i to dość często. Mamy w swoim portfolio między innymi tort przygotowany dla pasjonatów podróży, dla pary prowadzącej szkołę żeglarską czy też Państwa Gruszka ze specjalnym motywem gruszek. Jesteśmy otwarci na nowe realizację a praca nad nimi sprawia nam ogromną radość.  

Arneta Pagieła, Delowscy Cafe

Pytanie do cukiernika: Jaki tort sprawdzi się o tej porze roku?

Spróbuj poradzić się cukiernika – jeśli jest doświadczony, dobrze doradzi ci, jakie smaki słodkości najlepiej sprawdzą się w czasie, gdy będziesz organizować swoje przyjęcie.

Może warto zrezygnować z ciężkiego cukierniczego tynku i z kremów na bazie jajek w upalne lato? Torty weselne na zimowe przyjęcia też rządzą się swoimi prawami. Koniecznie to zweryfikuj.

10 pytań do cukiernika tort z kwiatami sezonowymi

Bardzo lubimy dostosowywać wygląd i smak tortu do pory roku, staramy się jak najbardziej wykorzystywać sezonowe kwiaty czy owoce. W zimnych miesiącach sprawdzają się torty z troszkę „cięższymi” smakami, natomiast w letnich lżejsze i bardziej orzeźwiające. 

Magdalena Charzewska, Słodkie Studio

Zapytaj cukiernika, jak duży powinien być tort?

W tej kwestii również warto zaufać cukiernikowi. Jeśli podamy mu liczbę gości – podpowie nam rozmiar weselnego tortu. Dla lepszej orientacji w temacie podpowiemy Ci, że na tort jednopiętrowy w okrągłym kształcie ze średnicą 30 cm składa się mniej więcej 35-40 porcji.

Chyba powinnam odpowiedzieć że to zależy od upodobań rodzinnych 🙂 na nasze rodzinne przyjęcia zawsze mnożymy porcje razy dwa bo kochamy słodkości. Natomiast dla naszych klientów tort dopasowujemy indywidualnie biorąc pod uwagę smak, wysokość pięter, ilość osób dorosłych i dzieci na przyjęciu oraz porę podawania tortu. 

Arneta Pagieła, Delowscy Cafe
10 pytań do cukiernika wielkość tortu

Kiedy podać tort?

Czas podania tortu warto ustalić z cukiernikiem wcześniej. Można zaserwować go zaraz po obiedzie albo na przykład po zapadnięciu zmroku. W tej ostatniej opcji szczególnie efektownie zaprezentuje się tort ozdobiony zimnymi ogniami.

Coraz częściej słyszymy od Par Młodych, że tort podawany jest około godziny 21-22 i według nas jest to idealna pora.

Magdalena Charzewska, Słodkie Studio

Sprawdź też, co na ten temat mówią przyszli panowie młodzi, których przepytaliśmy z wiedzy na temat organizacji ślubu i wesela podczas Targów Ślubnych w 2019 roku.

Pytanie do cukiernika: Czy istnieje możliwość dostawy?

Koniecznie dowiedz się, czy istnieje możliwość dowiezienia tortu i ciast pod salę weselną. Jeśli tak, czy usługa ta jest płatna dodatkowo, czy wliczona w cenę wypieków?

Na ile wcześniej należy się zdecydować? Warto zorientować się w kwestiach terminów zamówień w wybranej cukierni. Czasem bywa tak, że zamówienia można dokonać nie później niż na trzy miesiące przed datą ślubu i nie ma możliwości, aby zamówić tort w późniejszym terminie.

Tak oczywiście, a raczej tylko i wyłącznie, i przyznam szczerze że nie wyobrażam sobie transportu tortu i słodkości samochodem bez chłodni (myślę zatem że żadna para młoda nie jest na to przygotowana :)) . Niestety jest to temat pomijany, a uważam że szalenie ważny. Wyobraźmy sobie środek sezonu weselnego, lipiec i 30 stopni Celsjusza na zewnątrz, piętrowy tort i 2 godziny transportu na salę. Ogromne prawdopodobieństwo że tort nie przetrwa, popsuje się lub dekoracja się zniszczy. Druga kwestia to doświadczenie kierowcy. Jazda samochodem a jazda samochodem z tortem to całkowicie co innego, żeby się o tym przekonać proponuje postawić pełną szklankę wody w samochodzie i nie trzymając jej dojechać na miejsce nie rozlewając wody. Jeśli się uda- można zaczynać pracę jako kierowca cukierni 🙂 

Arneta Pagieła, Delowscy Cafe
10 pytań do cukiernika

Czy możliwe jest zawarcie umowy na piśmie?

Tort weselny to punkt kulminacyjny wieczoru. I nie można dać tu plamy! Dlatego warto spisać na papierze nasze ustalenia z cukiernikiem. Powinna ona zwierać informacje dotyczące:

  • kształtu tortu weselnego,
  • liczby jego poziomów,
  • smaku,
  • dekoracji,
  • daty, godziny i miejsca dostarczenia,
  • całkowitej ceny zamówienia.

Bywa, że cukiernik dysponuje gotowym wzorem takiego pisma – proponuję o to dopytać. Na koniec – obie strony powinny się pod takim dokumentem podpisać.

Szukasz wymarzonej cukierni, która sprosta wyzwaniu przygotowania tortu marzeń? Koniecznie sprawdź oferty naszych partnerów w Katalogu Firm.

polecane cukiernie tort weselny

Rekomendowane artykuły