10 rzeczy, o których warto pamiętać tuż po weselu

Co trzeba zrobić tuż po ślubie

Wesele, wesele i… po weselu. Wiele miesięcy przygotowań, nerwów i emocji za Wami. Teraz zostają już tylko przepiękne wspomnienia. Czy aby na pewno? Tuż po weselu trzeba zrobić jeszcze parę rzeczy. Spokojnie – to tylko kilka czynności, które zrobicie na spokojnie i bez stresu. Tym bardziej, że macie naszą listę – przygotowałyśmy dla Was punkt po punkcie, co trzeba zrobić tuż po weselu. To co? Do dzieła! 🙂

Kiedyś, gdy na wesele rezerwowało się salę w remizie oraz kucharkę, obowiązki nie kończyły się na samej uroczystości. Po imprezie było mnóstwo prac do wykonania. Przeważnie przodowali w nich wykończeni Nowożeńcy, ale także ich rodziny i goście. Dzisiaj rzadko kiedy dochodzi do takiej sytuacji. Wynajmując salę weselną z cateringiem nie musicie martwić się o zmywanie, zamiatanie czy mycie stołów. To ogromny komfort, który jest bezcenny! Nie oznacza to jednak, że po weselu możecie się położyć i nic nie robić. Ale spokojnie, tym razem chodzi o proste czynności, do których przystąpicie z przyjemnością.

janachowska.pl

Oto 10 rzeczy, o których musicie pamiętać tuż po weselu.

panna młoda trzyma obrączki

1. Relaks!

Za Wami miesiące przygotowań do ślubu i wesela oraz przede wszystkim intensywne dni. Założę się, że bardzo mało spaliście. Zgadłam? Dajcie sobie chwilę oddechu. Poleżcie w łóżku, utnijcie sobie drzemkę, pooglądajcie serial. Reszta rzeczy zaczeka. I co ważne! Zjedzcie porządny, zdrowy posiłek. On na pewno postawi Was bardziej na nogi niż kolejna kawa czy napój energetyczny.

2. Kwiaty

Dostaliście od gości mnóstwo kwiatów i teraz zastanawiacie się co z nimi zrobić? Spokojnie, jest na to wiele sposobów 🙂 Ważne, by działać jak najszybciej, aby bukiety nie opadły i nie nadawały się już tylko do wyrzucenia. Kwiaty możecie rozdać, np. do domów spokojnej starości, hospicjum czy po prostu… sąsiadom. Żywe bukiety zawsze wprowadzają do domu mnóstwo dobrej energii. Kwiaty możecie zostawić też w kościele.

concept store

Panno Młoda, nie musisz wyrzucać swojej wiązanki. W wielu kwiaciarniach znajdziesz usługę tzw. liofilizacji, dzięki której Twój pamiątkowy bukiet przetrwa w świetnym stanie wizualnym wiele lat!

kwiaty na ślub

3. Niechciane prezenty

To temat bardzo kontrowersyjny, który w dzisiejszych czasach podejmuje się już dosyć rzadko. A wszystko dlatego, że głównym ślubnym prezentem obecnie są… pieniądze. Tzw. koperta to bardzo uniwersalny podarunek i… zawsze trafiony! Nie ma obaw, że nie spodoba się Nowożeńcom.

Nadal jednak zdarza się, że Para Młoda  obdarowywana jest prezentami, np. sprzętem AGD. Często takie niespodzianki okazują się nietrafione. Warto zająć się nimi od razu po ślubie, aby potem nie zalegały. Nieużywane mogą tracić na wartości, albo po prostu się psuć. W paczkach powinniście znaleźć paragony. Wówczas możecie sprzęty oddać albo je sprzedać. Ta druga opcja także wchodzi w grę, gdy rachunku nie ma – wykorzystajcie do tego celu portale ogłoszeniowe. Takie przedmioty możecie też oddać na cele charytatywne. Na pewno znajdzie się wiele potrzebujących rodzin, które będą zachwycone takim prezentem. 

4. Kontakt z gośćmi po weselu

Napiszcie do swoich gości najlepiej dzień po weselu. Wtedy kiedy emocje buzują jeszcze we wszystkich uczestnikach uroczystości (przede wszystkim w Was :)). Dzisiaj już standardem jest przedweselny kontakt z uczestnikami różnego typu uroczystości via Facebook. Grupy albo konwersacje na Messengerze to nie tylko świetny kanał do przekazywania informacji stricte organizacyjnych, ale też do dzielenia się wrażeniami.

Na pewno jako Nowożeńcy pomyśleliście o takim kanale komunikacji. W takim razie koniecznie wykorzystajcie go też po uroczystości. W dzisiejszych czasach podczas każdego wydarzenia niemal wszyscy robią zdjęcia telefonami komórkowymi. A że smartfony są coraz lepszej jakości, to i coraz lepsze fotografie wykonują. Nie zapomnijcie poprosić o nie swoich Gości! Ów kanał online to świetne do tego miejsce!

Zróbcie folder na Google Dysk, Dropboxie czy innej platformie, prześlijcie link uczestnikom wesela i poproście, aby tam wrzucili zdjęcia z uroczystości.

Niektórzy uważają, że nieeleganckie jest zaznaczenie, aby zdjęcia były wyselekcjonowane, ale ja nie bałabym się tego “wymagać” 🙂 Niech każdy opublikuje tylko te fotografie, które uważa za udane i na których inni nie wyszli źle. 

Taki folder posłuży nie tylko Wam, ale też gościom. Mogą wybrać sobie swoje zdjęcia i zachować je na pamiątkę. Gdy dostaniecie dzieło Waszego fotografa, to uzupełnijcie ten słynny folder. Łącznie wszystkie fotografie, zarówno te profesjonalne jak i amatorskie (które wcale nie muszą znacznie odbiegać od tych pierwszych) dadzą Wam gwarancję, że żadna piękna chwila Waszej uroczystości nie została pominięta!

Na wyżej wspomnianej konwersacji podziękujcie gościom weselnym, ale jeśli chodzi o najbliższą rodzinę, to warto zrobić to jeszcze bezpośrednio i niekoniecznie via Facebook czy SMS (choć zdania są podzielone i niektórzy uważają tego typu formy kontaktu za te w dobrym tonie).

Warto zadzwonić do uczestników uroczystości i podziękować im za przybycie. To też świetna okazja, by przypomnieć o folderze zdjęć z punktu nr 1. Telefonicznych czy osobistych podziękowań możecie też dokonać kilka dni, a nawet tygodni po weselu, np. po powrocie z podróży poślubnej.

Ja jednak nie radzę zbyt długo czekać z tą czynnością. Nie pozwólcie, by emocje opadły. Najlepiej o takich podniosłych wydarzeniach rozmawia się tuż po, kiedy wszyscy jeszcze żyją uroczystością. To wtedy podzielicie się najgorętszymi wrażeniami, bo przecież o to właśnie chodzi, prawda? 🙂

Oczepiny

5. Wymiana dokumentów 

Zmieniasz nazwisko po ślubie? W takim razie musisz pamiętać o nowych dokumentach. Potrzebne Ci będą nowe:

  • prawo jazdy,
  • paszport,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • CEIDG (gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą)
  • przede wszystkim dowód osobisty.

Spokojnie, wcale nie ma z tym tak dużo zachodu, jak mogłoby się wydawać. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym materiale redakcyjnym oraz w poniższym filmie z aplikacji Wedding Dream:

6. Suknia ślubna

Po ślubie musisz się też zająć swoją suknią ślubną. Jeżeli ją wypożyczałaś, to w zależności od umowy z wypożyczalnią, pewnie będziesz musiała oddać do czyszczenia i do krawcowej (w razie drobnych zniszczeń, które zawsze mogą się zdarzyć). Często osoby korzystające z usług komisów mają już w cenie tego typu usługi, więc nie będziesz musiała się martwić doprowadzeniem kreacji do stanu sprzed wesela.

Jeżeli suknia jest Twoja, to także o nią zadbaj. Nawet jeżeli nie wiesz, co będziesz z nią robić. Niezależnie od tego, czy będziesz ją sprzedawać, czy zostawisz dla siebie, wyczyść ją (w profesjonalnej pralni, nigdy na własną rękę, możesz ją uszkodzić) i oddaj do krawcowej, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie przechowuj ją w pokrowcu w dużej szafie, aby nie była zmięta. Zresztą wszystkich szczegółów na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Pan Młody powinien również zadbać o swój garnitur. Jeżeli go kupił (a w większości przypadków tak właśnie jest), to warto by oddał go do czyszczenia. Przyda mu się jeszcze na wiele eleganckich okazji.

7. Wystawienie referencji najlepszym usługodawcom po weselu

Organizacja ślubu i wesela wiąże się ze współpracą z wieloma usługodawcami. Oczywistym jest, że z niektórymi będzie się współpracowało gorzej, a z niektórymi lepiej. Jeżeli któregoś usługodawcę szczególnie cenicie, to nie zapomnijcie wystawić mu pozytywnej opinii.

Możecie to zrobić na jego fanpage’u na Facebooku, pisząc komentarze pod postami na Instagramie, albo na jego stronie w Google. Jeżeli macie możliwość, zróbcie to w każdym miejscu, w którym macie możliwość. Dobrą współpracę trzeba doceniać! 

A co z usługodawcami, z którymi pracowało się, delikatnie mówiąc… ciężko? Decyzja należy do Was. Możecie napisać rzetelną recenzję, ale nie musicie tego robić. Lepiej wybrać tę drugą opcję, niż kłamać. 

Kiedy wystawiać opinie? Też im szybciej tym lepiej ze względu na towarzyszące emocje i pamięć do detali. Jeżeli odłożycie to na później, to recenzja może nie być już tak rzetelna. A to ważne dla przyszłych Nowożeńców, którzy rozmyślają nad wyborem usługodawcy, żeby poznać szczegóły takiej współpracy. 

8. Spotkanie (po)ślubne kilka tygodni po weselu

Co zrobić ze zdjęciami, które otrzymacie od fotografa? Oczywiście najpierw obejrzeć 🙂 Jeżeli macie ochotę, to zorganizujcie spotkanie z najbliższymi przyjaciółmi i członkami rodziny (którzy oczywiście byli na weselu), by przejrzeć zdjęcia wspólnie. Oczywiście nie chodzi o to, aby cały wieczór skupiać się na każdym zdjęciu. Potraktujcie to jako przyjemny wieczór wspominkowy. Zadbajcie o pyszne przekąski i dobry alkohol. Wyświetlcie zdjęcie na dużym ekranie (jako pokaz slajdów) i świetnie się bawcie! Oj, będzie co wspominać.

Również nie polecam czekać z takim wieczorem za długo. Najlepiej zorganizować takie wydarzenie do 2-3 tygodni po ślubie (może jak wrócicie z podróży?). W tym czasie jeszcze wszyscy będą pamiętać szczegóły, o których na pewno wspomną. I te wspaniałe emocje! Wciąż świeże 🙂

9. Album ze zdjęciami ślubnymi i nie tylko

Co można jeszcze zrobić ze zdjęciami ślubnymi od fotografa? Oczywiście album ślubny. W usługach niektórych fotografów takie albumy się znajdują, ale jeżeli ich nie zamówiliście, to nic straconego! W ofercie wielu sklepów internetowych znajdują się takie projekty.

para młoda

Dobieranie zdjęć do albumu to doskonała okazja, aby wyselekcjonować te naprawdę wyjątkowe i włożyć je do ramek na zdjęcia. Postawcie chociaż jedno zdjęcie w Waszym domu – każdego dnia będzie Wam przypominać o tych cudownych chwilach. Takie zdjęcia w ramkach to też super prezent dla rodziców i dziadków właśnie. Możecie im podarować po prostu bez okazji, albo zostawić np. na Boże Narodzenie. Po choinkę jak znalazł!

10. Ślubne dekoracje po weselu

Kupiliście na ślub i wesele mnóstwo dekoracji? Trzeba coś z nimi zrobić. Jeżeli są w nienagannym stanie, to na pewno warto je sprzedać. Posłużą Wam do tego grupy na Facebooku i portale ogłoszeniowe. Inna opcja? Możecie podarować je znajomej Młodej Parze, która niedługo weźmie ślub. 

Ozdoby weselne

A Waszym zdaniem o czym jeszcze warto pamiętać przed ślubem? Co dorzucilibyście do tej listy? 🙂

Rekomendowane artykuły