10 sposobów jak być bardziej romantycznym w związku

jak być romantycznym

Jak być bardziej romantycznym w związku i co wpływa na to czy jesteśmy romantyczni? Dlaczego bycie romantycznym ma duże znaczenie w kwestii budowania relacji? Jakie zachowania psują, a jakie budują romantyczny nastrój? Jak nie popaść w rutynę w związku i co zrobić, aby codzienność i długi staż nie zabiły w nas romantyczności? Na te i wiele inne pytań odpowiadam w artykule.

Czy bycie w związku jest trudne?

Związek dwojga ludzi to z pozoru prosty, mało skomplikowany element życia każdego człowieka. Nic bardziej mylnego! Do tego, by dwie z początku obce sobie osoby, chciały spędzać ze sobą wiele chwil, dzielić się emocjami, uczuciami, oraz problemami, potrzeba naprawdę wiele starań.

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy i wchodzimy ślepo w relacje, nie zwracając uwagi na szczegóły, które finalnie mają decydujące znaczenie w kwestii udanego związku. Takie znajomości albo bardzo szybko się kończą, albo z różnych przyczyn trwają dłużej i niosą ze sobą przykre skutki.

Zdarza się, że nieudana próba stworzenia związku nazwana jest cenną lekcją i doświadczeniem, które może przynieść w przyszłości dużo dobrego, np. podczas doboru partnera życiowego i budowania nowej relacji. Natomiast bywają sytuacje, w których dwoje zupełnie niepasujących do siebie ludzi, łącząc się ze sobą, cierpi i negatywnie odbija się to na ich psychice. Osoby wychodzące z takich relacji, często boją się nawiązywać nowych znajomości z kolejnymi osobami.

Mimo to większość osób, wchodząc w związek, ma świadomość tego, że tworzenie silnej więzi wiąże się z pewnego rodzaju zaangażowaniem z obydwu stron, oraz że w bliskiej relacji doświadczamy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych sytuacji. Można jednak śmiało powiedzieć, że ogólne pojęcie związku zwykle kojarzy nam się bardzo pozytywnie, między innymi z:

  • uniesieniami miłosnymi,
  • wsparciem oraz szacunkiem,
  • tworzeniem wspólnej przyszłości.

Po czym poznać, że to nie miłość? Wahania uczuć w związku są naturalne, ale zawsze warto przyjrzeć się im bliżej, aby jak najszybciej zlokalizować i rozwiązać problem.

Może się zdarzyć, że starania o więcej romantyzmu nie przyniosą upragnionych skutków. Radzimy Ci, aby w takiej sytuacji rozważyć kilka kwestii – przede wszystkim, czy Wasza relacja to bardziej miłość przyjacielska, czy też miłość romantyczna? Ta pierwsza będzie pozbawiona intymności i romantycznej namiętności. Natomiast cechy miłości romantycznej to nie tylko silne emocje, lecz także wewnętrzne pragnienie wspólnej przyszłości. Będzie to podstawą do tego, aby wraz z drugą połówką omówić to, czego właściwie pragniecie od związku i czy aby na pewno czujecie się w nim dobrze.

Romantyzm w związku

jak być romantycznym
Fot: Shutterstock

Dla niektórych romantyzm i związane z nich zachowania czy gesty są oczywiste i przychodzą na myśl w sposób naturalny, zarówno na etapie poznawania się, jak i w późniejszych etapach związku. Inni potrzebują inspiracji, czy konkretnych pomysłów, na których mogliby się wzorować, ponieważ nie mają do końca wyczucia w tych kwestiach.

Jest również trzecia grupa osób, która zupełnie nie czuje romantycznego vibe’u i być może wynika to z braku świadomości o tym, jak olbrzymie znaczenie w kontekście tworzenia więzi mają małe gesty, szczere rozmowy w różnych okolicznościach, czy tworzenie wyjątkowego nastroju nawet w zwykłych sytuacjach dnia codziennego. Niewątpliwe jest to, że takie momenty sprawią osobie, na której nam zależy ogromną przyjemność i dadzą poczucie tego, że rzeczywiście o niej myślimy.

Niezależnie od tego, do której grupy osób należysz – sprawdź 10 porad na to, jak być bardziej romantycznym.

Jak być romantyczną kobietą?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy być romantycznym? Bo romantyzm to nie tylko wielkie gesty i przerzucanie się słodkimi słówkami. Jest to cecha, którą mogą w sobie wypracować zarówno panowie, jak i panie. Romantyczne gesty dla faceta obejmują wszystkie te czynności, dzięki którym okazujesz mu swoje uczucia – od bezpośredniego wyznania miłości, po codzienną troskę i rozmowę! Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby w swoich staraniach i próbach nadmiernie nie kombinować, a jedynie być sobą. Jak być romantycznym na co dzień?

Drobne romantyczne gesty

Proste rzeczy, takie jak okazywanie czułości poprzez fizyczne gesty typu przytulenie lub złapanie za dłoń, naturalne wyrażanie swoich uczuć i spontaniczne zachowania są najlepsze!

Zwracaj uwagę na szczegóły

Jedną z najczęstszych przyczyn rozpadów relacji jest obojętność w związku. Dlatego zwracaj uwagę na szczegóły – na jego ulubioną kawę, drużynę sportową i smak ciasta. Obserwuj, co sprawia mu radość i spróbuj dać mu jej jak najwięcej każdego dnia!

Bądź empatyczna

To, co jest najważniejsze w związku to bycie dla siebie nawzajem w każdej sytuacji. Nie bój się wyrażać swoich uczuć, ale pamiętaj o tym, aby zawsze pozostawać otwartą na słuchanie o uczuciach drugiej osoby!

Sprawdź, w jaki sposób Izabela Janachowska przygotowuje się do Święta Zakochanych i się zainspiruj!

Jak być romantycznym na odległość?

jak być romantycznym
Fot: Shutterstock

Początek znajomości lub świeża relacja to moment, gdy nie mieszka się jeszcze razem i spędza mniej czasu we dwoje, niż w późniejszych etapach znajomości. Często także ze względu na odległość, która nas dzieli, potrzebujemy być romantycznymi w inny sposób, niż będąc obok siebie. Czy można być romantycznym przez telefon? Jak najbardziej! 

Romantyczna miłość nie ogranicza się do fizycznych aspektów – duża jej część skupia się na wcześniej wspomnianych gestach oraz słowach, którymi można się dzielić także przez wiadomości i rozmowy telefoniczne. Krótkie zapytanie „jak Ci mija dzień?” lub „jak się czujesz?” może świadczyć o Twojej czułości i opiekuńczości. W XXI wieku bycie romantycznym przez telefon dla wielu par jest znacznie łatwiejsze, niż wyznawanie uczuć w rzeczywistości. Nie zapominaj o tym, aby wielkie słowa umieć też wypowiedzieć twarzą w twarz – obydwoje postarajcie się o to, aby SMS-y były jedynie dodatkiem, a nie fundamentem, na jakim stanie związek romantyczny.

Bardzo ważne jest określenie i uświadomienie sobie, na jakim etapie relacji się znajdujecie. Wiele osób może odmiennie interpretować moment, w którym znajduje się ich „związek”. Jest to przyczyną późniejszych nieporozumień, ponieważ wysłana przez nas wiadomość z konkretną intencją, może być odczytana przez odbiorcę zupełnie inaczej. Jeśli jednak trochę się już znacie i macie pewność, że to odpowiednia chwila – można pokusić się o nieco śmielszego SMS-a, który podkręci nastrój najbliższego spotkania. Tajemniczość również jest romantyczna! Nie zasypujmy się wzajemnie miłosnymi wiadomościami, ponieważ to może zrazić lub znudzić. Pojedyncze, krótkie i wymowne wiadomości to klucz do sukcesu.

Zadbaj o siebie, gdy idziesz na randkę, aby podkreślić doniosłość chwil

Odpowiedni look na randkę to bardzo ważna sprawa, więc nie warto jej lekceważyć, ponieważ to również wyraz szacunku do chwili i do drugiej osoby. Dbając o siebie przed randką, możesz nie tylko podkreślić doniosłość wydarzenia, ale także zwiększyć poczucie pewności siebie i komfortu. Możesz wystylizować się na wiele różnych sposobów, najłatwiej będzie dowiedzieć się, jaki dresscode obowiązuje w danym miejscu. Jeśli takowego nie ma – postaw na coś, w czym czujesz się dobrze, a jednocześnie świetnie wyglądasz! Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest, aby być sobą i zachować autentyczność – nie próbuj więc udawać kogoś, kim nie jesteś, tylko po to, aby zrobić dobre wrażenie i pamiętaj, że to właśnie Twoja osobowość jest tym, co sprawia, że jesteś wyjątkowa. Relacja romantyczna budowana na udawaniu przed najbliższą osobą nie przyniesie Ci szczęścia.

Nie daj się ponieść emocjom – zbuduj napięcie

Autentyczność i spontaniczność to dobre cechy, jednak pamiętaj, że wszystko ma swoje miejsce i czas. Umiejętność dostosowania się do okoliczności pozostaje  kluczowa – nachalność i nadgorliwość mogą zostać odebrane negatywnie. Może to zabrzmieć śmiesznie, ale nie rzucaj się na niego – pozwól mu zatęsknić i przejąć inicjatywę, zawalczyć o Twoją uwagę.

Postaraj się wyczuć, kiedy jest czas na to, by się przytulić, a kiedy na to, by zwyczajnie porozmawiać lub nawet wspólnie pomilczeć. Czasami nadmierna bliskość może Was od siebie oddalić, a trzymanie dystansu – paradoksalnie potrafi niesamowicie zbliżyć. Słuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba i angażuj się w rozmowę, czasem to właśnie ona powie Ci o tym, czego w danym momencie potrzebuje.  Pamiętaj o tym, że miłość to nie tylko fizyczność i pożądanie – szczere wyznania miłosne dla niego pozwolą mu zobaczyć, że traktujesz Waszą relację na poważnie.

Daj odetchnąć drugiej osobie

Chęć spędzania czasu z bliską osobą to bardzo dobry objaw. Szczególnie na tym pierwszym etapie zakochania z pewnością będziecie chcieli spędzić ze sobą jak najwięcej czasu. I bardzo dobrze – należałoby się martwić, gdyby było inaczej. Jednak jak w wielu innych kwestiach również i w tej powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo” idealnie się sprawdza.

Przebywanie razem w każdej wolnej chwili dla obu stron z czasem może stać się męczące i powodować niepotrzebne kłótnie. To, ile trwa miłość, zależy od wielu czynników i może być różne dla każdej pary oraz dla każdej relacji. Miłość może być trwała i głęboka, trwająca przez całe życie, ale może też ulegać zmianom i ewolucji wraz z czasem. Pamiętaj, że kiedy facet kocha szczerze, nie musi być też przez Ciebie pilnowany na każdym kroku. 

Powinniście obydwoje pamiętać, aby dać sobie przestrzeń na rozwijanie się razem, ale i osobno.

Zrozumienie, że druga osoba posiada inne zainteresowania poza Tobą i danie jej na to przestrzeni jest równie romantyczne i dobre, co zorganizowanie wspólnej kolacji.

Zaskakuj i planuj wspólny czas

jak być romantycznym
Fot: Shutterstock

Wolny weekend nie zawsze musi mieć podobny scenariusz, który kończy się zamawianiem jedzenia i oglądaniem filmu. Od czasu do czasu warto wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Pomoże Wam to umacniać związek poprzez tworzenie nowych wspomnień. W ten sposób zapobiegniecie też temu, aby do relacji wkradły się przyzwyczajenie i rutyna, które często stają się powodami rozpadu związku. Cechy romantyka to w końcu nie tylko piękne słowa, ale też skłonność do większych (może nawet spontanicznych) gestów dla drugiej połówki.

Następnym razem gdy nadarzy się okazja, zaplanuj coś ciekawego, czego nigdy wcześniej nie robiliście! Może to być wycieczka rowerowa, zakończona oglądaniem zachodu słońca nad jeziorem, kino plenerowe, układanie puzzli przy winie, albo wspólny wypad za miasto.

New drop

Ważne, żeby zaplanować wspólny czas od początku do końca samemu i nie konsultować tego z partnerem/partnerką. Dzięki temu zrobisz drugiej połówce prawdziwą niespodziankę, a postawienie jej przed faktem dokonanym sprawi, że nie pojawią się wątpliwości, czy aby na pewno jest na to czas. 

Oczywiście wcześniej upewnij się, czy akurat tego dnia Twoja druga połówka nie ma czegoś ważnego w planach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego nieporozumienia i komplikacji.

Nawet banalne poświęcenie może być romantyczne

Każdy romantyczny mężczyzna jest przekonany, że stać go na wielkie poświęcenie dla jego ukochanej i czeka na okazję, aby to pokazać! Przed oczami ukazuje się mu scena jak z filmu, kiedy staje w obronie swojej partnerki na spacerze w lesie i przepędza watahę wilków, a pamiątką po tym zdarzeniu jest kieł jednego z nich, który ukochana nosi w formie naszyjnika. Lub taka, kiedy ratuje ją z rąk porywaczy w brawurowy sposób, a ona rzuca mu się w ramiona. Oczywiście trzymamy kciuki, żeby się udało.

Zamiast czekać na taką okoliczność, warto samemu ją stworzyć i wprowadzić zmianę nawet w jakiejś drobnej kwestii, na przykład wyłączając dla niej najważniejszy mecz w sezonie, by zabrać ją na spacer. Nie musisz zmieniać nagle całego swojego życia, zachęcam Cię wyłącznie do tego, by zrezygnować czasem z czegoś małego dla drugiej osoby i pokazać jej w ten sposób, że potrafisz być romantyczny także w codziennych sytuacjach!

Pokaż, że potrafisz zrobić nastrój

jak być romantycznym
Fot: Shutterstock

Dzień jak co dzień, środek tygodnia, a Ty akurat dzisiaj jesteś chwile wcześniej w domu? Wykorzystaj okazję! Zapal w całym domu świeczki, kup wino (takie, które lubi Twoja druga połówka), albo przygotuj dobrą herbatę, by wypić ją wspólnie na waszym balkonie. To dużo nie kosztuje, a może dać zaskakujący efekt! Kiedy ona wchodząc do mieszkania, zmęczona po całym dniu stresującej pracy zobaczy, jak witasz ją z różą w ręku i romantycznym klimatem w domu – zapomni o tym, jak bardzo jest zmęczona i będzie Ci wdzięczna za tę chwilę relaksu i gest miłości.

Te rady kierowane są również dla pań, które chciałyby być bardziej romantyczne!

Te rady kierowane są również dla pań, które chciałyby być bardziej romantyczne. My też możemy pamiętać w tzw. ,,normalne dni” o tych małych, miłych gestach, które znacząco uprzyjemnią waszym partnerom ich nużący dzień.

Ugotuj coś od serca

Nie każdy musi umieć gotować i nie każdy to potrafi, ale z dzisiejszym dostępem do informacji – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Spróbuj przygotować dla was na przykład kolację, czy upiec ciasto z okazji jego/jej sukcesu w pracy. Przygotowane danie od serca na pewno zostanie docenione. Nawet najprostszy posiłek podany w ładny sposób może zrobić duże wrażenie. Co więcej, jeżeli druga osoba ma świadomość tego, że nie lubisz gotować, jeszcze bardziej to doceni.

Jeżeli jednak gotujesz bardzo dobrze – tym bardziej zaskakuj potrawami i od czasu do czasu może zmień miejsce, w którym twoje danie zostanie podane, np. przygotuj jedzenie, odpowiednio jej zapakuj i jedźcie zjeść w plenerze: na plaży, nad jeziorem, czy nawet w pobliskim parku. Przez żołądek do serca – ta zasada sprawdza się od lat w wielu relacjach.

Zrób coś od serca

jak być romantycznym
Fot: Shutterstock

Odłożyć pieniądze na piękny i droższy prezent dla bliskiej osoby to duża sztuka i na pewno piękny gest. Pamiętajcie jednak, że wykonanie czegoś samodzielnie, zaimponuje podwójnie. Pomysłów w sieci jest naprawdę wiele, możesz stworzyć piosenkę, napisać wiersz, zrobić tablicę z waszymi zdjęciami, czy słoik pod tytułem „100 rzeczy, które w Tobie uwielbiam” w myśl zasady: im więcej kreatywności, tym lepiej!

Bycie romantykiem czy romantyczką nie jest czymś banalnie prostym, to raczej staranie się i pamiętanie o drobnych gestach każdego dnia, a więc wiąże się to z dość sporym zaangażowaniem z obu stron. Często dopiero po poznaniu odpowiedniej osoby odkrywamy, jak romantyczni potrafimy być i wychodzi to samo z siebie. Warto jednak pamiętać, że najważniejszą rzeczą w relacji jest najzwyczajniej w świecie szczere dobro, które dajemy komuś bezinteresownie.

Rekomendowane artykuły