10 sposobów jak być bardziej romantycznym w związku

Jak być bardziej romantycznym w związku i co wpływa na to czy jesteśmy romantyczni? Dlaczego bycie romantycznym ma duże znaczenie w kwestii budowania relacji? Jakie zachowania psują, a jakie budują romantyczny nastrój? Jak nie popaść w rutynę w związku i co zrobić, aby codzienność i długi staż nie zabiły w nas romantyczności? Na te i wiele inne pytań odpowiadam w artykule.

Czy bycie w związku jest trudne?

Związek dwojga ludzi to z pozoru prosty, mało skomplikowany element życia każdego człowieka. Nic bardziej mylnego! Do tego, by dwie z początku obce sobie osoby, chciały spędzać ze sobą wiele chwil, dzielić się emocjami, uczuciami, oraz problemami, potrzeba naprawdę wiele starań.

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy i wchodzimy ślepo w relacje, nie zwracając uwagi na szczegóły, które finalnie mają decydujące znaczenie w kwestii udanego związku. Takie znajomości albo bardzo szybko się kończą, albo z różnych przyczyn trwają dłużej i niosą ze sobą przykre skutki.

Zdarza się, że nieudana próba stworzenia związku nazwana jest cenną lekcją i doświadczeniem, które może przynieść w przyszłości dużo dobrego, np. podczas doboru partnera życiowego i budowania nowej relacji. Natomiast bywają sytuacje, w których dwoje zupełnie niepasujących do siebie ludzi, łącząc się ze sobą cierpi i negatywnie odbija się to na ich psychice. Osoby wychodzące z takich relacji, często boją się nawiązywać nowych znajomości z kolejnymi osobami.

Mimo to większość osób, wchodząc w związek ma świadomość tego, że tworzenie silnej więzi wiąże się z pewnego rodzaju zaangażowaniem z obydwu stron oraz, że w bliskiej relacji doświadczamy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych sytuacji. Można jednak śmiało powiedzieć, że ogólne pojęcie związku zwykle kojarzy nam się bardzo pozytywnie, między innymi z:

  • uniesieniami miłosnymi,
  • wsparciem oraz szacunkiem,
  • tworzeniem wspólnej przyszłości.

Romantyzm w związku

Fot: Shutterstock

Dla niektórych romantyzm i związane z nich zachowania czy gesty są oczywiste i przychodzą na myśl w sposób naturalny, zarówno na etapie poznawania się, jak i w późniejszych etapach związku. Inni potrzebują inspiracji, czy konkretnych pomysłów, na których mogliby się wzorować, ponieważ nie mają do końca wyczucia w tych kwestiach.

Jest również trzecia grupa osób, która zupełnie nie czuje romantycznego vibe’u i być może wynika to z braku świadomości o tym, jak olbrzymie znaczenie w kontekście tworzenia więzi mają małe gesty, szczere rozmowy w różnych okolicznościach, czy tworzenie wyjątkowego nastroju nawet w zwykłych sytuacjach dnia codziennego. Niewątpliwe jest to, że takie momenty sprawią osobie, na której nam zależy ogromną przyjemność i dadzą poczucie tego, że rzeczywiście o niej myślimy.

Niezależnie od tego, do której grupy osób należysz – sprawdź 10 porad na to, jak być bardziej romantycznym.

Jak być romantyczną kobietą?

Zazwyczaj to mężczyźni są oceniani pod względem romantyczności. Natomiast kobiety również mogą mieć problem z tą cechą. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby w swoich staraniach i próbach nadmiernie nie kombinować, a jedynie być sobą .

Proste rzeczy, takie jak okazywanie czułości poprzez fizyczne gesty typu przytulenie lub złapanie za dłoń, naturalne wyrażanie swoich uczuć i spontaniczne zachowania są najlepsze!

Miłe niespodzianki to kolejny element, na który warto postawić. Romantyczne jest stopniowe odkrywanie siebie nawzajem. Nie bądź jak przepis z książki kucharskiej, bądź jak wiersz, nad którym trzeba się zatrzymać i porozmyślać. Spróbujesz?

Nawiązując do romantyzmu, sprawdź, w jaki sposób Izabela Janachowska przygotowuje się do Święta Zakochanych i się zainspiruj!

Jak być romantycznym na odległość?

Fot: Shutterstock

Początek znajomości lub świeża relacja to moment, gdy nie mieszka się jeszcze razem i spędza mniej czasu we dwoje, niż w późniejszych etapach znajomości. Często także ze względu na odległość, która nas dzieli potrzebujemy być romantycznymi w inny sposób, niż będąc obok siebie. W takich okolicznościach sporo rozmawiamy ze sobą przez Messenger, FaceTime, czy sms. Czy można być romantycznym przez telefon? Jak najbardziej! Czasem nie trzeba pisać wierszy, żeby było miło. Krótkie zapytanie „jak Ci mija dzień?” lub „jak się czujesz?” może świadczyć o twojej czułości i opiekuńczości.

Bardzo ważne jest określenie i uświadomienie sobie na jakim etapie relacji się znajdujecie. Często osoby, które poznały kogoś nowego mają odmienną interpretację momentu, w którym znajduję się ich ,,związek”. Jest to przyczyną późniejszych nieporozumień, ponieważ wysłana przez nas wiadomość z konkretną intencją, może być odczytana przez odbiorcę zupełnie inaczej. Jeśli jednak trochę się już znacie i macie pewność, że to odpowiednia chwila – można pokusić się o nieco śmielszego smsa, który podkręci nastrój najbliższego spotkania.

Tajemniczość również jest romantyczna! Nie zasypujmy się wzajemnie miłosnymi wiadomościami, ponieważ to może zrazić lub znudzić. Pojedyncze, krótkie i wymowne wiadomości to klucz do sukcesu.

Zadbaj o siebie, gdy idziesz na randkę, aby podkreślić doniosłość chwil

Wygląd zewnętrzny dla jednych jest bardzo istotny, dla innych mniej – nie ten problem chcę tutaj poruszyć. To, czy ktoś jest w twoim typie i według ciebie jest atrakcyjną osobą, to zupełnie inna kwestia, niż dbanie o siebie. Natomiast odpowiedni look na randkę to bardzo ważna sprawa, więc nie warto jej lekceważyć, ponieważ to również wyraz szacunku do chwili i do drugiej osoby.

Idąc na randkę, możesz wystylizować się na wiele różnych sposobów, najłatwiej będzie dowiedzieć się, jaki dresscode obowiązuje w danym miejscu. Jeśli takowego nie ma – postaw na coś, w czym czujesz się dobrze, a jednocześnie świetnie wyglądasz!

Nie daj się ponieść emocjom – zbuduj napięcie

Autentyczność i spontaniczność to dobre cechy, jednak pamiętaj, że wszystko ma swoje miejsce i czas. Umiejętność dostosowania się do okoliczności jest czasem kluczowa, ponieważ nie zawsze nasza nadmierna czułość będzie odebrana pozytywnie. Postaraj się wyczuć, kiedy jest czas na to, by się przytulić, a kiedy na to, by zwyczajnie porozmawiać lub nawet wspólnie pomilczeć. Czasami nadmierna bliskość może was od siebie oddalić, a paradoksalnie trzymanie momentami dystansu – potrafi niesamowicie zbliżyć. Słuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba i bądź zaangażowany w rozmowę, czasem to właśnie ona powie ci o tym, czego w danym momencie potrzebuje.

Daj odetchnąć drugiej osobie

Chęć spędzania czasu z bliską osobą to bardzo dobry objaw, szczególnie na etapie zakochania chcemy spędzać ze sobą ile czasu się da. I bardzo dobrze – należałoby się martwić, gdyby było inaczej. Jednak jak w wielu innych kwestiach również i w tej powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo” idealnie się sprawdza. Przebywanie razem w każdej wolnej chwili dla obu stron z czasem może stać się męczące i powodować niepotrzebne kłótnie.

Zrozumienie, że druga osoba posiada inne zainteresowania poza tobą i danie jej na to przestrzeni jest równie romantyczne i dobre, co zorganizowanie wspólnej kolacji.

Zaskakuj i planuj wspólny czas

Fot: Shutterstock

Wolny weekend nie zawsze musi mieć podobny scenariusz, który kończy się na zamawianiem jedzenia i oglądaniem filmu. Od czasu do czasu warto wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Zaplanuj coś ciekawego, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Może to być wycieczka rowerowa, zakończona oglądaniem zachodu słońca nad jeziorem, kino plenerowe, układanie puzzli przy winie, albo wspólny wypad za miasto.

Ważne, żeby zaplanować wspólny czas od początku do końca samemu i nie konsultować tego z partnerem/partnerką. Dzięki temu zrobisz drugiej połówce prawdziwą niespodziankę, a postawienie jej przed faktem dokonanym sprawi, że nie pojawią się wątpliwości, czy aby na pewno jest na to czas. Oczywiście wcześniej upewnij się, czy akurat tego dnia twoja druga połówka nie ma czegoś ważnego w planach. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego nieporozumienia i komplikacji.

Nawet banalne poświęcenie może być romantyczne

Każdemu marzy się scena jak z filmu, kiedy stajesz w obronie swojej partnerki na spacerze w lesie i przepędzasz watahę wilków, a pamiątką po tym zdarzeniu jest kieł jednego z nich, który ukochana nosi w formie naszyjnika. Lub taka, kiedy ratujesz ją z rąk porywaczy w brawurowy sposób, a ona rzuca ci się w ramiona, następnie opatrując twoje rany. Oczywiście trzymam kciuki żeby się udało.

Natomiast zamiast czekać na taką okoliczność, warto samemu ją stworzyć i wprowadzić zmianę nawet w jakiejś drobnej kwestii, na przykład wyłączając dla niej najważniejszy mecz w sezonie, by zabrać ją na spacer. Nie musisz zmieniać nagle całego swojego życia, zachęcam cię wyłącznie do tego, by zrezygnować czasem z czegoś małego dla drugiej osoby.

Pokaż, że potrafisz zrobić nastrój

Dzień jak co dzień, środek tygodnia, a ty akurat dzisiaj jesteś chwile wcześniej w domu? Wykorzystaj okazję! Zapal w całym domu świeczki, kup wino (takie, które lubi twoja droga połówka), albo przygotuj dobrą herbatę, by wypić ją wspólnie na waszym balkonie. To dużo nie kosztuje, a może dać zaskakujący efekt! Kiedy ona wchodząc do mieszkania, zmęczona po całym dniu stresującej pracy zobaczy, jak witasz ją z różą w ręku i romantycznym klimatem w domu – zapomni o tym, jak bardzo jest zmęczona i będzie ci wdzięczna za tę chwilę relaksu i gest miłości.

10 sposobów jak być bardziej romantycznym w związku 84174
Fot: Shutterstock

Te rady kierowane są również dla pań, które chciałyby być bardziej romantyczne. My też możemy pamiętać w tzw. ,,normalne dni” o tych małych, miłych gestach, które znacząco uprzyjemnią waszym partnerom ich nużący dzień.

Ugotuj coś od serca

Nie każdy musi umieć gotować i nie każdy to potrafi, ale z dzisiejszym dostępem do informacji – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Spróbuj przygotować dla was na przykład kolację, czy upiec ciasto z okazji jego/jej sukcesu w pracy. Przygotowane danie od serca na pewno zostanie docenione. Nawet najprostszy posiłek podany w ładny sposób może zrobić duże wrażenie. Co więcej, jeżeli druga osoba ma świadomość tego, że nie lubisz gotować, jeszcze bardziej to doceni.

Jeżeli jednak gotujesz bardzo dobrze – tym bardziej zaskakuj potrawami i od czasu do czasu może zmień miejsce, w którym twoje danie zostanie podane, np. przygotuj jedzenie, odpowiednio jej zapakuj i jedźcie zjeść w plenerze: na plaży, nad jeziorem, czy nawet w pobliskim parku. Przez żołądek do serca – ta zasada sprawdza się od lat w wielu relacjach.

Fot: Shutterstock

Zrób coś od serca

Odłożyć pieniądze na piękny i droższy prezent dla bliskiej osoby to duża sztuka i na pewno piękny gest. Pamiętajcie jednak, że wykonanie czegoś samodzielnie, zaimponuje podwójnie. Pomysłów w sieci jest naprawdę wiele, możesz stworzyć piosenkę, napisać wiersz, zrobić tablicę z waszymi zdjęciami, czy słoik pod tytułem '100 rzeczy, które w Tobie uwielbiam’ w myśl zasady: im więcej kreatywności, tym lepiej!

Może np. nauczysz się robić na drutach i wydziergasz mu/jej szalik na mroźną zimę? Choćby do najładniejszych nie należał, to gwarantuję, że druga połówka będzie go nosić najczęściej.

Bycie romantykiem, romantyczką nie jest czymś banalnie prostym, to raczej staranie się i pamiętanie o drobnych gestach każdego dnia, a więc wiąże się to z dość sporym zaangażowaniem z obu stron. Często dopiero po poznaniu odpowiedniej osoby odkrywamy, jak romantyczni potrafimy być i wychodzi to samo z siebie. Warto jednak pamiętać, że najważniejszą rzeczą w relacji jest najzwyczajniej w świecie szczere dobro, które dajemy komuś bezinteresownie.

Rekomendowane artykuły