Od kiedy choinka w domu i skąd wzięła się jej tradycja w Polsce? Choinka bożonarodzeniowa bez tajemnic

od kiedy choinka

Coraz bliżej święta, a wraz z nimi wyczekiwana przez cały rok – choinka. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego nieodłącznego elementu, kolorowo przystrojonego, pachnącego lasem drzewka, lub choinki doniczkowej albo sztucznej. 

Na przestrzeni wieków jej wygląd mocno ewoluował i dostosowany był do bieżących trendów. Jak zmieniała się choinka bożonarodzeniowa w ciągu mijających lat? 

Zostań z nami do końca, aby się dowiedzieć!

Od kiedy choinka w domu: kiedy ubiera się choinkę

od kiedy choinka

Zgodnie z tradycją choinkę powinno ubierać się 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, jednak czasy komercyjne, w jakich obecnie żyjemy sprawiły, że wiele choinek udekorowanych jest już dużo, dużo wcześniej, choć raczej mało kto buntuje się przeciw temu, bo kto nie lubi patrzeć na to piękne i oświetlone, kolorowe drzewko, pojawiające się na wystawach sklepowych nawet miesiąc wcześniej. 

Kiedy wybierasz się na zakupy ozdób choinkowych, aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Na pewno będziesz miała nie lada frajdę z tego powodu!

Historia choinki w Polsce: Od kiedy świętujemy z choinką w domach?

od kiedy choinka

Współczesna choinka pochodzi z Niemiec, gdzie głównym rekwizytem w średniowiecznej sztuce o Adamie i Ewie było „rajskie drzewo”. Jodła obwieszona jabłkami miała przedstawiać Eden. Niemcy zaczęli stawiać podobne drzewka w swoich domach 24 grudnia, czyli w Wigilię oraz wspomnienie Adama i Ewy. Zamiast jabłkami, przystrajano je opłatkami. Z czasem pojawiły się też nowe ozdoby tak jak ciasteczka w różnych kształtach i świece symbolizujące światło Chrystusa.

W pokoju, gdzie umieszczano drzewko, stawiano także „bożonarodzeniową piramidkę”, czyli trójkątną, drewnianą konstrukcję, której półki ozdabiano świątecznymi figurkami, świeczkami i gwiazdą. W XVI wieku tzw. piramidka i rajskie drzewo połączyły się i tak właśnie powstała choinka.

W naszym kraju zwyczaj ubierania choinki pojawił się na początku XIX wieku, a przywieźli go ze sobą niemieccy protestanci w czasie zaborów. Choinka w Polsce wyparła tradycję wieszania podłaźniczki oraz dekorowania snopka zboża. Najpierw nowy zwyczaj pielęgnowany był tylko przez szlachtę i mieszczan, a z czasem dotarł też na wieś i… szybko się przyjął! W niektórych polskich domach choinka na stałe zagościła dopiero po II. wojnie światowej. 

Dzisiejszą choinkę celebrujemy nie tylko w domach, ale również w centrach handlowych i na placach w środku miast czy wsi. 

Ubieranie choinki: Jak przekształciło się w bożonarodzeniową tradycję

od kiedy choinka

Dlaczego ubieranie choinki — jodeł i świerków stało się tak ważną tradycją?

Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali zielone przez cały rok drzewa jako symbol życia wiecznego, a kult ten był powszechny również wśród pogańskich mieszkańców Europy.

Tradycja ta szybko rozpowszechniła się wśród luteran, a dopiero kilkaset lat później, zwyczaj ten na stałe zakorzenił się w niemieckiej kulturze i z czasem popularyzował również w innych krajach. 

W Anglii choinka na święta była propozycją urodzonego w Niemczech księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Pierwsze angielskie choinki przystrajano papierowymi łańcuchami, cukierkami i drobnymi upominkami.

Nowy bożonarodzeniowy zwyczaj dotarł również do Ameryki Północnej w XVII wieku razem z niemieckimi osadnikami. W latach 70-tych XIX wieku zaczęto sprzedawać ozdoby choinkowe z dmuchanego szkła. Kilka dekad później na rynek trafiły pierwsze sztuczne drzewka.

W Chinach i Japonii natomiast choinki pojawiły się w XIX i XX wieku dzięki zachodnim misjonarzom.

Podsumowując, ubieranie choinki stanowi tradycję pielęgnowaną na świecie od bardzo dawna. Nasze domy i ogrody zdobią piękne drzewka przystrojone lampkami i bombkami.

Drzewko bożonarodzeniowe jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa, a jego zielony kolor to nadzieja i życie wieczne. 

Wspólne ubieranie choinki jest dla każdego z nas możliwością, by spędzić drogocenne chwile wraz z rodziną i bliskimi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz bliżej święta, a z nimi wyczekiwana przez cały rok choinka. Boże Narodzenie bez tego symbolu jest trudne do wyobrażenia. Choinka, zarówno naturalna jak i sztuczna, stała się nieodłącznym elementem świątecznym. W artykule omawiamy, jak zmieniała się choinka bożonarodzeniowa na przestrzeni wieków i jak dostosowywała się do bieżących trendów. Tradycja ubierania choinki w Polsce pojawiła się na początku XIX wieku, przywieziona przez niemieckich protestantów. W Niemczech zwyczaj ten ma dłuższą historię, sięgającą średniowiecza. Pierwsza choinka w Polsce zastąpiła inne świąteczne ozdoby, takie jak podłaźniczki. Zwyczaj ten szybko zakorzenił się w polskich domach, a dziś choinka zdobi nie tylko nasze mieszkania, ale również centra handlowe i miejskie place. Ubieranie choinki ma głębokie korzenie, sięgające starożytności, gdzie zielone drzewo symbolizowało życie wieczne.

Najważniejsze informacje:
– Choinka jako symbol świąt Bożego Narodzenia.
– Ewolucja wyglądu choinki na przestrzeni wieków.
– Tradycja ubierania choinki 24 grudnia.
– Historia choinki w Polsce od XIX wieku.
– Symbolika zielonego drzewa w starożytności.
– Popularność choinki w Niemczech, Anglii i Ameryce Północnej.

Artykuł jest skierowany do osób zainteresowanych historią i tradycją świąt Bożego Narodzenia, a także do tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o znaczeniu i ewolucji choinki bożonarodzeniowej. Idealny dla miłośników świątecznych dekoracji oraz pasjonatów kultury i obyczajów świątecznych.

Rekomendowane artykuły