Od kiedy choinka w domu i skąd wzięła się jej tradycja w Polsce? Choinka bożonarodzeniowa bez tajemnic

od kiedy choinka

Coraz bliżej święta, a wraz z nimi wyczekiwana przez cały rok – choinka. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego nieodłącznego elementu, kolorowo przystrojonego, pachnącego lasem drzewka, lub choinki doniczkowej albo sztucznej. 

Na przestrzeni wieków jej wygląd mocno ewoluował i dostosowany był do bieżących trendów. Jak zmieniała się choinka bożonarodzeniowa w ciągu mijających lat? 

janachowska.pl

Zostań z nami do końca, aby się dowiedzieć!

Od kiedy choinka w domu: kiedy ubiera się choinkę

od kiedy choinka

Zgodnie z tradycją choinkę powinno ubierać się 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, jednak czasy komercyjne, w jakich obecnie żyjemy sprawiły, że wiele choinek udekorowanych jest już dużo, dużo wcześniej, choć raczej mało kto buntuje się przeciw temu, bo kto nie lubi patrzeć na to piękne i oświetlone, kolorowe drzewko, pojawiające się na wystawach sklepowych nawet miesiąc wcześniej. 

concept store

Kiedy wybierasz się na zakupy ozdób choinkowych, aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Na pewno będziesz miała nie lada frajdę z tego powodu!

Historia choinki w Polsce: Od kiedy świętujemy z choinką w domach?

od kiedy choinka

Współczesna choinka pochodzi z Niemiec, gdzie głównym rekwizytem w średniowiecznej sztuce o Adamie i Ewie było „rajskie drzewo”. Jodła obwieszona jabłkami miała przedstawiać Eden. Niemcy zaczęli stawiać podobne drzewka w swoich domach 24 grudnia, czyli w Wigilię oraz wspomnienie Adama i Ewy. Zamiast jabłkami, przystrajano je opłatkami. Z czasem pojawiły się też nowe ozdoby tak jak ciasteczka w różnych kształtach i świece symbolizujące światło Chrystusa.

W pokoju, gdzie umieszczano drzewko, stawiano także „bożonarodzeniową piramidkę”, czyli trójkątną, drewnianą konstrukcję, której półki ozdabiano świątecznymi figurkami, świeczkami i gwiazdą. W XVI wieku tzw. piramidka i rajskie drzewo połączyły się i tak właśnie powstała choinka.

W naszym kraju zwyczaj ubierania choinki pojawił się na początku XIX wieku, a przywieźli go ze sobą niemieccy protestanci w czasie zaborów. Choinka w Polsce wyparła tradycję wieszania podłaźniczki oraz dekorowania snopka zboża. Najpierw nowy zwyczaj pielęgnowany był tylko przez szlachtę i mieszczan, a z czasem dotarł też na wieś i… szybko się przyjął! W niektórych polskich domach choinka na stałe zagościła dopiero po II. wojnie światowej. 

Dzisiejszą choinkę celebrujemy nie tylko w domach, ale również w centrach handlowych i na placach w środku miast czy wsi. 

Ubieranie choinki: Jak przekształciło się w bożonarodzeniową tradycję

od kiedy choinka

Dlaczego ubieranie choinki — jodeł i świerków stało się tak ważną tradycją?

Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali zielone przez cały rok drzewa jako symbol życia wiecznego, a kult ten był powszechny również wśród pogańskich mieszkańców Europy.

Tradycja ta szybko rozpowszechniła się wśród luteran, a dopiero kilkaset lat później, zwyczaj ten na stałe zakorzenił się w niemieckiej kulturze i z czasem popularyzował również w innych krajach. 

W Anglii choinka na święta była propozycją urodzonego w Niemczech księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Pierwsze angielskie choinki przystrajano papierowymi łańcuchami, cukierkami i drobnymi upominkami.

Nowy bożonarodzeniowy zwyczaj dotarł również do Ameryki Północnej w XVII wieku razem z niemieckimi osadnikami. W latach 70-tych XIX wieku zaczęto sprzedawać ozdoby choinkowe z dmuchanego szkła. Kilka dekad później na rynek trafiły pierwsze sztuczne drzewka.

W Chinach i Japonii natomiast choinki pojawiły się w XIX i XX wieku dzięki zachodnim misjonarzom.

Podsumowując, ubieranie choinki stanowi tradycję pielęgnowaną na świecie od bardzo dawna. Nasze domy i ogrody zdobią piękne drzewka przystrojone lampkami i bombkami.

Drzewko bożonarodzeniowe jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa, a jego zielony kolor to nadzieja i życie wieczne. 

Wspólne ubieranie choinki jest dla każdego z nas możliwością, by spędzić drogocenne chwile wraz z rodziną i bliskimi.

Rekomendowane artykuły