Alkohol na wesele to ważny element przyjęcia. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niego zabawy. Podpowiemy Wam, ile butelek, jakiego trunku, za jaką cenę i gdzie kupić, żeby nie żałować!
Spis treści
Zakup alkoholu na wesele wymaga odpowiedniego planowania. W postaci wódki, wina, czy piwa jest on obecny na zdecydowanej większości przyjęć. Pewnie niewiele z Was organizuje na co dzień imprezy na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Skąd więc macie wiedzieć w jaką ilość trunku się zaopatrzyć, żeby go nie zabrakło? Jaki jego rodzaj kupić, żeby każdy z gości znalazł coś dla siebie? Oto kilka wskazówek, którymi możecie się kierować przy tworzeniu weselnego planu zakupu alkoholi.
Metody przeliczania ilości alkoholu na wesele
W Polsce za tradycyjny alkohol na wesele uchodzi wódka. Oczywiście, bardzo ważne jest jaka wódka na wesele, ale nie mniej ważna jest jej ilość. Chociaż nikt nie jest w stanie dokładnie określić, ile kieliszków wypiją Wasi goście, możecie próbować oszacować ich ilość. Dzięki powszechnie stosowanym metodom przeliczania potrzebnych trunków, ilość alkoholu będzie wystarczająca. Tym samym nie będziecie musieli obawiać się, że w trakcie przyjęcia zabraknie Wam czegoś na stole.
Zazwyczaj przyjmuje się, że na jednego gościa weselnego przypadać ma ok. 0,5 litra wódki. W przypadku wesela z poprawinami szacowana ilość tego trunku będzie większa. Powinniście wtedy kupić ok. 0,7 – 1 litra wódki na osobę.
Nie przywiązujcie się jednak do wyliczonego wyniku. Przeanalizujcie listę gości i skorygujcie swoje obliczenia o te osoby, które z pewnością po alkohol nie sięgną – być może macie na swojej liście takich znajomych lub bliskich. Odejmijcie także kobiety w ciąży i dzieci, jeśli zostały zaproszone na wesele.
Warto również zwrócić uwagę na to, kto i jaki alkohol pije. Jeśli macie więcej rodzajów alkoholi, możecie zmniejszyć ilość zakupionej wódki. Część gości z pewnością zastąpi je winem, piwem lub kolorowymi drinkami, jeśli korzystacie z usług barmana na weselu.
Dodatkowa ilość alkoholu na wesele
Jeśli obawiacie się, że ilość zakupionego alkoholu na wesele nie wystarczy, to na wszelki wypadek możecie doliczyć 10 proc. do liczby otrzymanej ze wcześniejszych wyliczeń. Lepiej jeśli zostanie Wam trochę butelek wódki, niż gdybyście musieli się martwić, że podczas przyjęcia zabrakło alkoholu.
Podczas szacowania ilości trunków, weźcie pod uwagę również „wydarzenia towarzyszące”. Jeżeli planowane są, np. bramy weselne na trasie przejazdu albo przewidujecie nagradzanie gości podczas zabaw i oczepin, to doliczcie kilkanaście dodatkowych butelek.
Nie tylko wódka, czyli jaki alkohol na wesele wybrać?
Coraz częściej pary młode decydują się na włączenie do alkoholi na wesele innych trunków niż wódka. Choć wciąż kupujemy jej najwięcej, to nie jest już jedynym rodzajem serwowanego alkoholu. Czasem wynika to z Waszego pomysłu na urozmaicenie, a w innych przypadkach po prostu z preferencji Waszych gości.
Na weselach bardzo często można już spotkać wino, piwo, whisky, jak i domowej roboty nalewki. W takiej sytuacji, należy z pewnością zmniejszyć szacowane spożycie wódki. Jeżeli dobrze znacie zaproszone osoby, spróbujcie określić, kto na jaki rodzaj alkoholu się zdecyduje. Ile wina na wesele kupić?
W przypadku, gdy wino towarzyszy wódce na stołach, stosuje się przelicznik jednej butelki na dwie osoby.
Na początku przyjęcia gości wita się często lampką wina musującego lub szampana w celu wzniesienia toastu. Ile szampana na wesele kupić? Jest to zazwyczaj dość symboliczna ilość, dlatego jeżeli zakup tego rodzaju alkoholu leży po Waszej stronie, przyjmijcie, że butelka wystarczy na 6-7 osób.
Weźcie też pod uwagę charakter imprezy oraz porę roku. Przyjęcie odbywa się w plenerze i planujecie grilla? Pomyślcie nad dużą beczką z piwem, tzw. kega. To pozwoli ugasić pragnienie, a być może część gości zrezygnuje z wódki w upalny dzień na rzecz zimnego chmielowego trunku.
Jesteście pewni, że podczas Waszego wesela będzie panował upał? Wtedy warto rozważyć zwiększenie ilości schłodzonego białego wina. Możecie rozważyć również zakup Prosecco. Musujący trunek, choć uderza do głowy, jest naprawdę orzeźwiający.
Jeżeli jednak zdecydowaliście się na wesele w miesiącach jesienno-zimowych, prawdopodobnie goście sięgną chętniej po wino czerwone niż białe.
Gdzie kupić alkohol na wesele?
O miejsce zakupu alkoholu na wesele nie musimy martwić się wyłącznie w sytuacji, kiedy sala weselna posiada ofertę otwartego baru i nie zezwala na kupno własnych butelek. Dotyczy to najczęściej win i piw, jednak zdarza się, że obiekty stosują tę praktykę również w przypadku wódki. Jest to nieco droższe rozwiązanie, jednak zwalnia ono z samodzielnego wyboru odpowiedniej ilości i rodzaju alkoholi.
Kiedy alkohol na wesele kupujecie sami, macie do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest zakup hurtowy. Kupowany w większych ilościach zapewnia zniżki i ceny, jakich nie znajdziemy w sklepach. Decydując się na określony rodzaj np. wódki, warto sprawdzać jednak również jej cenę w marketach. Trafiając na promocję, butelki mogą okazać się tańsze niż te, które znajdują się w ofercie sklepów hurtowych, czy też winiarni.
W zależności od wyboru producenta wódki, za butelkę powinniśmy zapłacić od ok. 20 do 36 zł.
Jeśli zatrudniliście barmanów, dobrze jest kupić alkohol bezpośrednio u nich. Tym samym nie będziecie musieli martwić się o jego ilość, bo za butelki i jakość odpowiadać będą właśnie oni. Decydując się na usługi barmańskie często otrzymujemy również duże promocje na zakup butelek. To spora oszczędność. Niemniej jednak przed podpisaniem umowy warto sprawdzić ceny hurtowe.
Sposoby podania alkoholu na wesele
No dobrze, wyliczyliście już ile alkoholu zakupicie na wesele. Założyliście pewnie zapas – to też świetnie! Wiecie już gdzie go kupić. To jednak nie wszystko. Powinniście pamiętać o tym, żeby dobrze go zaserwować! Nikt nie chciałby wznosić toastu ciepłą wódką…
Zadbajcie o to, żeby przy stołach pojawiły się coolery, czyli pojemniki chłodzące oraz zwróćcie uwagę na odpowiednią temperaturę wina, jeśli przewidujecie jego serwowanie.
Jeżeli macie dla swoich gości nalewki, pomyślcie o specjalnym kąciku, gdzie będzie można ich skosztować. Do przechowywania nalewek bardzo dobrze sprawdzą się beczułki.
Dzięki tym zabiegom, uda Wam się zmniejszyć ryzyko, że znacząca ilość zakupionego alkoholu nie zostanie spożyta ze względu na gorszy smak.
Na weselu istotne jest też, jak wygląda butelka alkoholu. W przypadku wódki warto zaopatrzyć się w naklejki, które zastąpią etykietę. Możecie też dodać do nich zawieszki z zabawnymi hasłami lub elementami nawiązującymi do charakteru lub motywu przewodniego Waszego wesela.
Nie bez znaczenia są też kieliszki. Alkohol na wesele leje się zwykle w te o mniejszej pojemności. Dzięki temu goście nie upiją się tak szybko. Nie chodzi o to, że żałujemy im wódki. Po prostu – każdy z nich będzie w stanie wznieść więcej toastów. To jednak nie wszystko – o kieliszkach do win i innych trunków, ale też rodzajach szkła dopasowanych do wódki przeczytaj w poniższym linku.
Co zrobić z pozostałą wódką po weselu?
Prawdopodobnie zdarzy się sytuacja, że po weselu zostanie Wam kilka a nawet kilkanaście butelek wódki. O ile wino rozdajemy rzadko, to w przypadku tego typu alkoholu możemy podarować go np. rodzicom, świadkom, czy przyjaciołom. Niektóre pary młode dają butelkę orkiestrze lub DJ, czy fotografowi.
Rozdawanie alkoholu weselnego nie jest jednak koniecznością. Waszą nadwyżkę możecie schować i wykorzystywać przy nadarzających się okazjach. Często zdarza się też, że wraz z umową zawartą podczas zakupu, nienaruszone butelki można zwrócić. Taką usługę należy jednak skonsultować lub wynegocjować przed kupnem alkoholu na wesele.
Wciąż macie wątpliwości jaki rodzaj alkoholu i w jakich ilościach powinniście zakupić na swoje przyjęcie weselne? Sprawdźcie, co do powiedzenia w tej kwestii ma Izabela Janachowska. Mentorka ślubna wyjaśnia najważniejsze kwestie przy doborze trunków. Według niej o zakupie alkoholu warto pomyśleć już cztery miesiące przed Waszym wielkim dniem.
Aktualizacja: Natalia Midler
Z tego artykułu dowiesz się:
Organizacja alkoholu na wesele to kluczowy element planowania przyjęcia. Zastanawiasz się, ile butelek wódki, wina czy piwa kupić na wesele? Przyjęło się, że na jednego gościa przypada około 0,5 litra wódki, a w przypadku poprawin – 0,7-1 litr. Warto jednak uwzględnić, że nie wszyscy goście będą pić alkohol, a część może preferować inne trunki. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup różnorodnych napojów alkoholowych, takich jak wino, piwo, whisky czy nalewki. Planowanie zakupów warto rozpocząć na kilka miesięcy przed wielkim dniem, uwzględniając promocje i oferty hurtowe. Zwróćcie też uwagę na sposób serwowania alkoholu – coolery, odpowiednia temperatura wina oraz estetyczne kieliszki mogą znacząco wpłynąć na odbiór trunków. Jeśli po weselu zostanie nadmiar alkoholu, można go podarować gościom, orkiestrze czy fotografowi albo wykorzystać przy innych okazjach.
Najważniejsze informacje:
– Standardowa ilość wódki na jednego gościa to 0,5 litra.
– W przypadku poprawin ilość wzrasta do 0,7-1 litra.
– Warto uwzględnić preferencje gości i kupić różne rodzaje alkoholu.
– Planowanie zakupów należy rozpocząć z wyprzedzeniem, uwzględniając promocje i oferty hurtowe.
– Odpowiednie serwowanie alkoholu jest kluczowe – coolery, temperatura trunków, kieliszki.
– Nadmiar alkoholu po weselu można podarować lub zachować na inne okazje.
Artykuł jest skierowany do par młodych, które planują swoje wesele i chcą odpowiednio przygotować się pod względem zakupów alkoholu. Dzięki praktycznym wskazówkom, dowiedzą się, jak oszacować ilość potrzebnych trunków, jakie rodzaje alkoholu warto uwzględnić oraz gdzie dokonać zakupów, aby nie przepłacić.