Ślub w Indiach. Jak wygląda hinduskie wesele?

hinduski ślub

Wesele w stylu indyjskim może być prawdziwie bajecznym wydarzeniem. Charakteryzuje się ono piękną ceremonią zaślubin i wyrazistą aranżacją wnętrza pod względem bogactwa zdobień, intensywności zastosowanych barw, jak również wspaniałych dekoracji. Jako, iż zawarcie małżeństwa jest największą uroczystością w życiu każdego Hindusa, czynione są wszelkie starania, aby ślub odbył się w atmosferze przepychu i dobrobytu. Jeżeli chcesz urządzić wesele rodem z Indii, zapoznaj się koniecznie z poniższym artykułem. Poznajcie magię hinduskiej uroczystości!

hinduskie wesele

Ślub w Indiach – Przywilej czy obowiązek?

Ceremonia zaślubin w Indiach to jedno z najważniejszych wydarzeń dla państwa młodych i ich rodzin. Kiedy ojciec wydaje swoją córkę za mąż, jest to uznawane za gest największego poświęcenia i nosi nazwę „Kanyadana”, co oznacza „oddawanie dziewczyny”.

Hinduskie wesele, czyli konkurs na żonę

Małżeństwa były i w dużej mierze są do dziś aranżowane. Oznacza to, iż rodziny szukają i swatają ze sobą pary, najczęściej w obrębie własnej kasty – grupy społecznej o podobnych tradycjach i statusie materialnym. Odbywa się to w ten sposób, iż rodzice pana młodego szukają dla niego żony, w momencie, gdy ten zgłosi gotowość do ożenku.

Gdy kandydatka zostanie już wybrana, musi ona wraz z jej rodziną wyrazić zgodę na zamążpójście. Wybory takie zwykle kierowane są przesłankami praktycznymi. Chodzi bowiem o zawarcie społecznej umowy, utrzymującej obie rodziny na podobnym poziomie.

hinduski ślub
fot. www.facebook.com/bollywoodinpoland

Ponadto w Indiach bardzo dużą rolę grają wróżby, horoskopy i układy planet. Dla wielu osób mają one pierwszorzędne znaczenie przy wyborze partnerów życiowych. Warto tu wspomnieć, iż wybierając datę ślubu, rodziny państwa młodych konsultują wybór terminu z astrologiem. Pomyślny układ planet ma zapewnić szczęśliwe i udane małżeństwo. Jeżeli według horoskopu Państwo Młodzi nie pasują do siebie, prawdopodobnie małżeństwo nie zostanie zaaranżowane. Jeśli już do niego dojdzie, ważne jest, aby odbyło się zanim minie ,,pomyślna godzina”.

Czasami młodzi znają się przed ślubem, lecz i w tym wypadku rodziny muszą zaakceptować ich wybór. Bywa tak, że przyszli małżonkowie mają tylko swoje zdjęcia i widzą się raz na pół roku przed zawarciem małżeństwa. Mogą za to do siebie dzwonić i pisać, aby lepiej się poznać.

Pomimo iż taki system może wydawać nam się dziwny i mało romantyczny, okazuje się, że w ten sposób swata się wiele szczęśliwych małżeństw. W przeszłości, za mąż wydawane były bardzo młode dziewczynki, nawet w wieku 8 czy 9 lat! Dziś już nie stosuje się takich praktyk.

Chcesz zobaczyć fragment hinduskich zaręczyn? Obejrzyj poniższe video wraz z oprawą taneczno-muzyczną!

Bez posagu ani rusz…

Podczas przygotowywania się do zaślubin, niezwykle istotą kwestią jest ustalenie posagu, który wniesie do małżeństwa panna młoda. Ugoda taka jest zwykle poprzedzona długimi negocjacjami i pertraktacjami. Kiedy rodziny pary młodej dojdą do porozumienia, można rozpoczynać przygotowania do ceremonii, która jest skrupulatnie przygotowanym przedsięwzięciem.

Kobieta, która jest narzeczoną, a później żoną, ma dużo wyższy status społeczny niż panna. Cieszy się większym szacunkiem i poważaniem wśród lokalnej społeczności.

dłoń hinduskiej panny młodej z henną

Rytuały towarzyszące indyjskim ślubom

  • Rytuał oczyszczenia – poprzedza on ceremonię zaślubin. Odbywa się zarówno w domu panny młodej, jak i pana młodego. Przyszli nowożeńcy oczyszczani są specjalną pastą, która według hinduskich wierzeń, ma odpędzić złe duchy. Pastę tę sporządza się z kurkumy, oleju musztardowego i drzewa sandałowego. Po takim namaszczeniu następuje rytualna kąpiel, a następnie panna młoda zakłada na siebie sari w tradycyjnym kolorze. Jest ono zwykle czerwone, pomarańczowe, lub różowe. W czasie całego rytuału, odmawiane są modlitwy i mantry.
  • Rytuał henny – wieczór malowania henny jest bardzo ważny w tradycji indyjskiej. Ręce i nogi malowane są henną w wymyślne wzory. Wierzy się, że im dłużej henna ta się nie zmyje, tym szczęśliwsze będzie małżeństwo, a panna młoda dłużej będzie dobrze traktowana przez rodziców męża.
hinduska panna młoda
  • Rytuał Var Mala – polega on na wymianie girland między przyszłymi małżonkami. Ten moment to także ich oficjalne przedstawienie. Motyw ten często pokazywany jest w filmach, w których ukazywane są sceny z indyjskich ślubów.

Hinduski strój państwa młodych?

Panna młoda zakłada sari, najczęściej w kolorze czerwonym. Jest ono bogato zdobione koralikami, świecidełkami, często też szlachetnymi kamieniami. Przyszła żona ma na sobie bardzo dużo biżuterii, uznaje się, że im więcej, tym lepiej. Szczególną rolę odgrywają tu bransoletki, o czym głosi często wykonywana podczas ślubu indyjska piosenka:

,,Bole chudiyan, bole kangna Haai main ho gayi teri saajna Tere bin jiyo naiyo lag da main te margaiya – Moje bransoletki dzwonią… Mówią, że jestem twoja, Nie mogę wytrzymać bez ciebie minuty…”

czasem słońce czasem deszcz
Kadr z filmu Kabhi Khushi Kabhie Gham -https://film.org.pl/r/czasem-slonce-czasem-deszcz-2001-118134

Będąc tak strojnie ubraną, wnosi do małżeństwa szczęście i dobrobyt. Pan młody zakłada zaś tradycyjny, odświętny strój, a głowę przyodziewa turbanem.

Ślub w Indiach – Jak wygląda ceremonia?

Ślub i wesele w Indiach wyprawia się z dużym rozmachem. Na ceremonię zaprasza się 400 i więcej gości. Zdarza się, że osoby postronne otrzymują zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystościach. Często dzieje się tak w przypadku zagranicznych turystów. Dlatego też, podróżując po Indiach, można przeżyć wspaniałą przygodę i wziąć udział w prawdziwym indyjskim weselu.

Dekoracje zwykle przypominają scenerię wziętą rodem z Bollywood. Wszystko powinno błyszczeć i być kolorowe. Sam ślub odbywa się na wolnym powietrzu, młodzi składają sobie przysięgę, siedząc na dywanie pod specjalnie przygotowanym baldachimem. Zanim to jednak nastąpi, następuje uroczysta procesja. Pan młody przybywa na miejsce na słoniu bądź na białym koniu wraz z towarzyszącą mu orkiestrą, rodziną oraz gośćmi. Tam czeka na nich matka panny młodej, która wita przybyłych.

Przed ślubem ojciec lub brat panny młodej umieszcza na czole pana młodego „tilak”, czyli czerwony znak lub kropkę, jako błogosławieństwo. Ma symbolizować również odpowiedzialność przyszłego męża za swoją żonę oraz ich wspólne dzieci. Następnie przyszły mąż maluje ten znak na czole swojej wybranki.

Szczęście na 7 kolejnych wcieleń, czyli spacer wokół świętego ognia

Podczas uroczystości odbywają się radosne tańce i śpiewy, opowiadające historię pary młodej. Jednym z najważniejszych rytuałów podczas zaślubin jest Saptapadi. Polega on na tym, iż nowożeńcy muszą wykonać siedem okrążeń wokół świętego ognia, zwanego Saptapadi, na znak należenia do siebie przez siedem kolejnych wcieleń. Po siódmym kroku para legalnie może zostać mężem i żoną.

W trakcie wesela obie rodziny wymieniają się różnymi prezentami i podarunkami. Jeśli chodzi o strój gości, zasadą jest, iż żadna osoba nie powinna ubrać się na ceremonię na czarno. Podczas zaślubin ukochana dostaje złoty łańcuch z trzema węzłami – mangalsutrę, oznaczającymi obowiązki wobec męża, rodziców oraz potomstwa. Na sam koniec, nowożeńcy wrzucają ziarenka ryżu do ognia, co ma im przynieść szczęście.

Indyjskie ,,podziękowanie” dla rodziców

W Indiach niezwykle istotną kwestią jest szacunek do rodziców oraz do pozostałych seniorów rodu. Świeżo upieczeni Nowożeńcy kończą ceremonię, biorąc sobie błogosławieństwo starszyzny. W tym celu dotykają stóp bliskich, a następnie przykładają tą dłoń do swojej głowy lub okolicy serca. Oddają im tym samym najwyższy szacunek.

W Indiach bowiem stopy uważane są za najgorszą, najbrudniejszą część ciała, dlatego też gest pokłonu oraz dotknięcie stóp innej osoby jest równoznaczne z jej szczerym poważaniem. Po tej oficjalnej części rozpoczyna się wesele, pełne żywiołowej hinduskiej muzyki i tańców.

Symbole małżeństwa noszone przez kobiety w Indiach

  • Czerwone Bindi – powyżej linii brwi umieszcza się czerwoną kropkę na czole. Symbolizuje ona trzecie oko, które może dostrzec rzeczy niewidzialne dla fizycznych oczu. Ozdoba ta związana jest z tradycją hinduistyczną, mężatka powinna nosić Bindi, które ma zapewniać szczęście i miłość w małżeństwie. Obecnie bindi traktowane jest często jako atrybut ozdobny.
  • Sindur – to tradycyjny symbol mężatki. Oznacza on siłę i ma za zadanie pomóc indyjskiej kobiecie odgonić złą energię z domu. Sindur wykonuje się z czerwonego proszku, malując kropkę na czubku czoła przy linii włosów lub dłuższą czerwoną kreskę, wzdłuż przedziałku i na czole. Według legend sindur malowane było krwią rywala – W Indiach bardzo często dochodziło do porwań przyszłej panny młodej. Jeżeli pan młody w zemście odebrał życie przeciwnikowi, znaczył włosy narzeczonej jego krwią. (Wdowy malują tylko kawałek przedziałka).
  • Mangalsutra – jest to złoty naszyjnik, przeplatany czarnymi paciorkami. Podczas zaślubin mąż zawiesza go żonie na szyi, a ona zobowiązuje się go nigdy nie zdejmować. Wiele kobiet dziś uważa rytuał ten za przeżytek i rzadziej nosi Mangalsutrę na co dzień. Jednakże w bardziej tradycyjnych kręgach i na prowincjach noszona jest ona zawsze.
  • Bransoletki – każda mężatka powinna nosić bransoletki na obu rękach. Bardzo ważne jest, aby ozdoby zdobiły oba nadgarstki, w żadnym wypadku jeden. Z tym że ilość błyskotek powinna być nieparzysta, czyli np. 4 bransoletki na jednej ręce, 5 zaś na drugiej. Kobieta, przyozdobiona w ten sposób, jest uważana za bardziej atrakcyjną dla swojego męża.
  • Pierścionki na nodze – są wykonane ze srebra i zakładane po jednym na lewej i prawej stopie, na drugim palcu. Symbolizują one lojalność żony względem męża. Tak samo, jak w przypadku Mangalsutry, elementy te nie są zdejmowane i nosi się je zawsze. Co więcej, według założeń Ajurwedy, pierścionki noszone na drugim palcu na stopie mają wspomagać układ krążenia i działać dobroczynnie na zdrowie kobiety.
bransolety na dłoniach hinduskiej panny młodej

O czym trzeba pamiętać, organizując ślub w stylu indyjskim?

Organizacja ślubu w tak barwnym i żywiołowym stylu może okazać się pięknym wydarzeniem. Chcąc tak zorganizować wesele, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Oto niektóre z nich:

  • Świeże kwiaty we wszystkich możliwych miejscach – pamiętajmy dużej ilości bukietów, wiązanek, pojedynczych kwiatów oraz rozsypanych płatków we wszelkich możliwych miejscach.
  • Barwne dekoracje – warto tu postawić na intensywne kolory, takie jak: czerwienie, błękity, odcienie zieleni, żółci oraz elementy złota. Połyskliwe materiały, zdobione cekinami i koralikami, podkreślą charakter wesela.
  • Wyrazisty strój panny młodej – dużo biżuterii oraz mocny makijaż idealnie wpasują się w indyjski styl. Im więcej błyskotek ma na sobie panna młoda, tym lepiej. Można również przyozdobić ręce i nogi wzorami robionymi za pomocą henny.
  • Dużo tkanin – tiule, zasłony i kotary. Najlepiej, jeżeli będą w wyrazistych, intensywnych kolorach. Sprawią, iż wystrój będzie przypominał prawdziwe indyjskie wesele.
  • Oprawa muzyczna i taneczna w stylu Bollywood – interesujące może okazać się połączenie znanych i lubianych przebojów z energiczną muzyką indyjską, Program urozmaici również pokaz tańców orientalnych.
  • Menu z elementami kuchni indyjskiej – urozmaiceniem klasycznych dań weselnych, będą potrawy indyjskie – na bazie curry, kurkumy, imbiru i ryżu. Indie słyną z bogactwa przypraw i smaków, warto zatem po nie sięgnąć i przygotować prawdziwą ucztę.
indyjska żona

Dlaczego warto wyprawić wesele w stylu indyjskim?

Bajeczny przepych indyjskich wesel sprawia, że coraz więcej osób chce zorganizować swoją ceremonię w takim właśnie stylu. Tutaj bowiem nie trzeba się z niczym ograniczać, wręcz przeciwnie, im więcej dekoracji i atrakcji, tym lepiej. Jeżeli lubisz biżuterię i błyskotki, podczas zaślubin w takiej oprawie, możesz dać się ponieść swojej wyobraźni.

Ciekawą ozdobą będzie pomalowanie dłoni oraz stóp we wzory z henny. Aranżacja wnętrza, muzyka, kwiaty, orientalne dania sprawią, iż Twoje wesele będzie wyróżniało się na tle innych. Dlatego też, jeżeli lubisz kulturę indyjską i chcesz zorganizować niezapomnianą ceremonię, ślub w takim stylu może okazać się doskonałym wyborem i wspaniałym przeżyciem.

ręce panny młodej z henną

Rekomendowane artykuły