Co to jest ślub humanistyczny? Poznaj tę ceremonię!

Co to jest ślub humanistyczny? Poznaj tę ceremonię! 113419

Inna forma ślubu cywilnego? Duchowa ceremonia dla osób niewierzących? A może ciekawe uzupełnienie dla tradycyjnej ceremonii? Dowiedz się na czym polega, ile kosztuje i czym właściwie jest ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny, czyli… jaki?

To rodzaj ceremonii zaślubin. Jest alternatywą ślubu kościelnego czy cywilnego. Przysięga małżeńska ma charakter symboliczny, a ślub ten nie posiada mocy prawnej.

Coraz więcej par w Polsce decyduje się na organizację ślubu humanistycznego. Pomysł ten wywodzi się z kultury anglosaskiej, a w samej Szkocji liczba takich ceremonii przekroczyła niedawno liczbę małżeństw zawieranych w kościele.

W krajach, w których coraz mniejsze znaczenie przywiązuje się do religii, wiele osób zawiera małżeństwo tylko ze względu na jego symbolikę. Ślub humanistyczny jest więc idealnym rozwiązaniem, gdy para młoda pragnie przyrzekać sobie miłość we własny sposób, bez przytłaczających zobowiązań i zasad. Dla niektórych jest to bardzo wzruszająca alternatywa tradycyjnych uroczystości.

ślub humanistyczny

Czym jest ślub humanistyczny i czy ma moc prawną?

Czy można legalnie wziąć ślub humanistyczny w Polsce? Oczywiście, natomiast w naszym kraju niestety kwestia ta nie jest unormowana w świetle prawa. Nadal jest to nieformalny sposób zawarcia małżeństwa. Nie jest więc ważny ani dla kościoła, ani dla państwa.

New drop

Zastępuje on jedynie samą ceremonię. Wbrew pozorom, nie jest to inna forma uroczystości niż w urzędzie stanu cywilnego. Ma to jednak swoje plusy! Zaletą ślubu humanistycznego jest fakt, że nikt nie narzuca Wam, jak ma przebiegać cała uroczystość. Możecie ją ułożyć wedle własnego scenariusza. Wyznać sobie miłość, wypuścić lampiony i zrobić wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy.

ślub humanistyczny w ogrodzie

Co ciekawe w kilku zachodnich krajach udało się wywalczyć, aby uroczystości tego typu pociągały za sobą skutki prawne. Między innymi w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Norwegii.

Na ślub humanistyczny decydują się bliskie ci osoby: dlaczego?

Taka ceremonia humanistyczna ma charakter bardzo indywidualny i można zorganizować ją według własnych upodobań.. To najlepsze rozwiązanie dla tych Was, którzy nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, a którym nie odpowiada formalna, sztywna strona ślubu cywilnego.

W związku z tym na ślub humanistyczny mogą zdecydować się również osoby po rozwodzie i pary homoseksualne. Może to być zarówno skromna uroczystość tylko we dwoje lub z najbliższymi, jak i ceremonia zorganizowana z dużym rozmachem w towarzystwie mnóstwa gości. Wszystko zależy więc od Was i Waszych potrzeb. 

Można zorganizować ślub humanistyczny bardzo uroczyście, ale także zabawnie czy niezwykle romantycznie.

Ciekawostka: Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się 9 grudnia 2007 r. pomiędzy parą psychologów z Gdańska. Od tamtej pory ślub humanistyczny staje się coraz popularniejszy w naszym kraju i z roku na rok więcej osób decyduje się na taką opcję, rezygnując z tradycyjnego ślubu.

młoda para po ślubie humanistycznym

Jak przebiega taka ceremonia ślubu humanistycznego?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda ślub humanistyczny.. Otóż można zorganizować go w każdym miejscu – w przydomowym ogródku, na łące, ale także w nowoczesnej sali weselnej czy w ekskluzywnym pałacu.

W przypadku ślubu cywilnego w plenerze, tj. poza urzędem stanu cywilnego, uprzednio trzeba dowiedzieć się do kogo należy teren i uzyskać pozwolenie.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Samą uroczystość prowadzi zazwyczaj Mistrz humanistycznej ceremonii, nazywany z języka angielskiego celebrantem (alternatywa dla urzędnika cywilnego). Całość zaślubin najczęściej odbywa się na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza, zgodnie z którym postępuje zarówno prowadzący imprezę, jak i młoda para.

Ale czasem narzeczeni wolą iść na żywioł i swoją przysięgę składać pod wpływem emocji i chwili. Podczas ślubu humanistycznego często przemawiają również goście, którzy opowiadają historie związane z młodą parą. To wszystko nadaje niezwykle osobistego, intymnego charakteru całej ceremonii.

Ślub humanistyczny na plaży

Przyjaciel udziela ślubu? To możliwie!

Jeśli pragniesz, aby ślubu humanistycznego udzieliła Ci bliska osoba, musi ona zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta. Wówczas będzie to mistrz ceremonii ślubnej w tym ważnym dla Was dniu.

Jak brzmi przysięga małżeńska składana w czasie ślubu humanistycznego?

Wyznanie miłości i obietnice, jakie wyznają sobie małżonkowie zawierający ślub humanistyczny zależą wyłącznie od danej pary. Nie ma jasno określonych zasad dotyczących formuły owej przysięgi małżeńskiej. Te kluczowe podczas ceremonii słowa możecie napisać sami lub powierzyć to zadanie mistrzowi ceremonii. Celebrant powinien stanąć na wysokości zadania i pomóc wam w tym temacie.

Każdy może wziąć ślub humanistyczny?

Otóż nie! Jak się okazuje, ślub podlega pod prawo cywilne, kodeksu rodzinnego zawarte w art. 10-15. Oznacza to, że nie może go zawrzeć osoba poniżej 18 roku życia. W uargumentowanych przypadkach przyzwolenie mają jedynie kobiety, które ukończyły 16 lat.

Dodatkowo zakazem objęte są osoby dotknięte chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym bądź ubezwłasnowolnione. Ślubu humanistycznego nie wezmą również osoby będące już w związku małżeńskim.

ślub humanistyczny

Tradycyjne elementy w ślubie humanistycznym

Zastanawiacie się pewnie czy jest jakiś zachowany element z tradycyjnej ceremonii. Otóż tak! Wymiana obrączek jest jednym z elementów, który praktykuje się podczas ślubu humanistycznego. Dodatkowo para podpisuje pamiątkowy akt.

Należy pamiętać, że do tych klasycznych elementów ślubu możecie dodać także własne, nowe zwyczaje według preferencji. Takie jak, chociażby wspólne wypuszczenie lampionów, które akurat dla was są szczególnie ważne. W tym temacie macie dużą dowolność!

Ile kosztuje ślub humanistyczny i wesele?

Kwota, na jaką powinniście być gotowi w przypadku ślubu humanistycznego oscyluje w okolicach 2000 złotych. Jest to oczywiście wynagrodzenie dla celebranta, w której zawiera się przygotowanie scenariusza ceremonii oraz udzielenie ślubu.

Cena ślubu humanistycznego zawsze taka sama?

Do ceremonii będziecie musieli doliczyć także koszty wynajęcia miejsca, dekoracji, stylizacji pary młodej oraz, ewentualnie przyjęcie weselne.

Jeśli liczy się dla Was przede wszystkim łączące Was uczucie, a kwestie religijne i małżeństwo w świetle prawa nie mają dla Was większego znaczenia, ślub humanistyczny będzie najpiękniejszym sposobem na ukoronowanie Waszej miłości.

para młoda na plaży po ślubie humanistycznym

Warto pamiętać, że dokładnie jak w przypadku organizowania tradycyjnego przyjęcia możecie negocjować stawkę celebranta i wszystkich pozostałych usługodawców pracujących dla Was w tym dniu.

Wyjątkowe miejsce ceremonii

Jednym z najlepszych elementów ślubu humanistycznego jest całkowity brak ograniczeń, co do wyboru miejsca zaślubin. Może to być plaża, lot balonem, kino czy choćby ogródek za domem.

Ta formuła dzięki swej elastyczności pozostawia ogromny wybór parze młodej. Młodzi posiadają możliwość stworzenia czegoś bardzo osobistego. Zapewne to właśnie w związku z tym z roku na rok coraz więcej uroczystości humanistycznych w Polsce jest organizowanych. W przypadku tego rodzaju ceremonii tylko wyobraźnia was ogranicza. Dlatego dużo osób wstępnie myślących o tym, by wziąć ślub cywilny rezygnuje z tego pomysłu i stawia na powyżej opisywaną opcję. Bowiem ślub humanistyczny pozwala spełnić najskrytsze i często także.. najdziwniejsze fantazje dotyczące tego, gdzie i w jakich okolicznościach nastąpi wyznanie przysięgi.

Podczas Alternatywnych Targów Ślubnych OFF WEDDING rozmawialiśmy z ekspertką od ślubów humanistycznych. Sprawdź video!

Rekomendowane artykuły