8 inspiracji na uczczenie pamięci bliskich na weselu

8 inspiracji na uczczenie pamięci bliskich na weselu 117159

Ślub i wesele to niezaprzeczalnie radosna uroczystość. Moment, w którym cała rodzina może się spotykać i świętować. Zdarza się jednak, że ktoś z Waszych bliskich odszedł, a Wy chcielibyście uczcić jego pamięć w trakcie uroczystości.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Suknia panny młodej

Dobrym pomysłem może być umieszczenie w sukni ślubnej kawałka materiału z rzeczy, która kiedyś należała do bliskiej Wam osoby. To bardzo osobisty sposób na uczczenie pamięci zmarłego.

janachowska.pl

Niektóre panny młode decydują się na wszywkę z błękitnej tkaniny (tym samym czyniąc zadość tradycji: coś niebieskiego, coś starego, coś pożyczonego). Aby dodatkowo wzmocnić przekaz, można ją umieścić blisko serca.

Innym, choć nie mniej wyjątkowym i wzruszającym pomysłem na uczczenie pamięci zmarłego na weselu, jest wszycie w suknię listu czy dedykacji napisanej przez osobę, którą chcecie upamiętnić.

concept store
uczczenie pamięci bliskich na weselu
fot. Instagram/memory_thread_co

Wystarczy oddać zapiski do grafika, aby przygotował plik w wersji cyfrowej, a następnie wydrukować lub wyhaftować słowa na kawałku materiału. Jeśli nie posiadacie liściku czy dedykacji, którą moglibyście wykorzystać, może dobrym pomysłem będzie podpis lub zdjęcie.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Strój Pana Młodego

Panowie, którzy chcieliby w dyskretny sposób uczcić pamięć swoich bliskich, mogą skorzystać z podobnych rozwiązań. W krawat, podobnie jak w suknię ślubną, wszyć można fotografię lub kawałek tkaniny.

Innym sposobem na uczczenie pamięci zmarłego jest wpięcie w podszewkę marynarki ozdobnej agrafki z zawieszonymi na niej medalikami ze zdjęciami. Dzięki temu będziecie mieli poczucie, że Wasi bliscy są cały czas przy Was.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Puste krzesło

Widok pustego miejsca z kwiatami to jasny i czytelny dla wszystkich znak, że powinien je zajmować ktoś, kogo nie ma już wśród nas. Wzruszające cytaty i świece dodatkowo podkreślają tę symbolikę.

Na takim krześle można też umieścić zdjęcia bliskich, którzy odeszli.

Weźcie jednak pod uwagę, że już samo przygotowanie takiego miejsca wiązać się będzie z ogromnymi emocjami, a brak Waszych bliskich będzie, być może, jeszcze bardziej odczuwalny. Zastanówcie się, czy jesteście na to gotowi.

Jak wspomnieć bliskich zmarłych na weselu? Bukiet panny młodej

uczczenie pamięci bliskich na weselu
fot. Instagram/nicolepatonphotography

Jeśli chcecie jednocześnie mieć poczucie, że Wasi bliscy są blisko Was, ale też podzielić się z Waszymi gośćmi swoją tęsknotą, warto rozważyć wkomponowanie w bukiet medalika ze zdjęciem.

To już od jakiegoś czasu popularne rozwiązanie na oddanie hołdu tym, którzy odeszli. Na portalach aukcyjnych można je kupić dosłownie za kilka-kilkanaście złotych.

Takie medaliki można umieszczać w bukiecie pojedynczo lub na łańcuszku, na którym zawieszonych będzie kilka fotografii.

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach fotografię można zastąpić należącym do zmarłego, ważnym dla niego przedmiotem. Może to być np. nieśmiertelnik lub naszywka z munduru albo tabliczka z imieniem.

Jak uczcić pamięć zmarłego? Wyjątkowa butonierka

W przypadku panów młodych taki sam medalik ze zdjęciem można przyczepić do butonierki wpinanej w klapę marynarki. Spotkałyśmy się też z przypadkami, w których zdjęcia zostały zatopione w spinkach do mankietów.

Innym sposobem na uczczenie pamięci bliskich jest przypinka z imieniem. To nadal dyskretny, a jednocześnie wyjątkowo wzruszający gest.

Specjalne miejsce na ceremonii – uczczenie pamięci zmarłych na weselu

uczczenie pamięci bliskich na weselu
fot. Instagram/bestweddingsevent

Izabela Janachowska w jednym z odcinków programu „I nie opuszczę Cię aż do ślubu” została poproszona o uczczenie pamięci rodziców pana młodego. Wtedy przy ołtarzu stanęły drzewa, na których umieszczono ich fotografie.

Wyeksponowanie na sali weselnej ozdobionego kwiatami i świecami miejsca ze zdjęciami Waszych bliskich może stać się również pretekstem do wspomnień.

Na Wasz ślub i wesele przyjadą z pewnością krewni, którzy mogą opowiedzieć Wam wiele ciekawych historii.

Jak wspomnieć bliskich zmarłych na weselu? Coś pożyczonego

Biżuteria odziedziczona po babci, welon mamy, krawat ojca – wykorzystane w sposób zgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem są bardzo popularnym sposobem na uczczenie pamięci bliskich. Co jednak zrobić, jeśli panna młoda chciałaby uczcić pamięć taty lub pan młody – mamy czy babci?

Zastanówcie się, jak w nieszablonowy sposób podejść do tych przedmiotów. Niezawiązany krawat może zastąpić wstążkę do bukietu, a pierścionki czy naszyjniki nawleczone na agrafkę można wpiąć w marynarkę lub wkomponować w butonierkę.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Sesja zdjęciowa

uczczenie pamięci bliskich na weselu
fot. Instagram

Uczczenie pamięci bliskich na fotografiach ślubnych może okazać się dobrym sposobem na ukojenie bólu po stracie. To wyjątkowo intymne chwile, które warto zachować w domowym archiwum.

Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy przyjaciele z pewnością z radością pozowaliby z Wami do wspólnych zdjęć, jeśli by mogli.

Strata bliskiej osoby to trudne doświadczenie, które prawdopodobnie na zawsze pozostawi w Waszym sercu pustkę. I choć ślub i wesele to radosne uroczystości, warto dać wyraz tęsknocie i wspomnieć tych, którzy z pewnością patrzą na Was z góry i cieszą się Waszym szczęściem.

fot. lider Pinterest / weddingchicks.com

Rekomendowane artykuły