8 inspiracji na uczczenie pamięci bliskich na weselu

jak uczcić pamięć zmarłego na weselu

Ślub i wesele to niezaprzeczalnie radosna uroczystość. Moment, w którym cała rodzina może się spotykać i świętować. Zdarza się jednak, że ktoś z Waszych bliskich odszedł, a Wy chcielibyście uczcić jego pamięć w trakcie uroczystości. Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Dowiedz się, jak zrobić to z klasą i wyczuciem! 

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Suknia panny młodej

Jednymi z najważniejszych osób na ślubie, obok samej pary młodej, są rodzice nowożeńców. Ciężko jest wyobrazić sobie ten wyjątkowy dzień bez ich udziału – życie pisze jednak różne scenariusze. W jaki sposób można uczcić pamięć o zmarłej mamie? Dobrym pomysłem może być umieszczenie w sukni ślubnej kawałka materiału z rzeczy, która kiedyś należała do bliskiej Wam osoby. To bardzo osobisty sposób na uczczenie pamięci zmarłego.

Niektóre panny młode decydują się na wszywkę z błękitnej tkaniny (tym samym czyniąc zadość tradycji: coś niebieskiego, coś starego, coś pożyczonego). Aby dodatkowo wzmocnić przekaz, można ją umieścić blisko serca.

Innym, choć nie mniej wyjątkowym i wzruszającym pomysłem na uczczenie pamięci zmarłego na weselu, jest wszycie w suknię listu czy dedykacji napisanej przez osobę, którą chcecie upamiętnić.

Mogą to też być niewielkie podziękowania dla zmarłej matki. Jest to świetny sposób na to, aby w jakiś sposób włączyć nieobecną już osobę do całej uroczystości. Gest ten umożliwi pannie młodej odczuwać jej obecność w tym ważnym dniu, co w wielu przypadkach zapewnia nie tylko spokój ducha, ale i dodaje pewności siebie.

Wystarczy oddać zapiski do grafika, aby przygotował plik w wersji cyfrowej, a następnie wydrukować lub wyhaftować słowa na kawałku materiału. Jeśli nie posiadacie liściku czy dedykacji, którą moglibyście wykorzystać, może dobrym pomysłem będzie podpis lub zdjęcie.

jak uczcić pamięć zmarłego na weselu
fot. Instagram

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Strój Pana Młodego

Panowie, którzy chcieliby w dyskretny sposób uczcić pamięć swoich bliskich, mogą skorzystać z podobnych rozwiązań. W krawat, podobnie jak w suknię ślubną, wszyć można fotografię lub kawałek tkaniny. W stylizacji weselnej ku pamięci taty można też wykorzystać należący do rodzica krawat, muchę czy zegarek – nieduży fragment odzieży, dodatek, który pozwoli uczcić pamięć bliskiej osoby i mieć ją blisko serca w ten wyjątkowy dzień.

Innym sposobem na uczczenie pamięci zmarłego jest wpięcie w podszewkę marynarki ozdobnej agrafki z zawieszonymi na niej medalikami ze zdjęciami. Dzięki temu będziecie mieli poczucie, że Wasi bliscy są cały czas przy Was.

Pamiętaj, że gest ten wykonujesz przede wszystkim dla siebie i bliskiej osoby, która nie może towarzyszyć Ci podczas tej ważnej uroczystości – najważniejsze więc, abyś to Ty czuł się dobrze ze sposobem, w jaki zamierzasz uczcić jej pamięć.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Puste krzesło

Kolejnym sposobem na wspomnienie o zmarłej osobie podczas wesela jest pozostawienie pustego krzesła przy stole – najlepiej w miejscu, w którym ta osoba powinna zasiadać tego dnia.  

Samo przygotowanie takiego miejsca wiązać się będzie z ogromnymi emocjami, a brak Waszych bliskich będzie, być może, jeszcze bardziej odczuwalny. Zastanówcie się, czy jesteście na to gotowi.

Aby jednak uroczystości nie zdominował smutek, proponujemy, aby wypełnić je symbolicznymi dekoracjami, takimi jak świeczka ku pamięci zmarłego.

Widok pustego miejsca z kwiatami to jasny i czytelny dla wszystkich znak, że powinien je zajmować ktoś, kogo nie ma już wśród nas. Wzruszające cytaty i świece dodatkowo podkreślają tę symbolikę. Na takim krześle można też umieścić zdjęcia bliskich, którzy odeszli. 

Jak wspomnieć bliskich zmarłych na weselu? Bukiet panny młodej

jak uczcić pamięć zmarłego na weselu
fot. Instagram

Jeśli chcecie jednocześnie mieć poczucie, że Wasi bliscy są blisko Was, ale też podzielić się z Waszymi gośćmi swoją tęsknotą, warto rozważyć wkomponowanie w bukiet medalika ze zdjęciem.

To już od jakiegoś czasu popularne rozwiązanie na oddanie hołdu tym, którzy odeszli. Na portalach aukcyjnych można je kupić dosłownie za kilka-kilkanaście złotych.

Takie medaliki można umieszczać w bukiecie pojedynczo lub na łańcuszku, na którym zawieszonych będzie kilka fotografii. Jaki obrazek dla zmarłego najlepiej sprawdzi się na wydarzeniu takim jak wesele? Proponujemy, aby wykorzystać fotografię związaną ze szczęśliwym momentem w życiu. Może to być obrazek rodzinny lub Wasze wspólne zdjęcie.  

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach fotografię można zastąpić należącym do zmarłego, ważnym dla niego przedmiotem. Może to być np. nieśmiertelnik lub naszywka z munduru albo tabliczka z imieniem.

Jak uczcić pamięć zmarłego? Wyjątkowa butonierka

W przypadku panów młodych taki sam medalik ze zdjęciem można przyczepić do butonierki wpinanej w klapę marynarki. Spotkałyśmy się też z przypadkami, w których zdjęcia zostały zatopione w spinkach do mankietów.

Innym sposobem na uczczenie pamięci bliskich jest przypinka z imieniem. To nadal dyskretny, a jednocześnie wyjątkowo wzruszający gest.

Specjalne miejsce na ceremonii – uczczenie pamięci zmarłych na weselu

jak uczcić pamięć zmarłego na weselu
fot. Instagram/bestweddingsevent

Izabela Janachowska w jednym z odcinków programu „I nie opuszczę Cię aż do ślubu” została poproszona o uczczenie pamięci rodziców pana młodego. Wtedy przy ołtarzu stanęły drzewa, na których umieszczono ich fotografie.

Wyeksponowanie na sali weselnej ozdobionego kwiatami i świecami miejsca ze zdjęciami Waszych bliskich może stać się również pretekstem do wspomnień.

Na Wasz ślub i wesele przyjadą z pewnością krewni, którzy mogą opowiedzieć Wam wiele ciekawych historii.

Pamięć o bliskich – cytaty i zdjęcia na ściance

Innym sposobem na uczczenie pamięci o zmarłych osobach jest stworzenie niewielkiej ścianki ze zdjęciami, na której znajdą się również cytaty o bliskich którzy odeszli, na przykład cytaty dla zmarłego dziadka lub jego słynne powiedzonka. 

Taka ścianka nie musi być wyeksponowana – warto umieścić ją w bardziej ustronnym miejscu, w którym każdy w ciszy będzie mógł wspomnieć zmarłego i być może zostawić coś od siebie. Cytaty o bliskich, którzy odeszli można później oprawić w ramę – w ten sposób staną się prezentem właśnie od nich.

Uroczyste wspomnienie 

Pamięć o zmarłych na weselu można też uczcić poprzez stworzenie okazji do tego, aby wykonać gest w stronę nieobecnych. Może to być modlitwa za nieżyjących rodziców podczas uroczystości ślubnej w kościele albo przeznaczenie czasu na ich wspomnienie już na samej sali weselnej, gdy największe emocje zdążą trochę opaść. 

Jeśli chcecie, aby były to słowa prosto z serca, proponujemy napisać, a następnie odczytać wzruszający list do taty, mamy czy innego zmarłego członka rodziny. Jeśli osobiste i bezpośrednie słowa byłyby dla Was zbyt przytłaczające, polecamy też wygłosić wzruszający wiersz o rodzicach, przeczytać autorski wiersz dla zmarłej babci lub wiersz dla zmarłego dziadka. 

Światełko pamięci dla taty lub mamy

Taki gest jest pięknym sposobem na to, aby uczcić pamięć zmarłego ojca lub matki i sprawić, że ich duch będzie obecny w jednym z najważniejszych dni w życiu nowożeńców. 

Świeczka dla zmarłego taty może płonąć przez całą uroczystość, ale jeśli chcecie, aby gest był bardziej uroczysty, możecie wykorzystać do tego specjalne lampiony. W wyznaczonym momencie uroczystości, najlepiej po zmroku, zapalcie je i puśćcie w niebo. Będzie to piękne urozmaicenie wesela, ale też wspaniały gest – światełko dla zmarłego taty i innych bliskich, którzy odeszli, ale są z Wami w Waszych sercach.

Balony z dedykacjami

Para młoda i goście mogą też wypuścić balony z napisanymi dedykacjami dla zmarłego. Można to uwiecznić na zdjęciach, które będą symbolizować puszczenie wspomnień w niebo.

Jak wspomnieć bliskich zmarłych na weselu? Coś pożyczonego

Biżuteria odziedziczona po babci, welon mamy, krawat ojca – wykorzystane w sposób zgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem są bardzo popularnym sposobem na uczczenie pamięci bliskich. Co jednak zrobić, jeśli panna młoda chciałaby uczcić pamięć taty lub pan młody – mamy czy babci?

Zastanówcie się, jak w nieszablonowy sposób podejść do tych przedmiotów. Niezawiązany krawat może zastąpić wstążkę do bukietu, a pierścionki czy naszyjniki nawleczone na agrafkę można wpiąć w marynarkę lub wkomponować w butonierkę.

Jak uczcić pamięć zmarłego na weselu? Sesja zdjęciowa

jak uczcić pamięć zmarłego na weselu
fot. Instagram

Uczczenie pamięci bliskich na fotografiach ślubnych może okazać się dobrym sposobem na ukojenie bólu po stracie. To wyjątkowo intymne chwile, które warto zachować w domowym archiwum.

Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy przyjaciele z pewnością z radością pozowaliby z Wami do wspólnych zdjęć, jeśli by mogli.

Zdjęcia z takiej sesji mogą upamiętniać zmarłych poprzez wykorzystanie należących do nich przedmiotów lub elementów garderoby, ale dobrym rozwiązaniem jest również profesjonalny fotomontaż, którego efektem będzie połączenie zdjęć weselnych ze zdjęciami tych, którzy już odeszli. 

Innym pomysłem jest wykonanie zdjęć w miejscu, które było ważne dla zmarłej osoby – być może pod ulubionym drzewem, na huśtawce przed domem lub należącym do babci sadzie. Podczas zdjęciowej sesji można też uwzględnić zdjęcie, gdzie jedno krzesło jest pozostawione puste, ozdobione kwiatami lub zdjęciem zmarłego. To symboliczny gest, pokazujący pamięć o zmarłym w sercach pary młodej.

New Drop

Zamiast fotomontażu można też zdecydować się na namalowanie obrazu w stylu„fotografii ślubnej”. Na podstawie dostarczonych malarzowi zdjęć, będzie on mógł stworzyć dzieło, na którym obok pary młodej znajdą się nieżyjący rodzice lub dziadkowie.

Strata bliskiej osoby to trudne doświadczenie, które prawdopodobnie na zawsze pozostawi w Waszym sercu pustkę. I choć ślub i wesele to radosne uroczystości, warto dać wyraz tęsknocie i wspomnieć tych, którzy z pewnością patrzą na Was z góry i cieszą się Waszym szczęściem.

fot. lider Pinterest / weddingchicks.com

Rekomendowane artykuły