Spis treści
Czy każda kłótnia jest zła?
Na wstępie warto zaznaczyć, że kłótnia pomimo, iż może kojarzyć się z negatywnymi emocjami nie zawsze oznacza coś złego lub smutnego. Nawet w najlepszej relacji dwojga zakochanych ludzi występuje obszar ich wspólnego życia, w którym nie do końca się zgadzają. Jest to jak najbardziej normalne.
Kłótnia, pozwalając uczestnikom na danie upustu silnym, negatywnym uczuciom, może wywoływać oczyszczający efekt, służący jako pewnego rodzaju zawór bezpieczeństwa dla frustracji (…) Kłótnia może być załagodzona, a wzajemne oskarżenia cofnięte i wybaczone, co pozwala zagoić się emocjonalnym ranom. Stąd kłótnia pełni cenną funkcję substytutu dla innych form rozładowania agresji, które mogłyby mieć trwałe i szkodliwe skutki, gdyby wymknęły się spod kontroli.
Rodzi się tylko pytanie, czy dwie kłócące się osoby mają zdrowe podejście i są w stanie pójść na kompromis dla dobra ogółu? Jeśli uczestnicy kłótni zakładają taki scenariusz, a np. są parą to z pewnością ich związek ma spore szanse na przetrwanie.
Jak sobie radzić kiedy emocje biorą górę podczas kłótni? Podpowiada psychoterapeutka Lea Jarmołowicz – Turczynowicz z Ośrodka Centrum.
Czy istnieje coś takiego jak ,,uczciwa kłótnia”?
Uczciwa kłótnia to taka, podczas której nie zakładasz na samym początku, że ,,musisz postawić na swoim i koniec”.
Podczas uczciwej kłótni opowiadasz o swoich emocjach, wyrażasz swoje zdanie na dany temat, ale pozwalasz na to również drugiej stronie. Uczciwa kłótnia zakłada, że obydwie strony mogą mieć rację, a potrzeby dwóch osób są równe. Dopiero, gdy dwie strony się uzewnętrznią, możecie zacząć wyciągać wnioski i zastanawiać się, co dalej.
Bierna agresja – jak niewidzialna przemoc niszczy związek?
Czego nie można nazwać produktywną kłótnią?
Podczas produktywnej kłótni żadna ze stron nie powinna prowadzić dialogów w stylu agonistycznym. Te z definicji zakładają zwycięstwo jednej ze stron, której uda się:
- przekonać partnera do swoich sądów,
- skłonić partnera do działania, na którym zależy drugiej osobie,
- rozładować swoje emocje,
- rozzłościć partnera lub go poniżyć.
Co więcej, podczas kłótni trzeba pamiętać, aby wystrzegać się nieuzasadnionego przerywania wypowiedzi drugiej osoby, domagania się odpowiedzi w stylu ,,tak” lub ,,nie”, zniekształcania wypowiedzi drugiej osoby oraz ataków personalnych na nią.
Jak mądrze się kłócić?
W wielu z nas czasami ujawnia się pierwiastek egoistyczny i zwyczajnie chcemy postawić na swoim, natomiast jest to najprostsza droga do destrukcji relacji budowanej z drugim człowiekiem. Kluczową wartością podczas sporów jest uzmysłowienie sobie, by za wszelką cenę z wymiany zdań uczynić dialog, podczas którego każdy z partnerów:
- pozwoli swobodnie wypowiedzieć się drugiej osobie,
- podejdzie z szacunkiem do tego, co ma do powiedzenia jego druga połówka,
- postara się choć przez moment wcielić w rolę drugiej osoby i postawić na jej miejscu w danej sytuacji,
- wykaże się empatią,
- spróbuje raz jeszcze przemyśleć czy faktycznie ktoś może mieć podstawy do kwestionowanie jego zachowań bądź twierdzeń,
- postara się za wszelką cenę opanować emocje, by w ich miejsce przywołać obiektywne argumenty w rozmowie.
Przy zachowaniu wszystkich z powyższych wskazówek istnieje duże prawdopodobieństwo, że wasza wymiana zdań potoczy się nieco spokojniej niż zwykle. Ponadto, niezależnie z jakiego powodu kłótnia się rozpoczęła warto mieć na uwadze, co czujemy do osoby, z którą dochodzi do wymiany zdań.
Niestety większość kłótni w związkach wywołanych jest z błahego powodu. Padają wówczas zbyt mocne słowa i deklaracje, po których czasami dwie kochające się osoby postanawiają zakończyć współtworzenie aktualnej relacji.
Czy przeciwieństwa naprawdę się przyciągają?
Kłótnia produktywna, czyli jaka?
Produktywność zawsze dąży do pewnego rodzaju wzrostów. W związku z tym, jeśli uczynisz takimi kłótnie, w których zdarza ci się brać udział – wówczas możesz jedynie na tym zyskać. Czym cechuje się produktywna kłótnia? Poniżej przedstawiamy nasz poradnik.
- Przede wszystkim podczas kłótni nie powinniście podnosić głosu. Krzyk wprowadzi jeszcze więcej negatywnych emocji i będzie odciągał koncentrację od wypowiadanych przez Was słów. Jeśli czujesz, że w danym momencie nie jesteś w stanie tego zrobić wytłumacz to drugiej osobie. Odejdź na bok, postaraj się ochłonąć i wówczas wróć do rozmowy.
- Ciosy poniżej pasa są zakazane! Jeśli w danym momencie kłócisz się ze swoją drugą połówką, np. o podział waszych obowiązków w domu nie przytaczaj złego zachowania partnera/partnerki sprzed dwóch lat. Skupcie się na teraźniejszości i kluczowym wątku rozmowy, a nie analizowaniu wszystkiego, co było lub wciąż jest słabszą stroną tej relacji.
- Unikaj generalizacji w stylu ,,zawsze tak robisz”, ,,nigdy tego dla mnie nie robisz” – postaraj się skupić na konkretach.
- Z każdej kłótni wyciągaj wnioski. Analizuj, co było ich przyczyną i staraj się wyeliminować je z życia. Nigdy nie postępuj w myśl zasady ,,Nie lubię się kłócić, więc wywołam sztuczny kompromis”. Wnioski i postanowienia po kłótni zawsze powinny być szczere, by w efekcie wzmacniać relację.
- Nie obrażaj się, nie przestawaj mówić, lecz obszernie wyjaśniaj osobie, z którą się kłócisz, co czujesz i co byś chciał osiągnąć poprzez wymianę zdań. Nie stawiaj ultimatum w stylu ,,albo się zgodzisz, albo z nami koniec”.
- Jeśli masz dzieci – zawsze pamiętaj, aby nie wywoływać kłótni w ich obecności. Jeśli czujesz, że musi dojść do wymiany zdań z twoim partnerem lub partnerką wówczas możecie porozmawiać na osobności. Co więcej, nigdy nie staraj się, by dzieci były twoim ,,argumentem” podczas kłótni. Nie nakłaniaj ich również do opowiadania się po którejś ze stron. W ten sposób robisz im krzywdę.
Wszystkie z powyższych rad dotyczące produktywnych kłótni śmiało można wcielać w życie nie tylko podczas wymiany zdań ze swoją drugą połówką. Jeśli chcesz nabyć umiejętność prowadzenia mądrej i uczciwej kłótni wówczas warto stasować identyczne zasady podczas wymiany zdań w pracy, z przyjaciółmi, a nawet z nieznajomymi, z którymi może dojść do sprzeczki.
Warto zapamiętać, że kłótnia produktywna to taka, w której jedna osoba oświadcza drugiej, że nie zdawała sobie sprawy z jej postrzegania tej sytuacji, ale w przyszłości postara się bardziej zwracać na to uwagę. Taki rodzaj kłótni może konstruktywnie umocnić budowanie tolerancji dla różnic występujących pomiędzy dwiema osobami. W takich przypadkach kłótnię można porównać do pewnego rodzaju testu, którego wynik wypłynie na umocnienie się relacji kłócących się osób.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kłótnie w związku nie zawsze muszą oznaczać coś negatywnego. Mogą być one okazją do oczyszczenia atmosfery, wyrażenia uczuć i zrozumienia perspektywy partnera. Kluczowe jest jednak właściwe podejście do konfliktów, które powinny być produktywne i pełne szacunku. W artykule omówiono koncepcję uczciwej kłótni, która polega na otwartym wyrażaniu własnych emocji oraz akceptacji uczuć drugiej strony. Wskazówki dotyczące mądrego kłócenia się obejmują unikanie krzyku, szanowanie wypowiedzi partnera oraz skupianie się na teraźniejszości zamiast przeszłości. Produktywna kłótnia może prowadzić do lepszego zrozumienia i wzmocnienia relacji. Artykuł podkreśla również, że podczas kłótni warto unikać generalizacji i stawiania ultimatum, a także zwracać uwagę na obecność dzieci, które nie powinny być świadkami konfliktów.
Najważniejsze informacje:
– Kłótnia może mieć pozytywny efekt oczyszczający.
– Uczciwa kłótnia to otwarte wyrażanie emocji i szacunek dla drugiej strony.
– Produktywne kłótnie nie powinny zawierać krzyków ani ataków personalnych.
– Unikanie generalizacji i skupienie się na teraźniejszości.
– Ważność wyciągania wniosków z kłótni i unikanie stawiania ultimatum.
Artykuł jest skierowany do par oraz osób w związkach, które chcą lepiej zrozumieć, jak prowadzić kłótnie w sposób konstruktywny. Może być również przydatny dla osób, które pragną poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w relacjach z innymi – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.