7 fatalnych błędów, których należy unikać będąc w związku

błędy w związku

“Już nigdy się do Ciebie nie odezwę! To koniec!”. A dwa dni później… “Przepraszam Kochanie, trochę mnie poniosło. Wybaczysz mi?”. Takie błędy w związku potrafią słono kosztować. Co prawda, miłość wywołuje silne emocje, które niejednokrotnie potrafią potężnie człowiekiem wstrząsnąć. Ale czasem ze strachu przed utratą bliskiej osoby ludzie popełniają totalne głupoty. I choć błędy w związku się zdarzają, mogą poważnie namieszać w relacji. A nawet w drastycznych przypadkach doprowadzić do jej całkowitego rozpadu. Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?

Jakich błędów unikać będąc w związku?

Para ze smutnymi minami

Poniżej znajdziesz 7 koszmarnych błędów, które mogą skazać związek na porażkę. Jeśli któreś z nich popełniasz, mocno pracuj nad sobą, aby całkowicie je wyeliminować. To najlepsze, co możesz zrobić, aby ocalić relację przed zbliżającą się katastrofą. 

janachowska.pl

1. Porównywanie partnera do swojego ex

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nikt nie lubi być porównywany. Zresztą, pewnie sama tego nie tolerujesz. Doskonale rozumiem fakt, że byłe związki, mogą mieć wpływ na obecną rzeczywistość, a nawet na to, jakim teraz jesteś człowiekiem. W końcu nie da się nagle wymazać przeszłości. 

Ale wspominanie o swoim byłym, czy co gorsza, porównywanie do niego, będzie potężnym ciosem dla Twojego ukochanego.

concept store

Zwłaszcza, jeśli dasz mu do zrozumienia, że ex był w czymś lepszy. Wówczas oprócz tego, że sprawisz partnerowi ogromną przykrość, to jeszcze dasz mu do myślenia, czy rzeczywiście jesteś teraz szczęśliwa, czy może Twój ex wciąż jeszcze coś znaczy.

2. Robienie na złość i gierki

para zmaga się z przedślubnymi wątpliwościami

Twój mężczyzna sprawił Ci przykrość i totalnie nie potrafi zrozumieć, co czujesz i przez co musiałaś przechodzić? Starasz się mu wytłumaczyć, ale to jak tłuc grochem o ścianę. Przyznaję, to może rozwścieczyć! (i to nawet najbardziej spokojnych).

Tylko czasem, pojawia się w głowie taki kuszący pomysł, żeby na własnej skórze poczuł, to co Ty.  

Myślisz sobie… Zasiedziałeś się za długo z kolegami? Dobrze… To ja też zasiedzę się z koleżankami i może… odezwę się dopiero następnego dnia rano. Pomartwisz się trochę i w końcu zobaczysz, jak to jest!

Wymyślanie przeróżnych gierek i robienie na złość to zdecydowanie NIE JEST dobry pomysł. Związek to nie gra ani próba sił. Nie ma tu wygranych i przegranych. Pracujecie razem na wspólną przyszłość, a takie błędy w związku mogą słono kosztować. Nikt w końcu nie chce być ofiarą manipulacji… 

3. Ciche dni

Cisza w związku potrafi więcej zepsuć niż naprawić. Część osób wykorzystuje ją do tego, aby uspokoić własne emocje i nie dać się im ponieść za daleko. Inni traktują ciche dni, jako formę zemsty i ukarania drugiej połówki. 

Smutna kobieta patrzy w okno

Bez względu na przyczynę takiego zachowania, wywołuje ono sporo spustoszenia. Podczas okresu milczenia, to obie strony tak naprawdę cierpią. Umysł wcale w tym czasie nie odpoczywa od konfliktu, a wręcz się w nim zapętla, jednocześnie pogłębiając negatywne emocje. 

Tylko bieżące rozwiązywanie wszelkich niejasności, bolączek i krzywd jest w stanie zapewnić stabilność w związku. 

4. Walka o rację

dyskusja pary

Oglądałaś “Dzień Świra”? Pada tam tekst: “Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!”

A u Ciebie jak to wygląda? Czyja jest racja?

Oczywiście, najlepiej jeśli w ogóle nie ma sporów o rację. Ale takie błędy w związku zdarzają się nadzwyczaj często. Aby ich uniknąć nie zapominaj o umiejętnej komunikacji.

Komunikacja w związku polega na umiejętnym słuchaniu drugiej połówki. Pozwala otrzymać zrozumienie, akceptację i szacunek drugiej strony. Nie musisz się we wszystkim zgadzać ze swoim ukochanym, ale dostrzeż też jego punkt widzenia. Postaraj się choć go rozważyć i nie próbuj za wszelką cenę przeforsować swoich racji. 

5. Chorobliwa zazdrość

Violetta Villas śpiewała piosenkę “Nie ma miłości bez zazdrości”, czy na pewno tak jest?

Zapewne nie ma zbyt wielu osób, które nie odczuwały kiedyś zazdrości o ukochaną osobę. A zwłaszcza wtedy, gdy były ku temu zasadne przesłanki (mówiąc żargonem prawniczym😅).

zazdrosna kobieta - błędy w związku

Aczkolwiek są też sytuacje, które nie powinny wywoływać takich uczuć. Tak więc…

👉 Jeśli na dźwięk przychodzącej u niego wiadomości w Twojej głowie zaczynają rodzić się obawy, 

👉 gdy podczas oglądania jego zdjęć na portalach społecznościowych, wnikliwie analizujesz, dlaczego tyle dziewczyn się nim interesuje,

👉 i jeżeli złowrogo spoglądasz na jego wszystkie koleżanki… 

… to wiedz, że coś jest nie tak. 

Żarty, żartami, ale czasem ta zazdrość przeradza się niemal w chorobliwą obsesję, z którą warto jak najszybciej skończyć. Pamiętaj, że miłość to też zaufanie i wykazując nadmierną podejrzliwość ranisz tym drugą osobę. Nie da się funkcjonować w związku, gdy ciągle jest się traktowanym, jak oszust. To na pewno trudne słowa, ale tak właśnie może się czuć osoba, która ciągle żyje w cieniu podejrzeń.

I absolutnie nie jest żadnym usprawiedliwieniem notorycznie powtarzane: “Tobie ufam, ale im nie”. Przecież, jeśli Twój partner Cię kocha, to za nic nie pozwoli, żeby coś popsuło Waszą relację. 

6. Zmiana na siłę

Każdy związek to praca dwojga ludzi. Żadna strona nie jest idealna. Obie mają swoje zalety, ale też wady. I jeśli wydaje Ci się, że te wady w partnerze możesz wyeliminować i poukładać go na swój sposób, to jesteś w totalnym błędzie.

Nie da się kogoś zmienić ot tak. Zastanów się zatem, czy jesteś w stanie żyć z tym człowiekiem i zaakceptować go takiego, jakim jest. Jeśli to dla Ciebie zbyt trudne i wiesz, że sobie z tym nie poradzisz, być może nie jest to właściwa osoba dla Ciebie. 

Próbując zmieniać ukochanego, pokazujesz mu, że go nie akceptujesz. I nawet jeśli będzie próbował sprostać Twoim wymaganiom, to nie jest przepis na zdrowy związek.

Jak to powiedział ks. Jan Twardowski, “Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko. Kocha się za nic.”

Jesteś na to gotowa?

7. Groźby, szantaże i okazjonalne rozstania, czyli fatalne błędy w związku

Zostawiamy to na koniec, bo to prawdopodobnie największe błędy w związku. 

Prowokujesz rozstanie, by uświadomić drugiej stronie, jak może wyglądać życie bez Ciebie? Uważaj, bo kiedyś może się tak zdarzyć, że druga strona nie zechce wrócić.

5 rzeczy, o które kłócicie się przed ślubem

Bez względu na motywy, jakie Tobą sterują, jeśli zachowujesz się w ten sposób, to znaczy, że stosujesz wobec partnera bierną agresję. Poprzez groźby, szantaże i okazjonalne rozstania wywierasz presję na drugiej osobie. W ten sposób prawdopodobnie chcesz wywołać pożądane zachowanie. 

Niestety, w ten sposób niszczysz relację. A każde takie zachowanie zostawia trwały ślad na związku. Jeśli naprawdę zależy Ci na partnerze, zrezygnuj z tego typu manipulacji, bo to prosta droga donikąd.

Mówi się, że prawdziwa miłość przetrwa największe burze.🥰 Z pewnością tak jest. 😊Mimo tego, pamiętaj o tym, żeby nie dokładać sobie dodatkowych utrudnień. Na wymienione wyżej błędy w związku masz wpływ i tylko od Ciebie zależy, co z nimi zrobisz. 😉

Twój ślub zbliża się wielkimi krokami?

Nie zapomnij pobrać naszej aplikacji Wedding Dream App, z którą w prosty sposób zaplanujesz swoje wesele!

app

Rekomendowane artykuły