Butonierka, to element męskiej garderoby, wokół którego narosło mnóstwo nieścisłości. Już samo nazewnictwo przysparza wielu problemów. Otóż, drodzy panowie, z całą pewnością nie jest to bukiecik przypięty do klapy marynarki ani tym bardziej ozdobna chusteczka wystająca z brustaszy, która wyznacza miejsce dla poszetki. Czym zatem jest tajemnicza butonierka ślubna i jak dobrać ją do garnituru pana młodego?
Spis treści
Butonierka ślubna dla pana młodego – czym jest i dlaczego to niezbędny element stylizacji?
Urok ślubnych stylizacji tkwi w szczegółach. O ile suknia panny młodej sama w sobie jest oczywistością, tak garnitur pana młodego wymaga odpowiednich dodatków, aby zyskać wyjątkowy i uroczysty charakter. Jednym z nich jest butonierka. Należy zadbać, aby trafił do niej odpowiednio dobrany kwiat. Ten wyjątkowy detal stanowi elegancki akcent, który podkreśli rangę wyjątkowego dnia, jakim jest ślub i wesele.
Zobacz także: Kozerka — co to jest kozerka i jaką rolę pełni w Twoim garniturze
Najprościej rzecz ujmując, butonierka jest to ozdobione szwem rozcięcie w lewej klapie marynarki na wysokości obojczyka. Sama nazwa wywodzi się od francuskiego słowa boutonnière (bouton z fr. „guzik”). Niegdyś była to dziurka, a którą zapinano ostatni guzik marynarki. Z czasem klapy obniżono, a pozostałością po dawnej konstrukcji jest właśnie butonierka. I to właśnie ten detal, pod koniec XIX wieku, eleganccy mężczyźni uznali za idealne miejsce na kwiat. Dziś jest to wyjątkowy element stroju ślubnego. Po kwiaty, by zdobić garnitur, często sięgają członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej czy słynny projektant Tom Ford, w którego butonierce regularnie gości biała gardenia. Na polskim poletku jednym z najsłynniejszych orędowników ozdób wpinanych w klapę jest Lech Wałęsa. Noblista szczególnie upodobał sobie pin z wizerunkiem jasnogórskiej Czarnej Madonny.
Podsumujmy więc! Butonierka znajduje się zatem po lewej stronie marynarki, w klapie. Nie należy jej mylić z brustaszą, do której wkładamy poszetkę.
Butonierka ślubna. Jak wybrać kwiaty i je przypiąć?
Już sam zwrot kwiaty do butonierki ślubnej powinien uruchamiać modowy alarm. Do butonierki bowiem wkładamy subtelny pojedynczy kwiat. W przypadku smokingu bądź fraka najbardziej stylowy jest biały goździk. Unikamy kompozycji kwiatowych stanowiących miniaturę bukietu ślubnego. Malutkie bukieciki bądź kwiaty, których łodygi nie mieszcząc się w dziurce w klapie (np. kalie), należy przypinać do klapy na lewej piersi.
W przededniu ślubu warto upewnić się, że butonierka to otwór w klapie marynarki, a nie jego atrapa. Często zdarza się bowiem, że dziurka jest obrębiona ozdobnym szwem, nie jest jednak rozcięta. Wówczas należy – przy użyciu nożyka lub skalpela – rozciąć butonierkę, uważając, by nie uszkodzić obrębienia. Następnie po drugiej stronie klapy, ok 4 cm poniżej dziurki, wykonujemy nitką pętelkę, której zadaniem jest utrzymanie kwiatowej łodygi. Pomocny w modelowaniu rośliny jest cienki i dyskretny drut florystyczny. Nigdy nie wkładamy kwiatów do brustaszy, czyli kieszonki po lewej stronie. Jest to miejsce przeznaczone dla ozdobnej chusty, zwanej poszetką, i nic innego nie ma prawa się tam znaleźć.
Zobacz także: Jaki garnitur na wesele?
Zarówno pojedynczy kwiat do butonierki, jak i mały bukiecik, które pojawiają się w dziurce w klapie muszą wyglądać świeżo. Niezwodne są goździki, które bez wody potrafią zachować świeżość nawet przez dwie doby. W trudnych warunkach doskonale poradzi sobie również lekka i szalenie modna gipsówka. Kwiatowy detal powinien być odpowiednio zabezpieczony np. specjalna fiolką z wodą bądź zwilżonym ręcznikiem papierowym osłoniętym folią. W przypadku, gdy uroczystość odbywa się w innym miejscu lub na marynarkę zmuszeni jesteśmy założyć płaszcz, kwiat transportujemy zwilżony w zamknięty w sztywnym, plastikowym pojemniku. Mocujemy go tuż przed wielkim wyjściem.
Kwiaty do butonierki powinny być dobierane tak, aby ich umieszczenie w dziurce klapy było możliwie jak najprostsze, a ich rozmiar nie zaburzał proporcji stylizacji. Pożądane są cienkie i elastyczne łodygi, które zaczepiamy o wcześniej przygotowaną pętelkę.
Kwiaty do butonierki na ślub a bukiet panny młodej
Miniaturowa wiązanka ślubna umieszczona w butonierce nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście ozdoba powinna korespondować z bukietem ślubnym, jednak zasada męskiej elegancji mówi jasno, że w butonierce powinien znajdować się jeden kwiat. Najczęściej zamawia się ją razem z bukietem ślubnym, dlatego warto jej wygląd ustalić wcześniej z osobą zajmującą się obsługą florystyczną ślubu i wesela. Kwiaty do butonierki możesz też przygotować samodzielnie: kupując jedną roślinę w kwiaciarni lub zrywając pojedynczy kwiat we własnym ogrodzie, co będzie wspaniałym akcentem w przypadku imprezy w stylu boho. Miłośnikiem polnych kwiatów w dziurce w klapie marynarki jest nikt inny jak król Karol III. Taki akcent nadaje wyjątkowego charakteru całej stylizacji i pozwala się wyróżnić.
Warto zaznaczyć, że uzasadnianie stylizacji pana młodego strojem panny młodej to rozwiązanie w złym guście. Tak, jak nie nosimy krawatów dopasowanych kolorystycznie do sukni partnerki, tak stylizacje młodej pary muszą same w sobie stanowić całość i być osadzone w stylu wesela. Naturalnym jest wiec, że wiązanka i ozdoby do włosów będą wykonane z tych samych roślin. Nie ma jednak konieczności, by te same gatunki co w bukiecie panny młodej trafiły do butonierki dla pana młodego.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie kompozycji do butonierki wyłącznie z liści. Wówczas wspaniale sprawdzą się gałązki eukaliptusa, które doskonale pasują do stylizacji w klimacie boho. Najsurowsze zasady obowiązują panów młodych, którzy zdecydowali się na smoking bądź frak. Wówczas ograniczamy do jednego kwiatka, najlepiej w białym kolorze.
Butonierka ślubna do garnituru dla świadka
Butonierka pana młodego i świadka powinna się wyróżniać na tle innych gości. I tak, jak panie z reguły nie zakładają białych kreacji na ślub, tak zaproszeni panowie w butonierce powinni umieścić kwiat w innym kolorze. Wyjątkiem są bliskie osoby, które podczas uroczystości sprawują ważną funkcję np. tata, dziadek bądź młodszy brat. Wszystko oczywiście zależy od preferencji pana młodego. Butonierka dla świadka może nawiązywać do bukietu świadkowej.
Alternatywą dla kwiatów jest przypinka, ma ona jednak zdecydowanie mniej formalny – choć niezwykle dekoracyjny – charakter. Warto wykorzystać ten element ozdobny do personalizowania stylizacji, wybierając motyw nawiązujący do wykonywanego zawodu lub pasji.
Oczywiście kwiat w butonierce nie jest najważniejszy w dniu ślubu, stanowi jednak niezwykle elegancki akcent, który jest jasną informacją o randze uroczystości. To także wspaniałe nawiązanie do zasad klasycznej męskiej elegancji. Wszak jeszcze nasi dziadkowie nie wychodzili z domu bez kapelusza, a w dziurce w klapie dumnie nosili świeże goździki bądź gałązkę hodowanego w domu asparagusa.