Kozerka — co to jest kozerka i jaką rolę pełni w Twoim garniturze

kozerka

Kozerka, klapy i butonierka w marynarce to dla Ciebie obce frazy? Tym artykułem rozjaśnimy Twoje wątpliwości i dostarczymy wiedzy dotyczącej garniturów i marynarek, której potrzebujesz! 

Kozerka — co to jest?

kozerka

Kozerka jest jednym z tych elementów marynarki, który ma bardzo duży wpływ na to, jak prezentuje się w niej sylwetka. Niestety, niewielu panów zwraca uwagę na umiejscowienie, kształt czy wielkość kozerki, co jest błędem. Kozerka może zmienić wiele w wyglądzie sylwetki. Co to właściwie jest kozerka? To miejsce, w którym kołnierz marynarki łączy się z klapą. Najpopularniejszy typ łączenia tych dwóch elementów tworzy charakterystyczne wcięcie o kącie około 75–90 stopni, czyli tzw. klapy otwarte. Kozerka występuje w najróżniejszych wariantach. Najczęściej spotykane są te o klapach otwartych z niemalże prostym kątem wycięcia. Bywają także klapy bardziej formalne (tzw. klapy zamknięte) – brzeg klap biegnie prawie równolegle do brzegów kołnierza i tworzy się ostry kąt. Uznawane są za formalny wzór i stosowane np. w dwurzędowych marynarkach. W modzie męskiej występuje również kołnierz szalowy (typowy przede wszystkim dla smokingów), gdzie łączenie między kołnierzem a klapą jest bardzo delikatne. Kozerki są rozmieszczone symetrycznie w obu klapach marynarki mniej więcej na wysokości węzła od krawata. Należy jednak pamiętać, że umiejscowienie i kształt kozerki związane jest nie tylko z rodzajem marynarki czy kształtem klap, ale przede wszystkim z panującymi w danej chwili trendami.

janachowska.pl

Klapy marynarki i kozerka: jakie mają znaczenie dla Twojego wizerunku

kozerka

Poszerzenie górnej części sylwetki lub jej optyczne wysmuklenie to wbrew pozorom dość łatwe zadanie – wystarczy dobrać odpowiednie dla Twojej sylwetki klapy w marynarce! 

Klapa marynarki, zwana też wyłogiem, to fragment materiału o określonym kształcie wywinięty na zewnątrz na wysokości torsu. Klapy znajdują się na krawędziach marynarki, które ponad zapięciem rozchodzą się na kształt litery V. Ich szerokość i kształt są bardzo ważne. Aby skutecznie wyszczuplić i wydłużyć tors trzeba dobrać marynarkę z odpowiednimi wyłogami. Podstawowa zasada w tym przypadku mówi, że wyłogi powinny mieć grubość proporcjonalną do sylwetki. W przeciwnym wypadku całość stylizacji traci spójność. Przechodzą one w kołnierz, a granicą jest tzw. kozerka, czyli poprzeczny szew. Kołnierz w marynarce również jest wyłogiem, który otacza męski kark. Kozerka może być ustawiona pod różnymi kątami i znajdować się na różnych wysokościach. Klapy marynarki to detal wpływający na to, jak prezentuje się ona na Twojej sylwetce. 

concept store

Rzeczywistość w salonach z modą męską jest nieco bardziej skomplikowana – kolekcje zmieniają się zgodnie z trendami i gdy panuje moda na cienkie klapy, to bez względu na rozmiar marynarki wszystkie klapy mają tę samą szerokość. Niestety, dzieje się to z krzywdą dla mężczyzn o bardziej rozbudowanej sylwetce, którzy mogą kupić jedynie marynarki o zaburzonych proporcjach. Wyjściem z tej sytuacji jest szycie na miarę. W wielu salonach, specjalista dopasuje idealną dla Ciebie szerokość klap marynarki – proporcjonalnie do szerokości Twoich ramion. Zadba również o to, by ich kształt czy wysokość kozerki działały na Twoją korzyść. W ten sposób zyskasz jedyny w swoim rodzaju garnitur szyty na miarę, który pięknie podkreśli atuty Twojej sylwetki.

dorota kuźnicka

Kozerka w marynarce: jak wybrać

kozerka

Według obecnych trendów kozerka powinna być umiejscowiona na wysokości ramion. W przeszłości umieszczano ją niżej, ale obecnie uważa się, że na nisko umieszczoną kozerkę – czyli automatycznie o wiele dłuższy kołnierz – powinni się decydować głównie bardzo wysocy mężczyźni. Dzięki temu ich sylwetka ulega optycznemu skróceniu. W przypadku panów o średnim wzroście kozerka na wysokości ramion jest uznawana za optymalny wybór. Natomiast im mężczyzna niższy, tym kozerka powinna znajdować się wyżej, ponieważ taki zabieg znacznie wydłuża klapy marynarki, a tym samym sylwetka również wydaje się optycznie dłuższa. Obecnie, na rynku jest wiele modeli marynarek, więc mężczyźni o różnych typach sylwetki nie powinni mieć problemu ze znalezieniem tej odpowiedniej.

Budowa marynarki — kozerka, klapy, brustasza i butonierka 

kozerka

Marynarki, różne rodzaje garniturów, fraki… jest w czym wybierać! Zanim zdecydujesz się na tę jedyną, poznaj budowę marynarki, dzięki czemu zadanie znalezienia stroju okaże się prostsze niż myślisz:

  • kozerka – Jest to miejsce, w którym kołnierz marynarki łączy się z klapami. W zależności od ich kształtu kozerka miewa różne kształty – we wspomnianych wcześniej klapach typu otwartego, klapa i kołnierz tworzą pomiędzy sobą kąt około 75-90 stopni. Kozerka w klapach frakowych jest nieco inna z racji unoszących się w górę, ostrych wyłogów, a w kołnierzu szalowym takiego elementu nie znajdziemy wcale.
  • klapy – wyróżniamy trzy rodzaje klap: otwarte, zamknięte i szalowe. Wbrew pozorom, rodzaj klap nie jest mało istotnym szczegółem – to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za charakter całej marynarki oraz pozwalają dopasować ubiór idealnie do sylwetki. Klapy marynarki, zwane też wyłogiem, to fragment materiału o określonym kształcie wywinięty na zewnątrz na wysokości torsu. 
  • brustasza – umieszczona na piersi kieszonka, w którą można włożyć poszetkę, czyli ozdobną chusteczkę. Brustasze mogą mieć różne kształty – najczęściej spotykana jest kieszonka cięta, z prostą krawędzią. Marynarki o kroju włoskim posiadają brustasze o charakterystycznym kształcie łódeczki, które nazywane są fachowo barchetta. Można również spotkać brustasze nakładane, które swoją formą przypominają nieco piersiowe kieszenie koszul.
  • butonierka do garnituru – To nic innego jak rozcięcie w klapie marynarki, które dawniej miało zastosowanie praktycznie, ale z czasem stało się jedynie elementem estetycznym. Nazwa tego elementu wywodzi się od francuskiego słowa bouton, oznaczającego guzik, gdyż dawniej marynarkę zapinano także pod szyją. Wraz z ewolucją garderoby, guzik do tego służący zniknął, ale sama dziurka pozostała i zaczęła służyć jako miejsce do wsunięcia łodygi ozdobnego kwiatu. Dzisiaj najczęściej taki dodatek spotkać można już tylko w czasie ważnych uroczystości – w czasie ceremonii ślubnych lub pogrzebowych.

Jesteśmy pewni, że teraz wiesz już wszystko, a dopasowanie idealnej marynarki do Twojej sylwetki i upodobań, okaże się bułką z masłem, powodzenia!

Rekomendowane artykuły