Buty na prezent – przesąd czy praktyczny upominek?

buty na prezent przesąd

Dla jednych buty na prezent będą kojarzyły się tylko z przesądem, inni uznają, że to ryzyko ze względu na możliwość niedopasowania, a jeszcze inni będą szukać złotego środka, by móc spełnić marzenie bliskiej osoby. 

My naszym artykułem spróbujemy zbilansować kulturowy przesąd z faktami, a tym samym pomóc Ci się odnieść do tego odwiecznego dylematu czy buty to prezenty zakazane? Zapraszamy do lektury!

Buty na prezent: czy to naprawdę przynosi pecha? Przesądy i fakty

buty na prezent przesąd
Fot: Shutterstock

Większość z nas albo świetnie się orientuje, albo przynajmniej raz gdzieś słyszała, że butów na prezent się nie daje. To przesąd, według którego obdarowana osoba odejdzie od nas właśnie w tych butach. Mimo że wciąż brakuje dowodów na to, by ten przesąd się sprawdzał, wiele osób woli nie ryzykować i nie dawać butów w prezencie. Czasami może to być frustrujące, szczególnie gdy wiemy, że osoba, której chcemy sprawić prezent, marzy właśnie o butach. Dla tych, którzy wierzą w przesądy dotyczące obuwia, jest jednak nadzieja!

Wystarczy „zapłacić” choćby jednego grosza lub przysłowiową złotówkę za podarowane buty, a wówczas możemy czuć się bezpiecznie — działanie przesądu zostanie zniwelowane.

Marlu_baner

Dlaczego buty jako prezent są uważane za zły omen? Zrozumienie przesądu

buty na prezent przesąd
Fot: Shutterstock

Wiele osób uważa, że zakup butów na prezent wiąże się z przesądami. Na pewno każdy z nas zadaje sobie pytanie czego dotyczy owy zły omen. Otóż jeśli podarujemy komuś buty, to ta osoba w najbliższym, czasie od nas odejdzie właśnie w tych butach. Z tego wynika, że butów nie powinniśmy ofiarowywać w prezencie swojej sympatii, małżonkowi czy najbliższej przyjaciółce bądź przyjacielowi. Nikt z nas nie zna historii pochodzenia tego przesądu, która mogłaby potwierdzić prawdziwość tej klątwy. 

Wobec tego przesąd ten należy traktować z przymrużeniem oka, a dla tych, których jednak obawy nie opuszczają, proponujemy umieścić grosik w jednym z butów. Będzie to jakby tarcza obronna przed złym fatum.

Mnóstwo osób wierzy również, że istnieją prezenty, które przynoszą szczęście — jakby w odwecie do tych pechowych. Wręczanie takich upominków to szczególny rodzaj obdarowywania, wyrażający pozytywne uczucia i dający do zrozumienia bliskiej osobie, że może na Ciebie liczyć, bowiem jesteś z nią myślami i całym sercem, nawet w najtrudniejszych dla niej sytuacjach.

Wśród tradycyjnych prezentów uznawanych za szczęśliwe znajduje się między innymi wszystkim znana czterolistna koniczyna, podkowa, słoń z porcelany — koniecznie z trąbą uniesioną ku górze czy też słoiczek miodu.

New Drop

Prawda o przesądzie dotyczącym dawania butów na prezent

buty na prezent przesąd
Fot: Shutterstock

Z czego wynika pogląd, że niektóre rzeczy, jak np. buty, nie nadają się na prezent? Ze starożytnych wierzeń. W tamtych czasach przypisywano przedmiotom magiczne właściwości, a te niekoniecznie miały pozytywne skutki dla ich właścicieli. Znajomość tych znaczeń była wówczas symbolem posiadania ogłady i orientowania się w zasadach etykiety.

Dziś już mało kto zwraca na nie uwagę, może dlatego, że zmieniło się też podejście do prezentu. Kiedyś był darem od konkretnej osoby, z wymownym przeznaczeniem,

a w podarunku można było wyczuć charakter darczyńcy. Teraz prezent stał się bardziej użyteczny i dostosowany do obdarowywanego.

Buty jako prezent: jak przełamać przesąd i wybrać idealną parę

buty na prezent przesąd
Fot: Shutterstock

 Możesz to zrobić! Przełamać ten stereotyp — wystarczy, że logicznie rozpracujesz słowo — przesąd, w którym mieści się idea przesądzania czegoś z góry. Przesąd to pogląd przyjęty bez zastanowienia, emocjonalnie, bezkrytycznie, na podstawie danej opinii lub wątpliwego autorytetu. Jedne są powszechniejsze, inne rzadsze, ale niewielu ludzi naprawdę potrafi je wyeliminować. W większości przesądy dotyczą pewnych czynności lub przedmiotów, jednak zdarza się i tak, że w jakiejś lokalnej społeczności, piętnowana będzie osoba, która przynosi pecha, zupełnie bez sensownego wytłumaczenia.

Wobec powyższego, dla dobra nas samych, starajmy się nie ulegać przesądom i racjonalnie odbierać rzeczywistość — no może z nutką fantazji, żeby nie było nudno…

Także jeśli faktycznie chcesz komuś podarować buty, nie ulegaj uprzedzeniom, tylko weź pod uwagę kilka naszych praktycznych wskazówek, by ten zakup okazał się strzałem 

w dziesiątkę:

  • Buty na prezent kupuj tylko komuś, kogo dobrze znasz
  • Kup buty osobie, która o to prosiła
  • Dokładnie ustal, jaki model butów najbardziej ucieszy obdarowaną osobę
  • Wybierz właściwy rozmiar

Wszelkie przesądy przeważnie były wyrazem lęków i obaw ludzi, którzy nie rozumieli otaczającego ich świata. Mimo upływu lat niektóre z nich nadal funkcjonują w obyczajowości społecznej i całkiem dobrze się mają. Jednak na każdego pecha jest lekarstwo — pozytywne myślenie i dobra pełna radości energia. Także głowa do góry!

Rekomendowane artykuły