Co dać parze młodej zamiast kwiatów? [WASZE HISTORIE]

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? [WASZE HISTORIE] 108694

Zdarza się, że para młoda prosi o to, aby w ramach gratulacji z okazji rozpoczęcia nowej drogi życia nie odbarowywać jej ciętymi kwiatami. Jakie mogą być powody takiej decyzji? Pytamy o to małżeństwa, które zdecydowały się właśnie na takie rozwiązanie. O co prosić gości w zamian? Czym obdarować nowożeńców, jeśli nie popularnym bukietem? Przedstawiam najciekawsze alternatywy.

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji, polecamy Wam zapoznać się z materiałem na temat ślubnego savoir vivre’u. Jak to jest? Czy parze młodej wypada przygotować listę prezentów? Czy proszenie o przyniesienie czegoś innego niż kwiaty nie jest nietaktem? Na te i wiele innych nurtujących pytań znajdziecie odpowiedź w rozmowie redaktor naczelnej Izabeli Janachowskiej z doktor Ireną Kamińską-Radomską.

Jako para młoda nie chcecie kwiatów? Zobaczcie, co innego możecie zaproponować swoim gościom, którzy chcą Wam przecież pogratulować.

Jesteście po drugiej stronie barykady i nie wiecie, co dać nowożeńcom, jeśli nie piękny bukiet?

Sprawdźcie najciekawsze propozycje alternatywy dla ciętych kwiatów.

Co dać parze młodej? Kwiaty w doniczkach

To, że ktoś nie chce otrzymywać ciętych kwiatów, nie oznacza od razu, że nie chce kwiatów w ogóle. Dobrym rozwiązaniem może być wręczenie kwiatów doniczkowych. Sugerujemy zdecydowanie się na sadzonki lub mniejsze (przynajmniej w momencie obdarowywania nowożeńców) gatunki. Parze młodej może być trudno przetransportować dwumetrowego bananowca. 😉

Oto lista kwiatów, które są łatwe w uprawie i nie wymagają większego doświadczenia:

  • zamiokulkas,
  • sansewieria,
  • aglaonema,
  • dracena,
  • aloes,
  • epipremnum,
  • beukarnea wygięta,
  • kaktusy,
  • sukulenty.
kwiaty doniczkowe prezent dla pary młodej

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Zdrapki

Niektóre pary młode decydują się na wybór zdrapek. Któż z nas nie słyszał historii, że szczęśliwym zakochanym naprawdę udało się coś wygrać, nawet jeśli mowa o mniejszych kwotach? Zapytałam Sylwii, przed którą ślub już za kilka miesięcy, dlaczego wraz z narzeczonym zdecydowali się właśnie na ten wariant.

W naszym przypadku chodziło o to, że nie mieszkamy w Polsce, tylko za granicą. Nie mielibyśmy miejsca, żeby po weselu gdzieś ustawić około 60 bukietów (jak nie więcej). A nawet jeśli, to co dalej? Wieźć je do Niemiec? Wyobrażasz sobie auto jadące 700 km po dach wypełnione bukietami ślubnymi? A w tym wszystkim nas!
Z drugiej strony uważam, że z kuponem Lotto jest wygodniej dla samych gości. Nie muszą nieść do kościoła wielkiego bukietu ani zamawiać go przynajmniej dzień wcześniej i z rana się jeszcze martwić, że czym prędzej trzeba pędzić do kwiaciarni.
Trzecia rzecz to oczywiście kwestia finansowa. A nuż coś wpadnie i będzie na spłatę kredytu.

Jak się okazuje, ślub w innym kraju niż miejsce zamieszkania może sprawiać niemałe kłopoty z przewiezieniem prezentów. Warto mieć to na uwadze. Zdrapki nie były jedynym pomysłem narzeczonych.

Na początku chcieliśmy wino, lubimy czerwone, wytrawne. Ale to znowu taki sam problem jak z transportem kwiatów.
Dużo par prosi też o zabawki do domu dziecka lub karmę dla piesków. To też jest super. Ale my praktycznie od razu po weselu wyjeżdżamy z kraju i nie mielibyśmy czasu tego rozwozić.

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Alkohol

Świadomość społeczeństwa na temat win coraz bardziej wzrasta. Jeśli jesteście gospodarzami i zapraszacie gości na kolację, być może będziecie chcieli dobrać do przepysznych dań jak najbardziej adekwatne wino i dzięki temu podkręcić kubki smakowe biesiadników. W tym przypadku idealnie sprawdzi się alkohol, o który możecie poprosić swoich gości weselnych.

Wskazówka dla gości

Załóżmy, że świeżo upieczone małżeństwo postanowi zaprosić Was za jakiś czas do siebie na kolację. Postanowicie, że w ramach prezentu dacie znajomym alkohol. Nie powinniście oczekiwać, że gospodarze postawią na stół to, co przynieśliście. Po pierwsze: jest to prezent. Po drugie: tak jak wyżej – być może wino będzie już dopasowane do dań.

Jak skomponować wino z menu?

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Książki i płyty

Jesteście fanami kultury? Pomyślcie o przygotowaniu listy książek i płyt, których nie macie jeszcze w swojej kolekcji. Rozważcie pomysł otrzymania prezentu innego niż kwiaty szczególnie wtedy, gdy bierzecie ślub zimą.

Wskazówka dla gości

Jeśli para młoda nie podaje konkretnych tytułów, warto pamiętać o tym, że ślub, na który zostaliście zaproszeni, to przecież chwila, gdy małżeństwo zawierają dwie osoby. Nie wypada pomijać zatem jednej z osób, której być może nie poznaliście osobiście. Jest to bardzo nietaktowne. W związku z tym każda z osób powinna być odbarowana.

Dla bezpieczeństwa nie sięgajcie też po poradniki. Wszelkie tytuły traktujące o związkach, relacjach czy dzieciach mogą zostać odebrane jako próba pouczania nowożeńców lub oceny ich postępowania.

prezent zamiast kwiatów dla pary młode

Co dać zamiast kwiatów? Karmę dla zwierząt w schronisku

Wielbiciele zwierząt mogą zechcieć wesprzeć znajome schronisko. Swoją historią podzieliła się z nami Ania, która wraz z mężem miała motywację do pomocy psiakom i kotom.

Na zaproszeniach zamieściliśmy rebus, że zamiast kwiatów prosimy o karmę dla psów i kotów z pobliskiego schroniska. Dodaliśmy też karteczkę z logami firm, których karmy to schronisko przyjmuje, bo warto pamiętać, że najtańsza marketówka nie jest najlepszym wyborem i wiele organizacji prozwierzęcych może takiego jedzenia nie przyjąć.
Mnie i mężowi bliski jest los zwierzaków w schroniskach. Sami mamy psy „z odzysku” i w taki sposób chcieliśmy pomóc tym, które czekają na wymarzony dom.
Drugi aspekt jest taki, że oboje niezbyt przepadamy za ciętymi kwiatami. W naszym mieszkaniu nie mielibyśmy gdzie ich trzymać, a poza tym zagracałyby przestrzeń.
Z trzeciej strony te pieniądze bardziej się przysłużą, jeśli goście kupią choć jedną puszkę karmy, niż wydadzą je na bukiet, który po kilku dniach zwiędnie.

psy schroniskowe

Wsparcie organizacji pozarządowej

Ola, zapytana o stosunek do otrzymywania kwiatów na weselu, powiedziała:

Wskazaliśmy gościom dwie organizacje pozarządowe i poprosiliśmy o dokonywanie drobnych wpłat na ich konta.

NGO (Non Governmental Organisation) w Polsce działają bardzo sprawnie. Może znacie lokalne lub ogólnopolskie stowarzyszenia czy fundacje, których działania chcielibyście wraz ze swoimi gośćmi wesprzeć?

Pomoc potrzebującym dzieciom

Na pomoc fundacji ruszyła Magda i jej (jeszcze wtedy) narzeczony. Swoich gości weselnych poprosili za pomocą wierszyka o przyniesienie rzeczy dla potrzebujących dzieci.

New Drop

Kwiaty są piękne, lecz szybko usychają,

więc niech zamiast tego dzieci radość mają.

Zamiast róży prosimy o chusteczki i pieluszki,

którymi obdarujemy potrzebujące maluszki.

Skąd wpadli akurat na taki pomysł?

Oboje jesteśmy wierzący i zależało nam na tym, żeby wesprzeć dzieci, które pojawiły się na świecie pomimo wielu trudności.

 Prezent dla dzieci z domu dziecka

Aby podkreślić rangę duchowego przeżycia i istoty ślubu kościelnego, na rewersie zamieścili drugą prośbę.

Jeśli chcecie i możecie także

tym nas obdarować,

prosimy, aby w naszej intencji

Komunię ofiarować.

Planujecie ślub i wesele? Pobierzcie planer ślubny Izabeli Janachowskiej.

Organizacja tak ważnego dnia z pewnością stanie się łatwiejsza!

baner planer

Rekomendowane artykuły