Co dać parze młodej zamiast kwiatów? [WASZE HISTORIE]

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? [WASZE HISTORIE] 108694

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji, polecamy Wam zapoznać się z materiałem na temat ślubnego savoir vivre’u. Jak to jest? Czy parze młodej wypada przygotować listę prezentów? Czy proszenie o przyniesienie czegoś innego niż kwiaty nie jest nietaktem? Na te i wiele innych nurtujących pytań znajdziecie odpowiedź w rozmowie redaktor naczelnej Izabeli Janachowskiej z doktor Ireną Kamińską-Radomską.

Jako para młoda nie chcecie kwiatów? Zobaczcie, co innego możecie zaproponować swoim gościom, którzy chcą Wam przecież pogratulować.

Jesteście po drugiej stronie barykady i nie wiecie, co dać nowożeńcom, jeśli nie piękny bukiet?

Sprawdźcie najciekawsze propozycje alternatywy dla ciętych kwiatów.

Co dać parze młodej? Kwiaty w doniczkach

To, że ktoś nie chce otrzymywać ciętych kwiatów, nie oznacza od razu, że nie chce kwiatów w ogóle. Dobrym rozwiązaniem może być wręczenie kwiatów doniczkowych. Sugerujemy zdecydowanie się na sadzonki lub mniejsze (przynajmniej w momencie obdarowywania nowożeńców) gatunki. Parze młodej może być trudno przetransportować dwumetrowego bananowca. 😉

dzien matki

Oto lista kwiatów, które są łatwe w uprawie i nie wymagają większego doświadczenia:

  • zamiokulkas,
  • sansewieria,
  • aglaonema,
  • dracena,
  • aloes,
  • epipremnum,
  • beukarnea wygięta,
  • kaktusy,
  • sukulenty.
kwiaty doniczkowe prezent dla pary młodej

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Zdrapki

Niektóre pary młode decydują się na wybór zdrapek. Któż z nas nie słyszał historii, że szczęśliwym zakochanym naprawdę udało się coś wygrać, nawet jeśli mowa o mniejszych kwotach? Zapytałam Sylwii, przed którą ślub już za kilka miesięcy, dlaczego wraz z narzeczonym zdecydowali się właśnie na ten wariant.

W naszym przypadku chodziło o to, że nie mieszkamy w Polsce, tylko za granicą. Nie mielibyśmy miejsca, żeby po weselu gdzieś ustawić około 60 bukietów (jak nie więcej). A nawet jeśli, to co dalej? Wieźć je do Niemiec? Wyobrażasz sobie auto jadące 700 km po dach wypełnione bukietami ślubnymi? A w tym wszystkim nas!
Z drugiej strony uważam, że z kuponem Lotto jest wygodniej dla samych gości. Nie muszą nieść do kościoła wielkiego bukietu ani zamawiać go przynajmniej dzień wcześniej i z rana się jeszcze martwić, że czym prędzej trzeba pędzić do kwiaciarni.
Trzecia rzecz to oczywiście kwestia finansowa. A nuż coś wpadnie i będzie na spłatę kredytu.

Jak się okazuje, ślub w innym kraju niż miejsce zamieszkania może sprawiać niemałe kłopoty z przewiezieniem prezentów. Warto mieć to na uwadze. Zdrapki nie były jedynym pomysłem narzeczonych.

Na początku chcieliśmy wino, lubimy czerwone, wytrawne. Ale to znowu taki sam problem jak z transportem kwiatów.
Dużo par prosi też o zabawki do domu dziecka lub karmę dla piesków. To też jest super. Ale my praktycznie od razu po weselu wyjeżdżamy z kraju i nie mielibyśmy czasu tego rozwozić.

Zobacz: Najdroższe prezenty ślubne gwiazd

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Alkohol

Świadomość społeczeństwa na temat win coraz bardziej wzrasta. Jeśli jesteście gospodarzami i zapraszacie gości na kolację, być może będziecie chcieli dobrać do przepysznych dań jak najbardziej adekwatne wino i dzięki temu podkręcić kubki smakowe biesiadników. W tym przypadku idealnie sprawdzi się alkohol, o który możecie poprosić swoich gości weselnych.

Wskazówka dla gości

Załóżmy, że świeżo upieczone małżeństwo postanowi zaprosić Was za jakiś czas do siebie na kolację. Postanowicie, że w ramach prezentu dacie znajomym alkohol. Nie powinniście oczekiwać, że gospodarze postawią na stół to, co przynieśliście. Po pierwsze: jest to prezent. Po drugie: tak jak wyżej – być może wino będzie już dopasowane do dań.

Jak skomponować wino z menu?

Co dać parze młodej zamiast kwiatów? Książki i płyty

Jesteście fanami kultury? Pomyślcie o przygotowaniu listy książek i płyt, których nie macie jeszcze w swojej kolekcji. Rozważcie pomysł otrzymania prezentu innego niż kwiaty szczególnie wtedy, gdy bierzecie ślub zimą.

Wskazówka dla gości

Jeśli para młoda nie podaje konkretnych tytułów, warto pamiętać o tym, że ślub, na który zostaliście zaproszeni, to przecież chwila, gdy małżeństwo zawierają dwie osoby. Nie wypada pomijać zatem jednej z osób, której być może nie poznaliście osobiście. Jest to bardzo nietaktowne. W związku z tym każda z osób powinna być odbarowana.

Dla bezpieczeństwa nie sięgajcie też po poradniki. Wszelkie tytuły traktujące o związkach, relacjach czy dzieciach mogą zostać odebrane jako próba pouczania nowożeńców lub oceny ich postępowania.

prezent zamiast kwiatów dla pary młode

Zobacz: Tego nie dawaj parze młodej!

Co dać zamiast kwiatów? Karmę dla zwierząt w schronisku

Wielbiciele zwierząt mogą zechcieć wesprzeć znajome schronisko. Swoją historią podzieliła się z nami Ania, która wraz z mężem miała motywację do pomocy psiakom i kotom.

Na zaproszeniach zamieściliśmy rebus, że zamiast kwiatów prosimy o karmę dla psów i kotów z pobliskiego schroniska. Dodaliśmy też karteczkę z logami firm, których karmy to schronisko przyjmuje, bo warto pamiętać, że najtańsza marketówka nie jest najlepszym wyborem i wiele organizacji prozwierzęcych może takiego jedzenia nie przyjąć.
Mnie i mężowi bliski jest los zwierzaków w schroniskach. Sami mamy psy „z odzysku” i w taki sposób chcieliśmy pomóc tym, które czekają na wymarzony dom.
Drugi aspekt jest taki, że oboje niezbyt przepadamy za ciętymi kwiatami. W naszym mieszkaniu nie mielibyśmy gdzie ich trzymać, a poza tym zagracałyby przestrzeń.
Z trzeciej strony te pieniądze bardziej się przysłużą, jeśli goście kupią choć jedną puszkę karmy, niż wydadzą je na bukiet, który po kilku dniach zwiędnie.

psy schroniskowe

Sprawdź: Kup prezent na ślub online! Oto inspiracje z Wedding Dream SHOP

Wsparcie organizacji pozarządowej

Ola, zapytana o stosunek do otrzymywania kwiatów na weselu, powiedziała:

Wskazaliśmy gościom dwie organizacje pozarządowe i poprosiliśmy o dokonywanie drobnych wpłat na ich konta.

NGO (Non Governmental Organisation) w Polsce działają bardzo sprawnie. Może znacie lokalne lub ogólnopolskie stowarzyszenia czy fundacje, których działania chcielibyście wraz ze swoimi gośćmi wesprzeć?

prezent dla pary młodej wedding dream shop

Sprawdź: Zamiast kwiatów na ślub – prezenty charytatywne. Zobacz szczegóły!

Pomoc potrzebującym dzieciom

Na pomoc fundacji ruszyła Magda i jej (jeszcze wtedy) narzeczony. Swoich gości weselnych poprosili za pomocą wierszyka o przyniesienie rzeczy dla potrzebujących dzieci.

Kwiaty są piękne, lecz szybko usychają,

więc niech zamiast tego dzieci radość mają.

Zamiast róży prosimy o chusteczki i pieluszki,

którymi obdarujemy potrzebujące maluszki.

Skąd wpadli akurat na taki pomysł?

Oboje jesteśmy wierzący i zależało nam na tym, żeby wesprzeć dzieci, które pojawiły się na świecie pomimo wielu trudności.

 Prezent dla dzieci z domu dziecka

Aby podkreślić rangę duchowego przeżycia i istoty ślubu kościelnego, na rewersie zamieścili drugą prośbę.

Jeśli chcecie i możecie także

tym nas obdarować,

prosimy, aby w naszej intencji

Komunię ofiarować.

Które rozwiązanie będzie najlepsze dla Was?

Jako para młoda nadal nie wiecie, na które rozwiązanie się zdecydować? W takim razie rozwiążcie QUIZ:

Nie chcecie dostawać kwiatów na ślubie? Sprawdźcie, jaki prezent do Was pasuje.

Planujecie ślub i wesele? Pobierzcie planer ślubny Izabeli Janachowskiej.

Organizacja tak ważnego dnia z pewnością stanie się łatwiejsza!

baner planer

Rekomendowane artykuły