Co symbolizuje podwiązka ślubna i jak ją wybrać?

podwiązka ślubna na nodze panny młodej

Czy dla panny młodej podwiązka jest wciąż tak istotna, jak kilka lat temu? Specjalnie z myślą o Was postanowiłam przybliżyć tradycję zakładania tego elementu na lewą nogę panny młodej. Co właściwie symbolizuje podwiązka i na jaką warto się zdecydować? Zapraszam do artykułu!

Co symbolizuje podwiązka ślubna?

Wśród symboliki podwiązki ślubnej w całej Polsce można doszukać się wielu wyjaśnień. Teoretycznie, jeśli panu młodemu uda się całkowicie zdjąć ją z nogi ukochanej bez użycia rąk podczas nocy poślubnej oznacza to, że ich pożycie małżeńskie będzie owocne i spełnione.

janachowska.pl

Ludowe przesądy bywają bardzo intrygujące, jednak nie warto przypisywać im aż takiego znaczenia. Czy faktycznie jeden element stroju młodej jest w stanie tak mocno wpłynąć na losy nowego małżeństwa?

Tradycje związane z podwiązką w innych krajach

Zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę, że podwiązka w różnych kręgach kulturowych może być traktowana inaczej niż w Polsce. We Francji element ten jest ściągany z nogi panny młodej przez świadka, bądź któregoś spośród młodych chłopców zaproszonych na wesele. Zaskakujące? W Polsce chyba tak 🙂

concept store

Co symbolizuje podwiązka ślubna?

Jeśli podwiązka ślubna przed ceremonią zaślubin pojawi się na nodze panny młodej oznacza to pomyślność dla jej małżeństwa oraz gości, którzy będą uczestniczyć w weselu.

Co symbolizuje niebieska podwiązka?

Jak się okazuje nie tylko sam element w postaci podwiązki niesie za sobą określony przekaz. Nawet jej kolor może o czymś świadczyć. Nie bez powodu na studniówkę zakłada się czerwone podwiązki, a na ślub często kobiety decydują się na niebieskie. Dlaczego?

Według tradycji i ludowych wierzeń podwiązka przyszłej panny młodej powinna mieć przynajmniej niebieski element, ponieważ jest on gwarantem szczęśliwego i długiego pożycia.

Przypieczętowaniem szczęścia, które po ślubie ma rozkwitać między małżonkami jest noszenie podwiązki przez całe wesele, aż do nocy poślubnej.

podwiązka na nodze panny młodej

Czy obecnie panny młode wierzą w symbolikę podwiązek?

Nie można uogólniać odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ każda panna młoda ma prawo wierzyć w dowolnie wybrane symbole.

Nie da się jednak ukryć, że coraz częściej panny młode uważają, że ten jeden element nie jest w stanie w magiczny sposób odmienić całego ich życia i podchodzą do podwiązek raczej w formie tradycyjnego elementu ubioru, a nie jako talizmanu, który będzie wpływał na ich przyszłe losy.

Co symbolizuje biała podwiązka?

Biała podwiązka jest symbolem delikatność, niewinności i dziewictwa.

Jaką podwiązkę ślubną wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór podwiązek ślubnych, dlatego przyszłe panny młode nie powinny kierować się ewentualnymi przesądami, a raczej własnym gustem. Jeśli podoba Ci się podwiązka z piórem w roli głównej powinnaś się właśnie na taką zdecydować! Obecnie są one w trendach. Jeśli natomiast wolisz model, który będzie zdobiony kryształkami i koronkami, wówczas nie bój się zaszaleć i postaw na mocny akcent na nodze.

Jedno jest pewne – w tym dniu Ty masz czuć się dobrze i każdy element, który będzie Cię zdobić powinien być dobrany bezpośrednio pod Twój gust.

Czy podwiązkę ślubną wykorzystasz tylko raz?

Najczęściej podwiązki zakłada się wyłącznie na specjalne okazje. W związku z tym najpewniej swoją ślubną wykorzystasz tylko raz. Musisz jednak pamiętać, że taka ozdoba powinna być bardzo dopasowana do Twojego rozmiaru nogi i nie warto tego lekceważyć.

Nie kupuj podwiązki na ostatnią chwilę. Jeśli okaże się, że nie jest ona dopasowana do uda podczas wesela może notorycznie ci się zsuwać. W tym dniu nie chcesz przecież szukać swojej podwiązki na parkiecie. Postaraj się, aby wszelkie dodatki były już zakupione przynajmniej na tydzień przed ślubem, abyś mogła w tym wyjątkowym dniu skupić się na przeżywaniu pięknych emocji i niczym innym nie martwić.

podwiązka

A Ty? Jaką podwiązkę wybierzesz?

Rekomendowane artykuły