Co zrobić, jeśli podwykonawca chce podnieść cenę usługi?

Co zrobić, jeśli podwykonawca chce podnieść cenę usługi? 49271

Obok kwestii związanych z przełożeniem terminu ślubu i wesela jednym z najczęściej poruszanych przez Was tematów są finanse i rozliczenia z podwykonawcami. Tłumaczyłam Wam już kwestie związane ze zwrotem zadatku i zaliczki- te informacje możecie znaleźć tutaj, dziś jednak zajmę się innym tematem.

W ostatnich dniach na skrzynkę Ślubnego Pogotowia Izabeli Janachowskiej otrzymaliśmy kilka wiadomości związanych ze zwiększeniem ceny usługi… Czy podwykonawca ma do tego prawo? Co powinniście zrobić? Spieszę z wyjaśnieniem!

Zmiana terminu ślubu- czy wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Część Waszych pytań dotyczy sytuacji, w której podwykonawca, z którym macie podpisaną umowę chce obciążyć Was kosztami za zmianę terminu. Dodatkowe opłaty dotyczą z reguły sytuacji, kiedy para młoda zmienia termin ślubu z osobistych powodów. W takim przypadku wskazana w umowie kwota z pewnością jest należna. Znaleźliśmy się jednak wszyscy w bardzo szczególnym położeniu, w którym zmiana terminu nie jest winą żadnej ze stron.

Obowiązek zapłaty kary umownej z całą pewnością nie powstanie, albowiem z przyczyn niezależnych od Państwa – jak i od podwykonawców – nie może dojść do organizacji wesela, a w konsekwencji do wykonania zamówionej usługi.

mecenas Patrycja Fiertek- Gonera

Zmiana terminu ślubu- podwyżki cen

Innym problemem jest kwestia podwyżki cen. Coraz częściej piszecie o tym, że przy negocjowaniu nowych terminów wesel managerowie sal weselnych informują Was o tym, że koszty Waszego wesela wzrosną, lub pozostaną na ustalonym wcześniej poziomie pod warunkiem, że zdecydujecie się zorganizować swój ślub w określonym terminie, na przykład do końca roku. Co powinniście zrobić w takim przypadku?

fot. iStock

Nie pozostaje Pani nic innego jak prowadzić spokojne negocjacje z restauracją. Sama zmiana terminu realizacji usługi przez restaurację nie powinna wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, szczególnie, że jest to zarówno w interesie Państwa, jak i restauracji, by do organizacji przyjęcia w ogóle doszło. Obserwujemy natomiast – w związku z epidemią – znaczący wzrost cen niektórych artykułów, w tym w głównej mierze artykułów spożywczych.

mecenas Patrycja Fiertek- Gonera

Podkreślam na każdym kroku, że wiem, w jak trudnej sytuacji się znaleźliście. Musicie jednak pamiętać, że cała branża ślubna, cały świat zmaga się ze skutkami pandemii. Podwyżki cen, nawet podstawowych produktów spożywczych, da się odczuć już teraz, przy codziennych zakupach. Pamiętajcie, że prowadzenie sali weselnej to biznes i jak każdy interes musi być przede wszystkim opłacalny. Rosnące koszty nie wynikają więc ze złej woli właściciela sali, a obecnej sytuacji.

New Drop

Może zatem okazać się, iż koszt organizacji wesela, a w szczególności koszt przyjęcia weselnego, może ulec podwyższeniu.

mecenas Patrycja Fiertek- Gonera

Sala weselna podniosła cenę- co teraz?

Rozumiem oczywiście, że nowa kalkulacja przyjęcia może nie mieścić się w Waszym budżecie. Problem jest oczywiście nieco łatwiej rozwiązać, jeśli wzrost sięga kilku procent wyjściowej kwoty, dostaję od Was jednak wiadomości, że nowa cena wzrosła o kilkanaście, albo nawet ponad 20 tysięcy złotych. Co w takim przypadku?

fot. iStock

Jeśli dysponujecie Państwo określonym budżetem, należy spróbować dostosować wielkość i poziom przyjęcia do posiadanych środków. Wierzę, że doświadczony restaurator jest w stanie sprostać takim oczekiwaniom.

mecenas Patrycja Fiertek- Gonera

Jeśli z przyczyn finansowych nie możecie zaakceptować nowej oferty spróbujcie zmodyfikować ustalone wcześniej menu lub zmniejszyć ilość serwowanych potraw. Być może w ramach umowy macie wpisane dodatkowe świadczenia, z których możecie zrezygnować obniżając tym samym koszty?

Sprawdźcie też mój film, w którym opowiadam, gdzie możecie szukać oszczędności organizując ślub i wesele:

Rekomendowane artykuły