Kiedy myślisz o wyborze kwiatów na ślub, z pewnością przed oczami stają Ci bujne dekoracje ślubne zdobiące miejsce ceremonii i przyjęcia, prawda? Tymczasem najważniejszy bukiet będziesz miała przez większość dnia przy sobie. Nie ma wątpliwości, że kwiaty są nieodzownym dodatkiem do stylizacji ślubnej. Niestety, jak wszystkie stworzone z ciętych kwiatów kompozycje, również ta nie będzie zbyt trwałą pamiątką. Nic więc dziwnego, że wiele par młodych zastanawia się, co zrobić z bukietem po ślubie, aby zachować go jako pamiątkę.
Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie bukietu ślubnego po ceremonii. Który z nich jest najlepszy? Jaka metoda sprawi, że będziesz mogła mieć przy sobie cząstkę bukietu, który zawsze będzie przypominać ci o tym wyjątkowym dniu? Oto najlepsze propozycje, które znalazłam w sieci.
Co zrobić z bukietem po ślubie? Polska tradycja wskazuje dwie możliwości
Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem na „pozbycie się” kompozycji jest rzucenie bukietem ślubnym po ślubie lub w trakcie przyjęcia weselnego. Obok rzucania welonem to najpopularniejsza zabawa oczepinowa, którą praktykuje się w wielu zakątkach nie tylko Polski, ale też świata. Wiele panien młodych chciałoby jednak zachować bukiet, z którym mają tyle wspomnień z tego wyjątkowego dnia. W końcu to nie tylko element stroju panny młodej, czy piękna dekoracja, ale także pamiątka. Stąd też wiele panien młodych decyduje się zamówić podobny, najczęściej mniejszy bukiet, którym rzucą w czasie oczepin, tak aby ich kompozycja została z nimi.
W niektórych rejonach naszego kraju wciąż kultywowana jest tez tradycja palenia bukietu ślubnego. Na czym dokładnie polega? Panna Młoda powinna zasuszyć bukiet ślubny w całości. Warto wiedzieć, że nie jest to proste. Prawidłowa konserwacja bukietu ślubnego po ceremonii może nastręczyć wielu problemów, a najważniejszym z nich jest pleśń, która często pojawia się na roślinach. Niemniej, jeśli uda się przechować kompozycję, należy ją spalić w pierwszą rocznicę ślubu. Ma to zapewnić parze długi i trwały związek. Przesąd głosi, że sprzeniewierzenie się tradycji może zaś doprowadzić do szybkiego rozwodu.
Sprawdź też: Przesądy ślubne: wierność tradycji a szukanie nowych dróg
Jak przechować idealny bukiet ślubny?
Zupełnie nie dziwi mnie, że chcesz możliwie jak najdłużej cieszyć się pięknem bukietu, który był świadkiem tego wyjątkowego dnia. To nie tylko element stroju, dodatek, dzięki któremu suknia ślubna nabiera dodatkowego charakteru, ale też nośnik wspomień. Nie dziwi mnie więc zupełnie, że wiele panien młodych decyduje się na pozostawienie bukietu jako pamiątki.
Czy da się wykorzystać bukiet ślubny tak, aby zyskał drugie życie? Zdecydowanie tak, a sposobów na zachowanie bukietu ślubnego jest przynajmniej kilka, i żaden z nich, na szczęście nie twierdzi, że kwiaty ślubne należy spalić pod groźbą rychłego rozwodu. Kompozycje kwiatowe możesz użyć jako dekorację mieszkania czy biżuterię, w zależności od metody konserwacji bukietu na jaką się zdecydujesz. Zatem jakie metody na zachowanie bukietu ślubnego masz do dyspozycji?
Suszone kwiaty. Opraw bukiet ślubny w ramki
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z wiązanką ślubną, musisz wiedzieć, że najpopularniejszą obecnie metodą, aby zachować bukiet jest oddanie kompozycji do zasuszenia i oprawienia w ramę. Jak to zrobić? Nic prostszego. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczysz rośliny tuż po ślubie (o szczegóły zapytaj florystkę, która będzie konserwować kwiaty z bukietu ślubnego, ale pamiętaj, że możesz to zrobić maksymalnie kilka dni po ślubie) i prześlesz lub zawieziesz do pracowni. To moment, w którym na chwile będziesz musiała się rozstać ze swoim bukietem, ale też wtedy zaczyna dziać się magia – specjaliści wyjmują kwiaty z bukietu i układają je w specjalnych prasach. Tam przez kilka tygodni suszą się, aby zachowały swój kolor i można było z nich ułożyć nowe kompozycje kwiatowe. Po tym procesie powstaje jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy obraz, który możesz zawiesić na ścianie w swoim domu.
Wiele firm oferuje dodatkową personalizację i na ramie można umieścić np. Wasze imiona i datę ślubu lub inną, wybraną przez Ciebie inspkrypcję. Warto wiedzieć, że floryści wykorzystują nie wszystkie kwiaty do stworzenia takiego kolażu. Co dzieje się z pozostałymi? Mam na to swój pomysł
Kwiatowa biżuteria
Pojedyncze kwiaty lub ich fragmenty łatwo zmienić w oryginalną biżuterię. Możesz wykorzystać kwiaty, które zostały po tworzeniu obrazu i przesłać je do pracowni, która stworzy dla Ciebie wyjątkowy naszyjnik, bransoletkę, czy kolczyki. Dzięki temu wspomnienia z najważniejszego dnia Twojego życia będą towarzyszyły Ci na co dzień. To z pewnością lepszy sposób, niż spalenie bukietu, prawda?
Liofilizacja bukietu ślubnego: na czym polega ta metoda?
Próbowałam opisać ten proces tak, aby nie brzmiał zbyt naukowo, jednak niespecjalnie mi się to udało. W dużym skrócie, liofilizacja to bardziej zaawansowany sposób konserwacji kwiatów, który pozwala zachować ich kształt i kolor na wiele lat. Po takim zabiegu bukiet będzie wyglądał jak nowy przez bardzo długi czas. Aby podkreślić ważność bukietu możesz zamówić specjalną gablotę, do którego go wstawisz rośliny, ale możesz też zlecić odlew z żywicy.
Dzięki temu kwiaty będą naprawdę trwale zabezpieczone, a Ty zyskasz ciekawą ozdobę. Niektóre panny młode zamieniają swoje bukiety w jedną, okazałą dekoracje (widziałam np. blat stolika kawowego, w którym zatopione były zasuszone kwiaty), inne sięgają po klasyczne ozdoby w formie brył geometrycznych. Co ważne, w żywicy możesz też zatopić pojedyncze kwiaty tak, aby stworzyć więcej niż jedną dekorację.
Jak wybrać kwiaty do bukietu ślubnego?
Zanim jednak zdecydujesz się ponownie wykorzystać bukiet ślubny, musisz go najpierw wybrać. Jak to zrobić? Czym się kierować? Przede wszystkim wykonanie bukietu ślubnego zleć profesjonalnej florystce. Ona pomoże Ci dobrać kwiaty do bukietu ślubnego tak, aby nie tylko pięknie się prezentowały, ale też wytrzymały całą uroczystość i wpisywały się w jej motyw przewodni. Nie bój się sięgać po kwiaty sezonowe – często są tańsze od sprowadzanych zza granicy roślin, a swoją urodą nie ustępują importowanym koleżankom. Pamiętaj też, aby poinformować florystkę, że planujesz zasuszyć bukiet ślubny – dzięki temu odpowiednio przygotuje i dobierze rośliny już na etapie przygotowań.
Jeśli nie znalazłaś jeszcze swojej florystki – koniecznie zajrzyj do katalogu firm. Czekają tam na Ciebie wyjątkowe oferty najlepszych specjalistów w branży.
Istnieje wiele kreatywnych sposobów na zachowanie bukietu ślubnego po ceremonii. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zasuszenie, liofilizację, spalenie czy wykonanie odlewu w żywicy, Twój bukiet ślubny będzie piękną pamiątką, która przez wiele lat będzie przypominać Ci o wyjątkowym dniu ślubu, dlatego nie wahaj się ani chwili – daj mu drugie życie, a on jeszcze przez wiele lat będzie Ci się odpłacał przywołując najpiękniejsze wspomnienia Twojego życia.