Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na prezenty i świętowanie

rocznica ślubu

365 dni Waszego małżeństwa właśnie mija? To piękny czas! Na pewno nie spodziewałaś się, że przyjdzie Wam świętować go tak szybko. Tak, tak – niby rok zawsze trwa tyle samo, jednak początki małżeństwa są tak interesujące, wciągające i… nowe, że piasek w klepsydrze odmierzający czas do pierwszej rocznicy ślubu przesypuje się jakby szybciej. Właśnie dlatego warto nieco wcześniej zacząć myśleć o prezentach. Pierwsza rocznica ślubu zdarza się w końcu tylko raz.

Jeśli więc szukasz pomysłów na uczczenie i świętowanie pierwszej rocznicy ślubu, to świetnie trafiłaś! Przygotowałam tu dla Ciebie całą listę pomysłów i inspiracji, które możesz wykorzystać – wiernie je odwzorowując lub zmieniając i mieszając je ze sobą wedle własnego uznania.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Pierwsza rocznica ślubu jest papierowa

Druga – bawełniana. Trzecia – skórzana. Czwarta – kwiatowa lub owocowa. Piąta – drewniana. Szósta – cukrowa lub żelazna. Siódma – wełniana lub miedziana. Ósma – spiżowa, brązowa lub blaszana. Dziewiąta – gliniana lub generalska. Dziesiąta – cynowa lub aluminiowa. Wymieniać tak można naprawdę długo. Naszym sercom jednak najbliższa jest pierwsza rocznica ślubu, czyli tak zwana papierowa.

Dlaczego pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową?

Powody, a raczej argumenty, można znaleźć co najmniej dwa:

 • Po pierwsze – dlatego że papier jest kruchy i nietrwały. I choć Tobie, w głębi serca, może się wydawać, że przetrwałaś razem ze swoim życiowym partnerem spory kawałek czasu – z perspektywy małżeństw z pięćdziesięcioletnim stażem Wasz związek to zaledwie mrugnięcie okiem.
 • Po drugie – zgodnie z tradycją prezent na pierwszą rocznicę ślubu powinien być właśnie papierowy i stąd też nazwa.

Choć wiadomo, że tradycja jest ważna, to w dzisiejszych czasach znacznie chętniej nieco ją łamiemy. W ten sposób łatwiej (i przyjemniej) poszerza się swoje horyzonty i otwiera na zupełnie nowe doświadczenia.

Bawienie się dobrze znaną tradycją to także prosty sposób na… stworzenie swoich własnych zwyczajów. Osobistych, związanych na przykład tylko z Wami.

Zresztą nikt nie powinien mówić Wam, jak macie obchodzić rocznicę ślubu, ani tym bardziej jak się nią cieszyć. To tylko i wyłącznie Wasza sprawa. Jeżeli chcecie bardzo hucznie świętować pierwszy rok Waszego małżeństwa – to po prostu to zróbcie. Życie jest bardzo ulotne. Warto celebrować w nim wyjątkowe chwile.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Jak uczcić pierwszą rocznicę ślubu?

Zatem jak więc spędzić pierwszą rocznicę, aby była niezapomniana i natchnęła wiarą na kolejne 49 (albo i więcej!) wspólnych lat?

Masz na to co najmniej 3 bardzo podstawowe pomysły, które możesz interpretować na każdy możliwy sposób. A to w efekcie oznacza, że… masz tych pomysłów po prostu nieskończenie wiele! Ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność, a tej – dobrze o tym wiem – z pewnością nie można Ci odmówić.

Pierwszą rocznicę ślubu możesz więc zorganizować:

 • Skromnie

Tego wyjątkowego dnia możecie przygotować wspólnie kolację – wybór Waszych ulubionych dań. Wybierzcie też Wasz ulubiony trunek, wino lub likier.

Miłym gestem jest wręczenie sobie podarunków – na pierwszą rocznicę ślubu nie powinny być one zbyt drogie. W zupełności wystarczą kwiaty lub samodzielnie wykonane drobiazgi.

Możecie też wybrać się do ulubionej restauracji, rezerwując wcześniej stolik, aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z brakiem miejsca.

Oczywiście nikt nie powiedział, że musicie się elegancko ubierać, pić pyszne wino i jeść wykwintne dania. Możecie spędzić ten wieczór na kanapie, z paczką chipsów, dobrym piwem, oglądając ulubione kabarety. Oby razem, przytuleni – takie chwile są najpiękniejsze. Dlaczego? Bo są Wasze, ulubione i… luźne. W końcu jesteście mężem i żoną – najbliższymi sobie osobami. Powinniście czuć się w swoim towarzystwie jak najlepiej. Nie tylko w rocznicę ślubu 🙂

 • Z odrobiną szaleństwa

Może lepiej odwiedzić miejsce, w którym się poznaliście? Przemierzyć trasę Waszego pierwszego spaceru, przejść się brzegiem morza po ulubionej plaży, pozbierać wspólnie muszle, poszukać bursztynów? Sentymenty są zawsze wspaniałe. Ja je po prostu uwielbiam!

No i oczywiście obdarować się skromnymi upominkami – nawiązującymi do początków Waszej znajomości, np. zdjęciem oprawionym w ładną ramkę czy wymarzonym pierścionkiem. Postawcie tutaj na kreatywność. Na pewno Wam się uda. Nie będzie trudno, bo przecież znacie się na wylot i wiecie co uszczęśliwi tę drugą osobę, a jeśli zaskoczy – to tylko pozytywnie. Do dzieła!

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock
 • Ekskluzywnie

A jeśli przeznaczyliście na tę okazję nieco więcej czasu i pieniędzy, wyskoczcie na weekend do romantycznego miasta, jakim jest choćby Paryż, Rzym czy Wiedeń. Nie musicie zwiedzać – raczej pospacerujcie klimatycznymi uliczkami, przysiądźcie na kawę w uroczej restauracyjce, no i oczywiście… wcześnie wróćcie do zarezerwowanego pokoju hotelowego.

A jeżeli wyjazd zagranicę z jakichś powodów nie wchodzi w grę – spędźcie miło czas w jednym z polskich miast. Romantyczny Toruń, klimatyczny Kraków, boska Warszawa, a może zawsze zachwycający Gdańsk? Zdecydowanie jest w czym wybierać.

A jeśli nie wycieczka do miasta, to może wspólne szaleństwo? W ramach podarków – zależnie od Waszych pasji – oferujcie sobie coś niezwykłego, np. bilet na skok na bungie albo wspólny przelot na paralotni.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Jakie pytania sobie zadać, żeby pierwsza rocznica ślubu warta zapamiętania?

Zdradzę Ci pewien sposób, który sama bardzo często stosuję, gdy świat stawia mnie w sytuacji pod tytułem: zorganizuj prezent lub imprezę. Nie zawsze przychodzi mi to naturalnie i bez problemu, dlatego wypracowałam schemat, który pomaga przejść przez cały trud koncepcyjnego wymyślania… wszystkiego.

Forma, w jakiej to przygotujesz, jest dowolna. Może być to po prostu lista odpowiedzi w punktach, mapa myśli lub notatka wizualna. Ważne, żeby na koniec wszystkie pomysły znalazły się w jednym miejscu i żeby dało się je dość łatwo ogarnąć wzrokiem.

Chodzi bowiem o udzielenie szczerych odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Pomogą one oczyścić umysł ze wszystkich myśli i wyłuskać z nich to, co idealnie będzie odpowiadało na Twoje potrzeby.

Oto lista przykładowych pytań (śmiało je modyfikuj, jeśli poczujesz taką potrzebę):

 • Ile mam czasu na przygotowanie rocznicowego prezentu?
 • Co chcę powiedzieć tym prezentem?
 • Jaki mam na to budżet?
 • Co ucieszy osobę, dla której przygotowuję prezent?
 • W jakich okolicznościach będę wręczać prezent?
 • Co nie ucieszy osoby, dla której przygotowuję prezent?
 • Czy chcę i mogę zaangażować w to inne osoby?
 • Jaki efekt chcę wywołać przygotowanym prezentem?

I pamiętaj – te pytania nie tracą na aktualności. Możesz zadawać je sobie co roku z okazji każdej kolejnej rocznicy ślubu!

Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na papierowe prezenty

A teraz przejdę już do konkretów.

1. Kartki na pierwszą rocznicę ślubu

Drobiazg, ale wart każdego uśmiechu! W wersji minimalistycznej – po prostu kupcie kartki w sklepie i napiszcie sobie coś miłego. W tak zwanej wersji „na bogato” możecie pokusić się o zrobienie takiej kartki własnoręcznie. Nawet nieco krzywa czy – według autora – nieudana karta zrobiona z serducha będzie miała ogromne znaczenie sentymentalne. Ja oczywiście polecam opcję nr 2. Tutaj nie chodzi o to, aby karta była idealnie wypieszczona. Chodzi o to, aby zrobić ją od serca. Takie prezenty są najbardziej wartościowe. Zresztą w internecie nie brakuje tutoriali, jak zrobić takie cacko. Możesz skorzystacie z nich?

New Drop
pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

2. Własnoręcznie napisane listy

Pomysł nieco bardziej rozbudowany, ale… prawdziwy z niego wyciskacz łez. Umówcie się, że każde z Was napisze list do tej drugiej osoby, w którym opisze swoje uczucia i najlepsze wspomnienia z minionego roku. Pierwszego roku Waszego małżeństwa.

Być może opowiecie w ten sposób o tych samych wydarzeniach, a może – każde z Was zwróci uwagę na coś innego. Pokażcie i napiszcie, za co jesteście wdzięczni, co było dla Was ważne i co chcecie, żeby z Wami zostało na dłużej.

Potem koniecznie porozmawiajcie o tym, co było napisane w listach. Bardzo ciekawe będzie to, że najprawdopodobniej będziecie mieć różne perspektywy. To wzniesie Wasz związek na kolejny level. Pisanie do siebie listów, a potem ich omawianie, szczególnie na ważną okazję, może być bardzo ekscytujące!

3. Album wspomnień

Pamiętasz kroniki klasowe? Za moich czasów robiły one prawdziwą furorę! Jeśli przygotujesz się do tego odpowiednio wcześnie, możesz przygotować taką kronikę i wypełnić ją zdjęciami, notatkami i pamiątkami, które udokumentują i utrwalą to, co wydarzyło się w Waszym życiu aż do momentu pierwszej rocznicy ślubu.

Potem – jeśli przypadnie Ci ta forma do gustu – możesz cyklicznie ją powtarzać. Nawet niekoniecznie co roku, ale np. co 5 lat? Albo po prostu kolejną zrobić na 10-lecie?

Ważne! Przygotowanie takiego prezentu należy zacząć odpowiednio wcześnie. Przygotowanie naprawdę rozbudowanego albumu wspomnień wymaga mnóstwo pracy. Zapewniam jednak, że warto się postarać. Druga połówka będzie oczarowana!

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

4. Galeria zdjęć na rocznicę ślubu

I to taka z prawdziwego zdarzenia! Wybierz Wasze wspólne zdjęcia, wywołaj je w większym formacie, opraw w ramki i wyeksponuj na jednej ze ścian w Waszym mieszkaniu?

Może to być salon, jeśli chcecie się tym pochwalić światu. Świetnie sprawdzi się też ściana za łóżkiem w sypialni. Idealny prezent na pierwszą rocznicę ślubu. Po prostu zdjęć, zwłaszcza wspólnych, nigdy dość.

5. Projekt: marzenie

Jeśli nie zrobiliście tego przed ślubem czy już w trakcie trwania Waszego małżeństwa, to uczcijcie w ten sposób pierwszy wspólny rok po powiedzeniu sobie sakramentalnego „tak”.

Przygotuj karton, klej, taśmy, stare gazety, zdjęcia z internetu, kolorowe kredki czy flamastry. Wszystko, co może się przydać do stworzenia tablicy marzeń lub vision boardu, czyli mapy zawierającej to, co wspólnie chcecie osiągnąć, przeżyć. Czego chcecie doświadczyć.

Pierwsza rocznica ślubu to dobry moment na kolejne zderzenie z tym tematem i zmianę marzeń w plany!

Jeżeli np. uwielbiacie podróżować, możecie przygotować mapę świata. Zaznaczcie tam miejsca, które już odwiedziliście i gdzie na pewno jeszcze chcecie pojechać.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na niematerialne prezenty

Podobno to dopiero zakupy, a nie pieniądze same w sobie, dają szczęście. Cóż – z tym stwierdzeniem można, ale nie trzeba się zgodzić. Rzeczywiście jednak jest coś w tym, że niematerialne prezenty, które na własny użytek nazywam generatorami wspomnień, mają w sobie jakąś magię.

Dlatego może warto rozważyć i te pomysły na prezenty na pierwszą rocznicę ślubu.

1. Lokalne cofnięcie się w czasie

Spacer śladem Waszej znajomości? Pierwsze spotkanie, pierwsza randka, miejsce, w którym po raz pierwszy wyznaliście sobie miłość. A może po prostu wspólne oglądanie zdjęć czy filmu ze ślubu?

Takie wspomnienia są niezwykle romantyczne, zwłaszcza gdy zauważy się, ile rzeczy ciągle dochodzi i jak Wasze życie się nieustannie zmienia – na lepsze.

Może pomyślcie o wieczorze wspomnień. Usiądźcie wygodnie z lampką dobrego wina oraz deską serów i przeglądajcie razem zdjęcia, opowiadając sobie zapamiętane z konkretnego czasu historie. Na pewno będzie mnóstwo śmiechu, a nawet łez wzruszenia. Warto pielęgnować wspomnienia – to ważna część naszego życia.

2. Coś zrobione pierwszy raz

Skoro pierwsza rocznica ślubu, to i doświadczenie czegoś po raz pierwszy pasuje. To może być pierwsza wspólna wizyta w nowym kraju, kolacja w nowej restauracji czy wspólne zajęcia – np. z gotowania lub tańca.

Czego jeszcze żadne z Was nie robiło? Czego możecie doświadczyć po raz pierwszy razem? To są naprawdę ciekawe pytania! A odpowiedzi mogą okazać się jeszcze bardziej interesujące.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

3. Kolacja we dwoje

Klasyka gatunku, ale jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś na to narzekał. Kolacja w dobrej restauracji (albo po prostu w domu – jak wolicie) to po prostu atrakcja, którą uwielbiają wszyscy. Myślę, że czasem nie ma co silić się na oryginalność, jeżeli wolicie klasykę. Tak po prostu.

4. Wieczór z serialem lub filmem

Jednym z języków miłości jest „wartościowy, wspólny czas”. To oznacza, że największym wyrazem uczucia jest sam fakt, że robicie coś wspólnie. Nawet te proste, codzienne rzeczy.

Jeśli więc jesteście domatorami –podczas pierwszej rocznicy ślubu urządźcie sobie wieczór z Netfliksem czy ulubionym filmem. Wtulcie się w swoje ramiona i po prostu bądźcie – dla siebie i ze sobą. Ktoś powie, że to nieodpowiednia aktywność na celebrowanie pierwszej rocznicy ślubu. Przecież jest tyle różnych opcji, a to można robić na co dzień. Pamiętajcie – nie słuchajcie opinii „co wypada, a co nie”. Róbcie to, co chcecie. Ważne, by razem i by to odpowiadało Wam obydwojgu.

5. Wieczór zwierzeń

W codziennej gonitwie, wśród miliona spraw do załatwienia, trudno czasem znaleźć czas na spokojną rozmowę o sobie, o tym, co czujecie, czego pragniecie i potrzebujecie. Może więc pierwsza rocznica ślubu jest na to dobrym momentem? W internecie jest wiele takich psychologicznych gier oraz pytań, które prowokują do przemyśleń i zachęcają do dzielenia się wnioskami.

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Pierwsza rocznica ślubu – pomysły na materialne prezenty

Nikt nie powiedział, że na pierwszą rocznicę ślubu musicie sobie wręczać własnoręcznie przygotowane, papierowe prezenty. Nikt nie zabroni Wam przecież obdarować się nawzajem po prostu klasycznymi prezentami. Każda okazja jest przecież dobra przy sprawić sobie przyjemność. Oczywiście warto się postarać, aby prezent był w stu procentach trafiony. Z pewnością jednak się uda coś dopasować – w końcu bardzo dobrze się już znacie, prawda? Oto kilka interesujących propozycji od nas.

1. Biżuteria

Klasyk, który kochają chyba wszyscy. On może kupić Jej kolczyki, naszyjnik, pierścionek (piękny symbol nawiązujący do zaręczyn) albo bransoletkę. By trafić w dziesiątkę, warto dobrać coś do zestawów, które ona już posiada. Bez sensu kupować kolorową biżuterię, jeśli ona jest fanką klasycznej, złotej. On może nie przepadać za biżuterią, ale może lubi zegarki? Niekoniecznie trzeba od razu kupować nowy model (szczególnie jeśli jest fanem drogich egzemplarzy). Ale może nowy pasek do zegarka, który już nosi? Albo spinki do mankietów? Opcji jest mnóstwo. Sprawdź je koniecznie w janachowska.pl – tutaj możesz liczyć na świetną jakość, dobre ceny i atrakcyjny design.

2. Voucher na masaż

Halo, halo, czy są na świecie osoby, które nie lubią masażu? Voucher na taką atrakcję to doskonały pomysł na prezent, zwłaszcza w związku. Możecie wykupić sobie nawzajem indywidualne sesje, albo zdecydować się na masaż dla par (polecam szczególnie ten balijski – na początek najlepiej relaksacyjny). Taka wizyta w salonie SPA odpręży Was i będzie świetnym, wręcz intymnym doznaniem. Polecam z całego serca!

3. Pudełko z grawerem

Ona uwielbia biżuterię, a on zegarki? Albo mają inne skarby, które chętnie chowają w jedno, specjalne miejsce? Warto obdarować się grawerowanym pudełkiem (np. z napisem: „Ukochanej żonie”). Taki prezent będzie pamiątką na długie lata. Takie specjalne miejsce na skarby przyda się każdemu. Zapewniam!

pierwsza rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

4. Zestaw kosmetyków

Zbyt praktyczny prezent? Niekoniecznie! Ja uwielbiam dostawać kosmetyki, oczywiście te trafione. Warto podpatrzeć u drugiej osoby czego używa i dokupić produkty z zestawu. Oczywiście zawsze sprawdzonym, choć rzeczywiście może nieco oklepanym pomysłem, są perfumy. Z drugiej strony to klasyk, który zawsze się przyda. Więc dlaczego nie?

5. Portfel

Dobrej jakości, piękny portfel to również dobry prezent. Wyciąga się go z torebki czy kieszeni bardzo często – nawet kilka razy w ciągu dnia. Zatem tyle razy będzie przypominał o ukochanej osobie. Dzisiaj bez problemu można kupić portfele z dedykacją. Może to okaże się świetnym pomysłem?

To jak, pomysł na prezent na pierwszą rocznicę ślubu gotowy? Świetnie! Życzę udanego wieczoru i wspomnień wartych zapamiętania.

Pamiętajcie, że możecie świętować nie tylko własne rocznice ślubu, ale też te, które dotyczą Waszych bliskich. Prezent na rocznicę ślubu dla rodziców z pewnością sprawi im radość – nie musi to być wielki gest, wystarczy mały upominek.

Chcesz poznać szczegóły ślubu Ewy Chodakowskiej? Sprawdź rozmowę trenerki z Izabelą Janachowską, redaktor naczelną portalu Wedding Dream.

Aktualizacja: Anka Kamińska

Rekomendowane artykuły